Стартиране в Квебек

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
arogance
Мнения: 172
Регистриран на: Вто Яну 09, 2007 8:51 am
Местоположение: Варна - Монреал-Едмънтън

Re: Стартиране в Квебек

Мнение от arogance »

Marto написа:
Koko написа:Ако си минал имиграционната процедура, но все още не си кацнал в Канада и не си си оформил документи за ПР, то няма как да кандидатстваш като канадски ПР и таксите за учене ще са доста по-солени.
Не мога да говоря за всички Канадски провинции/университети, но мисля, че това не е точно така.

Не мисля, че има значение какъв ти е статуса по време на самото кандидастване. Според мен не е лоша идея човек да задвижи нещата преди да дойде, дори и преди да е преполовил процедурата.

В университета, където аз учих, дори да започнеш семестъра като чуждестранен студент, ако получиш статут на постоянен жител преди края му, целият ти семестър се таксува по ниската тарифа.

Знам, че в Квебек нещата са винаги малко по-особени, но според мен логично е да стоят по подобен начин.
А в Едмонтон. АБ, искат една година едмонтонско "жителство" за да минеш с по-ниска такса.
Монреал - 08.2009
Едмънтън -09.2011
todor73
Мнения: 1524
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:51 am
Местоположение: Квебек

Re: Стартиране в Квебек

Мнение от todor73 »

succes написа: Здрасти,
аз съм инженер, завършил УАСГ (ССС). Да, със сертификат за селекция съм. Въпросът е, доколкото съм проучвал, в Квебек няма кой знае какво строителство и не знам доколко има смисъл да се боря да ставам член и т.н.,а като чертожкник, може и без да си член на професионалните орден, да не говорим че съм се замислял и за преквалификация някаква - например допълнителна магистратура, но в друга сфера(разбира се не знам, след инженерството в каква сфера може, предполагам не може психология или филология например:-))) , но пак казвам, че тук не съм взел конкретно решение, за сега се информирам доколкото мога. Въпросът опира до оптималната комбинацията - финанси + бъдеща инвестиция. Т.е. да не се втурна да работя и да изкарвам пари, без да съм заложил на бъдещо израстване и перспективи.
Много ти е хубава и търсена професията, според мен дори по-добре от ИТ, не ми се обеснява защо и как просто опитай в сайтовете за търсене на работа с ключови думи - genie civil .

По принцип като чертожник ще те лапнат много бързо, ако пък не те мързи да доучиш малко тук, после ти ще избираш къде да работиш, държавна, градска и т.н. работа.
petar krastev
Напуснал форума
Мнения: 318
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 7:46 pm
Местоположение: point aux trembles

Re: Стартиране в Квебек

Мнение от petar krastev »

succes написа: в Квебек няма кой знае какво строителство .
През лятото като падна тунела Вил Мари излезе един по телевизията и взе да се оплаква как нямало строителни инжинери да работят за града,понеже всички бягали по частни фирми,където условията са по-добри.Да кажеш,че в Кебек няма строителство и за това да искаш да работиш като чертожник-не го разбирам.Пробвай в търсачките с-Projet de la Romaine,Plant Nord и после взимай генерални решения за бъдещето си.Пък ако ти се работи чертожник....
succes
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Дек 18, 2009 6:11 pm
Местоположение: София

Re: Стартиране в Квебек

Мнение от succes »

Не мисля, че има значение какъв ти е статуса по време на самото кандидастване. Според мен не е лоша идея човек да задвижи нещата преди да дойде, дори и преди да е преполовил процедурата.

Здрасти,
благодаря за включването. Точно за това и се интересувам, както ти се изрази, да мога да задвижа нещата преди да съм тръгнал.
succes
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Дек 18, 2009 6:11 pm
Местоположение: София

Re: Стартиране в Квебек

Мнение от succes »

todor73 написа:
succes написа: Здрасти,
аз съм инженер, завършил УАСГ (ССС). Да, със сертификат за селекция съм. Въпросът е, доколкото съм проучвал, в Квебек няма кой знае какво строителство и не знам доколко има смисъл да се боря да ставам член и т.н.,а като чертожкник, може и без да си член на професионалните орден, да не говорим че съм се замислял и за преквалификация някаква - например допълнителна магистратура, но в друга сфера(разбира се не знам, след инженерството в каква сфера може, предполагам не може психология или филология например:-))) , но пак казвам, че тук не съм взел конкретно решение, за сега се информирам доколкото мога. Въпросът опира до оптималната комбинацията - финанси + бъдеща инвестиция. Т.е. да не се втурна да работя и да изкарвам пари, без да съм заложил на бъдещо израстване и перспективи.
Много ти е хубава и търсена професията, според мен дори по-добре от ИТ, не ми се обеснява защо и как просто опитай в сайтовете за търсене на работа с ключови думи - genie civil .

По принцип като чертожник ще те лапнат много бързо, ако пък не те мързи да доучиш малко тук, после ти ще избираш къде да работиш, държавна, градска и т.н. работа.
Дано се окажеш прав. Аз доколкото съм разпитвал си е трудничко в началото да те наемат без опит и просто ми се иска да свиквам с езика и да изкарам я курс, я нещо друго. Не ми се иска да се забивам да работя каквото и да е, просто не си се представям зад касата на някой магазин или пък в някой макдоналдс например. Или поне не за сега, пък то знае ли човек какво го чака.
Бай Захар
Мнения: 23
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 5:07 am
Местоположение: Варна, Червения площад

Re: Стартиране в Квебек

Мнение от Бай Захар »

Да споделя и аз моята идея каква е. То акъла не е като парите - можеш да го даваш и без да го имаш :) . Понеже съм инженер по автоматика и опитът ми в последните години е в областта на електротехниката, енергетиката и релейната автоматика. Бях решил след пристигането да побачкам малко като техник с цел усвояване на терминологията и след това известно време да мина през професионалната организация. Колегата от строителния ми даде още една добра идея с чертането. Недостатъка тук е, че нямаш сблъсък с професионалната терминология. А изпитите за техник едва ли са предизвикателство за инженер с лоши познания по езика. Това го казвам за случая, че се установяваш в Квебек, щото при нас везните натежават към Торонто.
Документи до Виена - 11.11.2011г.
TCFQ - 29.10.2011г. B1/B2
Осребрен чек- 16.04.2012
AR- 12.05.2012
Add docs- 12.12.2012
Contrat d'autonomie financière- 07.06.2013
CSQ по пощата- 27.07.2013
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Стартиране в Квебек

Мнение от Marto »

arogance написа:
Marto написа:
Koko написа:Ако си минал имиграционната процедура, но все още не си кацнал в Канада и не си си оформил документи за ПР, то няма как да кандидатстваш като канадски ПР и таксите за учене ще са доста по-солени.
Не мога да говоря за всички Канадски провинции/университети, но мисля, че това не е точно така.

Не мисля, че има значение какъв ти е статуса по време на самото кандидастване. Според мен не е лоша идея човек да задвижи нещата преди да дойде, дори и преди да е преполовил процедурата.

В университета, където аз учих, дори да започнеш семестъра като чуждестранен студент, ако получиш статут на постоянен жител преди края му, целият ти семестър се таксува по ниската тарифа.

Знам, че в Квебек нещата са винаги малко по-особени, но според мен логично е да стоят по подобен начин.
А в Едмонтон. АБ, искат една година едмонтонско "жителство" за да минеш с по-ниска такса.
За кое учебно заведение става дума? В Университета на Албърта има две тарифи - една за граждани/постоянни жители на Канада и една за чуждестранни студенти. Не ги интересува колко време си живял в провинцията или града.
paraf78
Мнения: 75
Регистриран на: Сря Авг 24, 2011 8:24 pm
Местоположение: Lachine/Montreal

Re: Стартиране в Квебек

Мнение от paraf78 »

  • Идеята е да убедите агента си от Емплоа Кебек


успехх в убеждаването :y:
paraf78
Мнения: 75
Регистриран на: Сря Авг 24, 2011 8:24 pm
Местоположение: Lachine/Montreal

Re: Стартиране в Квебек

Мнение от paraf78 »

nikolovata написа:Относно ''платеното'' учене:
Идеята е да убедите агента си от Емплоа Кебек, че ви е нужно доучаване или преквалификация, за да се реализирате на местния пазар на труда. Ако успеете, ви се плащат разходите по ученето в колеж, около 450$ на 2 седмици (тук се колебая в цифрата) и някаква сума за транспортни разходи.
Понеже стана дума за електротехници, тази колеж е с една от най-добрите програми http://www.claurendeau.qc.ca/programmes ... dustrielle" , мнозинството от завършилите почват директно в Хидро Кебек, а тук всичко, което завършва на „Кебек“ обикновено е добре платено ;) Много от тези специалности обаче приемат ограничена бройка студенти, така че може да не може (простете тавтологията) да почнете веднага.

Като самокласифицарал се в категория 3, възможните стартове за мен биха били 2, според нивото на владеене на френски: опция 1: учене на френски и бачкане, 2. влизане в колеж (май това се оказва най-прекия път към намиране на работа) или университет.

Нарочно не уточнчвам бачкането какъв цвят е...
Какво не бих направил при пристигането си (лично АЗ): не бих живяла в КДН или НДЖ, не бих излязла на социал, не бих карала родителите си да ми пращат суджуци и сирене по пощата.
А преди заминаване бих правила само едно: яко учене на френски, зашото тук това е загуба на време и средства.
успех в убеждаването, най-много да ви прати да доучвате френски, както постоянно го правят.ИЛИ да ви кажат - теглете си степендия и учете
AVB
Мнения: 131
Регистриран на: Пон Мар 22, 2010 3:56 am

Re: Стартиране в Квебек

Мнение от AVB »

@succes,
абсолютно никакъв проблем няма, ако искаш да учиш, да си задвижиш нещата още от бг. Аз например кандидатсвах в университет от България, като международен студент. После, като дойдох тук на място, си занесох сертификата за селекция, заедно с картата, че съм permanent resident и веднага ми смениха статута и си плащам ниската такса.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Стартиране в Квебек

Мнение от Bistra »

Според мен това е абсолютно неразумно решение, да се хвърляш от България да учиш.Рискуваш завинаги да си останеш вечният студент, мятайки се от стоителство на психология и накрая нищо!
Имаш чудесна професия.В момента има много работа в бранша.Не виждам какъв ти е проблема да започнеш някъде работа за да понаучиш занаят, освен ако не си харесваш професията. Винаги можеш да се запишеш да доучиш нещо, ама да почваш всичко от начало не го разбирам.Нямаш гаранции, че като завършиш новото нещо ще те наемат на работа с отворени обятия.Ученето подчертавам не те спасява от финансовата ти криза, а само я задълбочава, защото струва пари.Колкото до непредставителния труд.Какво значи непредставителен труд, ако ти носи пари, с които да се храниш?За директор няма да те наемат още от идването, абсолютно сигурно.А, ако не си сигурен какво искаш и търсиш, аз бих те посъветвала въобще да не заминаваш, защото ще ти спести доста ядове и разходи.Има хора, които идват, заминават си, после пак се връщат.Такава неустановеност за мен е смърт, защото времето безмилостно си тиктака.
Имам приятелка, която е на моите години.Смени 3 държави.Навсякъде започва отначало, блъскане, учене.Резултат - няма професия, няма ясна представа какво ще прави с живота си, няма семейство, няма деца,а и надали ще има, за което много ме боли, защото я обичам.Та така, надявам се разбираш какво искам да ти кажа. Всичко в живота ни идва от главата, затова трябва преди всичко да си наясно какво искаш.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
succes
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Дек 18, 2009 6:11 pm
Местоположение: София

Re: Стартиране в Квебек

Мнение от succes »

Имаш чудесна професия.В момента има много работа в бранша.Не виждам какъв ти е проблема да започнеш някъде работа за да понаучиш занаят, освен ако не си харесваш професията. Винаги можеш да се запишеш да доучиш нещо, ама да почваш всичко от начало не го разбирам.Нямаш гаранции, че като завършиш новото нещо ще те наемат на работа с отворени обятия.Ученето подчертавам не те спасява от финансовата ти криза, а само я задълбочава, защото струва пари.Колкото до непредставителния труд.Какво значи непредставителен труд, ако ти носи пари, с които да се храниш?За директор няма да те наемат още от идването, абсолютно сигурно.А, ако не си сигурен какво искаш и търсиш, аз бих те посъветвала въобще да не заминаваш, защото ще ти спести доста ядове и разходи.Има хора, които идват, заминават си, после пак се връщат.Такава неустановеност за мен е смърт, защото времето безмилостно си тиктака.
Имам приятелка, която е на моите години.Смени 3 държави.Навсякъде започва отначало, блъскане, учене.Резултат - няма професия, няма ясна представа какво ще прави с живота си, няма семейство, няма деца,а и надали ще има, за което много ме боли, защото я обичам.Та така, надявам се разбираш какво искам да ти кажа. Всичко в живота ни идва от главата, затова трябва преди всичко да си наясно какво искаш.[/quote]

Здравей Бистра, благодаря за включването и съветите.
Относно приятелките - и аз имам една такава подобна странстваща по чужбина, но си давам сметка, че както сама казваш, всичко идва от главите ни и няма смисъл да ни е яд за тях, просто ги обичаме и ако можем помагаме.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Стартиране в Квебек

Мнение от IRA »

Ние с succes сме си писали на лични, така че аз каквото съм могла да кажа , го казах.
Само да добавя ,че в момента има подобрение на ситуацията. Мисля,че ти бях писала за една приятелка, която работеше в една малка фирма с не добри условия. Поработи малко при тях , смени я с друга и сега е в една голяма американска фирма с добро заплащане и доста добри условия на работа . Като цяло в момента се търсят хора с Revit за BIM/Revit models. Ей тия http://www.aecom.com/Careers" търсят хора с Катя.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
libre
Мнения: 128
Регистриран на: Сря Ное 03, 2010 9:26 am
Местоположение: Vancouver, BC

Re: Стартиране в Квебек

Мнение от libre »

Здравейте,
и аз имам някакви подобни чудения относно работата и ученето...Понеже кандидатстваме с първото ми образование - Индустриален дизайн (за което се надяваме на точки,въпреки че търсеното такова е на по ниско ниво от бакалавър,но надеждата...нали знаете),а сега завършвам Архитектура и съм работила основно като чертожник и 3D визуализатор, та силно се надявам ,че бих могла да си намеря работа просто като чертожник (дори на стажантски начала и без заплащане в началото, просто докато натрупам малко стаж в канадска фирма,свикна с нормите и начинът им на работа) и междувременно се позаинтересувам колко от дипломата ми биха признали ,колко време ще трябва да доучвам,къде и т.н.
DCS 10.08.2011
Полет 10.08.2014
succes
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Дек 18, 2009 6:11 pm
Местоположение: София

Re: Стартиране в Квебек

Мнение от succes »

IRA написа:Ние с succes сме си писали на лични, така че аз каквото съм могла да кажа , го казах.
Само да добавя ,че в момента има подобрение на ситуацията. Мисля,че ти бях писала за една приятелка, която работеше в една малка фирма с не добри условия. Поработи малко при тях , смени я с друга и сега е в една голяма американска фирма с добро заплащане и доста добри условия на работа . Като цяло в момента се търсят хора с Revit за BIM/Revit models. Ей тия http://www.aecom.com/Careers" търсят хора с Катя.
Здрасти Ира :-)
Това за подобрението на ситуацията е доста добра новина. Тази програма Катя, която явно е доста разпространена в Канада е доста широкопрофилна ми се струва и се използва за статичен и динамичен анализ, що се отнася до конструкциите, нали? Нещо като еквивалент на ANSYS ili SAP2000?
Публикувай отговор