ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от pumpy »

eva-vet-eva написа:Аз, като по-простичка, учих 2 пъти едно и също-в Бг за ветРинар и туканка пак така.Поне тук се закачих от 3ти курс(учих само 3 год. вместо 5, но след изпит върху материала от 1ви и 2ри курс, а не признати дисциплини от Бг образованието). А можех да се напъна само да мина изпитите за пред ордера. Много се радвам,че така направих: 1. Научиха ме да работя по тукашен тертип. 2.Една колежка от курса(местна) ме препоръча за работа и ей ме на, вече 2ра година си работя. 3. Познати колеги (вет.от Бг, но тук от други провинции), решили да преборят директно ордера пропиляха поне 2 год. повече и поне 2 пъти повече пари от моя студ. заем за същия краен резултат.
Според мен и за моята специалност-право в унито.

:y: :y: :y: :y: :y: :y: :y: :y:
thehellgirl
Мнения: 214
Регистриран на: Нед Юли 01, 2007 11:36 am
Местоположение: Монреал

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от thehellgirl »

ПРОТИВ местната диплома :fubar: :fubar: :fubar:

sorry не се сдържах ... :oops: каква тема само ...
Живей така, сякаш на земята е рай!

25.02.2009 Varna - Paris - Montreal
Аватар
emilcho
Мнения: 613
Регистриран на: Вто Авг 07, 2007 2:56 pm
Местоположение: Montreal

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от emilcho »

thehellgirl написа:ПРОТИВ местната диплома :fubar: :fubar: :fubar:

sorry не се сдържах ... :oops: каква тема само ...
Да беше казала защо си против.
Дезоле, не се сдържах.
"I am a very stable genius " - Powered by Donald Trump
"Donald Trump is a fucking moron " - Powered by Rex Tillerson
anibani
Мнения: 159
Регистриран на: Пет Юли 03, 2009 5:39 pm

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от anibani »

thehellgirl написа:ПРОТИВ местната диплома :fubar: :fubar: :fubar:

sorry не се сдържах ... :oops: каква тема само ...
Разни хора, разни коментари...
Искрено благодаря на тези, които са изказали мнения подкрепени с факти и обяснения.
----------------------------------
документи Виена-03.07.2009
Визи - 23.12.2010
Полет - 23.01.2011
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от IRA »

emilcho написа:
thehellgirl написа:ПРОТИВ местната диплома :fubar: :fubar: :fubar:

sorry не се сдържах ... :oops: каква тема само ...
Да беше казала защо си против.
Дезоле, не се сдържах.
Според мен , той не е казал ,че е епротив, а се чуди как може някой да е против.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
thehellgirl
Мнения: 214
Регистриран на: Нед Юли 01, 2007 11:36 am
Местоположение: Монреал

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от thehellgirl »

Просто не ми е ясно как може да си против. Все едно да си против държавното здравеопазване... Разликата е огромна ако имаш местна диплома, не само имаш шанс да си намериш нормална работа ами и това се случва доста по-бързо и лесно. Е това е нашият опит, винаги има изключения но ако се чудиш дали да учиш или не - дори местен DEP е по-добре от български университет ... поне в 95% от случаите
Живей така, сякаш на земята е рай!

25.02.2009 Varna - Paris - Montreal
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от yahoo »

Не съм против местната диплома, но пък съм против държавното здравеопазване от този му вид. Плащам за нещо което не ползвам, а когато ми се случи да ползвам е недостъпно или трудно достъпно и трябва да плащам втори път за частен преглед. Точно както съм против и държавното образование в Квебек в този му вид. Плащам сериозни данъци част от които отиват за субсидиране на държавните училища, имам английско такова на под 100м от къщата ми, но ме принуждават със закон дъщеря ми да ходи във френското което е над 3км далеч. И двете ползват моите данъци като субсидии от същата община, но аз избор нямам... можем да бъдем против много неща които не ни устройват, но все пак за да съществуват значи са полезни за някого.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от ablood »

Не мисля че някой може да бъде буквално ПРОТИВ местните дипломи. Ако видя, че ги раздават някъде веднага ще се наредя на опашката. Дори да са за мениджърска, или административна специалност, които намирам за досадни и стресиращи.

Също така ако бях местен тинейджър, разполагащ с времето си и с подкрепата на родителите си определено бих прекарал 5 години в хойкане по студентки.

Когато си глава на семейство и ти остават по-малко от 30 години до пенсия е под въпрос дали си струва усилието и лишенията за нещо, което няма гаранция, че ще донесе полза.

Особено за тези от нас, които имат на разположение други козове или планове.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от emili_vn »

Първо на въпроса: аз съм за местната диплома. Не че ми се учи,но смятам, че е по-добре да я имаш, отколкото да я нямаш. Тук имам впредвид, че местната диплома е необходима, за да започнеш, да направиш малко стаж и след това да продължиш с бг дипломите напред.
ablood написа:Тя обаче в никакъв случай не помага за намирането на работа. Тя те прави квалифициран по-високо/различно ниво. От теб зависи дали ще се пласираш.
Според мен местната диплома или сертификат могат да помогнат в намирането на работа. А относно нивото: доста голяма част от новопристигналите имигранти са с дипломи на ниво бакалавър и магистър от съответната държава, така че ако тук се запише ДЕП, ДЕК или АЕК, в никакъв случай няма да е по-високо нивото. Но диплома или сертификат от посочените биха помогнали за намирането на първата работа по съответната специалност. Друг е въпроса, че идвайки тук с манталитета от бг, доста хора се впускат да учат магистратури, което според мен без местен стаж няма особена стойност пред местния работодател. Като се вземе в предвид факта, че е почти невъзможно да намериш работа на висока позиция (за която се изисква по-висок ценз) без да си минал през по-ниско ниво на местния пазар или с други думи казано без местен стаж, изкарването на местна магистратура се обезсмисля.
Ето това имам в предвид под добра стратегия:
Ascao написа:Местната диплома ми помогна да вляза във фирмата в която исках (карах си стажа там), но в момента с българската ми диплома заемам позиция която никога не бих заемал с кебекарската.
Т.е. местна диплома, започваш, правиш малко стаж, доказваш се и след това: коз, коз, коз и две яки пики :rofl: . Демек вадиш бг дипломите и продължаваш.

Има и варианти за реализация с бг диплома, но зависи от професията, както и от нивото на езиците при пристигането. И съответно трябва да си на точното място в точното време, и да имаш и късмет.
krimon написа:Не е зле да се отбележи и факта, че с местна диплома си отваряш вратата за работа във федералното или провинциалното правителство. Което иначе няма да стане с бг ти диплома, нито с местния ти опит: става въпрос за над 500 000 работни места, които остават встрани от теб.
С бг дипломата спокойно може да се кандидатства за държавен чиновник. Няма изискване за местна диплома, а ако си имигрант, ти изискват евалюация и дори да не си я получил, можеш да кандидатстваш с документ от МИК, че си подал дипломата за евалюация. Даже кандидатстването за подобна позиция, осигурява скоростно получаване на евалюацията - до месец (в момента ги обработват за около 6 месеца).
Последно промяна от emili_vn на Пет Фев 15, 2013 2:32 am, променено общо 1 път.
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от emili_vn »

Дали трябва или не трябва да се учи тук, всеки сам си решава. Има професии обаче, за които е задължително - лекари, медицински сестри, адвокати...

Други професии (електротехници, електромеханици, водопроводчици и др.), изискващи наличието на разрешително за практикуване, могат да бъдат практикувани без местна диплома, но пък има условия за отработването на определен брой часове като помощник, за да се придобие разрешителното. В тези случаи е по-добре да се учи - реализацията определено ще е по-бърза. Например за електротехник се учи 1800 часа, а без диплома трябва да се отработят 8 000. И то ако се намери при кой.

Има и професии - ИТ специалисти, счетоводители, финансисти и др. , при които не е необходимо да се притежава местна диплома или сертификат, за да се упражняват.

Моят личен опит е следния (предполагам ще е интересно за счетоводителите): винаги съм била на мнение, че трябва да изкарам местна тапия. Идвайки тук твърдо бях решила, че трябва да уча АЕС.
По професия съм счетоводител (самоук :rofl: - магостратурата по счетоводство в бг я изкарах заради 6-те точки по процедурата след 12 години стаж като главен счетоводител), но успоредно се занимавах 10 години с дистрибуция, внедряване и поддръжка на счетоводен и бизнес софтуер (в ИТ сферата - отново на приципа проба-грешка и самообучение).

Първоначално колебанията ми бяха дали да запиша Информатика (намирам работата за доста по-забавна) или Счетоводство. Тук решението дойде бързо - избрах по-малкото съпротивление и реших, че ще ми е достатъчно трудно с езика, че да се мъча и с нова материя.
После почнаха други колебания (допуснах да ме убедят, че трябва да карам сертификат в университета - за членство в ордера) - колеж или университет. Въпреки, че знаех че със сертификата от университета и магистратурата от бг ще съм свръхквалифицирана, както обичат да се изразяват тук, бях в дилема 2 месеца. Тя приключи бързо, благодарение на промените миналата година - навлизат международните стандарти и се сливат 3-те ордера. От ордера обявиха, че първата програма по новите изисквания ще започне септември 2014-та, а първия изпит за професионална компетентност ще е през 2016-та. И така всичко се отложи във времето. Ако не ми се порменят плановете след като започна работа по специалността (щото това, което бачкам в момента е в сферата на финансите, но е за временно ползване), ще запиша сертификат в университета, докато си трупам изискуемия стаж за членство в ордера.

И така - записах сертификат в колеж поради следните причини:
1/ скоростно научаване на 9-те разлики :lol: между счетоводството в бг и тук;
2/ запознаване с нормативната база;
3/ запознаване с местния манталитет в сферата;
4/ разучаване и придобиване на опит в местните счетоводни софруери;
5/ осигуряване на време за подобряване на езиковите нива;
6/ осигуряване на стаж (с идеята, че ще остана на работа след това в избраната от мен фирма)
7/ осигуряване на финансиране докато приключа с точки от 1 до 6.
8/ по-лесен достъп до пазара на труда (в моето СВ известно време няма да има магистратури, а само едно полувисше от бг и един сертификат от тук; благодарение на това, че го поразчистих от дипломи и сертификати и че се представих като прост счетоводител на по-ниско ниво, си намерих настоящата работа).
Та така - реших да отделя 1 година време сега, отколкото да съм отново самоука в местния начин на работа и законодателство (аз съм на мнение, че практическото самообучение е по-добро от което и да е образование, но отнема и доста повече време). Още повече, че не мога да отида на интервю и да заявя, че всичко ми е ясно и всичко знам, мислейки си че не би трябвало да има кой знае какви разлики в счетоводството.

Относно качеството на местното образование - аз съм хипер доволна и го оценявам като доста добро от гледна точка на това, че е изцяло практически насочено. В бг за 2 магистратури изучих толкова много простотии, дето никога няма да ми потрябват, и сега съм много доволна, че не ме занимават с глупости, а само с това, което ми е необходимо да знам, че да си практикувам професията тук. При мъжа ми в професионалното училище е същото - практически насочено и полезно обучение.
За бг нямам думи за качеството на образованието - за последните 10 години е до долу. Казвам го от личен опит - карах магистратура по счетоводство 2010-та и смятам, че от 400-те човека, които завършиха тогава, по-малко от 10 % са тези, които знаят за какво става въпрос. На интервютата за работа, които съм провеждала през последните 10 години, съм се чудела да плача или да се смея на отговорите на елементарните въпроси в теста, който съм давала.
По-интересното е, че всичките 400 човека в бг завършиха с отличен успех. А в моята група само за една сесия отпаднаха 5 човека (от 30). И то не заради езика - 2-ма са кебекари, а защото не стават.

Надявам се да съм била полезна. И нека всеки сам си прецени струва ли си да се учи тук. Разни амбиции, разни идеали и различни възможности. :)
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от Kan_Tangra »

След като си отбелязала 8 хубави точки, заради които си струва да се учи, не виждам защо мнението ти не е по-твърдо в посока "местна диплома"
Аз мога да ти изкарам още 8 точки сигурно.
На всичкото отгоре тия точки са важни. А си ги написала (и се губят) някъде в средата на постинга.

Още повече, все още работа по специалността не си си намерила, и не знаеш дали би било трудно, колко ще те викат на интервюта и тн.
А отделно пък, дори и да започнеш по специалността, то ще е поради факта, че определено си силно пробивен и амициран човек, стараещ се да бъде гъвкав, да се учи и тн.

Момент, на който искам да обърна внимание. Може и да е ставало въпрос.
За каква по-точно местна диплома говорим. Сертификат, колеж, бак, магистратура?
Нещата са са строго индивидуални.
Аз учих бак и съм невероятно доволен от резултата. Намирането на работа (в ИТ) беше изключително лесно. (Да отбележа, не съм го учил това в бг, нямал съм такъв стаж и започнах буквално от 0та). Така че приказки от сорта "вие компютърджиите сте лесни" не са уместни. Бил съм на равен старт със всеки, който не се е занимавал с тая материя.
Разбира се, всеки се насочва в различни сфери. За други сфери, може колеж да е най-уместен или не знам какво. Курс за бодигардове или шофьори, например.
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от emili_vn »

Kan_Tangra, аз съм твърдо за местната диплома за себе си. Не знам от кое съдиш, че не съм. Може би от факта, че съм споменала и за възможни варианти без учене. При всеки е строго индивидуално и не мога да заявя твърдо - да, всички трябва да имат местна тапия.

Относно моята реализация - за длъжността, на която съм в момента изискваха счетоводно образование и минимум година стаж като счетоводител. Така че може да се каже, че съм кандидатствала по специалността - едно единствено СВ и работя вече 7 месеца и на работно време, което ми позволява да уча. По-горе писах, че предпочитам да съм подготвена - т.е. да знам за какво става въпрос и отделно езиците трябва да са на ниво, за да се кандидатства за добра позиция. Е, при мен езиците не бяха на нивото, което исках преди 6 месеца, когато записах сертификата. За подобряването им предпочетох да започна работа (обогатявайки си познанията по кебекарски френски и привиквайки към различните акценти на имигрантите) и да уча сертификат (изучавайки и свиквайки с местната терминология в сферата на счетоводството, финансите, правото и статистиката на френски и английски), вместо да си губя времето във францизацията. Определено речника се обогатява доста повече на работа и в колежа или университета, отколкото на францизацията с 5-те теми от ежедневието, които ги дъвчат на всички нива.

А за точките, които съм изброила - няма особено значение къде се намират. Който иска, ще им обърне внимание и ще се замисли върху тях. Разбира се, че има и други, като създаването на контакти например. Другото интересно е, че всички преподаватели са практици, т.е. имат собствени компании в сферата и се научават доста интересни неща от практиката, които иначе с години може да не ги разбереш. Отделно има вариант за стаж в техните фирми с оставане на работа. Можеш да посочиш другите 8 важни, ако желаеш да ги споделиш с аудиторията.

И поздравления за смяната на курса при теб. На мен ми се искаше, но ми се стори по-трудоемкия вариант. :)
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Аватар
analgin
.
Мнения: 2162
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 7:25 am

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от analgin »

Много мнения, съжалявам но нямах нерви да прочета всичките.
За мен истината е една - който си го може, си го прави и без тукашна диплома!
Няма лошо и ако решиш да загубиш средства и време за диплома от тук, в живота на всеки има различни обстоятелства и всеки сам си взима решението, като си поема и съответната отговорност.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от IRA »

На мен това,че ходи на френско училище не дразни, дразня се когато ми казват,че аз трябва да го уча на френски. От къв зор, да го учат те.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
hoyden
Мнения: 244
Регистриран на: Чет Авг 09, 2007 2:03 am
Местоположение: Vaudreuil
Обратна връзка:

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от hoyden »

IRA написа:На мен това,че ходи на френско училище не дразни, дразня се когато ми казват,че аз трябва да го уча на френски. От къв зор, да го учат те.
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: Ирке, кефиш!

Ама ако чакаш само ТЕ да ти учат детето, има голяма вероятност придобие доста ограничени знания.
Мойта мома е в 3ти клас и изпадам в тих ужас като погледна в учебниците и по Науки и Математика....( ето повод да си излея възмущението) Обяснили гравитацията с 2 изречения и очакват детето да го разбере и научи - на всичкото отгоре, за пример дали една снимка, на която една мома в трико се кълчи.....абе простотии :@ :@
Та цяла вечер рисувах слънчевата система и обяснявах как заради гравитацията планетите не са изпаднали в Космоса :lol:, скачах и падах( разбих си колената) , пак за да обясня пустата му гравитация....ама горкото дете, като не може да визуализира и му е трудно да възприеме за чий майка му се прави на маймуна :rofl:
Накрая ми писна и викам: Глей ся, представи си, че в Земята има един огромен магнит, пък ний сме направени от метал и магнита ни привлича......Ми ей туй на е гравитацията....е, разбра накрая детето.
Ама като питало в училище оня хипопотам, даскалицата, оная и казала - Ми виж си кво пише в учебника.
Ако догодина имаме такова подобие на даскал, не знам какво ще правя, защото това е единственото начално училище в наше село, другото се строи :|
Изписах толкова много, само да ти кажа да не им се доверяваш на тия гадове и да гледаш какво четат и пишат в училище :y:

“Две неща са безгранични: Вселената и човешката глупост. За Вселената все пак не съм сигурен.” Алберт Айнщайн
Публикувай отговор