Федералната процедура отворена отново от 04.05.2013

Федералната процедура за имиграция, спонсориране, студентски, работни и посетителски визи, програмите за имиграция на останалите провинции.
Публикувай отговор
al_bulgaria
Мнения: 133
Регистриран на: Пон Ное 21, 2011 5:17 pm
Местоположение: София

Re: Федералната процедура отворена отново от 04.05.2013

Мнение от al_bulgaria »

kadima написа:Направо ме попариха с тези професии :envy: Нямам думи, миналата седмица даваха репортаж по канадските новини каква нужда имат от мед. сестри, а сега ни няма в списъка. Такива недежди имах, 2 месеца подготовка за IELTS отидоха на вятъра. А сега накъде - май към френския език :@
И моята специалност - фармация я няма, а жена ми е мед. сестра и се надявах поне нейната професия да я има, но уви.....ние бяхме готови с документите още на 01.07.2012 , но явно не ни е писано да ходим в Канада......
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Федералната процедура отворена отново от 04.05.2013

Мнение от roumensp »

al_bulgaria написа:
kadima написа:Направо ме попариха с тези професии :envy: Нямам думи, миналата седмица даваха репортаж по канадските новини каква нужда имат от мед. сестри, а сега ни няма в списъка. Такива недежди имах, 2 месеца подготовка за IELTS отидоха на вятъра. А сега накъде - май към френския език :@
И моята специалност - фармация я няма, а жена ми е мед. сестра и се надявах поне нейната професия да я има, но уви.....ние бяхме готови с документите още на 01.07.2012 , но явно не ни е писано да ходим в Канада......
Проверете провинциалните програми, наистина се пише по медиите, че имало недостиг на мед. сестри.
Или варинта с work visa за nurse и след това подаване за имиграция ....
tonny
Мнения: 1268
Регистриран на: Нед Апр 14, 2013 4:40 am
Местоположение: Vancouver, BC

Re: Федералната процедура отворена отново от 04.05.2013

Мнение от tonny »

al_bulgaria написа:... но явно не ни е писано да ходим в Канада......
И аз така си мисля, явно не сме за там.
Иначе добро посрещане на 30-тата ми годишнина с тези професии :worried:
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Федералната процедура отворена отново от 04.05.2013

Мнение от roumensp »

Estell написа:Аз не мога да размера какво точно представлява educational credential assessment? Разбрах каква му е целта, но не ми е ясно, как точно става? Искат легализирана диплома ли?
Ами избираш си една от 4-те фирми и четеш на страницата им какво точно искат.

Например тука са изискванията на WES:
http://www.wes.org/ca/fswp/requireddocuments/index.asp"
Избираш България от списъка и виждаш, че искат легализирани документи:
Please have all documents verified by apostille through the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Bulgaria.
..........................
Note: All original documents submitted to WES with an apostille will be returned to the applicant upon completion of the evaluation.
Аватар
Lira
Мнения: 218
Регистриран на: Пет Яну 01, 2010 6:51 pm
Местоположение: Торонто

Re: Федералната процедура отворена отново от 04.05.2013

Мнение от Lira »

Estell написа:Аз не мога да размера какво точно представлява educational credential assessment? Разбрах каква му е целта, но не ми е ясно, как точно става? Искат легализирана диплома ли?
Еducational Credential Аssessment е оценка, приравняване на дипломи, издадени извън Канада, спрямо техните стандарти в образованието.

Този assessment ще го извършват четирите организации, които CIC обявиха днес.
Аз изчетох условията само на една от тях (WES), но предполагам, че те би трябвало да са еднакви и за останалите три. Според тези условия, те искат да им бъдат изпратени легализирани копия на дипломите, т.е. копия с апостил, поставен от българското МВнР, с което се удостоверява истинността на дипломата.
Тук вече не мога да помогна с конкретно инфо, защото до сега не се искаха легализации и не знам точно как се прави. Но при всички случаи ще трябва да се носят оригиналните дипломи в Консулски отдел - доколкото знам, именно там ги легализират. Ако не, те 100% ще кажат какво да се прави.
Вариант - повечето преводачески агенции се занимават и с легализация на документи срещу съответното заплащане.

И все пак, ако някой от форума е легализирал документи, нека да сподели опит :)
"Късметът се случва, когато подготовката срещне възможността!" Опра Уинфри
Estell
Мнения: 35
Регистриран на: Съб Окт 13, 2012 11:16 am

Re: Федералната процедура отворена отново от 04.05.2013

Мнение от Estell »

roumensp и аз прегледах основно тази фирма, понеже е най-евтино. Не прегледах всички, но основно 2 от тях.
Lira както винаги изчерпателен/а и аз това разбрах. Но не знам как става легализирането и как точно ще преравнят дипломите (ама това си е тяхна работа в крайна сметка) аз ще трябва да разбера какво точно искат да им пратим. И това преравняване на диплома само за титуляра ли е или и за придружаващите го?
И аз се спрях на (WES), доста им е добра цената на услугата, но ще погледна сега и другите фирми. Погледнах 2 и разликата в цените им беше голяма, затова се спрях на WES. Но сега ще погледна какво искат и другите.
vladibkolev
Мнения: 79
Регистриран на: Чет Мар 07, 2013 2:56 am
Местоположение: София за сега

Re: Федералната процедура отворена отново от 04.05.2013

Мнение от vladibkolev »

Колеги, моля ако някой има информация какъв е този апостил от Министъра на Външните работи моля да пише. Мисля да пиша на външно министерство ако са наясно. Единствено това ми е мътно за сега. Благодаря предварително.
Follow your dreams
Regards
Vladislav Kolev
Estell
Мнения: 35
Регистриран на: Съб Окт 13, 2012 11:16 am

Re: Федералната процедура отворена отново от 04.05.2013

Мнение от Estell »

vladibkolev написа:Колеги, моля ако някой има информация какъв е този апостил от Министъра на Външните работи моля да пише. Мисля да пиша на външно министерство ако са наясно. Единствено това ми е мътно за сега. Благодаря предварително.
До колкото разбрах това е точно легализацията от Министерството на Външните Работи. Те (министъра) ще подпечатат и подпишат документа и ще му поставят апостил (може би някакъв вид воден знак или нещо подобно за достоверност). Аз така си го обяснявам. Или поне това което четох от сайта на Министерството на Външните Работи, на тази мисъл ме наведе. Ако има някой по наясно от мен да пише.
vladibkolev
Мнения: 79
Регистриран на: Чет Мар 07, 2013 2:56 am
Местоположение: София за сега

Re: Федералната процедура отворена отново от 04.05.2013

Мнение от vladibkolev »

Обадих се във Външно Министерство и ми обясниха следното: "отивате в МОН с дипломата, там ви слагат правоъгълен печат. После си купувате марки на стойност 15 лв. държавна такса и идвате при нас да ви сложим така наречения апостил". Това е. Ако някой има различна информация да сподели да не се лутаме из министерствата.

Поздрави и успех.
Follow your dreams
Regards
Vladislav Kolev
FeFlina
Мнения: 37
Регистриран на: Вто Яну 15, 2013 7:40 am

Re: Федералната процедура отворена отново от 04.05.2013

Мнение от FeFlina »

vladibkolev написа:Обадих се във Външно Министерство и ми обясниха следното: "отивате в МОН с дипломата, там ви слагат правоъгълен печат. После си купувате марки на стойност 15 лв. държавна такса и идвате при нас да ви сложим така наречения апостил". Това е. Ако някой има различна информация да сподели да не се лутаме из министерствата.

Поздрави и успех.
Важна подробност: трябва да отидете с нотариално заверени копия на дипломите. Внимавайте дали имате подпис (ваш) на дипломата. Ние бяхме пропуснали да се подпишем, нотраиуса и той е блял някъде и ... стана мазало. Сега ще ги връшаме нотариуса да ги коригира.

А самия апостил - печата е така да се каже най-висшата форма на заверка на документа. Би трябвало с тази легализирана диплома да не се налага ходене по канадскти нотариуси и легализаране там (което според мен е улеснение за момента, в който стъпиш на канадска земя).
Успех на всички!
«Avoir la foi, c’est monter la première marche même quand on ne voit pas tout l’escalier» – Martin Luther King
vladibkolev
Мнения: 79
Регистриран на: Чет Мар 07, 2013 2:56 am
Местоположение: София за сега

Re: Федералната процедура отворена отново от 04.05.2013

Мнение от vladibkolev »

Ок, а аз имам един въпрос. Трябва ли да превеждаме тези дипломи и с коя да отидем за апостил, с преведената ли или с българската. Благодаря ако някой знае.
Follow your dreams
Regards
Vladislav Kolev
FeFlina
Мнения: 37
Регистриран на: Вто Яну 15, 2013 7:40 am

Re: Федералната процедура отворена отново от 04.05.2013

Мнение от FeFlina »

vladibkolev написа:Ок, а аз имам един въпрос. Трябва ли да превеждаме тези дипломи и с коя да отидем за апостил, с преведената ли или с българската. Благодаря ако някой знае.
първо се слагат печатите, апостилите и после се превежда, понеже и самите печати (на нотариуса + апостила) трябва да бъдат преведени.
«Avoir la foi, c’est monter la première marche même quand on ne voit pas tout l’escalier» – Martin Luther King
vladibkolev
Мнения: 79
Регистриран на: Чет Мар 07, 2013 2:56 am
Местоположение: София за сега

Re: Федералната процедура отворена отново от 04.05.2013

Мнение от vladibkolev »

Много благодаря. Започвам да действам, че 4 май наближава.
Follow your dreams
Regards
Vladislav Kolev
Estell
Мнения: 35
Регистриран на: Съб Окт 13, 2012 11:16 am

Re: Федералната процедура отворена отново от 04.05.2013

Мнение от Estell »

FeFlina написа:
vladibkolev написа:Ок, а аз имам един въпрос. Трябва ли да превеждаме тези дипломи и с коя да отидем за апостил, с преведената ли или с българската. Благодаря ако някой знае.
първо се слагат печатите, апостилите и после се превежда, понеже и самите печати (на нотариуса + апостила) трябва да бъдат преведени.
А в Министерството, веднага ли слагат печати, подписи и апостил или си оставяш документите и те правят проверки, справки и т.н. и след определен срок отиваш да си ги вземеш.
vladibkolev
Мнения: 79
Регистриран на: Чет Мар 07, 2013 2:56 am
Местоположение: София за сега

Re: Федералната процедура отворена отново от 04.05.2013

Мнение от vladibkolev »

Незнам, това не ги питах. Но като се разтърсих за преводи и легализация по фирмите попаднах на ето тази информация в една от фирмите която намерих:
"За да бъде легализирани образователни документи е нужно:
Първа стъпка: Проверка дали оригиналът* разполага със всички подписи и печати от издаващите институции, дали документа е издаден съгласно действащите наредби, коректна ли е информация за притежателя – правилно изписани имена и други данни.
Втора стъпка: При легализация на дипломи, ако няма да се заверяват оригиналите е необходимо е да се направи ксерокопие на документа, което да бъде заверено от нотариус. Останалите образователни документи се заверяват в оригинал.
Трета стъпка: След това подготвените документи се внасят лично или чрез нотариално упълномощено лице за заверка в МОНМ. Заверката във МОНМ отнема около седмица.
Четвърта стъпка: През това време агенцията извършва писмения превод на внесените в министерството документи.
Пета стъпка: След като е готова заверката в МОНМ, завереното копие се скрепя с направения превод ,облепя се със съответния комплект държавни таксови марки според изискванията на МВнР.
Шеста стъпка: Така подготвените документи се внасят в сектор „Заверки и легализация” към МВнР".

Става ясно, че в МОНМ е една седмица, единствено в МВнР не става ясно колко време е.
Follow your dreams
Regards
Vladislav Kolev
Публикувай отговор