Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Публикувай отговор
ianavalkovavasileva
Мнения: 29
Регистриран на: Съб Фев 01, 2014 6:37 pm

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от ianavalkovavasileva »

Много благодаря за отделеното време!
С английския сме добре , но този френски ми се струва мисия невъзможна :D
А ако подадем документи и точките не ни стигат дали ще ни изпратят писмо да добавим още точки /и тогава да приложим TSFQ/ или директно ще ни изхвърлят документите?
Daisy2
Мнения: 504
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 3:54 am

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от Daisy2 »

ianavalkovavasileva написа:Много благодаря за отделеното време!
С английския сме добре , но този френски ми се струва мисия невъзможна :D
А ако подадем документи и точките не ни стигат дали ще ни изпратят писмо да добавим още точки /и тогава да приложим TSFQ/ или директно ще ни изхвърлят документите?
Доколкото знам, ако точките не ви стигат за праговете (50 и 57), ще ви върнат документите.

А, за дипломата:

•The diploma must have been awarded within the five years preceding the application for a Certificat de sélection du Québec (CSQ – Québec Selection Certificate). If this is not the case, the candidate must have legally practised for at least one year, during the five years preceding the application for a CSQ, a profession directly related to the diploma obtained and for which he or she is being assessed.

Тоест, ако дипломата ви за инженер е придобита преди повече от 5 години, трябва да имате поне 1 година ЛЕГАЛЕН трудов стаж като инженер, за да ви признаят точките за област (12 или 6). Понеже в БГ често се случва човек да работи едно, а да се води по документ съвсем друго, не подценявайте този аспект.
ianavalkovavasileva
Мнения: 29
Регистриран на: Съб Фев 01, 2014 6:37 pm

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от ianavalkovavasileva »

Вече съм съвсем объркана!
Май започнахме нещата отзад напред или както в бг казваме май сложихме тигана преди да уловим рибата :D
По препоръка на наши познати започнахме така , ама те са кандидатствали преди 01,08,2013 /сега е по различно/
Ужасссс!
Моля дайте съвет да подавам ли документи или първо да си изкараме TSFQ и тогава да подаваме.
Всъщност какво ще загубим ако сега ги подадем?
Парите , които пращаме с чека губим ли ги ако не съберем точките?
Аватар
milly
Мнения: 376
Регистриран на: Нед Авг 07, 2011 5:11 pm

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от milly »

сертификатите за език са задължителни при подаване на целия пакет. Ако си изпратите документите без сертификати не печелите нищо, разглеждането на досието няма да започне преди да сте подали всички изискуеми документи. Не го правете още по-сложно. Подгответе си всичко по списъка и тогава подавайте. В сайта можете да четете и на английски, че и на испански
Според нашата преподавателка е по-добре първо да подадем документите и след това да започнем с езика
сменете преподавателката
Ce n'est pas en écoutant qqn parler que l'on évolue. C'est en agissant et en vivant des expériences.
Аватар
fenomeno
Мнения: 97
Регистриран на: Нед Яну 23, 2011 5:42 pm
Местоположение: Montréal

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от fenomeno »

Само да не забравяме, че според новите критерии, точки за френски дават за минимум B2 ниво.
ianavalkovavasileva
Мнения: 29
Регистриран на: Съб Фев 01, 2014 6:37 pm

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от ianavalkovavasileva »

Благодаря за информацията , наблягаме на френския и след това ще го мислим.Преподавателката няма да я сменя със сигурност /досега успеваемостта и е 100 % и се надявам да продължава така/.Много мои познати - 11 човека заминаха с нейна помощ , дано и при нас стане така.
Но явно трябва първо езика и след това всичко останало.
Пожелавам на всички тръгнали по-този път много успех и искренни благодарност на всички , които се отзовават на въпросите на такива като нас ;)
Sev
Мнения: 58
Регистриран на: Вто Фев 22, 2005 10:16 am

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от Sev »

Актуална ли е информацията в Уики за служебната бележка, издавана от работодател:
Служебна бележка от работодател или Препоръка от работодател, Уверение, Атестация не са задължителни, но могат да бъдат приложени в добавка към гореизброените документи. Препоръчително е те да съдържат следните неща:
- името на фирмата (по възможност и логото на фирмата или документът да бъде отпечатан на фирмена бланка)
- непременно координати на фирмата - точен адрес, телефон, електронен адрес (ако има такъв)
- изходящ номер
- имената на лицето, за което се отнася документа
- заеманата длъжност и основните функции, които е изпълнявало лицето в тази фирма
- от коя до коя дата е работило лицето в тази фирма (ако продължава да работи се отбелязва с думи)
- име, фамилия, заеманата длъжност, телефон за контакти и подпис на личността, издала този документ
- печат на фирмата/предприятието

Прекият ми ръководител напуска скоро и ми се иска да си набавя служебната бележка сега, че после - знае ли се...
Dahila
Мнения: 214
Регистриран на: Нед Дек 11, 2011 11:22 am
Местоположение: Ottawa

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от Dahila »

Според мен изискването за служебна бележка си е задължително, особено като се има предвид, че вече не приемат трудовата книжка. В този документ е доста ясно какво точно се иска и какво да съдържа ( вслучая т. 23): http://www.immigration-quebec.gouv.qc.c ... fr-dyn.pdf"
DCS Montréal - 29.10.2012
AR 5.3.2013
Доп. докс - 1.10.2014
сертификати - 10.1.2015
Sydney,NS - 5.2.2015
Баркод - 12.6.2015
Мед. изследвания 14.8.2015
Покана за визи 19.8.2015
Визи 24.9.2015
Sev
Мнения: 58
Регистриран на: Вто Фев 22, 2005 10:16 am

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от Sev »

Благодаря, Dahila!
Представя се служебна бележка само от работодатели в рамките на последните 5 години, нали?! Аз съм при настоящия си работодател от 10 години.
Аватар
Feel_free
Мнения: 203
Регистриран на: Вто Юни 04, 2013 2:27 pm

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от Feel_free »

Sev написа:Благодаря, Dahila!
Представя се служебна бележка само от работодатели в рамките на последните 5 години, нали?! Аз съм при настоящия си работодател от 10 години.
Мисля, че бъркаш служебната бележка с атестацията.
Атестацията е хубаво да имаш за всяка една работа (виж пак т.23 от линка, който Dahila е публикувала).
Според т.25 ти трябват последните 3 фиша от настоящата ти работа.
За инфо, аз помолих за служебна бележка за 6 месеца.
====
"Les faibles ont des problèmes. Les forts ont des solutions". Louis Pauwels
Dahila
Мнения: 214
Регистриран на: Нед Дек 11, 2011 11:22 am
Местоположение: Ottawa

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от Dahila »

Sev написа:Благодаря, Dahila!
Представя се служебна бележка само от работодатели в рамките на последните 5 години, нали?! Аз съм при настоящия си работодател от 10 години.
Да, за последните 5 години, още по-добре че си бил само при 1 работодател, така няма да събираш бележки от различни. А служебна бележка или атестация, важно е съдържанието в случая да покрива изискванията. Изискването за фишовете от заплати е друго нещо :)
DCS Montréal - 29.10.2012
AR 5.3.2013
Доп. докс - 1.10.2014
сертификати - 10.1.2015
Sydney,NS - 5.2.2015
Баркод - 12.6.2015
Мед. изследвания 14.8.2015
Покана за визи 19.8.2015
Визи 24.9.2015
Sev
Мнения: 58
Регистриран на: Вто Фев 22, 2005 10:16 am

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от Sev »

Feel_free написа:
Sev написа:Благодаря, Dahila!
Представя се служебна бележка само от работодатели в рамките на последните 5 години, нали?! Аз съм при настоящия си работодател от 10 години.
Мисля, че бъркаш служебната бележка с атестацията.
Атестацията е хубаво да имаш за всяка една работа (виж пак т.23 от линка, който Dahila е публикувала).
Според т.25 ти трябват последните 3 фиша от настоящата ти работа.
За инфо, аз помолих за служебна бележка за 6 месеца.
Обърках се нещо...
Нали именно в т. 23 се казва Attestation ou certificat de travail (т.е. независимо дали по единия или друг начин е назован документа, в съдържанието трябва да са налични изброените данни)? Що се отнася до т.25 - да, ще приложа копия от 3-те последни фиша.
Как, така си помолил(а) за служебна бележка за последните 6 месеца? Какво съдържа тази служебна бележка всъщност?
Аватар
Feel_free
Мнения: 203
Регистриран на: Вто Юни 04, 2013 2:27 pm

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от Feel_free »

Sev написа:
Feel_free написа:
Sev написа:Благодаря, Dahila!
Представя се служебна бележка само от работодатели в рамките на последните 5 години, нали?! Аз съм при настоящия си работодател от 10 години.
Мисля, че бъркаш служебната бележка с атестацията.
Атестацията е хубаво да имаш за всяка една работа (виж пак т.23 от линка, който Dahila е публикувала).
Според т.25 ти трябват последните 3 фиша от настоящата ти работа.
За инфо, аз помолих за служебна бележка за 6 месеца.
Обърках се нещо...
Нали именно в т. 23 се казва Attestation ou certificat de travail (т.е. независимо дали по единия или друг начин е назован документа, в съдържанието трябва да са налични изброените данни)? Що се отнася до т.25 - да, ще приложа копия от 3-те последни фиша.
Как, така си помолил(а) за служебна бележка за последните 6 месеца? Какво съдържа тази служебна бележка всъщност?
Сега се замислих, че има няколко вида служебни бележки.
При настоящата ми работа, тя представляваше само описание на доходите ми за дадения период - брутните доходи, за временна нетрудоспособност, майчиснтво и помощи.
Реално на мен служебната бележка ми замени фишовете, тъй като такива не получаваме.

Докато от предната също бях взела служ. бележка, но тя имаше по-подробни данни за: Удържани задъжлителни осигурителни вноски по реда на КСО, доп. задъително осигуряване и т.н.
До колкото знам какъв вид служебна бележка ще получиш, зависи от работодателя и с каква счетоводна програма работи.

Относно атестацията - в България трудно се разбира какво точно е тя (съдейки по опита, който придобих докато подготвя документите). На мен ми преработиха длъжностната характеристика, като към нея се добавиха само от кога съм назначена, на какъв брой часове седмично + трудово възнаграждение. Така ми се получи желатото описание на атестация от т.23.
Ако нямаш възможност да направиш нещо подобно, длъжностна характеристика + трудов договор събират желаното инфо от т.23.

Поздрави и успех!
====
"Les faibles ont des problèmes. Les forts ont des solutions". Louis Pauwels
Sev
Мнения: 58
Регистриран на: Вто Фев 22, 2005 10:16 am

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от Sev »

Благодаря ви!
Ако разбирам правилно, по т. 23 се изготвя служебна бележка от работодателя/ите (в моя случай само един) с описание на заеманите длъжности, длъжностна характеристика и т.н изисквания изброени в точката по регламент. Т. 24 касае осигуровките - тази бележка от кого се подготвя (тя също е за 5 години назад)?
Т. 25 - последните 3 фиша от заплатата - това е ясно.
Аватар
Feel_free
Мнения: 203
Регистриран на: Вто Юни 04, 2013 2:27 pm

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от Feel_free »

Sev написа:Благодаря ви!
Ако разбирам правилно, по т. 23 се изготвя служебна бележка от работодателя/ите (в моя случай само един) с описание на заеманите длъжности, длъжностна характеристика и т.н изисквания изброени в точката по регламент. Т. 24 касае осигуровките - тази бележка от кого се подготвя (тя също е за 5 години назад)?
Т. 25 - последните 3 фиша от заплатата - това е ясно.
За осигурновките се вземат белжки за НАП - води се Справка аз осигуряването по ЕГН за период (последните 5 години, а ако имаш и по-въдъл трудов стаж, може да изискваш за целия период).
Разрови се из търсачката на форума - изписано е доста за тази справка. Ще ти е интересно да прочетеш и да се подготвиш за пред служителите на администрацията :)
====
"Les faibles ont des problèmes. Les forts ont des solutions". Louis Pauwels
Публикувай отговор