Възможна ли е емиграция в Квебек с юридическа професия?

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Lachezarov
Мнения: 20
Регистриран на: Чет Окт 06, 2011 9:24 am

Възможна ли е емиграция в Квебек с юридическа професия?

Мнение от Lachezarov »

Здравейте на всички,

Както повечето от участниците във форума и ние със семейството ми решихме да започнем подготовка и проучване на възможностите за емиграция в Канада, през провинциалната програма на Квебек.

Вероятно на повечето от вас ще им се стори странно, на други нереалистично, че действащи юристи искат да оставят "питомното" и да гонят "дивото" в Канада. Дори и така да е - имаме лични причини и сме взели вече това решение. Сега молим за помощ онези от вас, които знаят дали за провинция Квебек има ограничени професии, чрез които единствено може да се кандидатства или може с юридидическа професия, разбирана в най-широк смисъл (защото не желая да конкретизирам, точно към коя гилдия принадлежа, за да не се води излишна полемика по тази тема) да се емигрира.

За федералната програма разбрах, че трябва да попадаме в категорията на Federal Skilled Worker, за да кандидатстваме. Разбрах, че канадското правителство обявява необходимите им за икономиката професии и който има образованието и опита има големи шансове. Не така стои въпросът с професия като нашата и няма как да е иначе, аз го разбирам и приемам това за нормално.

Въпросът ми е дали и за провинция Квебек с българско юридическо образование и по -малко от десет години юридически опит може да се кандидатства и евентуално да се емигрира. Той е логичен, защото попълвайки он лайн теста от сайта с настоящото образование и професионален опит успяваме да покрием успешно критериите, следователно би трябвало отговора на въпроса да е - да може да се кандидаства и емигрира.

Но понеже пиша, не за да задавам реторични въпроси, на които след това да отговарям, моля ако някой може да сподели личен опит да го направи. Ако предпочита в темата, ако предпочита като лично съобщение - без значение.

Както писах, от попълнения он лайн тест излиза, (въпреки, че не мога да си го обясня) че можем само на базата на образованието си, опита си в работата, годините, владението на езика да ни се даде - ще се изразя образно само - "потенциалната правна възможност, покривайки критериите държавата Канада, провинция Квебек да реши, че въпреки, че не попадаме в определена, нужна за икономиката им категория работници, да ни приеме и ние на място да си търсим вариантите за реализация".

Образно казано излиза, че чрез получаване на Permanent Resident ни се създава потенциалната възможност - на място в Монреал например - да се оправяме както си знаем, стига да сме си взели преди това интервюто, визите и да имаме в наличност нужните тримесечни средства в канадски долара. А ако на някой не му се стои в Квебек, след пристигането може веднага след това да се премести в друга провинция, това също разбрах от форума, че нерядко се прави и е възможно.

Ако не съм прав, ще помоля да пишете или да ми обясните защо изводите ми не са правилни.

За да разсея всякакво съмнение - осъзнавам, че въпросите ми за мнозина звучат като всеизвестни истини, но въпреки това моля за разбиране, а онези, които желаят да споделят личен опит да го направят, за да можем да се възползваме максимално от практическите им съвети.

Благодаря предварително!
Mr.D
Баннат за 7 дни
Мнения: 747
Регистриран на: Пон Юни 20, 2011 12:54 am

Re: Възможна ли е емиграция в Квебек с юридическа професия?

Мнение от Mr.D »

Lachezarov написа:Здравейте на всички,

Както повечето от участниците във форума и ние със семейството ми решихме да започнем подготовка и проучване на възможностите за емиграция в Канада, през провинциалната програма на Квебек.

Вероятно на повечето от вас ще им се стори странно, на други нереалистично, че действащи юристи искат да оставят "питомното" и да гонят "дивото" в Канада. Дори и така да е - имаме лични причини и сме взели вече това решение. Сега молим за помощ онези от вас, които знаят дали за провинция Квебек има ограничени професии, чрез които единствено може да се кандидатства или може с юридидическа професия, разбирана в най-широк смисъл (защото не желая да конкретизирам, точно към коя гилдия принадлежа, за да не се води излишна полемика по тази тема) да се емигрира.

За федералната програма разбрах, че трябва да попадаме в категорията на Federal Skilled Worker, за да кандидатстваме. Разбрах, че канадското правителство обявява необходимите им за икономиката професии и който има образованието и опита има големи шансове. Не така стои въпросът с професия като нашата и няма как да е иначе, аз го разбирам и приемам това за нормално.

Въпросът ми е дали и за провинция Квебек с българско юридическо образование и по -малко от десет години юридически опит може да се кандидатства и евентуално да се емигрира. Той е логичен, защото попълвайки он лайн теста от сайта с настоящото образование и професионален опит успяваме да покрием успешно критериите, следователно би трябвало отговора на въпроса да е - да може да се кандидаства и емигрира.

Но понеже пиша, не за да задавам реторични въпроси, на които след това да отговарям, моля ако някой може да сподели личен опит да го направи. Ако предпочита в темата, ако предпочита като лично съобщение - без значение.

Както писах, от попълнения он лайн тест излиза, (въпреки, че не мога да си го обясня) че можем само на базата на образованието си, опита си в работата, годините, владението на езика да ни се даде - ще се изразя образно само - "потенциалната правна възможност, покривайки критериите държавата Канада, провинция Квебек да реши, че въпреки, че не попадаме в определена, нужна за икономиката им категория работници, да ни приеме и ние на място да си търсим вариантите за реализация".

Образно казано излиза, че чрез получаване на Permanent Resident ни се създава потенциалната възможност - на място в Монреал например - да се оправяме както си знаем, стига да сме си взели преди това интервюто, визите и да имаме в наличност нужните тримесечни средства в канадски долара. А ако на някой не му се стои в Квебек, след пристигането може веднага след това да се премести в друга провинция, това също разбрах от форума, че нерядко се прави и е възможно.

Ако не съм прав, ще помоля да пишете или да ми обясните защо изводите ми не са правилни.

За да разсея всякакво съмнение - осъзнавам, че въпросите ми за мнозина звучат като всеизвестни истини, но въпреки това моля за разбиране, а онези, които желаят да споделят личен опит да го направят, за да можем да се възползваме максимално от практическите им съвети.

Благодаря предварително!
знам че сигурно тьрсите основна информация. Аз само ще споделия нещо малко.
Имаше едно хлапе Бьлгарче с което работих два дни(напуснах). От него разбрах че майка му е била юрист в БГ и неможала да използва ни най малко образованието си тук. Работеше в старчески дом. Как те са имигрирали обаче незнам.
Знам че звучи странно и без логика, но едно са имиграционните едно е правителството.
Имиграционните може да ви пуснат, и в сьщото време да нямаш право да работиш като Юрист.
Простотия е какво да правиш.
Успех.
Pointzero
Мнения: 520
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 9:19 pm
Местоположение: Montreal

Re: Възможна ли е емиграция в Квебек с юридическа професия?

Мнение от Pointzero »

Лъчезаров (поне така си се представил),
Аз съм инженер, затова накратко:
1. Ако си покрил точките - 50% си тук. Другите 50% зависят от представянето ти на интервюто (което е на френски - 40%) и здравословното ти/ви състояние.
2. Няма да работиш като юрист (в която и да е гилдия) докато не пожертваш поне 3-4 години за "доказване" - разбирай "приравняване" в най-общия случай. Дори и тогава се надявай на свободна практика, а не на държавна работа.
3. Ако пък ли двата езика (френски и английски) не са ти на много добро ниво - хептен забрави за юрист.

Откъде знам ли? Ами преди 6 год един стар приятел (добър адвокат с добра клиентела) дойде тук. Оглежда се , ослушва се 2 месеца и половина, ходи и постоя и в Торонто и в крайна сметка се върна в БГ. Е, той имаше (преди да кацне в Монреал) предложение за работа в Албена (като адвокат). Може и това да е повлияло. В крайна сметка той си "хвана" работата в Албена.

Успехи
Когато печелиш, не знаеш какво губиш & vice-versa!
Experience не можеш да си купиш, но винаги си го ПЛАЩАШ!
Mr.D
Баннат за 7 дни
Мнения: 747
Регистриран на: Пон Юни 20, 2011 12:54 am

Re: Възможна ли е емиграция в Квебек с юридическа професия?

Мнение от Mr.D »

Pointzero написа:Лъчезаров (поне така си се представил),
Аз съм инженер, затова накратко:
1. Ако си покрил точките - 50% си тук. Другите 50% зависят от представянето ти на интервюто (което е на френски - 40%) и здравословното ти/ви състояние.
2. Няма да работиш като юрист (в която и да е гилдия) докато не пожертваш поне 3-4 години за "доказване" - разбирай "приравняване" в най-общия случай. Дори и тогава се надявай на свободна практика, а не на държавна работа.
3. Ако пък ли двата езика (френски и английски) не са ти на много добро ниво - хептен забрави за юрист.

Откъде знам ли? Ами преди 6 год един стар приятел (добър адвокат с добра клиентела) дойде тук. Оглежда се , ослушва се 2 месеца и половина, ходи и постоя и в Торонто и в крайна сметка се върна в БГ. Е, той имаше (преди да кацне в Монреал) предложение за работа в Албена (като адвокат). Може и това да е повлияло. В крайна сметка той си "хвана" работата в Албена.

Успехи
То това кьдето го разправяш е ясно.
от толкова години на запад разбрах едно.
Работа си е работа. На какьв се мислиш е друг вьпрос. Днес си тук утре те няма.
Приспособявай се, учи отново, бльскай и накрая сигурност няма.
Език(ци) Никога не стигат.
Твоята специялност ако трябва я забрави. Учи нови неща ако не можеш или не искаш стой си там.
Аватар
fandjo
Мнения: 224
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 12:59 pm
Местоположение: вече в Монреал
Обратна връзка:

Re: Възможна ли е емиграция в Квебек с юридическа професия?

Мнение от fandjo »

определено водещо ще е нивото на език (езици) !!!!
това което трябва да знаеш е, че правната система е смесица от континетална и англосаксонска, така че ако успееш да ги убедиш, че си наясно с това и основното ти занимание ще е правна консултация по Международно публично или частно право с клиенти от Квебек и ЕС си готов!
а че ще си учиш правото отново в Канада сигурно вече ти ясно!
и едно поущрение на нас ни дадоха допълнително точки за правото, като образование... :fubar: противно на всички очаквания, ако искаш нещо повече като инфо дай ЛС :y:
подавайте документите, почвайте езика и до година две ще караме заедно камиони в Северна Америка и ще си говорим по станциите за основните постулати на Римското право и днешните им приложения :rofl:
Успех ! :y:
“I fear the day when the technology overlaps with our humanity. The world will only have a generation of idiots.” Albert Einstein
Аватар
azzura
Мнения: 799
Регистриран на: Нед Май 23, 2010 1:43 am

Re: Възможна ли е емиграция в Квебек с юридическа професия?

Мнение от azzura »

Можеш да кандидатстваш, но какви са условията, за да практикуваш можеш да разбереш тук:
http://www5.hrsdc.gc.ca/noc/english/noc ... spx?val65=*"
http://www.youtube.com/watch?v=3moLkjvhEu0" onclick="window.open(this.href);return false;
Misho76
Изгонен от форума
Мнения: 485
Регистриран на: Пет Авг 19, 2011 10:38 am

Re: Възможна ли е емиграция в Квебек с юридическа професия?

Мнение от Misho76 »

И аз да вметна без да мисля,че сме супер компетентни.Познатите ни юристи от БГ споделят,че никога не биха заминали за Канада или САЩ ,защото никога няма да могат да работят там като юристи.Дори последно наш приятел юрист стоя при сестра си в САЩ 6 месеца и се върна доста разочарован,защото щяло да му се наложи да учи още 4 години там за да си приравни дипломата при положение,че тук работи като такъв вече близо 8 години и когато си на 34 това му се струва абсурдно решение.Той например не би се пречупил да работи каквото и да е само да е там.
При вас може да е друг случаят и да можете да работите обща работа.Всичко според мен опира до момента какво бихте пожертвали в името на целта.
Успех!
DSC 05/07/2011
Получени във Виена 06/07/2011
Accuse de reception 16/02/2012
e-mail листа на чакащите дата 15/08/2012
TOEFL iBT 2013
TCFQ B2/B2;B2/C1
Lachezarov
Мнения: 20
Регистриран на: Чет Окт 06, 2011 9:24 am

Re: Възможна ли е емиграция в Квебек с юридическа професия?

Мнение от Lachezarov »

Благодаря за мненията на всички, които отговориха.

Съвсем ясно и логично, е че с българска диплома по право няма как да практикувам в Канада.

Дори и да реша да уча, за да практикувам това няма да стане незабавно, а поне след 5-6 години в най-оптимистичния случай. По тази причина нямам такава нагласа - поне първите няколко години, с образованието и професионалния си юридически опит придобит тук, в България, да имам какъвто и да е шанс за работа в Канада по специалността си.

Допускам, че не съм се изразил правилно, за което се извинявам, че ще се повторя, като се опитам да бъда по-ясен.

Опитвам се да намеря отговор на въпроса не дали мога да практикувам в Канада.
Ясно е, че не мога, не и преди колеж, изпити, заплащане на таксите за обучение, получаване на гражданство, вписване в местната гилдия и т.н.

Търся отговор на въпроса дали след като не съм работил нищо друго освен тази професия в България (както и съпругата ми също) при кандидастване конкретно за Квебек, имаме шанс при условие, че икономиката на Канада не се нуждае от такава "ненужна" по местните стандарти професия. Както и дали това образование и опит, ако не ни даде предимство, то поне да не ни лиши от шанс да емигриране при комплектоване на всички документи и провеждане на интервюто. Ако обаче това би ни дава предимство - още по-добре за нас.

В никакъв случай не идеализирам идеята на безкрайно широкия и лесен път към "обетованата земя", в която от дърветата само да се присегнеш и ще си набереш безвъзмездно долари. Нямам никакви илюзии, че с това положение се поставяме доста по-ниско от квалифициран емигрант работник - например кранист или дрилър.

За нас - през първите години остава единствено възможността да се работи обща и неквалифицирана работа. Въпросът дали можем да преглътнем гордостта, да приемем реалността, че това е колосална крачка назад е извън темата.

Това са лични, вътрешни битки, които ако не осъзнавахме каква огромна промяна предстои, нямаше дори да помислим да водим.

Давам си сметка, че конкретно тази професия и опит в Канада са напълно ненужни във формата, в който ние сме в момента - практикуващи юристи в една страна, в която Канада дори няма Консулство, а дипломатическите отношения, вероятно се свеждат до размяна на поздравителни писма при избирането на правителство и това е всичко, с което се изчерпва международните ни контакти.

Ако има други българи от форума, които са били в подобна ситуация с тази професия и са емигрирали, без друг професионален опит, наистина биха ни помогнали със споделения личен опит и гледна точка.
Joya
Мнения: 474
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 3:49 am

Re: Възможна ли е емиграция в Квебек с юридическа професия?

Мнение от Joya »

Здравейте, направете си теста, ако покривате точките, значи имате шанс :y:
Защото критериите за Квебек не са само професия, има възраст, стаж, образование и т.н (най-важно и език)
Последно промяна от Joya на Съб Окт 15, 2011 6:33 am, променено общо 1 път.
"Повечето истински провали се дължат на ограничения, които хората си поставят сами, в собствените си умове." Н.Х.
Аватар
azzura
Мнения: 799
Регистриран на: Нед Май 23, 2010 1:43 am

Re: Възможна ли е емиграция в Квебек с юридическа професия?

Мнение от azzura »

Както казах, можеш да кандидатстваш с дипломата си по право /Droit на френски/, но тя не ти носи доп. точки за област на образование.
http://www.immigration-quebec.gouv.qc.c ... maines.pdf"
http://www.youtube.com/watch?v=3moLkjvhEu0" onclick="window.open(this.href);return false;
zenman
Мнения: 185
Регистриран на: Сря Окт 18, 2006 11:12 am

Re: Възможна ли е емиграция в Квебек с юридическа професия?

Мнение от zenman »

Естествено, че можеш да кандидатстваш и да успееш, дори и да си работил само като юрист в БГ. За справка - жена ми и аз сме ти колеги ;). Но отсега ти казвам, ако искаш да ставаш юрист и тук, настройвай се за поне 4 години яко зубрене или пък започни да мислиш отсега за смяна на професията. Ако имаш нужда от информация, пиши ми на лични. Приятен ден. :beers:
Аватар
fandjo
Мнения: 224
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 12:59 pm
Местоположение: вече в Монреал
Обратна връзка:

Re: Възможна ли е емиграция в Квебек с юридическа професия?

Мнение от fandjo »

zenman написа: Но отсега ти казвам, ако искаш да ставаш юрист и тук, настройвай се за поне 4 години яко зубрене или пък започни да мислиш отсега за смяна на професията.
в тоя на ред на мисли да допълня, ако се стигне до интервю през цялото време трябва да си държите, че това ви е любимото занимание, че имате скътани пари от едно време за периода докато си приравните дипломите и завършите наново право, защото ЗНАЕТЕ (ще ви бъде напомнено) че това е програма за квалифицирани кадри... а ние всички си знаем, че отначало ще работим каквото има :geek:
“I fear the day when the technology overlaps with our humanity. The world will only have a generation of idiots.” Albert Einstein
Lachezarov
Мнения: 20
Регистриран на: Чет Окт 06, 2011 9:24 am

Re: Възможна ли е емиграция в Квебек с юридическа професия?

Мнение от Lachezarov »

Здравейте отново - благодаря за отговорите.

Проучвайки информацията от Wikipedia BgCanada, намерих информация през статията за точковата система, която подробно я обяснява процеса. Там попаднах, разглеждайки секцията за "Област на образованието", на LISTE DES DOMAINES DE FORMATION (2009) (Листата):
http://www.immigration-quebec.gouv.qc.c ... mation.pdf"

В лявата част, където пише Diplômes étrangers, на страница 12, SECTION E – намерих моята професия Droit (BACC. - 3 ans). В самото начало на страницата пише следното: Requérant principal : 0 point Époux ou conjoint de fait : 0 point, следователно при образуване на точките в раздела "Област на образованието" не носи точки за моята професия (област на образованието) и не мога да повиша стойност от тук.

Ако правилно съм разбрал, моля който знае да потвърди, защото ако съм прав - с настоящата професия при кандидастване нито вреди, нито помага - поне аз така го разбирам...
Аватар
loginn
Мнения: 430
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 5:46 am

Re: Възможна ли е емиграция в Квебек с юридическа професия?

Мнение от loginn »

Lachezarov написа:Здравейте отново - благодаря за отговорите.

Проучвайки информацията от Wikipedia BgCanada, намерих информация през статията за точковата система, която подробно я обяснява процеса. Там попаднах, разглеждайки секцията за "Област на образованието", на LISTE DES DOMAINES DE FORMATION (2009) (Листата):
http://www.immigration-quebec.gouv.qc.c ... mation.pdf"

В лявата част, където пише Diplômes étrangers, на страница 12, SECTION E – намерих моята професия Droit (BACC. - 3 ans). В самото начало на страницата пише следното: Requérant principal : 0 point Époux ou conjoint de fait : 0 point, следователно при образуване на точките в раздела "Област на образованието" не носи точки за моята професия (област на образованието) и не мога да повиша стойност от тук.

Ако правилно съм разбрал, моля който знае да потвърди, защото ако съм прав - с настоящата професия при кандидастване нито вреди, нито помага - поне аз така го разбирам...
Точно така, настоящата професия нито ти прибавя нито може да ти намали от точките.
Двата най-важни критерия по тази процедура при сегашните условия са възраст и познания по френски, съответно по 16 т. (максимум) за всеки от тях. Но след като сте семейство юристи (значи с висше образование) и имате достатъчно стаж, който също носи точки си правя извод че шансовете да успеете са повече от добри.
Ако не си преглеждал тази таблица, мисля че е време да го сториш.

Ще направя един бърз разбор по нея. Понеже не знаем подробности, слагам предположими стойности въз основа на това което си казал.
Включвам само категориите които най-вероятно ви носят точки:

Водещ кандидат
Степен на образование - 10 т.
Стаж - 8 т.
Възраст - 16 т.
Езикови познания (слагам средни стойности):
Френски - 8 т.
Английски - 4 т.

Придружаващ кандидат:
Степен на образование - 3 т.
Възраст - 3 т.
Познания по френски - 4 т.

Деца (идеален вариант, поне 2 ненавършили 13 г.) 8 т.
Точки за финансова независимост през първите 3 месеца (задължителни) - 1 т.

Събират се 65 точки при изискуем минимум от 63. Ако отговаряте на горепосочените критерии излиза че можете да минете и без интервю с доказани нива В1 по френски и английски.
Както казах това е примерен, но не труднопостижим вариант. Дори ако сте само с едно дете, малко по-добро от средно владеене на езика ще компенсира.
Ако имаш въпроси и уточнения, заповядай.
KASTA7372
Мнения: 286
Регистриран на: Пон Юни 01, 2009 12:13 pm
Местоположение: Montreal, Canada

Re: Възможна ли е емиграция в Квебек с юридическа професия?

Мнение от KASTA7372 »

Аз съм български юрист и вече почти една година сме тук, всеки може да дойде в Канада, стига да събере минимума точки! На интервюто подписах декларация, че няма да работя като юрист тук, нямам право да членувам в ордера на юристите докато не завърша същата професия тук! Отделен е въпроса дали като пристигнеш имаш желанието да започнеш всичко отначало, а дори и да го имаш- дали изобщо ще те допуснат да следваш право тук...късмет! :y:
Chovek e tolkova golqm kolkoto sa golemi mechtite mu!
Публикувай отговор