Имам ли право да карам с Квебекска книжка в България?

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Имам ли право да карам с Квебекска книжка в България?

Мнение от klisurov »

Изтрито, та да не се излагам като милиционер, както каза Ivan1007

Колкото до шофиране с кебекарска книжка извън Кaнада:
If you only travel in North America (except in Georgia), you can drive easy knowing that your Quebec driving permit will be recognized wherever you go. However, it's a good idea to get an IDP if you plan to drive in many other countries.
Последно промяна от klisurov на Вто Апр 29, 2014 11:10 pm, променено общо 1 път.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Имам ли право да карам с Квебекска книжка в България?

Мнение от Ivan1007 »

klisurov написа: В Канада може да караш с БГ кника хх дни скед първоначалното влизане (установяване) в Канада.

Интересно, тези 45 или 90 или колкото са там дни, кога точно започват да текат, след като се предполага, че си роден в БГ.
Явно, написаното на сайта е за канадци, които са в БГ.

BTW не можеш да се правиш на канадец, т.к. се предполага, че си БГ гражданин, а всички такива са длъжни да се легитимират с БЪЛГАРСКИ документ за самоличност.

Ако аз съм стриктен БГ полицай, или ще те пратя на съд за това, че караш без книжка,
или ще напиша акт за каране с изтекъл документ - явно канадската ти книжка е изтекла хх дни след раждането ти в БГ, когато си се озовал за пръв път на БГ територия ;)

Сержант Клисуров не се излагайте като милиционер - Закон за Движение по Пътищата чл.162 (1)
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Имам ли право да карам с Квебекска книжка в България?

Мнение от klisurov »

Ivan1007 написа:Сержант Клисуров не се излагайте като милиционер - Закон за Движение по Пътищата чл.162 (1)
Виноват! Не съм си прочел урока.
Чл. 162. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Българските граждани могат да управляват моторни превозни средства на територията на Република България с чуждестранно национално свидетелство, когато то не е издадено от държава - членка на Европейския съюз, или от друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или от Конфедерация Швейцария в срок до 3 месеца от датата на влизането им в страната
Ще черпя за повишението, щот аз съм си прост матрос (от запаса).
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Имам ли право да карам с Квебекска книжка в България?

Мнение от ivandaman »

Bistra написа: Клисуров, извинявам се предварително, но разсъждаваш като тъп български полицай в момента. .
Това всъщност е комплимент..

Логиката е по-близка до такава на ефрейтор от строителни войски ама карай, важното е купон да става..

Клисуров (no offense bro) ама това мнение няма начин да си го писал на трезво.. :D :handshake:
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Имам ли право да карам с Квебекска книжка в България?

Мнение от Павел »

Bistra написа:Къде на канадската ти книжка пише, че си роден в България? Ми те със същия успех могат да предположат, че съм марсианка, бе! Това последното изречение и трева да бях пушила , клисуров, пак нямаше да мога да го разбера. Как ще ми е изтекла канадската книжка като е валидна? Българската ми е изтекла и е съвсем логично да е така, след като не живея на територията на България и нямам нужда от нея. Клисуров, извинявам се предварително, но разсъждаваш като тъп български полицай в момента. Последният път от незнам какъв оптимизъм ми дойде идеята да си подновя българската книжка. Служителката се опита да направи нещо като скандал на мъжа ми, че не си я бил подновявал. (На мен другата служителка не посмя. Явно гледам много страшно :D ) При което естествената реакция от негова страна беше..."Ще вземеш ли парите за нова книжка или да ти тегля една сиктер - майна?" Естествено, че и глоба нямаше. Ама се питам защо ли беше целият този зор като през цялото време, докато станат книжките си карахме с канадските и сега просто не са ни нужни? Я си отидем следващите 10 години в България, я не!
А стриктния български полицай да ми пише глобата на канадската книжка. Аз подкупи не давам. Да видим после как ли ще си я събере. :D
Това малко ми прилича на истеричен Павелчо, дето беше все вкарал баща ми в затвора, щото карал в Щатите с кебекска книжка. Ми ей го на, кара и тая зима пак със същата, па и с кебекска регистрация на колата отгоре на всичко и разгеле размина кауша. :party: (глей сега как ще дотърчи да ми свири на китара) :lol:

Както винаги кухата лейка го вади по-голям от на Томи Лий и моя взети заедно. А как бг полицай ще разбере дали е изтекла или не, като не знае английски, или ти ще ми кажеш, че си я превала пред заклет преводач? И много лесно ще те накара да си платиш глобата - напоследък всички неплатени глоби се докладват на НАП, който пък е свързан с граничните, които доста могат да ти усложнят живота и на влизане, и на излизане. Да не забравяме, че все пак говорим за все още дива балканска България. Какво пречи да си подновиш бг книжка или да си извадиш международна, вместо да се правиш на голямата канадска работа?!

От миналата седмица, нещо по въпроса и то в цивилизована Канада.

http://www.sunnewsnetwork.ca/sunnews/ca ... 02526.html"
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Имам ли право да карам с Квебекска книжка в България?

Мнение от Bistra »

:D Абе аз може да съм лейка, ама ти си куха дамаджана, ще знаеш!
Досега не бях чувала да се изисква езикова грамотност за числа. Щото какво са датите, освен една група числа? :D
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Имам ли право да карам с Квебекска книжка в България?

Мнение от Павел »

Bistra написа::D Абе аз може да съм лейка, ама ти си куха дамаджана, ще знаеш!
Досега не бях чувала да се изисква езикова грамотност за числа. Щото какво са датите, освен една група числа? :D
Сори, не знаех, че expires са числа дето всеки бг фатмак знае, кухарке.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Имам ли право да карам с Квебекска книжка в България?

Мнение от IRA »

Aма тя книжката се подновява на 10 годи т.е не е кой знае каква драма. Най добре е човек да го прави, че да му е мирна главата.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Имам ли право да карам с Квебекска книжка в България?

Мнение от Bistra »

Павел написа: Сори, не знаех, че expires са числа дето всеки бг фатмак знае, кухарке.
Кухарка е на баба ти фърчилото!
Ей, хамбицира ме и направих сравнение между двете книжки. :lol:
Ми колкото и да ги гледам на кебекската са по-ясно означени двете дати ( па дори и да не разбере думичките отпред) и са обособени на самостоятелен ред най-отдолу отделен с празно пространство от личните данни. Няма да ти пускам снимка за да не те заслепя с красата. :P :lol: Езикът е френски, а не англйски. Ай сега ми кажи как американецът разбира, а нашенецът не би могъл? :fubar:
На българската, датите са непосредствено след личните данни залепени и с кодови (?) подточки 4а. и 4б...Снимката грозно - чернобяла. Под 4е. пише, че съм женско..Ура! Ми верно, то от снимката трудно се разбира. Пфу! :doh: Ако бях полицай щях да се объркам...Не е никак ясно. :(
IRA написа:Aма тя книжката се подновява на 10 годи т.е не е кой знае каква драма. Най добре е човек да го прави, че да му е мирна главата.
Да го прави, ако може, Ира. Баща ми последният път като си беше в България пробвал да си презавери книжката изтекла преди 20 години. Оказало се, че му загубили цялото досие, защото я бил взел още навремето в техникума.
Е, сега какво? Ще го подлагат на проверовъчен изпит ли? Ми, не. Отказал се е и си кара с другата. Няма да се свърши света, ако по време на ваканция, веднъж на 5 години караш с чуждестранна книжка, я!
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Имам ли право да карам с Квебекска книжка в България?

Мнение от myhata II »

Bistra написа:
Павел написа: Сори, не знаех, че expires са числа дето всеки бг фатмак знае, кухарке.
Кухарка е на баба ти фърчилото!
Ей, хамбицира ме и направих сравнение между двете книжки. :lol:
Ми колкото и да ги гледам на кебекската са по-ясно означени двете дати ( па дори и да не разбере думичките отпред) и са обособени на самостоятелен ред най-отдолу отделен с празно пространство от личните данни. Няма да ти пускам снимка за да не те заслепя с красата. :P :lol: Езикът е френски, а не англйски. Ай сега ми кажи как американецът разбира, а нашенецът не би могъл? :fubar:
На българската, датите са непосредствено след личните данни залепени и с кодови (?) подточки 4а. и 4б...Снимката грозно - чернобяла. Под 4е. пише, че съм женско..Ура! Ми верно, то от снимката трудно се разбира. Пфу! :doh: Ако бях полицай щях да се объркам...Не е никак ясно. :(
За първи път виждам човек толкова много да си мрази родината ,та чак и едни керливи шофьорски книжки са му черни
Много жалко.... :puke: :puke: :puke:
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Имам ли право да карам с Квебекска книжка в България?

Мнение от Ivan1007 »

Павел написа:Какво пречи да си подновиш бг книжка или да си извадиш международна, вместо да се правиш на голямата канадска работа?!
Без да се правя на "голяма албъртанска работа" не се сещам за рационална причина да не карам с книжката си от Албърта.

Карах с българската в България докато изтече валидността и имах намерение да си я подновя, но на опашката за български паспорт и лична карта, където загубих пълен работен ден ми казаха, че за подновяване на книжка се чака също цял ден и не е сигурно, че ако не си се наредил в 6 сутринта ще стане същия ден. Това би било един ден от живота ми изгубен напразно.
Не виждам и причина да си вадя всяка година международна - излишно е.
Последния път ме спря полицай на излизане от София след Витиня в полунощ -проверка на документите. Гледа я две минути, въртя я отпред отзад. Пита ме къде е издадена. Казах му, че пише - Калгари. Това къде е - ме пита. В Германия? Не -Канада. Засмя се даде ми я обратно и ми пожела приятен път. :D
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Имам ли право да карам с Квебекска книжка в България?

Мнение от Павел »

Ivan1007 написа:
Павел написа:Какво пречи да си подновиш бг книжка или да си извадиш международна, вместо да се правиш на голямата канадска работа?!
Без да се правя на "голяма албъртанска работа" не се сещам за рационална причина да не карам с книжката си от Албърта.

Карах с българската в България докато изтече валидността и имах намерение да си я подновя, но на опашката за български паспорт и лична карта, където загубих пълен работен ден ми казаха, че за подновяване на книжка се чака също цял ден и не е сигурно, че ако не си се наредил в 6 сутринта ще стане същия ден. Това би било един ден от живота ми изгубен напразно.
Не виждам и причина да си вадя всяка година международна - излишно е.
Последния път ме спря полицай на излизане от София след Витиня в полунощ -проверка на документите. Гледа я две минути, въртя я отпред отзад. Пита ме къде е издадена. Казах му, че пише - Калгари. Това къде е - ме пита. В Германия? Не -Канада. Засмя се даде ми я обратно и ми пожела приятен път. :D
Всеки решава за себе си и всеки попада на различно любезен или разбиращ полицай. Аз някога карах с американска книжка и рушветите ми ги искаха директно в долари.

Обаче стрина Кухарина да спре да ми разправя, че нямало как да и напишат глоба на чужда книжка и че полицаите гледат само числа по книжките и то точно в полицейска Бг, където като те спрат се чудят за какво да се заядат и те питат дори какво работиш и къде отиваш. По нейната тъпанарска логика, българи в чужбина и чужденци в Бг не се глобяват, щото няма как да им съберат глобите. Начи един турски тираджия влиза в БГ, пооплесква 3-4 коли и после си излиза от Калотина по живо-по здраво, щото в паспорта му не пише адрес.
На вечната компетенция :rofl: явно също не и е ясно, че извън любимата и провинция, както и в 50 щата, правителствата издават едни документи - "лични карти", които по нищо не се различават от шофьорските книжки, осен по надписа identification card, вместо driver's licence. Значи в БГ, където е достатъчно да се гледат само числа, може спокойно да се шофира със северноамерикански лични карти :D

След 5 секунди очакваме полезно включване и поредния пример къде и какво се е случило с големия бизнесмен баща и - центъра на вселената.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Имам ли право да карам с Квебекска книжка в България?

Мнение от Bistra »

Аз му разправям, че на моята книжка всичко е на френски, а то - оно си блее ли блее. Ама рядко си загубен, Павеле, чак нямам желание да ти отговарям.... |( :tmi: Не съм пробвала да се представя със здравната си карта, ама щом ти казваш следващият път ще опитам. :P
...Или пък с картата от библиотеката, още по-добре. :D
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
troyaneca
Мнения: 164
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 9:53 pm
Местоположение: Montreal

Re: Имам ли право да карам с Квебекска книжка в България?

Мнение от troyaneca »

Ха сега поспрете караниците и слушайте старото!
Карайте си в БГ с канадските книжки, както пише в цитирания някъде по-горе член от ЗЗДП , до 3 месеца след влизане в страната те са валидни (има изискване да са преведени, но кебекарските книжки са на френски и в случая ако полицаят е наясно със закона и ви поиска превод, може да се контрира именно с този факт- по Женевското спразумение от нам когаси книжките в Европа са задължително и на френски, затова в българските има текст на френски, не е много силно като довод, но върши работа). Практиката ми обаче показва, че никой проверяващ не иска превод.
Що се отнася до глобите, хич да не ви пука, оставяйте ги да пишат колкото искат, вие сте влезли в БГ като бг граждани и при излизане никой няма право да ви задържи на летището за неплатени задължения към държавата (преди беше,че за суми над 5000лв могат да ви спрат, но сега това май отпадна поради някаква Европейска директива).
Виж, в случай, че сте влезли с чужд (не български ) документ за самоличност, ще ви държат на КПП-то на излизане докато не платите глобите по простата причина, че в случая закона ви третира като чужд гражданин.
Толкова от мен по въпроса и не се дърляйте като малки деца :)
Fuck the Cola
Fuck the Pizza
All We Need Is Slivovitza
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Имам ли право да карам с Квебекска книжка в България?

Мнение от Ivan1007 »

troyaneca написа:Ха сега поспрете караниците и слушайте старото!
Карайте си в БГ с канадските книжки, както пише в цитирания някъде по-горе член от ЗЗДП , до 3 месеца след влизане в страната те са валидни (има изискване да са преведени ...
Къде има изискване да са преведени?
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Публикувай отговор