Културен шок - що е то и какво ни се случва?

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Заключено
apple
Мнения: 1460
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 2:41 pm

Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от apple »

Ето една нова тема за споделяне. http://interculturalskills.blogspot.ca/ ... -post.html Минахте ли вече през четирите фази или още циклите по трасето? Аз първата фаза я пропуснах незнайно защо :?: ...май нямаше нищо за впечатляване и възхищение та чак пък и еуфория да ме прихване... Особено архитектурата... Все още къщите тук и сградите изобщо ми приличат като сглобени от конструктор "Лего". Но като цяло извън моя случай ми прави впечатление, че така описаните фази доста добре съвпадат с описаното по преживяно от искрените емигранти. Останалите са в "медения месец" перманентно...
Аватар
valioiko
Модератор
Мнения: 1947
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 5:48 am
Местоположение: London, UK
Обратна връзка:

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от valioiko »

Ти от втора фаза според мен няма да излезеш.
"До 9. ІХ. 1944 г., тази паметна дата, българският народ се намираше на ръба на една бездънна пропаст! След девети той направи съдбоносната крачка напред!" - Тодор Живков
Аватар
myhata II
Мнения: 15703
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от myhata II »

Що ти на коя фаза си ?
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
Guinness
Мнения: 1643
Регистриран на: Вто Яну 27, 2004 10:54 pm
Местоположение: Edinburgh,Scotland

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от Guinness »

Културен шок в Канада !?!? От какво ще го получиш?Как можеш да изпаднеш в това състояние от нещо ,което не съществува :rofl: :rofl:
Е ,все пак можеш да изпаднеш в шок от тоталната липса на култура.Но точното наименование на това явление сигурно трябва да бъде антикултурен шок.
Последно промяна от Guinness на Чет Апр 19, 2012 9:01 am, променено общо 1 път.
Аватар
valioiko
Модератор
Мнения: 1947
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 5:48 am
Местоположение: London, UK
Обратна връзка:

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от valioiko »

myhata II написа:Що ти на коя фаза си ?
На моята си. За всеки е индивидуално. Ти?
"До 9. ІХ. 1944 г., тази паметна дата, българският народ се намираше на ръба на една бездънна пропаст! След девети той направи съдбоносната крачка напред!" - Тодор Живков
Аватар
UnHoly
Напуснал форума
Мнения: 410
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 2:37 pm
Местоположение: East of Eden

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от UnHoly »

Значи тия, дето нямат чувство за хумор са "привилегировани", щот' съкращават процеса, прескачайки фаза No 3 :crazy:
Всеки може да умре, но не всеки може да роди. Най-добрите остават неродени.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от Bistra »

UnHoly написа:Значи тия, дето нямат чувство за хумор са "привилегировани", щот' съкращават процеса, прескачайки фаза No 3 :crazy:
Ахъм, ахъм! Аз закачих малко от фаза 2 (нямах време за 1), понеже така ми се стече живота. Синът ми се разболя още в началото и това ми помогна много бързо да се мобилизирам и изскоча от първоначалното си вцепенение и самооплакване.
През фаза 3 не съм минавала, щото съм си перманентно спряла на 17-сет годишния си стадий на живота. :D Така че се хвърлих смело и безотговорно във фаза 4. :party: (Песента на Стинг хич не ми подхожда, защото не съм извънземно, по-скоро хамелеон...Много добре се вписвам. То си е и до характер, може би. ;) )
Архитектурата е нормално да е по-опростена, защото се диктува от капитала. По-лесно , бързо и евтино се строи паралелепипед, отколкото други форми. Не цялата архитектура, обаче е такава. :)
Сега смятам да се върна на фаза 1 с променен светоглед. Повторението е майка на знанието! (нали така беше?) :rock:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
myhata II
Мнения: 15703
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от myhata II »

Имаше една Стимката и викаха,тя други работи обаждаше по некултурни и шокиращи,май си беше зациклила в фаза 1 :P
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от Bistra »

myhata II написа:Имаше една Стимката и викаха,тя други работи обаждаше по некултурни и шокиращи,май си беше зациклила в фаза 1 :P
Шът, тихо! Тука е културен Форум! Няма да се излагаме пред чужденците, я!...Пардон нашенците. :rofl:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от miteto »

Guinness написа:Културен шок в Канада !?!? От какво ще го получиш?Как можеш да изпаднеш в това състояние от нещо ,което не съществува :rofl: :rofl:
Е ,все пак можеш да изпаднеш в шок от тоталната липса на култура.Но точното наименование на това явление сигурно трябва да бъде антикултурен шок.
Е как да има култура като не знаят английски или френски. Аз ако попадна в Китай, може и на мен в началото да ми се струва, че няма култура.
Аватар
Guinness
Мнения: 1643
Регистриран на: Вто Яну 27, 2004 10:54 pm
Местоположение: Edinburgh,Scotland

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от Guinness »

miteto написа:Е как да има култура като не знаят английски или френски. Аз ако попадна в Китай, може и на мен в началото да ми се струва, че няма култура.
И как да не знаят нали са селектирани и минават имтервюта на поне единия език.Отделно има хора с гимназии и филологии.
А бе Мите по-смешно оправдание не можа ли да измислиш :rofl: :rofl:
Аватар
myhata II
Мнения: 15703
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от myhata II »

Митьо,това да не ти е Марково,там читалището Небостъргач ще ти се стори сравнение с тея кутийки в Аурора :D
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от miteto »

Guinness написа:
miteto написа:Е как да има култура като не знаят английски или френски. Аз ако попадна в Китай, може и на мен в началото да ми се струва, че няма култура.
И как да не знаят нали са селектирани и минават имтервюта на поне единия език.Отделно има хора с гимназии и филологии.
А бе Мите по-смешно оправдание не можа ли да измислиш :rofl: :rofl:
Ми точно това ти казвам, хората с гимназии и филологии не се оплакват че "няма култура" (каквото и да значи това), защото могат да прочетат кога и къде има театрална постановка или да намерят някой музей. Най-гласовити за "липсваща култура" са тези, дето не знаят езика добре - те така или иначе не биха разбрали почти нищо ни от постановката, ни от описанията в музея.
Общо взето бих разбрал някой, който е живял в Прага или Париж да критикува нивото на културните събития в Канада, ама някой от Плевен или Ловеч нещо не вдявам откъде вади големите претенции...
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от miteto »

myhata II написа:Митьо,това да не ти е Марково,там читалището Небостъргач ще ти се стори сравнение с тея кутийки в Аурора :D
Мухъ, не знам какво е читалището в твоето село, нито това в Аурора - така че сори :rofl:
Аватар
myhata II
Мнения: 15703
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от myhata II »

miteto написа:
myhata II написа:Митьо,това да не ти е Марково,там читалището Небостъргач ще ти се стори сравнение с тея кутийки в Аурора :D
Мухъ, не знам какво е читалището в твоето село, нито това в Аурора - така че сори :rofl:
По добре да не знаеш,ще изпаднеш в културен шок :rofl:
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Заключено