Да напълним кошниците :)

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
anitsa
Мнения: 218
Регистриран на: Съб Авг 09, 2003 9:22 pm
Местоположение: Montreal

Да напълним кошниците :)

Мнение от anitsa »

... или щайгите
Тъй като сезонът на беритбите започва, отварям тази тема за всички които искат да споделят къде пълнят кошниците през лятото. Къде си заслужава да се разходим за хубави домати, ябълки, грозде и т.н.

От 20 юли започва беритбата на боровинки във фермата, която посещаваме всяка година. До сега имаше малини.

http://www.laroutebleue.org/bleuetiere. ... uetiere=33"

Bleuetière Jutras
Montérégie
Adresse:
121 rang Versailles
Mont-Saint-Grégoire (Québec)
(450) 358-8055
bcantin40@hotmail.com

Heures d'ouverture:
Semaine: 9h à 18h
Fin de semaine: Samedi 9h à 16h et dimanche 10h à 16h
Téléphoner pour vérifier la disponibilité. Ouvert dès le 18 juillet.
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: Да напълним кошниците :)

Мнение от balbi »

Ние ягоди изцяло горски си набрахме преди две седмици (близо 2кг - не питайте как се берат тези ситнежи) в гората до Вал Давид.
Не е ферма - просто влизаш и си береш. Видях, че и боровинки имаше, но не бяха узрели още. Но като големина нямат нищо общо с тези по-фермите - доста по-малки и по-пипкави за бране. За сметка на брането откъм вкус също са си изцяло горски и тотално ароматни.
А като ферми...за съжаление не й знам адреса, водили са ме до там, знам как да стигна, но нямам идея какъв е адреса.

Темата ти е идейна anitsa!
vankoivanoff
Мнения: 110
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2011 6:37 am

Re: Да напълним кошниците :)

Мнение от vankoivanoff »

А мечки имаше ли... :D
DCS 26.09.2011
AR 04.05.2012
TCFQ -B2/B2
Entrevue 05.11.2013 - успешно!
Док. Sidney - N.E. - 19.11.2013
Баркодове - 13.03.2014
Медицински OK- 25.06.14
2-ри медицински ОК - 14.07.2015
Покана за визи - 23.09.2015г.
Визи - 06.10.2015г.
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Да напълним кошниците :)

Мнение от Koko »

vankoivanoff написа:А мечки имаше ли... :D
Това е оф-топик, но понеже питаш - в Канада излезнеш ли някъде сред природата е доста вероятно да подаднеш на диви животни, така че внимавай какво си пожелаваш - да не те срещне мечка в буквалният смисъл.

Случката е от преди 5-6 години, едни приятели от Торонто решиха да отидат за един лонг уикенд на къмпинг някъде по на север в Онтарио наистина сред природата. За съжаление обаче не бяха взели на сериозно указанията как да си приберат за през нощта буклука, по-точно останките от вечерята, съответно на сутринта се бяха оказали в компанията на гладна мечка ровеща в боклука им, която им беше изкарала акъла и къмпинга приключи още на същия ден.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
nikolovata
Мнения: 290
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 4:40 pm
Местоположение: До mоста...

Re: Да напълним кошниците :)

Мнение от nikolovata »

Учудвам се как никой не е споменал прословутата „българска ферма" на Мосю Дюлюд:

http://www.canada411.ca/res/4506323221/ ... 70153.html"
Mненията са като задниците, всички ги иmаmе, но не винаги е удачно да ги показваmе!
Аватар
ivalin
Мнения: 914
Регистриран на: Сря Авг 27, 2008 6:40 am
Местоположение: Monreal

Re: Да напълним кошниците :)

Мнение от ivalin »

nikolovata написа:Учудвам се как никой не е споменал прословутата „българска ферма" на Мосю Дюлюд:

http://www.canada411.ca/res/4506323221/ ... 70153.html"
Само искам да вмъкна съвсем актуална информация. Ние ходихме тази недля в посочената ферма за домати и каквото има там, но асортимента изложен вътре беше много оскъден, малко пресен лук, тиквички, дребен чесъм и мед. А доматите на полето бяха напълно зелени и по мое мнение им трябват поне 2-3 слънчеви седмици, че да започнат да зреят... Но по телефона като се обадихме предварително мосюто каза, че имали домати, но били малко, което си беше абсолютна лъжа, за да ни върже да отидем и все ще си вземем нещо няма да се връщаме празни я, както и стана... Та да знаете де все пак... да не се изненадате, ако някой все пак реши да я посети сега по-раничко...
Аз съм това, което ти ще бъдеш, а ти си това, което аз бях.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Да напълним кошниците :)

Мнение от yahoo »

ivalin написа:Ние ходихме тази недля в посочената ферма за домати ... А доматите на полето бяха напълно зелени
В повечето ферми в които сме ходили събота и неделя рядко се е случвало да останат добре узрели домати в достатъчни количества. Към средата на седмицата е най-голям шанса за такива. Понеже тогава рядко съм свободен затова и престанахме да ходим по ферми. На Жан Талон пазара може да се купи почти същото набрано преди ден-два макс., но поне можеш да избираш на едно място най-доброто от различни ферми. Малко по-скъпо е, но пък бензина до фермите и загубеното време също са пари.
Аватар
ivalin
Мнения: 914
Регистриран на: Сря Авг 27, 2008 6:40 am
Местоположение: Monreal

Re: Да напълним кошниците :)

Мнение от ivalin »

Ние не ходим на ферма за икономии, а да се разходим сред природата... Да си ги наберем сами, това за децата е голямо щастие... и най-вече, че знаем със сигурност произхода им... В случая, за който аз говоря, няма никакво значение в кой ден от седмицата ще отидеш след като са зелени, значи са зелени... просто им трябва физическо време да узреят и доста слънце, но това се разбира като отидеш на място, а не от поста на някой си... Аз написах... всеки ще си направи своя извод кога, къде и защо да ходи на ферма... Ние си набрахме 2 кофи напъно зелени и вече имаме няколко зачервени домата, но дори и да не узреят ще си ги наготвим... Преди стотина години хората не са знаели, че червените домати се ядат... яли са само зелени, а с червените са хранели животните. Те това е...
Аз съм това, което ти ще бъдеш, а ти си това, което аз бях.
anitsa
Мнения: 218
Регистриран на: Съб Авг 09, 2003 9:22 pm
Местоположение: Montreal

Re: Да напълним кошниците :)

Мнение от anitsa »

За скептиците по-горе само ще кажа, че миналия път боровинките бяха супер - едри, сладки и в достатъчно количество, въпреки че беше неделя следобед, а ги беряха от петък. Цената е 5$ за килограм (изяденото не се плаща :) ). Това беше първия зреещ сорт.
Фермата е една от най-големите за боровинки в Квебек.
Малините бяха пообрани, все пак вече ги беряха цяла седмица, но успяхме и от тях да си наберем.
Имат и малко домати, но бяха обрани.

За събота се стягаме с приятелите за следващата порция боровинки и приказки :)

P.S. Благодаря за адреса на "българската" ферма :y: За нея знам само, че има табела "Добре дошли" и на български, ако е същата, а доматите тепърва започват да зреят ;)
Аватар
fe_ya
Ефирна
Мнения: 557
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:19 am
Местоположение: извън Монреал...
Обратна връзка:

Re: Да напълним кошниците :)

Мнение от fe_ya »

ivalin написа:и най-вече, че знаем със сигурност произхода им...
Абе и това не знаем ама карай ..
Аватар
Dobrin
Мнения: 67
Регистриран на: Съб Юни 06, 2009 4:55 pm

Re: Да напълним кошниците :)

Мнение от Dobrin »

До 15 Септември всяка неделя в парк Trudeau (Cote-St-Luc) от 10 до 14 часа има пазар за фермерски продукти.
Имаше ягоди, краставици, боровинки, салати, но доматите не бяха узрели добре.
Може би тази седмица ще излязат вече по-червени домати. Цените не са ниски, но ако качеството ви удоволетворява си струва.

Ето и линка на страницата на общината: http://www.cotesaintluc.org/FarmersMarket"
Аватар
Chomsky
Мнения: 272
Регистриран на: Пон Сеп 08, 2008 1:35 pm

Re: Да напълним кошниците :)

Мнение от Chomsky »

vankoivanoff написа:А мечки имаше ли... :D
В тоя ден от седмицата мечките ми носеха мед, та не са имали шанса да ги видят у гората. Еееее фшшш за тия работи българските моряци мед не взимат.. ама аз взимам :rofl: .
леко, не се нервирайте, че ще остареете бързо.
ani4ka
Мнения: 4
Регистриран на: Пон Юни 02, 2014 9:44 am
Местоположение: Montréal / Varna

Re: Да напълним кошниците :)

Мнение от ani4ka »

Здравейте, може ли да споделите някоя ферма за зеленчуци? Сега предполагам има домати, картофи, чушки...


Приятен ден
Аватар
Dino
Модератор
Мнения: 621
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 4:59 pm
Местоположение: Montreal

Re: Да напълним кошниците :)

Мнение от Dino »

Ние най-често тук сме ходили, засичали сме и доста сънародници там...
Vision without action is a daydream.
Action without vision is a nightmare.
Аватар
karelia79
Мнения: 905
Регистриран на: Пет Мар 18, 2011 4:23 pm
Местоположение: Canada

Re: Да напълним кошниците :)

Мнение от karelia79 »

На нас ни препоръчаха също http://www.fermechezmario.ca/" и Le village des petits fruits
574a chemin Petite côte, St-Mathieu QC J0L 2H0
Téléphone : 450-635-0068
За втората: Човекът предлагал и яйца и месо. Специално яйцата много ни ги похвалиха. Все още не сме ходили до там, така че не мога да дам лични впечатления.
Между другото, по повод произхода от фермите - май всички ползат пестициди, а някои от тях ползват и ГМ семена (фермата на Франсоа Дюлюд ползва семена Монсанто). Вероятно трябва да се ориентираме по вида на продукцията - колкото по- различни и с лош вид, толкова по-естествени - поне за зеленчуците.
Seul on peut aller plus vite, mais ensemble on peut aller plus loin.
Полет - 16.06.2014 г.
Публикувай отговор