Канадски долари-как донесохте?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
martatabs
Модератор
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто Мар 02, 2010 5:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: Канадски долари-как донесохте?

Мнение от martatabs »

Не съм вещ в банковото дело, но за какво им е кредитна карта при условие, че те имат парите кеш? А за дебитна карта /разплащателна сметка/, не е ли вариант, въпреки ограниченията в теглената сума?
Жени
Мнения: 1120
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 5:11 pm
Местоположение: Торонто

Re: Канадски долари-как донесохте?

Мнение от Жени »

При на беше преди 4 години. Прехвърлихме парите по сметка на близък в БГ преди заминаването и като си направихме тук сметка, той веднага ни ги изпрати на нас по банков път! ;)
Аватар
zory_bory
Мнения: 133
Регистриран на: Нед Окт 12, 2008 5:11 am

Re: Канадски долари-как донесохте?

Мнение от zory_bory »

Това и аз си го мислех, но какво ще кажа на имиграционния служител ако ни попита случайно за финасите, с които разполагаме.
Аватар
tonich
Мнения: 2234
Регистриран на: Чет Окт 11, 2007 6:36 am
Местоположение: New Westminster, BC

Re: Канадски долари-как донесохте?

Мнение от tonich »

zory_bory написа:Това и аз си го мислех, но какво ще кажа на имиграционния служител ако ни попита случайно за финасите, с които разполагаме.
Питат на 100%! Нали се попълва декларация при влизане в Канада. ;)
Въпросът трябва да изглежда така: "Какво ще кажа на имиграционния служител ако ни поиска случайно да покажем/докажем финансите, с които разполагаме?"
"Айнщайн ни учи, че няма значение влака ли се движи спрямо земята или земята спрямо влака. Същото е и с компютъра и Тонич ;-)"

powered by Optics
Mr.D
Баннат за 7 дни
Мнения: 747
Регистриран на: Пон Юни 20, 2011 12:54 am

Re: Канадски долари-как донесохте?

Мнение от Mr.D »

martatabs написа:Не съм вещ в банковото дело, но за какво им е кредитна карта при условие, че те имат парите кеш? А за дебитна карта /разплащателна сметка/, не е ли вариант, въпреки ограниченията в теглената сума?
Кредитна карта има голям позитив. Ако в началото си без кола можеш да вземеш под наем и доколкото знам са само с кредитни карти става. И на повечето кредитни карти има вклучени рент кола застраховки, които са доста солени за плащане.
Аватар
zory_bory
Мнения: 133
Регистриран на: Нед Окт 12, 2008 5:11 am

Re: Канадски долари-как донесохте?

Мнение от zory_bory »

Разреши се сагата: С поименен чек от ОББ, който ще си го взема от София след 2 дни, за да не чакам 5 дни да го доставят. Но първо на служителката и бе по-лесно да каже, че няма такава услуга. Просто трябва да знаеш повече от тях, за да ги наддумаш понякога. Благодаря, tonnich!
За всички, които са изправени пред подобна ситуация - 27лв или 0,3% от сума над 9000лв струва чека, като първо си откриваш сметка в канадски долари. Като за сума над 6000лв се договаря индивидуален курс за покупка, малко по-нисък от валидния за деня. Това е за ОББ. Питах и в други банки, но там курсът беше по-неизгоден. Благодаря на всички за помощта.
Аватар
GAL73
Мнения: 135
Регистриран на: Вто Мар 23, 2010 3:39 am

Re: Канадски долари-как донесохте?

Мнение от GAL73 »

Благодаря за споделената, подбрана и ценна информация .Попътен вятър и успехи! :y:
DCS Vienne -12.01.2011
accusé de réception -29.01.2011
интервю Виена -07.04.2011 - успешно
Bucarest-18.06.2011
Etiquettes-05.07.2011
Formulaires médicaux-24.01.2012

Покана за визи-08.05.2012
ВИЗИ-01.06.2012
plamen04
Мнения: 61
Регистриран на: Нед Окт 16, 2011 2:27 am

Re: Канадски долари-как донесохте?

Мнение от plamen04 »

Koko написа:
ablood написа:Има и друг вариант - Visa и Mastercard се приемат почти навсякъде, ти не плащаш дори и цент за транзакцията. Можеш да си вземеш известна сума кеш за бакшиши, сувенирни сергии и подобни, но за останалото кредитна карта е достатъчно.

Някои магазини отказват American express и Diners club, така, че тези карти се използват като алтернативни, не основни.

Много е важно да се запознаете с условията за закриване на сметката. Да не се окаже след 10 години, че дължите няколкостотин $ за обслужване (ако има такова).
Извинявай, но кредитна карта от българска банка няма как да е в канадски долари, т.е. при всяко плащане банката ще използва нейният валутен курс, който обикновенно е в интерес на банката, а не на картодържателя. Освен това, ако при определени обстоятелства трябва да се изтеглят пари в брой от картата, със сигурност ще има и някакви такси или комисионни върху такава транзакция.
Разбира се, това човек да има кредитна карта си има и предимства, но поне според мене не е най-добрият начин за пренос на валута от България в Канада при началното имигриране. Поне според мене най-добре е някаква комбинация от известна неголяма сума в кеш, пътнически чекове и кредитна карта (чието предназначение не е да се пренесе цялата валута с нея).
Ако има възможност да се открие сметка в канадска банка, каквато услага предлага Роял Банк, въпроса може да се реши и с банков превод.
Аз съм банкер и като ползвател на всякакви карти ще споделя моето мнение. Взимаш си джобни за дребни неща, както беше споменато, но всичко останало можеш да го внесеш не в кредитна, а в дебитна карта /препоръчвам Виза Електрон/ ти щом стигнеш ще си ги изтеглиш еднократно. Това ще ти коства една такса от около 5-7 лева. Предварително трябва да заявиш лимит а теглене в брой - максимален. Това се поръчва в банката издател на картата ти. Всички български карти могат да се ползват за теглена и плащане на ПОС терминал във всички страни. Ако искаш по голяма функционалност - за плащане в сайтове на самолетни билети и др. трябва да избереш банка като Прокредит например. На някои банки Виза Елекртон не може да се ползва за подобни плащания, но за всичко друго са идеален вариант. Не са убийствени таксите за теглене в чужбина. Чековете също имат такси.
Док.Виена-09.12.11
Акюзе и TCFQ-26.03.12
Изт. $-03.04.12
Мейл за предст. покана-09.11.12
Интервю-04.06.2014-УСПЕШНО
Док.Сидни-12.06.14
Сума от кр.карта-16.08.14
Покана за мед./мед.-13.08.15/21.08.15
Покани за визи/визи03.09/24.09.15
Полет 19.10.15
Joya
Мнения: 474
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 3:49 am

Re: Канадски долари-как донесохте?

Мнение от Joya »

И аз това бих искала да попитам, нося разпечатка от сметката към кредитната ми карта ли?
Всички транзакции по кредитни карти кеш, демек на банкомат се чарджат жестоко. Аз съм с АЕ и таксата за едно теглене ми варира около 5-10 лева за суми между 100 и 300 лева, което си е бая. За чужбина не съм проверявала.
Мен също ме вълнува този въпрос, и най-вече отварянето на сметка в канадска банка преди пристигането, срещнах и на друго място подобна информация.
"Повечето истински провали се дължат на ограничения, които хората си поставят сами, в собствените си умове." Н.Х.
Kris22
Мнения: 4
Регистриран на: Пон Фев 21, 2011 9:37 am

Re: Канадски долари-как донесохте?

Мнение от Kris22 »

Българска дебитна и кредитна карта в чужбина?! Ако, не дай си боже стане нещо с картата, оставате без пари.
Поименен чек - осребрява се между 2 и 4 седмици.
Кеш - решаваме си проблемите с декларирането на границата. Минуси - вече са казани.

Препоръка - Пътнически чек - компромисен вариант в този случай и откъм такси
Последно промяна от Kris22 на Пет Окт 28, 2011 12:05 am, променено общо 1 път.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Канадски долари-как донесохте?

Мнение от optics »

Kris22 написа:Българска дебитна и кредитна в чужбина?! Ако, не дай си боже стане нещо с картата, оставате без пари.
Поименен чек - осребрява се между 2 и 4 седмици.
Кеш - решаваме си проблемите с декларирането на границата. Минуси - вече са казани.

Препоръка - Пътнически чек - компромисен вариант в този случай и откъм такси
Най-добре комбинация от няколко:
(Дебитна и кредитна за всеки случай, като втората трябва да си идиот или много на зор за да теглиш кеш с нея)

3-4 хиляди в кеш, останалото в чек за по-сигурно.
Как да се балансира между дебитната и чека - не знам, моя случай беше съвсем различен и не е от практическа полза та да го разказвам, но най-общо казано - нямах чекове и никакъв кеш.
Все пак мисля че от двата варианта - да седят в българска сметка или да са в чек в джоба, бих избрал втория. И при двата случая обаче едно е сигурно - малко кеш на ръка не може да е грешка.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Joya
Мнения: 474
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 3:49 am

Re: Канадски долари-как донесохте?

Мнение от Joya »

Само да кача че съм възхитена от Роял Банк, писах им преди 2 часа и теми отговориха току що, със подробни разяснения как да си отворя сметка и как да я захраня. Сега следва да прочета внимателно условията им и да действам :)
Благодаря за споделените линкове към сайта на банката.
"Повечето истински провали се дължат на ограничения, които хората си поставят сами, в собствените си умове." Н.Х.
Аватар
karelia79
Мнения: 905
Регистриран на: Пет Мар 18, 2011 4:23 pm
Местоположение: Canada

Re: Канадски долари-как донесохте?

Мнение от karelia79 »

Kris22 написа:Българска дебитна и кредитна карта в чужбина?! Ако, не дай си боже стане нещо с картата, оставате без пари.
Не съм напълно съгласна. Аз като бивш банкер съм абсолютен фен на ползването на карти от всякакъв вид. Разбира се съм обмисляла варианта как ще действаме като тръгнем да заминаваме. Определено основната част от средствата ще ги сложим по няколко карти, за да избегнем риска никоя да не работи и да останем без пари. Отделно ще оставим генерално пълномощно на родителите, в случай че се наложи прехвърляне на средства или преиздаване на картата, да може някой от тях да свърши тази работа дистанционно и да ни съдейства... :y:
Seul on peut aller plus vite, mais ensemble on peut aller plus loin.
Полет - 16.06.2014 г.
Kris22
Мнения: 4
Регистриран на: Пон Фев 21, 2011 9:37 am

Re: Канадски долари-как донесохте?

Мнение от Kris22 »

karelia79,
Като имаш опит, значи сигурно ти се случвало да ти звънят притеснени българи от чужбина с прецакани/изгубени/откраднати/неактивни карти. Те в момента са без пари, пък ти ходи им обяснявай какво удобство е картата.

Иначе за пълномощното си абсолютно права.

Поздрави!
Аватар
mice
Мнения: 267
Регистриран на: Пет Сеп 09, 2005 2:33 pm
Местоположение: Монреал

Re: Канадски долари-как донесохте?

Мнение от mice »

Мисля че и преди съм го писала - отваряне на канадска сметка в ПИБ. Издаване на пълномощно да се разпорежда ваш близък със сметката. Идване с пари кеш в Монреал - достатъчно, че да нямаш проблеми нито на границата, нито при наемане на жилище и т.н. Откриване на сметка в Bank of Montreal. Получаване на парите от БГ. :) После ако искаш си дръж там парите, ако искаш си ги мести в друга банка или пък ги харчи :))
Публикувай отговор