Начално и средно образование в Канада

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Начално и средно образование в Канада

Мнение от yahoo »

tanyatais написа:
Bistra написа:
IRA написа:Френските, които са спонсорирани са по 5-6000 на година.
Такса към училището ~ 3300
Комлект учебници нови ~ 700 ...на старо (~200)
Почти всички купуват учебници на старо и ги продават на следващата година на следващият курс...Та тези 200$ са един вид за амортизацията
Училищен автобус ~ 300
Униформа ~ 200/година (защото не се купува всяка година) ...Горе-долу Ира е права. Има и други дребни текущи разходи, но това е общо взето.
Благодаря ти ,това звучи доста поносимо за бюджета !
В Алберта са 11 000 на година без обеди, занималня и извънкласни занимавки.
Тези 3300 са от най-евтините възможни такси за частно училище. В много от най-реномирани частни училища само годишната такса е около $12,000 и това е почти навсякъде така в Канада и Квебек. Ето например какви са числата за едно добро такова училище в западната част на острова на Монреал.
Аватар
edelwais
Мнения: 968
Регистриран на: Чет Дек 04, 2003 2:31 pm
Местоположение: Edinburgh, Scotland

Re: Начално и средно образование в Канада

Мнение от edelwais »

или друго (английско): http://www.priory.qc.ca/"
Пътувахме много, но изобщо ... едва ли.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Начално и средно образование в Канада

Мнение от Bistra »

Това са английски училища. Френските са субсидирани от правителството, както каза и Ира. Затова са по-евтини. В Кебек сме все пак.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
Marto
Мнения: 4040
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Начално и средно образование в Канада

Мнение от Marto »

tanyatais написа:
Bistra написа:Е, не е съвсем така, де - безплатността. Събират някакви там 70$ за учебни помагала, тетрадки, личен дневник и т.н. Освен това в началото на годината ти връчват един списък с какво трябва да снабдиш детето си. (моливи, папки, ножичка, свирка тип "флейта" :D и т.н.)...Това за началното. За средното не мога да кажа, защото сме в частно училище. Там всичко се плаща.
Много нахлано ще прозвучи,но каква е таксата на година? Разгледах няколко сайта за начални училища в СК и Алберта ,до 11 години, и таксите са около 10 000-11 000 долара на година ? Възможно ли е да са така евтини ?
В Албърта има нещо (мисля) уникално за Северна Америка - the money follows the child. Грубо казано, ако родителят избере да прати детето в частно училище, около $4,500 или 70% от парите които правителството така и така ще харчи за образованието на едно дете, отиват към таксата на обучение в частното училище. Не знам дали тези евтини такси, които си видяла отразяват това намаление, но ако не - тогава излиза, че тук е още по-евтино.

Отделно - и това може би важи само за някои градове като Едмънтън, но пак е донякъде уникално - децата имат право да учат в което и да е държавно училище в града, а не биват натирани в кварталното училище. Тези които живеят в района имат предимство, но все пак тази конкуренция вдига качеството на образованието.

Канада по принцип е челник в международните класации на PISA, но резултатите на учениците в Албърта са по-добри от тези от другите провинции (само Квебек е малко по-добре в матиматиката май). Не мисля, че е случайно и това е една от главните причини да изберем тази провинция.
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Начално и средно образование в Канада

Мнение от the_coach »

Тук в училищата имат два чешита математика, едната е за деца дето искат да се насочат след училище към хуманитарни науки, тя е по-лесна. Големият ни син е 11-и клас тук и ми спомена че задачите дето ги учат връстниците му тук, в България се взимат още в 6-и клас.
Другия чешит математика тук му викат calculus, i се учи нормално :D (То кое е нормално и кое не, не го определям аз де :D ) Нашето дете (дето е почти 1,90) нали е умно и учи този вариант.
За малките, дето са първи, втори клас математиката е под формата на забавление:
https://www.xtramath.org/"
Детето си има акаунт, влиза си, решава задачки събиране и изваждане, и когато събере определен брой 100% резултати, получава сертификат. Учителката вижда, колко често съответното дете "играе" и ако има 2-3 дни период без "игра", родителите получаваме рипорт на имейла си.
Аз съм супер доволен от образователната система тук, децата са щастливи да ходят на училище, малкия сутрин бяга от колата до класната стая.
В България ни мачкат децата разни изнервени и отдавна изпращяли даскаля.
Аватар
simeonovi
Мнения: 214
Регистриран на: Съб Яну 12, 2013 5:57 pm
Местоположение: Muddy York

Re: Начално и средно образование в Канада

Мнение от simeonovi »

fighter написа: Другия чешит математика тук му викат calculus, i се учи нормално :D (То кое е нормално и кое не, не го определям аз де :D ) Нашето дете (дето е почти 1,90) нали е умно и учи този вариант.
С тексас инструмент- калкулатор.

Аз държа да не са прости като баща си и съм маняк да имат комуникейшън скилс.
כלבת תחת קטנה וטפשה פאנק
Аватар
Californian
Мнения: 853
Регистриран на: Сря Дек 30, 2009 5:23 pm
Местоположение: Texas --> Seattle, WA

Re: Начално и средно образование в Канада

Мнение от Californian »

Ако това беше основен избор на емиграция - училищата на децата. Надали щях да се набутам в Алберта, по-скоро в Масачузетц. ;) Но хората са така устроени да намират малки поводи за успокоение и т.н Един вид да се обеждават сами себе си.
Daisy2
Мнения: 504
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 3:54 am

Re: Начално и средно образование в Канада

Мнение от Daisy2 »

fighter написа:Другия чешит математика тук му викат calculus, i се учи нормално :D (То кое е нормално и кое не, не го определям аз де :D ) Нашето дете (дето е почти 1,90) нали е умно и учи този вариант.
Само да уточня, че calculus не е някаква особена и различна математика, а просто е английският превод на това, което в БГ се нарича интегрално и диференциално смятане, и е част от математическия анализ. В БГ на базисно ниво се учи в горните курсове на гимназиите, а също и на кандидатстуденстки курсове и уроци, защото на кандидатстудентския изпит по математика има такива задачи. Иначе се вземат и двата курса доста обширно в техническите специалности на университетите, а също и във ФМИ - за тях знам, може и други специалности да ги вземат.

http://en.wikipedia.org/wiki/Calculus"

Calculus is the mathematical study of change. It has two major branches, differential calculus (concerning rates of change and slopes of curves), and integral calculus (concerning accumulation of quantities and the areas under curves).
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Начално и средно образование в Канада

Мнение от the_coach »

Daisy2 написа:
fighter написа:Другия чешит математика тук му викат calculus, i се учи нормално :D (То кое е нормално и кое не, не го определям аз де :D ) Нашето дете (дето е почти 1,90) нали е умно и учи този вариант.
Само да уточня, че calculus не е някаква особена и различна математика, а просто е английският превод на това, което в БГ се нарича интегрално и диференциално смятане, и е част от математическия анализ. В БГ на базисно ниво се учи в горните курсове на гимназиите, а също и на кандидатстуденстки курсове и уроци, защото на кандидатстудентския изпит по математика има такива задачи. Иначе се вземат и двата курса доста обширно в техническите специалности на университетите, а също и във ФМИ - за тях знам, може и други специалности да ги вземат.

http://en.wikipedia.org/wiki/Calculus"

Calculus is the mathematical study of change. It has two major branches, differential calculus (concerning rates of change and slopes of curves), and integral calculus (concerning accumulation of quantities and the areas under curves).
С този си пост Daisy2 за пореден път показа, че знае много повече за Ванкувър и Канада от живущите там :)

Daisy2, пишещите в този форум много добре знаят какво е calculus, не ги подценявай така с глупавите си обяснения. А това как канадците да наричат изучаваните предмети в училищата им изобщо не е твоя работа.
Аре слагай анцунга и беги на разходка из прекрасна София 8)
apple
Мнения: 1460
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 2:41 pm

Re: Начално и средно образование в Канада

Мнение от apple »

С този си пост Daisy2 за пореден път показа, че знае много повече за Ванкувър и Канада от живущите там :)

Daisy2, пишещите в този форум много добре знаят какво е calculus, не ги подценявай така с глупавите си обяснения. А това как канадците да наричат изучаваните предмети в училищата им изобщо не е твоя работа.
Аре слагай анцунга и беги на разходка из прекрасна София 8)
Ти ако знаеш какво е calculus има доста незнаещи, а тези, които тепърва ще идват съвсем пък. Няма лошо в това, че Маргаритката иска да обясни. Кво скачаш като настъпан лично? Аре бегай слагай гумените ботуши и бегом на разходка в прекрасен Ван! Комбинират се добре с долнище на пижамка ако искаш да ти е още по канадско... ;)
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Начално и средно образование в Канада

Мнение от the_coach »

apple написа:
С този си пост Daisy2 за пореден път показа, че знае много повече за Ванкувър и Канада от живущите там :)

Daisy2, пишещите в този форум много добре знаят какво е calculus, не ги подценявай така с глупавите си обяснения. А това как канадците да наричат изучаваните предмети в училищата им изобщо не е твоя работа.
Аре слагай анцунга и беги на разходка из прекрасна София 8)
Ти ако знаеш какво е calculus има доста незнаещи, а тези, които тепърва ще идват съвсем пък. Няма лошо в това, че Маргаритката иска да обясни. Кво скачаш като настъпан лично? Аре бегай слагай гумените ботуши и бегом на разходка в прекрасен Ван! Комбинират се добре с долнище на пижамка ако искаш да ти е още по канадско... ;)
Хмм......мисля, че хората много добре знаят какво е calculus. В първия ми пост аз уточнявам как в по-горните класове математиката е разделена на два варианта, и на единия му казват calculus, и той се изучава от деца които имат намерение да продължат образованието си с някаква техническа насоченост. Ако детето иска да става художник, певец, актьор, необходимо ли му е да си пълни мозъка с интеграли ?
И не е ли малко късно да ме караш да слагам гумените ботуши, виж кво е времето навън :)
Между другото се каня да дойда за един уикенд до Виктория, ако може да ме развдеш малко, да ми покажеш забележителности :angel:
BTW: пижама нямам, както и гумени ботуши де :lol:
apple
Мнения: 1460
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 2:41 pm

Re: Начално и средно образование в Канада

Мнение от apple »

А ясно значи ти можеш да "уточняваш" ама Маргаритката не! За другите неща не споря въобще, каквото на детето му се отдава на това да се набляга. И аз съм за този принцип! Ти пак си ела във Виктория ма надали искаш точно аз да те развеждам пък и аз май нямам такъв ищах ;) Вади ботушките от четвъртък пак, не си мисли че се е залетило вече... Пижамка що нямаш? Пестиш ли или по гол пищов спинкаш по-добре? :angel:
Daisy2
Мнения: 504
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 3:54 am

Re: Начално и средно образование в Канада

Мнение от Daisy2 »

apple написа:А ясно значи ти можеш да "уточняваш" ама Маргаритката не!
Ами естествено ;)

Take it easy, Fighter! ;) Anyway, I wish you well! :y:
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Начално и средно образование в Канада

Мнение от IRA »

fighter, този ли сайт ползва малкият ти син http://ca.ixl.com/" ?Струва ли си ? чудя се дали да не взема един месец пробен период за моя.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Начално и средно образование в Канада

Мнение от the_coach »

IRA написа:fighter, този ли сайт ползва малкият ти син http://ca.ixl.com/" ?Струва ли си ? чудя се дали да не взема един месец пробен период за моя.
Ето този:
https://www.xtramath.org/"
Това, което си постнала ти ми изглежда добро и сякаш ще е интересно за детето. Пробвай, пък което му се хареса :)
Публикувай отговор