Доста специфичен студентски случай

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
d.georgiev.91
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Яну 07, 2012 9:26 pm

Доста специфичен студентски случай

Мнение от d.georgiev.91 »

Здравейте

Научих от приятели за този форум и след като проучих голяма част от нещата, които ме интересуваха за Канада и останаха доста малко неизяснени, реших да си пробвам късмета тук, евентуално някой може да знае отговора. Така, нека започна. В момента съм на 20 години, уча програмиране 2-ра година(AP degree in computer science, business) в Копенхаген, Дания и общо взето познати на семейството ми, ми предложиха да замина за Торонто, да продължа бакалавъра си там, като те ще ми помогнат и с настаняването и с намирането на студентска работа(off-campus). Повечето процедури съм прочел как стават и в момента съм в процес на избиране на университет, в който ще ми се зачетат 2-те години в Копенхаген. Единствения ми и най-голям проблем е заплащенето на канадските университетски такси за 2-те оставащи години на образованието ми, а те са в порядъка на 17-20 000 долара годишно. За семейството ми е невъзможно да плати тези такси, така че единствения ми шанс остава студентски заем от Канада. Търсих из интернет, но подробна инфомация за отпускането на такъв заем за чуждестранни студенти има само за университети от САЩ. Информацията, която намерих по условията в Канада е напълно недостатъчна да продължа с каквито и да е планове. Основно прочетох, че за да те се отпусне такъв заем е нужно гарант, който е канадски гражданин и доказателство за доходите, но не успях да видя нито за лихва, гратисен период, месечна вноска и като цяло дали има сигурност, че заема ще се отпусне на международен студент. Относно гаранта - имам 4-ма канадски граждани, които могат да гарантират за мен. Освен това, проучих и възможността за стипендии, които разбрах, че не е толкова сложно да се отпуснат. Също прочетох и че финансирането на образованието обикновенно идва от няколко източника. Попитах и в някои други форуми, но никой не успя да ми отговори. Ако имате някаква информация относно проблема ми, ще се радвам да я прочета.

Поздрави, Димитър
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Доста специфичен студентски случай

Мнение от optics »

Извинявай, но тука сме се нагледали на тролове които пускат теми само за да си чешат езиците. За да те приемат насериозно би било добре да обясниш едно елементарно нещо - от какъв зор ще искаш да се местиш в Канада и да плащаш заем (щото едно е да го получиш, ама нали трябва и да го връщаш) когато може да си завършиш бакалавъра там дето си го почнал ? Това че някой ти бил предложил да те настани, хич не ми звучи достатъчна причина да влезеш в такива разходи.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
d.georgiev.91
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Яну 07, 2012 9:26 pm

Re: Доста специфичен студентски случай

Мнение от d.georgiev.91 »

optics написа:Извинявай, но тука сме се нагледали на тролове които пускат теми само за да си чешат езиците. За да те приемат насериозно би било добре да обясниш едно елементарно нещо - от какъв зор ще искаш да се местиш в Канада и да плащаш заем (щото едно е да го получиш, ама нали трябва и да го връщаш) когато може да си завършиш бакалавъра там дето си го почнал ? Това че някой ти бил предложил да те настани, хич не ми звучи достатъчна причина да влезеш в такива разходи.
Мисля, че достатъчно ясно съм обяснил ситуацията г-н както ти там е името. Бакалавъра си не мога да го завърша там където съм го почнал, защото ситуацията с работата в Европа е плачевна и няма как да се издържам в следващите 2 години, че и за по-напред. Идеята ми е след завършването, да започна работа по специалността си именно в Канада, където знам че пазара е доста по-отворен и възможностите са доста по-големи. По време на образованието, ще имам осигурена работа на минимална заплата, за да си плащам наема и храната. А връщането на заема би протекло в периода, в който ще работя след завършването ми, което е очевидно. За чесането на езика, мисля че го чешеш самия ти, тъй като не получавам конкретни отговори, а точно както казваш тролене от твоя страна.
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Доста специфичен студентски случай

Мнение от ivandaman »

D.Georgiev,
не мисля че има такова нещо като "студентски заем за чуждестранни студенти" заради елементарната причина че чуждестранният студент няма как да гарантира връщането на този заем.

Ако греша моля някой да ме поправи, но поне по "мое време" такова чудо нямаше..

Иначе успех. По един или друг начин ще постигнеш това което желаеш защото времето е на твоя страна.. :handshake:
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Доста специфичен студентски случай

Мнение от Marto »

Виждам няколко проблема с плана ти.

Първо, право на работа оff-campus ще имаш само след завършването на първата учебна година. Реалистично, work permit-a ще получиш някъде по средата на лятната ваканция. Допълнително, това разрешение за работа е ограничено до 20 часа на седмица по време на семестъра. Първата година можеш евентуално да намериш работа on-campus, за което не е нужен work permit, но там обикновено ти дават 10-тина часа седмично.

Второто е, че тези банкови свтудентски lines of credit се отпускат по принцип като допълнение към държавните кредити/спестени пари. Тоест, те не са основен източник за финансиране на образование. А и повечето имат лимит $10,000 годишно

Споменаваш гаранти. Сигурен ли си, че те наистина биха са навили да гарантират дългове от рода на $40,000? Нищо лично, но те трябва да са или луди, или глупави. И ако ще са "гаранти", се подразбира, че ти ще бъдеш този, който кандидаства за кредит. Не знам да има канадска банка, която не изисква да си или канадски гражданин, или със статут на постоянен жител за да ти отпусне студентски кредит.

Също така, за да ти дадат студентска виза в консулството, трябва да докажеш, че имаш достатъчно средства за поне една година учебни такси и издръжка. Така че, ако въобще е възможно да вземеш кредити, това трябва да стане преди да кандидатсваш за виза.

На тебе май ти трябват спонсори. То в повечето случаи гарнтите стават точно такива....
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Доста специфичен студентски случай

Мнение от optics »

d.georgiev.91 написа:
optics написа:Извинявай, но тука сме се нагледали на тролове които пускат теми само за да си чешат езиците. За да те приемат насериозно би било добре да обясниш едно елементарно нещо - от какъв зор ще искаш да се местиш в Канада и да плащаш заем (щото едно е да го получиш, ама нали трябва и да го връщаш) когато може да си завършиш бакалавъра там дето си го почнал ? Това че някой ти бил предложил да те настани, хич не ми звучи достатъчна причина да влезеш в такива разходи.
Мисля, че достатъчно ясно съм обяснил ситуацията г-н както ти там е името. Бакалавъра си не мога да го завърша там където съм го почнал, защото ситуацията с работата в Европа е плачевна и няма как да се издържам в следващите 2 години, че и за по-напред. Идеята ми е след завършването, да започна работа по специалността си именно в Канада, където знам че пазара е доста по-отворен и възможностите са доста по-големи. По време на образованието, ще имам осигурена работа на минимална заплата, за да си плащам наема и храната. А връщането на заема би протекло в периода, в който ще работя след завършването ми, което е очевидно. За чесането на езика, мисля че го чешеш самия ти, тъй като не получавам конкретни отговори, а точно както казваш тролене от твоя страна.
Затова започнах с "извинявай" за да не се възгищисаш. Второто ти изречение по-горе е пълна новост, така че ако си обективен ще видиш че не си обяснил ситуацията в първия месидж.

Сега по същество:
-- Още отначало и аз като Иван си рекох че няма никаква логика да се раздават заеми на чуждестранни студенти, тъй като няма никакъв начин да си приберат парите после. Това което ме възпря да го обсъждам беше че според тебе в щатите имало и заради хипотезата че поръчителите може да поемат твоя риск. Не знам. Би трябвало да каже някой дето е бил в същата ситуация.
-- Дали ще получиш конкретни отговори е въпрос на късмет (колко форумци са минали по пътя по който искаш да минеш и колко от тях ще видят темата (и благоволят да отговорят)). Дори някой да не ти отговаря конкретно, той ти върши услуга като ти "повдига" темата, така че да е прясна и така ти увеличава шанса по второто условие.
Успех !
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
leaf
Мнения: 549
Регистриран на: Вто Ное 11, 2003 4:35 am
Местоположение: Toronto

Re: Доста специфичен студентски случай

Мнение от leaf »

d.georgiev.91
"единствения ми и най-голям проблем е заплащенето на канадските университетски такси за 2-те оставащи години на образованието ми, а те са в порядъка на 17-20 000 долара годишно. "

Някои канадски провинции предлагат по-ефтино обучение за чуждестранни студенти. Ако си свършиш домашната работа ще намериш, кои са те. Също има провинциални програми за имиграция, които е добре да провериш преди да вземеш решение, за да видиш в коя от провициите да избереш да учиш.
Например Манитоба. Има провинциална програма за имиграция, кочто дава предимство на чуждестранните студенти учещи там да получат статут на Перманент резидент.

http://www.immigratemanitoba.com/how-to ... igibility/"

Ето малко информация за университета там. Таксите са по-малки и има малки стипендии за чуждестранните студенти.

http://www.gov.mb.ca/ie/study/um.html"

Успех в търсенето. :)
d.georgiev.91
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Яну 07, 2012 9:26 pm

Re: Доста специфичен студентски случай

Мнение от d.georgiev.91 »

Благодаря за информацията. От нея разбирам, че шанса ми да взема канадски заем отпада, така че единствената ми опция остава да пробвам евентуално с постоянното гражданство за Квебек, тъй като френския ми е на ниво, а и съм чувал, че за Квебек шансовете са по-големи от Торонто. След като се вземе, тогава евентуално може да се пробва да се кандидатства за заем, евентуално след няколко години работа извън специалността и бакалавъра да се започне наново. Благодаря за отговорите и вниманието. Админа може да заключи темата, аз лично нямам повече въпроси.
Аватар
nikolovata
Мнения: 290
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 4:40 pm
Местоположение: До mоста...

Re: Доста специфичен студентски случай

Мнение от nikolovata »

Леко уточнение, което може да ти бъде от полза. Заемът за учене в Кебек (за хора със статут на резиденти), който в действителност е комбинация от заем и степендия може да се вземе веднага след приемане в учебно заведение, т.е. не е нужно да се изчаква години.
Mненията са като задниците, всички ги иmаmе, но не винаги е удачно да ги показваmе!
d.georgiev.91
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Яну 07, 2012 9:26 pm

Re: Доста специфичен студентски случай

Мнение от d.georgiev.91 »

nikolovata написа:Леко уточнение, което може да ти бъде от полза. Заемът за учене в Кебек (за хора със статут на резиденти), който в действителност е комбинация от заем и степендия може да се вземе веднага след приемане в учебно заведение, т.е. не е нужно да се изчаква години.
Да знам, но идеята ми е да събера малко пари, за да мога поне да платя малка част от таксите. Затова имам желание да работя нещо неквалифицирано преди приема.
Arwen
Мнения: 25
Регистриран на: Съб Юни 19, 2004 12:04 am
Местоположение: Mtl

Re: Доста специфичен студентски случай

Мнение от Arwen »

Ако успееш да изпълниш плана си за имиграция в Канада (което ти го пожелавам), според мен не започвай бакалавъра отначало, а представи оценки и конспекти от курсовете, които си взимал. И това не само за Канада, а за навсякъде, където имаш намерение да отидеш за в бъдеще. Защо трябва да си плюеш на труда и усилията. Представяш курсовете, които си взел, а от университета ще си решат какво да ти признаят и какво не. Зависи доколко това, което си учил, се припокрива с това, което е тук (по тяхна преценка). Ученето и тук не е лесно, особено в университет, така че всеки признат курс ще ти е от полза.
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Доста специфичен студентски случай

Мнение от Koko »

d.georgiev.91 написа:Благодаря за информацията. От нея разбирам, че шанса ми да взема канадски заем отпада, така че единствената ми опция остава да пробвам евентуално с постоянното гражданство за Квебек, тъй като френския ми е на ниво, а и съм чувал, че за Квебек шансовете са по-големи от Торонто. След като се вземе, тогава евентуално може да се пробва да се кандидатства за заем, евентуално след няколко години работа извън специалността и бакалавъра да се започне наново. Благодаря за отговорите и вниманието. Админа може да заключи темата, аз лично нямам повече въпроси.
Добре, а вариант да си довършиш ученето което си започнал и след това да мислиш за имигирация в Канада няма ли?
За да дойдеш в Канада като перманент резидент критериите които трябва да се покрият не са малки, образованието е един от тях. Имай предвид че в момента времената са трудни навсякъде, ще си по-конкурентен ако все пак имаш завършена бакалавърска програма, още повече че все пак докато завършиш това което учиш в момента ще мине още време и дай Боже нещата може и да са започнали да се подобряват.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Публикувай отговор