Какво е заплащането в Канада

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Публикувай отговор
crusader
Мнения: 479
Регистриран на: Съб Сеп 26, 2009 11:11 pm

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от crusader »

roumensp написа: Но както сам знаеш, в 95% от случаите хората ги интересува experience (най-вече местен), не education.
В тази връзка като излезеш от местен университет без грам опит и става интересно.
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от Koko »

crusader написа:
roumensp написа: Но както сам знаеш, в 95% от случаите хората ги интересува experience (най-вече местен), не education.
В тази връзка като излезеш от местен университет без грам опит и става интересно.
За тази цел има позиции за начинаещи (Еntry level) или току-що завършили (Recent graduate), за които човек с местен университет би имал по-добри преспективи, но разбира се всичко е относително.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
crusader
Мнения: 479
Регистриран на: Съб Сеп 26, 2009 11:11 pm

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от crusader »

Koko написа:
crusader написа:
roumensp написа: Но както сам знаеш, в 95% от случаите хората ги интересува experience (най-вече местен), не education.
В тази връзка като излезеш от местен университет без грам опит и става интересно.
За тази цел има позиции за начинаещи (Еntry level) или току-що завършили (Resent graduate), за които човек с местен университет би имал по-добри преспективи, но разбира се всичко е относително.

Така е . Еntry level с най-малко 2 години опит е най-често срещаната обява, особено по време на криза. Е, като знаеме че само 20 % от свободните места въобще се обявяват , твърде вероятно е да има доста Еntry level и без стаж ама те не са за всеки.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от miteto »

crusader написа:
roumensp написа: Но както сам знаеш, в 95% от случаите хората ги интересува experience (най-вече местен), не education.
В тази връзка като излезеш от местен университет без грам опит и става интересно.
Хубаво е да направиш всичко възможно да влезеш в програма, която има co-op. Така дори и да не ти предложат постоянно място от фирмата, където си правил кооп - все пак имаш някакъв опит веднага след като излезеш.
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от Kan_Tangra »

коопа е само за тея, дето са учили истинска програма. Или бакалавър и евентуално по-рядко магистър.

Повечето българи, обаче, като говорят гръмко за местно образование, най-често имат предвид разни курсове, преквалификации, и в краен случай сертификат или "диплома".

Съответно на работодателите им е ясно, че това е боза и никой не ще хора с такова образование.

... мойто лично мнение ...

А че коопа е хубаво, хубаво е ...

... да се похваля .. мойта милост започна работа в Нокия, софт дев, и на доста добра заплата. Доста повече, отколкото очаквах за стартова позиция, като преди това имах само кооп стаж. А изобщо не съм се скъсал да търся работа. Подадените св-та ми се броят на пръстите (на ръцете и краката). Като едва ли не за половината от тях имах интервюта. От тия интервюта, поне на 2 добри позиции (SAP и Ericsson) мрънкаха, че сигурно съм загубил форма, щото не съм започнал работа след като завърших. Ако не беше тоя проблем (който по свое желание си избрах), най-вероятно да са ме взели. Че съм си бил в България и че съм имал нужда от почивка не ги трогна.
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
Joya
Мнения: 474
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 3:49 am

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от Joya »

Kan_Tangra, на какъв език програмираш, и тъй като каза че по принцип си икономист, а в Канада си станал ИТ, интересно ми е в университета ли те учиха на програмиране (най-общо казано), или ти сам като хоби / стаж.
Защото както повечето колеги знаят в Български университет (конкретно визирам ТУ) трудно ще се научиш да програмираш ако не ровиш сам, или не започнеш работа. Но пък даваха основата уж ...
Питам от чисто любопитство за да сравня образователната система в Бг. и Канада, в област ИТ.
"Повечето истински провали се дължат на ограничения, които хората си поставят сами, в собствените си умове." Н.Х.
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от Kan_Tangra »

Май във филма "Ронин" един пита Робърт де Ниро какво оръжие употребява.

Той му отговори нещо от сорта "Оръжието е просто инструмент. Каквото ми потррябва него използвам"

Тук в университета ме научиха да съм професионалист. Да научавам нов език в движение и за седмица-две макс, да пиша на него.

В момента пиша на джава, но бих могъл да пиша ако се наложи на каквото и да е. Разбира се на Java i C++ ще ми е най-лесно.

Аз съм точно обратното на "гийк" и "гаджет" гай, който гледа да се рови из компютрите.
Програмист съм защото ми се отдава, не защото ми харесва. Така че каквото съм научил, знам го от университета, но с малката подробност, че мисленето ми се отдава доста.
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
Аватар
Californian
Мнения: 853
Регистриран на: Сря Дек 30, 2009 5:23 pm
Местоположение: Texas --> Seattle, WA

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от Californian »

Joya написа:Kan_Tangra, на какъв език програмираш, и тъй като каза че по принцип си икономист, а в Канада си станал ИТ, интересно ми е в университета ли те учиха на програмиране (най-общо казано), или ти сам като хоби / стаж.
Защото както повечето колеги знаят в Български университет (конкретно визирам ТУ) трудно ще се научиш да програмираш ако не ровиш сам, или не започнеш работа. Но пък даваха основата уж ...
Питам от чисто любопитство за да сравня образователната система в Бг. и Канада, в област ИТ.
Каква специалност си завършила в МЕИ-то?

Иначе без да те обиждам, не от всяко дърво става свирка....или ти идва от вътре или не, има варианта и насила....ама де да знам, цял живот да правиш нещо което не ти харесва.....си е трагедия.

Но пък много добре и усещаш, че с проджект мениджмънт няма как да работиш в Канада първите няколко години, щото малко е вероятно да дойдеш и да те направят шеф...еле пък в Канада....не че няма сигурно изключения, ама аз лично не познавам някой да дойде и да стане направо мениджър, може ама след 3-4-5-6 годинки :o

А конкретно за Българското образование - специално МЕИ-то, пък другите незнам, не е лош университет, и доста умни и кадърни хора завършили там има, както и некадърни.
Но такива навсякъде има - аз лично познавам няколко такива от MIT дето ги гледах страхопочитателно като ги видях - а после им се смях от все сърце (трябваше да ги уча, джуниъри бяха - ми те горките мамини синчета на единия баща му конгресмен на другия - лейтенант-говърнър на Арни) та така......по цял ден си гледаха филмчета на Макбуците си....и двамцата...

Важно е какъв човек си в действителност, не на хартия. И за това има фейс ту фейс интервю. ;)
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от MrGeek »

Californian написа:Но такива навсякъде има - аз лично познавам няколко такива от MIT дето ги гледах страхопочитателно като ги видях - а после им се смях от все сърце (трябваше да ги уча, джуниъри бяха - ми те горките мамини синчета на единия баща му конгресмен на другия - лейтенант-говърнър на Арни) та така......по цял ден си гледаха филмчета на Макбуците си....и двамцата...
Момко, ако продължаваш с подобни фриволни фантазии някой ден може и да се наложи да се запознаваш с водещите специалисти от психиатричното отделение на Massachusetts General Hospital, което се намира точно срещу кампуса на MIT от другата страна на Longfellow Bridge (водят ги номер едно в Щатите между другото). ;)
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
bp_de
Мнения: 1627
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 11:44 am
Местоположение: USA

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от bp_de »

Верно че младото момче разправя какво ли не ....но в тоя пункт - че има много хора дето на недъдърници на много яки позиции - тук го подкрепям отвсякъде.
Просто аз съм се сблъсквал в реалноста стакива и съм го изпитвал на собствен гръб , та няма как да кажа друго освен че е така.
Особено в големите фирми ....пълно е -в по малките по се вижда кои какво и т.н но в мастодонтите си е ужас.
Много отонашенците идеализират запада - в БГ е едикаво си ,връзкарщина некадърници и т.н - мислят си че кат идат на запад и хоп готово ,видете ли аз съм кадърен ,ще ме ценят и т.н - да в това отношение е по добре от Бг но сиситемата е същата и нещата са същите като в БГ , смо дето заплащането е малко по друго.
Joya
Мнения: 474
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 3:49 am

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от Joya »

Californian, не знам как е в Канада, нито пък в Щатите, може би в Бг. сме объркани, но тук проджект мениджмънта в момента е много далеч от шеф. Свързано е с яко бачкане, по целият проект от началото до края. Може би по света е престижно, но при нас надали.
За това питам, защото разликата се оказва от небето до земята. Аз се радвам на опита си, защото тука ни гърчат яко в момента, а там оставам с впечатление, че всичко е по-профилирано.
Иначе предполагам че там на място ще решавам накъде :)
"Повечето истински провали се дължат на ограничения, които хората си поставят сами, в собствените си умове." Н.Х.
mkutev
Мнения: 10
Регистриран на: Нед Май 23, 2010 1:37 am
Местоположение: Vancouver

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от mkutev »

Като цяло си права и не си мисли, че Канада или Америка нещата са по профилирани и подредени. И тук в 90% от случаите не си директен мениджър на никой от тимът си, но пък си на амбразурата за всеки гаф или проблем и т.н.
Според мен ако нямаш отлична тясно профилирана специализация в търсена тук област, пренасочването към проджект мениджмънт е добър ход. А ако искаш да се развиваш в тази сфера - тогава PMP е задължително. Не че ще научиш нещо уникално, което всеки ден да прилагаш :( Просто за много от HR хората е много по лесно да филтрират 100 или 200 апликации по това кой има и кой няма PMP. Та сертификата ти трябва основно да влизаш в групата на разглежданите CV-та.
Дали да го вземеш в България или в Канада - според мен ако имаш време го направи преди заминаването. Просто ще можеш да се подготвиш за търсене на подходяща работа още преди да тръгнете към Канада. Ако можеш да опишеш около 4,500 часа участие в проекти (и то повече като лидер или координатор) без да лъжеш много, то няма значение къде попълваш апликацията. Вероятноста някой да се обади и да провери референциите е доста малка, а в повечето случаи дори и да се обадят винаги можеш да подготвиш хората какво да казват.
1). Добре е преди това да станеш член на PMI - около $130, но си ги връщаш от таксата за изпита и дори и да не си минала изпита спокойно можеш да казваш че си член на PMI.
2). Задължително е да имаш преминат курс от сертифицирана организация (знам че в София projecta.bg организира подобни курсове). Цената тук е поне $1,500 в БГ може би е към 1,000Euro. Напоследък мисля че има и онлайн курсове, които се признава от института, но и тяхната цена е в този порядък.
3). Попълваш си апликацията където описваш опита (тези въпросни 4,500 часа ако имаш завършено висше)
4). Като те одобрят можеш да се явиш на изпит (около $400, мисля че в София беше във Фулбрайт центъра). Като време за подготовка си планираш един или два месеца по час-два на ден, ако не можеш да отделиш повече време.

Според мен усилията си струват и поне от личен опит, с повече късмет можеш да прескочиш по-бързо липсващия канадски опит. Но това си е лично решение, та като съвет прегледай indeed.ca и workopolis.ca и виж за града, който си избрала колко обявени позиции ще намериш за различните професионални профили, които са ти по душа (project manager & administrator; QA, business analyst, IT administrator & etc.). Аз горещо ти препоръчвам да го вземеш, дори и да решиш да работиш като DBA, QA или BSA - винаги ще ти е от полза.
Пиши на лични ако имаш нужда от повече информация или съдействие.
Joya
Мнения: 474
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 3:49 am

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от Joya »

Много много подробно и полезно :)
Благодаря ти за отделеното време и усилие !
Ще почета, ще разлгедам и ще действам :handshake:
"Повечето истински провали се дължат на ограничения, които хората си поставят сами, в собствените си умове." Н.Х.
Pepon
Мнения: 841
Регистриран на: Пет Авг 08, 2003 10:06 am
Местоположение: Somewhere Out There

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от Pepon »

bp_de написа:Много отонашенците идеализират запада - в БГ е едикаво си ,връзкарщина некадърници и т.н - мислят си че кат идат на запад и хоп готово ,видете ли аз съм кадърен ,ще ме ценят и т.н - да в това отношение е по добре от Бг но сиситемата е същата и нещата са същите като в БГ , смо дето заплащането е малко по друго.
100% e така. На мен канадските ми началници бяха все местни и си бяха точно като българските. Тука като се прибрах, първо шеф ми беше доста време един германец - родих се. Но наскоро се издигна и сега попаднах на белгиец - същия като канадците :). При тази глобализация не е толкова важно какво знаеш и можеш /знаещи и можещи с лопата да ги ринеш в Далечния Изток :)/, а кого познаваш и на какъв човек ще попаднеш /особено при онези каки от HR Dept, които почти винаги решават всичко/.
"You can always count on Americans to do the right thing. After they've tried everything else."

Winston Churchill
kristian31
Мнения: 297
Регистриран на: Съб Юли 09, 2011 3:41 am

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от kristian31 »

някой знае ли дали може да се работи повече от 40 часа на седмица?например по 12 часа на ден,плюс събота?имат ли такава практика изобщо?в събота да работят,и да бачкам по 12 часа на ден.
DCS 17-11-2011
VIENNE 22-11-2011
Ouverture de votre dossier-05.06.2012
TCFQ-B2,B2
Писмо за вкл.в лист за интервю-09.07.2013
Интервю-02.06.2014г-Успешно
Документи Нова Скотия-02,07,2014г.
Баркодове получени-15,09,2014г.
Публикувай отговор