За какво да внимаваме на шофьорския изпит!

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Публикувай отговор
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: За какво да внимаваме на шофьорския изпит!

Мнение от optics »

ablood написа:Наистина. Ако вместо да броиш до 3 на знак стоп успееш за половин секунда след пълното спиране да провериш ляво/дясно/ляво (+през рамо на завой) ще спечелиш искрените адмирации на изпитващия.
Не съм съгласен. Спомням си какво беше казал бащата на една колежка (българин) -- добрият шофьор никога не се оглежда дали някой му е дошъл в сляпото петно, защото постоянно държи под око огледалата и знае кога някой му е влязъл. Хубаво. Но на изпит това не върви, както не върви и твоят съвет.

Адмирациите на изпитващия не се спечелват с това, че си карал безопасно, нито с това, че си карал много умно, а с това дали в изпълнението на всеки детайл, демонстрираш, че знаеш как се прави според правилника.

Това което говориш ти са илюзии за изпитващ който ще загърби инструкциите за сметка на симпатиите. Ще ти дам електричарски пример. Ти да речем ако си електричар и един клиент ти направи добро впечатление като умен и съобразителен и ти покаже как е оставил някакви не-изолирани жици щото така нещо си става по-бързо и лесно и щото той знае как да се пази.. и в това дето му правиш те помоли да ги оставиш и ти така, защо нали, той е печен, знае как да се пази, пък така е много по-удобно и т.н. ще ги оставиш ли ???
Няма да ги оставиш, защото симпатиите и дори логиката не изместват инструкциите които никога не потъпкваш докато си на работа.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: За какво да внимаваме на шофьорския изпит!

Мнение от miteto »

optics написа:Спомням си какво беше казал бащата на една колежка (българин) -- добрият шофьор никога не се оглежда дали някой му е дошъл в сляпото петно, защото постоянно държи под око огледалата и знае кога някой му е влязъл.
Да бе, ама на магистралата като караш със 120-130 ако постоянно гледаш в огледалата може и да се хакнеш в предния като набият всички спирачки. Сляпото петно се поглежда преди смяна на лента (или преди десен завой), какво има да ги "държа под око" и да водя счетоводство кой влязъл и кой излязъл от сляпото петно...
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: За какво да внимаваме на шофьорския изпит!

Мнение от Kpetrov »

optics написа:
ablood написа:Наистина. Ако вместо да броиш до 3 на знак стоп успееш за половин секунда след пълното спиране да провериш ляво/дясно/ляво (+през рамо на завой) ще спечелиш искрените адмирации на изпитващия.
Не съм съгласен...
Адмирациите на изпитващия не се спечелват с това, че си карал безопасно, нито с това, че си карал много умно, а с това дали в изпълнението на всеки детайл, демонстрираш, че знаеш как се прави според правилника.
Точно според правилника се прави оглеждане ляво/дясно/ляво (+през рамо на завой), а не се брои до 3.
Какво искаш да кажеш по-точно?
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: За какво да внимаваме на шофьорския изпит!

Мнение от optics »

Петров, много добре знаеш какво искам да кажа, айде молим ти се не се прави зорлем на неразбрал. Естествено, че никъде не пише - спрете, бройте и тръгнете.
Но също така и не пише че след пълното спиране е достатъчно за половин секунда да огледате ляво-дясно-ляво. На много места не се уточнява нито време нито разстояние - "достатъчно", "докато се убедите" и т.н. Аналогично на изпита нещата се правят за да е "достатъчно" от гледна точка на инструктора и "докато го убедите". Проблема който имам с препоръката на Блъда е, че е илюзия и грешен подход да прехвърляте своите мисли все едно и изпитващия ги споделя - т.е. аз съм с 20 годишен стаж от България, полвин секунда ми стига да видя наляво, надясно и назад и прочие... Правилния подход е че той гледа на вас като на новобранец. Кофти е, щото вие си знаете че не е така, но след време като премислите и като видите какви типове карат, ще погледнете по нов начин на нещата (на изпитващия).
Друга грешка е да се обобщава и аналогизира. напр. - В България се набляга да се кара безопасно, значи ако карам с 10 под разрешеното съм идеал (Петров). Да ама не - скъсват те за бавене. Или клишето с "достатъчно/безопасно". На какво разстояние от предната кола трябва да спреш на светофара... ми на безопасно.. да ама не.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Independent
Мнения: 1723
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2004 8:03 am
Местоположение: Montreal, QC

Re: За какво да внимаваме на шофьорския изпит!

Мнение от Independent »

Трябва да спреш на такова разстояние, че да му виждаш гумите! Знам го, защото един път ме скъсаха точно за това :rofl:
I must not fear.
Fear is the mind-killer.
I will face my fear.
I will permit it to pass over me and through me.
And when it has gone past I will turn the inner eye to see its path.
Where the fear has gone there will be nothing.
Only I will remain.
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: За какво да внимаваме на шофьорския изпит!

Мнение от Kpetrov »

optics написа:Петров, много добре знаеш какво искам да кажа, айде молим ти се не се прави зорлем на неразбрал. Естествено, че никъде не пише - спрете, бройте и тръгнете.
Но също така и не пише че след пълното спиране е достатъчно за половин секунда да огледате ляво-дясно-ляво. На много места не се уточнява нито време нито разстояние - "достатъчно", "докато се убедите" и т.н. Аналогично на изпита нещата се правят за да е "достатъчно" от гледна точка на инструктора и "докато го убедите". Проблема който имам с препоръката на Блъда е, че е илюзия и грешен подход да прехвърляте своите мисли все едно и изпитващия ги споделя - т.е. аз съм с 20 годишен стаж от България, полвин секунда ми стига да видя наляво, надясно и назад и прочие... Правилния подход е че той гледа на вас като на новобранец. Кофти е, щото вие си знаете че не е така, но след време като премислите и като видите какви типове карат, ще погледнете по нов начин на нещата (на изпитващия).
Друга грешка е да се обобщава и аналогизира. напр. - В България се набляга да се кара безопасно, значи ако карам с 10 под разрешеното съм идеал (Петров). Да ама не - скъсват те за бавене. Или клишето с "достатъчно/безопасно". На какво разстояние от предната кола трябва да спреш на светофара... ми на безопасно.. да ама не.
От всичко, което написа разбрах, че Блъда е в правото си. Написал е каквото пише в правилника - да се огледаш и ако е безопасно и т.н. (няма да се ровя за точните термини) да преминеш. Ти самият потвърди, че няма регламент за време. Това, че знаеш правилника не го оспорвам.
Проблема който имам с твоята препоръка е, "че е илюзия и грешен подход да прехвърляте своите мисли все едно и изпитващия ги споделя - т.е." да се спре за 3 секунди и да се премине.
след време като премислите и като видите какви типове карат, ще погледнете по нов начин на нещата (на изпитващия).
Да тук си много прав, ще погледна на него така сякаш е знаел че пуска такива типове на пътя, след като са спрели за 3 секунди на стопа и са го заблудили. ;)
Мен ми е ясно че светът не е перфектен и не може всички да са идеални във всяко нещо, така че проблеми със изпитващите, пускащи такива типове на пътя нямам.
Нямам и проблем с мнението на Блъда, както на всеки е ясно, че реално никой няма да седне да се пробва колко бързо може да го прави на изпита. Хващаш се за незначитените неща.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: За какво да внимаваме на шофьорския изпит!

Мнение от optics »

Kpetrov написа: Проблема който имам с твоята препоръка е, "че е илюзия и грешен подход да прехвърляте своите мисли все едно и изпитващия ги споделя - т.е." да се спре за 3 секунди и да се премине.
Проблемът ти е във факта, че ме четеш като дявола евангелието. Гачи ли съм рекъл - спрете за три секунди, гледайте тъпо напред и минете без да се оглеждате.
:D :D :D
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: За какво да внимаваме на шофьорския изпит!

Мнение от Kpetrov »

optics написа:Проблемът ти е във факта, че ме четеш като дявола евангелието. Гачи ли съм рекъл - спрете за три секунди, гледайте тъпо напред и минете без да се оглеждате.
Горе-долу, нещо такова рече:
optics написа:Еми на стоп се спира и се брои до 3. Аз така правя.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: За какво да внимаваме на шофьорския изпит!

Мнение от ablood »

Naaaah :(

Няма нищо впечатляващо в това да преброиш до 3 за половин секунда. Не че има каквото и да е значение. Никой не отчита времето, или до колко броиш. Важното е да провериш надеждно ляво/дясно/ляво/през рамо.

Това за половината секунда беше ОЧЕВИДНО шега. Даже и някой да успее да си развърти толкова бързо главата едва ли ще успее да добие надеждни визуални наблюдения.

Това, че изпитващия ще се възхити от циркаджийството не гарантира че ще пусне кандидата.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
scoubidou
Мнения: 230
Регистриран на: Чет Дек 15, 2011 9:25 am
Местоположение: Montreal

Re: За какво да внимаваме на шофьорския изпит!

Мнение от scoubidou »

ablood написа:Naaaah :(

Няма нищо впечатляващо в това да преброиш до 3 за половин секунда. Не че има каквото и да е значение. Никой не отчита времето, или до колко броиш. Важното е да провериш надеждно ляво/дясно/ляво/през рамо.

Това за половината секунда беше ОЧЕВИДНО шега. Даже и някой да успее да си развърти толкова бързо главата едва ли ще успее да добие надеждни визуални наблюдения.

Това, че изпитващия ще се възхити от циркаджийството не гарантира че ще пусне кандидата.
Правилото е да се брои с трицифрени числа :lol:
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: За какво да внимаваме на шофьорския изпит!

Мнение от optics »

Разводнихме се с това кой какво прави, кой как се шегува и кое как се тълкува. За да не го обръщаме на лаф мохабет като в повечето теми, да се върнем на въпроса - за какво да внимаваме.

Накратко:
Трябва да внимаваме да правим нещата така че:
А) Да са по правилник
и
Б) Изпитващия да види че ги правим по правилник.

(А) е очевидно. Например на стопа трябва да се спре и точка, няма нужда от коментар.
Повечето проблеми и недоволства - ама защо ме скъсаха кат съм толкоз печен идват от недобро прилагане на (Б).
Примерно - ти може да си готов да си заложиш живота, че в сляпото петно е нямало никой, или че си погледнал огледалото преди да пресечеш кръстовището, но ако не си доказал как си го видял - кел файда.

Оттам и препоръките да се въртиш от кръста при гледане в сляпото петно, да се пулиш изразително в огледалото и пр. Тоест ти не си добрия шофьор дето знаеш че си, а играеш представление в ролята на добрия шофьор за зрителя-изпитващ, който е гледал драмата стотици пъти и приема нещо за изиграно добре, само ако е изиграно добре. Доброто изиграване не е бутафорно изиграване, т.е. ако "пуленето" в огледалото е съчетано с поглед блуждаещ в тавана това си е заявка за провал. Също както си е заявка и ако прекрасно сте видяли огледалото, но само със завъртане на очите.

Никъде не го пише, но аз лично съм убеден, че кратки и смислени обяснения на глас какво правиш са много полезни. Примерно ако веднага се усетиш че си направил грешка - да кажеш - тук трябваше еди как си, аз го знам по принцип, следващия път ще го направя. Или - тук няма стоп линия, затова ще спра където... или ... след като спрях на стоп линията сега вече мръдвам леко напред за да огледам за колите идващи от...
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
umeiko
Мнения: 466
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 8:52 pm

Re: За какво да внимаваме на шофьорския изпит!

Мнение от umeiko »

От моя опит в Канада, ако ва скъсат на изпита, сменяте инструктора и изпитващият. Принципа е че в Канада всички са на далавера ТИ да не вземеш книжка от първи път (втори, .....). А моят принцип е че ако ще храня поредното гърло, поне да е различно, че да не се ояде прекално много.
В Щатите само за сравнение, като ма изпитваха направо едва не се изсмях и да попитам: Ама само това ли беше изпита?
Мойто обяснение е че хората там са на държавна работа, и просто не им дреме колко пъти ша ходите на изпит. Да не говориме че без кола си за накъде, но да, разни страни разни идеали.
И един друг трик, когато ходите на изпит, задължително минете поне 10 пъти с колата по най различните му маршрути за даденият район, които общо взето не се променят, а и така нема да гледате като гръмнати като видите скрит в храстите знак стоп или пресичащи еленчата в редичка .
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: За какво да внимаваме на шофьорския изпит!

Мнение от IRA »

В Сащ не ти ли признаха канадската книжка?
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
umeiko
Мнения: 466
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 8:52 pm

Re: За какво да внимаваме на шофьорския изпит!

Мнение от umeiko »

Те не си признават междущатските книжки, ти за Канада ми говориш. Че даже и ма накараха да си платя данъка със задна дата....добре че е евтиния в щатите, та направо с кеф си платих и данъка и таксата и всичко.
venaza
Мнения: 89
Регистриран на: Съб Мар 19, 2011 4:28 pm

Re: За какво да внимаваме на шофьорския изпит!

Мнение от venaza »

В тази тема освен да се заяждате , човек нищо полезно не може да намери!
Затова реших да пусна линковете за книжките /на фр. и англ./, може да са полезни за всеки, който му предстои да се явява на теорията за шоф. книжка.
https://1eff9f4e56419a71c629ef01e40eeab ... ndbook.pdf"
https://1eff9f4e56419a71c629ef01e40eeab ... ehicle.pdf"
http://www.4shared.com/web/preview/pdf/LX1T9LX6"
Успех! :)
DCS Vienne:04.02.2011
Accuse:21.06.2012
Liste d'attente:04.09.2012
Entrevue:04.04.2013
TCFQ:30.06.2013
Certificat de selection:24.09.2013
Codebar:31.01.2014
L'examen medical:11.06.2014
Visa(s): 03.04.2015
Публикувай отговор