Краен срок за записване на ученик (новопристигнали)?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Краен срок за записване на ученик (новопристигнали)?

Мнение от ablood »

loginn написа:Искам да отложа изпращането на училище докато се затопли времето, поне тази зима.
Тази зима се води изключително мека според Монреалските стандарти. Направо лигава.
Първата ни зима тук беше доста свирепа. Спомням си че повече от месец температурите бяха -20 до -30 (с вятъра). Един слънчев ден температурата скочи до -12 и парка се напълни с разхождащи се и играещи деца.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Краен срок за записване на ученик (новопристигнали)?

Мнение от myhata II »

Зимата е кофти да стъпиш в Канада,щеш не щеш трябва да го влачиш 1,5 км,за тукашните стандарти е 1,5 м ,успех и ако трябва си смени жилището по близко до училище ! ;)
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
7George
Мнения: 9660
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Краен срок за записване на ученик (новопристигнали)?

Мнение от 7George »

и там ни заявяват: "Вземаме го обаче няма да има автобус за него, ще си го водите и вземате вие, ха честито!" Питам защо така.
Децата в Канада до 12-годишни не се оставят сами. Не знаехте ли това, като идвахте насам. Студ, тва-онва: не сме в Африка.
:hai:
Embrace your climate change!
dea
Мнения: 360
Регистриран на: Пет Фев 08, 2008 12:21 pm
Местоположение: Montreal

Re: Краен срок за записване на ученик (новопристигнали)?

Мнение от dea »

Това е регламента, публикуван в сайта на Маргарит Буржоа:
http://www.csmb.qc.ca/fr-CA/parents-ele ... -2011.ashx"
5.1.4 L’élève inscrit au primaire demeurant à plus de 1,6 km de l’école déterminée par la commission
scolaire a droit au transport scolaire ou exceptionnellement utilise le transport public selon la zone
établie en vertu de l’article 5.1.1.
Пробвайте да се позовете на това:
5.4.1 À la demande d’un parent, d’une école, d’un Conseil d’établissement ou du service de l’organisation
scolaire, la commission scolaire peut reconnaître comme zone à risques le trajet qu’un enfant
marcheur doit emprunter pour se rendre à l’école.
5.4.4 Si la zone est reconnue comme à risques, la commission scolaire fournit le transport scolaire ou une
solution alternative.
Тука има формуляр за искане проверка на разстояниетол Също горе в дясно е адреса и телефони: http://www.csmb.qc.ca/fr-CA/parents-ele ... tance.ashx"
Тук от списъка на училищата потърсете друго, което е на пов. от 1,6 км и попитайте за приемен клас: http://www.csmb.qc.ca/fr-CA/primaire/ec ... ement.aspx"
‘You can’t control what happens in life, but you can control the way you respond’
dea
Мнения: 360
Регистриран на: Пет Фев 08, 2008 12:21 pm
Местоположение: Montreal

Re: Краен срок за записване на ученик (новопристигнали)?

Мнение от dea »

Това е регламента за записване: http://www.csmb.qc.ca/fr-CA/parents-ele ... 12-13.ashx"
Според обясненията, първоначално записването става по местоживеене. Ако родителите искат детето им да посещава друго училище, те имат право да упражнят това свое право като подадат искане в училището по местоживеене. Детето ще бъде прието в училище по избор на родителите ако училището отговаря на неговите образователни нужди и разполага със свободни места. Правото на транспорт се губи.
Трябва да играете по техните правила. Ако в регламента намерите някоя вратичка, можете да я използвате. Но се откажете да налагате вижданията си. Те правилата си заради вас няма да сменят.
‘You can’t control what happens in life, but you can control the way you respond’
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Краен срок за записване на ученик (новопристигнали)?

Мнение от Bistra »

Аз смятам, че първо трябва да се обадите в Комисион сколер. Второ, дори и да не ви осигурят автобус за училището, което ви препоръчат да водите детето незабавно.Рискувате след много умуване и разправии да ви вземат детето.По тая точка хич не се шегуват.Да не го пращате на училище, да не го храните или обличате добре, носи риска да ви почукат социалните на вратата.Тук не е България, както някой вече спомена по-горе.
Тази зима е една от най-меките. Ние като дойдохме преди 8 години в средата на януари, беше -24 градуса.Водили сме дъщерята пеша на същата дистанция, на която трябва да водите и вие вашето дете.Е, мрънкаше, че и е студено, но пред идеята, че трябва да виси на спирката да чака автобуса предпочиташе да върви.Живи и здрави сме. Няма загинали по трасето. Напротив, вече е по-висока от мен, а аз съм доста височка. ;)
P.S. Това горното не го коментирам!
Според цитираното, едва ли не ще ви изпратят шофьор с бели ръкавици.
Е, няма да ви изпратят, ако дистанцията е близка до тази, до която не ви се полага транспорт или дори и с малко да я надвишава, но местата в автобуса са вече заети.
При избора на училище не се ръководете само от степента на осигуреност на транспорта, ами се поинтересувайте какво е училището.Вердън е лош квартал.Така, че предполагам има по-добри и по-лоши училища.Ако изберете по-доброто училище, но то не ви е кварталното (препоръчано от комисион сколер) не ви осигуряват транспорт и така или иначе трябва да се водите.Успех!
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
nini
Мнения: 215
Регистриран на: Сря Сеп 17, 2003 12:07 pm
Местоположение: Longueuil

Re: Краен срок за записване на ученик (новопристигнали)?

Мнение от nini »

Когато в правилника става въпрос за избор на училище, се подразбира редовен клас, не accueil. За приемен клас училищната комисия го записва там, където в момента има свободни места. Вие сте късметлии, че във вашето квартално училище има приемен клас, иначе можеше и да пътува 1/2 час до друго училище. В този случай те са длъжни да му осигурят транспорт.
Запишете детето във вашето квартално училище и така избягвате още едно негово местене след приемния клас. То все пак е на 7 години и има още 4 години да учи в пример.
Успех и не се плашете от студа...така ще бъде следващите зими.
Аватар
UnHoly
Напуснал форума
Мнения: 410
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 2:37 pm
Местоположение: East of Eden

Re: Краен срок за записване на ученик (новопристигнали)?

Мнение от UnHoly »

Bistra написа:...ами се поинтересувайте какво е училището.Вердън е лош квартал.Така, че предполагам има по-добри и по-лоши училища..
Айде, пак се почна с предразсъдъците! Лоши квартали, лоши училища... То пак че сме си податливички на суеверия от такъв вид, и все се стремим да се промушим една-две социални класи нагоре - и в частно училище ще дадем първолаче, и какви ли не чудеса ще сътворим, само и само да си осигурим "на-доброто"! Ей от такива просветени мнения се поддържа машината за пари с частните училища, ама кой да си отвори очите :swear:
Всеки може да умре, но не всеки може да роди. Най-добрите остават неродени.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Краен срок за записване на ученик (новопристигнали)?

Мнение от Bistra »

UnHoly написа:
Bistra написа:...ами се поинтересувайте какво е училището.Вердън е лош квартал.Така, че предполагам има по-добри и по-лоши училища..
Айде, пак се почна с предразсъдъците! Лоши квартали, лоши училища... То пак че сме си податливички на суеверия от такъв вид, и все се стремим да се промушим една-две социални класи нагоре - и в частно училище ще дадем първолаче, и какви ли не чудеса ще сътворим, само и само да си осигурим "на-доброто"! Ей от такива просветени мнения се поддържа машината за пари с частните училища, ама кой да си отвори очите :swear:
Гледай сега, как ти скачаш! Кой е казал нещо за частни училища?
Ние (ще го дам за пример) живеехме в началото в Кот Сен Пол или Вил Емар, както ти харесва (съседен на Вердън,също лош квартал, ама не чак толкова).Училището в което я бяха разпределили беше по в долната част (по-близо до Сен-Анри...какво да кажем за там?...супер добър квартал???).Там контингента си беше лош. Баща ми имаше бизнес и ги срещах всеки ден тия хора.Ние решихме на своя глава да я запишем в едно училище, което се намираше близо до Метро-Монк.Да, ама там не ни осигуряваха транспорт и се водехме.Това е. Точка.Казах.Частните училища имат своя смисъл, но по-скоро за средното образование, не за началното, защото в началото така или иначе нищо не учат.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
UnHoly
Напуснал форума
Мнения: 410
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 2:37 pm
Местоположение: East of Eden

Re: Краен срок за записване на ученик (новопристигнали)?

Мнение от UnHoly »

Bistra написа:...ами се поинтересувайте какво е училището.Вердън е лош квартал.Така, че предполагам има по-добри и по-лоши училища...
Bistra написа:... в началото така или иначе нищо не учат.
От което някак закономерно може да се заключи как в първите 3-4 години изобщо няма смисъл да се главоблъскат родителите хубаво или лошо е училището на детето! Ако се върнем на историята с автобуса (или липсата му) заинтересованите наистина могат да си поставят за цел да се преместят до училището. Нищо лошо в това!
Всеки може да умре, но не всеки може да роди. Най-добрите остават неродени.
Аватар
JennyAnyDots
Мнения: 173
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 5:21 am
Местоположение: LaSalle

Re: Краен срок за записване на ученик (новопристигнали)?

Мнение от JennyAnyDots »

loginn написа:Между другото съм опитвал многократно да се обадя на съответния комисион сколер за да си уговорим час на посещение. Без успех засега, получавам автоматичен отговор да чакам и никой не вдига в продължение на половин час, накрая затварям.
Разбирам, че ви е трудно в момента. но предлагам да се вслушате в дадените мнения, защото съветите са добри, дори и тонът да не ви харсва.

един съвет във връзка с цитирания текст. Значи, тук по принцип може да се свърши много работа по телефона - много повече, отколкото в България. Но почти никога няма да стане бързо. Половин час чакане е повечко, но ми се е случвало да чакам по 20 минути редовно. Ако не стане, след десет минути пауза пробваш пак и чакаш нови 20-30 минути. После пак. И така....

За студа - сега текат намаления навсякъде, направо си свършват вече. Можете да купите на детето наистина качествена местна грейка. При сняг децата се водят с шейна... Детето наистина ще играе на вън минимум по два пъти на ден - в 10 часа и на обед - при сняг и дъжд и вятър, където и да го запишете. А автобусните спирки на градския са на по 100-150 метра и в автобусите е винаги топло.

Ако го запишете в приемен клас сега, до летните лагери ще се е освестило, и наесен ще влезе в нормална година. Ще можете вероятно и да смените училището впоследствие по-лесно. Ако чакате затопляне, ще чакате до средата на април и за два месеца до края на учебната година ще сте доникъде, наесен ще ви пратят вероятно пак в приемен клас, където има... Друг е въпросът, ще властите няма да ви оставят да чакате толкова, щом вече сте им в полезрението.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Краен срок за записване на ученик (новопристигнали)?

Мнение от Bistra »

UnHoly написа:
Bistra написа:...ами се поинтересувайте какво е училището.Вердън е лош квартал.Така, че предполагам има по-добри и по-лоши училища...
Bistra написа:... в началото така или иначе нищо не учат.
От което някак закономерно може да се заключи как в първите 3-4 години изобщо няма смисъл да се главоблъскат родителите хубаво или лошо е училището на детето! Ако се върнем на историята с автобуса (или липсата му) заинтересованите наистина могат да си поставят за цел да се преместят до училището. Нищо лошо в това!
За училището може би си прав, но за децата, които го посещават и ще учат заедно с твоето дете,Не! Това имах предвид под "добри" и "лоши" училища, освен ако родителите нямат амбицията да го направят джебчия от ранна детска възраст или да му чистят въшките от главата през ден. А, детето им говорещо на диалект от Гаспе да почне да им обяснява, стигайки до 6-ти цикъл на обучение как най-съкровенната му мечта в живота е да яде "путин" и пие бира на металните стълби пред дуплекса 23-та година.
А,да почнат да си търсят квартира сега на секундата в близост до училището, ще им коства допълнителни неприятности по прекратяване на лииза, който са сключили за 1 година предполагам.Така че няма как първата зима трябва да се прежалят и да се водят насам-натам.Началото е трудно, но не се умира от това.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
UnHoly
Напуснал форума
Мнения: 410
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 2:37 pm
Местоположение: East of Eden

Re: Краен срок за записване на ученик (новопристигнали)?

Мнение от UnHoly »

Bistra написа: За училището може би си прав, но за децата, които го посещават и ще учат заедно с твоето дете,Не! Това имах предвид под "добри" и "лоши" училища...
Рано ми е да мисля за това, а пък и нямам склонност да се фрустрирам от неща, които са ми извън контрола - като училищната среда. За сега смятам за излишно да се притеснявам за събития които я се случат, я не!
Bistra написа: ...Така че няма как първата зима трябва да се прежалят и да се водят насам-натам.Началото е трудно, но не се умира от това.
Виж, това е приказка на място!
Всеки може да умре, но не всеки може да роди. Най-добрите остават неродени.
Аватар
Gonzo#1
Мнения: 971
Регистриран на: Вто Ное 14, 2006 9:46 am

Re: Краен срок за записване на ученик (новопристигнали)?

Мнение от Gonzo#1 »

Извинявам се на автора, ама как точно си мисли адаптацията на детето, ако го държи в къщи на топло цяла зима? Отделно, 1500 метра съвсем не смятам, че са непосилна далечина със съответното облекло.
И да, говоря от опит, не съм ползвала училищен транспорт поради същата причина, а децата ми са живи, даже са и здрави. По-скоро на мен ми замръзваше задника да ги заведа и да се върна, докато не се усетих и аз да си слагам грейка. Студът рязко престана да ми пречи. Дори и на -25.
Автора, ти не знаеше ли, че тук 100км са малко, а в Европа 100 години са малко?
И съвсем сериозно, бъдете искрени с разните институции, не го увъртаите и не лъжете, че наистина рискувате да ви вземат детето поради неглижиране.
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: Краен срок за записване на ученик (новопристигнали)?

Мнение от anxeli »

С това вземане на деца наистина прекалявате, защо плашите новопристигналите? На някой от вашите познати българи да сте чули да му вземат децата ? Да, ще се обадят и ще дойдат може би у вас ако имат сигнал, но да проверят що за хора сте и дали наистина детето е занемарено или бито, а не да го отведат! Хората се оплакват, децата се оплакват, знам за хоpа дето са идвали у тях защото бащата "помогнал" на хлапето да влезе в автобуса защото не искало да се качва :lol:, друго пък се оплакало че го бият защото го пернали зад врата за ненаписани домашни. Неходене на училище също сигурно ще проверят, учителката на която е записано сама може да се обади. Но да го вземат едва ли, само ще изнасят лекции на родителите.
А да не се ходи зимата наистина е несериозно. Като оздравее, пуснете го да свиква с децата и да наваксва. Зимата не е трагедия, а просто половината от годината. Трябва да се пренастрои мисленето :).
Циганите - на Сатурн !
Публикувай отговор