„Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Заключено
english
Мнения: 69
Регистриран на: Съб Авг 28, 2010 9:05 pm

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от english »

Кебекарите все повече и повече не се обвързват с принадлежност към църквата като институция. Това не значи че стават атеисти, просто не искат да бъдат подвласtни на една определена институция.

Вярата явно може да съществува и без принадлежност към църква.
Аватар
NavinBG
Мнения: 64
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 6:28 pm
Местоположение: Монреал

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от NavinBG »

Много шум по темата и после,затишие...Каточели,участниците и от двете страни се поизчерпаха.Едните срещу свещеник Димитър,другите срещу настоятелството.Имаше и много трезви мнения,за ВЯРЯТА във Господ Исус Христос
и Неговата църква.
Църквата Христова е събрание на избраните!Тези,които са го приели за свой личен Спасител и Господ!
Аватар
angelheart
Мнения: 247
Регистриран на: Вто Юли 17, 2007 6:02 am
Местоположение: Montréal, Québec

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от angelheart »

NavinBG написа:Много шум по темата и после,затишие...
Точно преди Великден ли да се хване паството гуша за гуша?
Най-големите разочарования в живота са победите. От тях няма полза.
Аватар
NavinBG
Мнения: 64
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 6:28 pm
Местоположение: Монреал

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от NavinBG »

Напротив!Разпри и крамоли няма да доведат до никъде!Преди или след Великден,смирението и взаимното уважение
са задължителни.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от krimon »

то си е казано от край време - всяко чудо за 3 дни :)
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Странджата
Мнения: 3606
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:00 pm
Местоположение: Хъшия

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Странджата »

krimon написа:то си е казано от край време - всяко чудо за 3 дни :)
В нормално да,но понякога,в друго, продължава 45-60-70....г
Аз_
Мнения: 2
Регистриран на: Нед Апр 17, 2011 1:34 am

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Аз_ »

Скъпи сънародници,

Познавам отец Димитър отпреди да замине за Канада, но не съм говорила с него от лятото на 2004 година (ако не беше и година по-рано, вече не помня). Неотдавна потърсих името му в мрежата на принципа: Абе, к’во стана с тоя човек? и попаднах на тази тема.

Не съм способна да изразя учудването и силния си гняв от подобен развой, защото и според моите впечатления този човек е един ораторски и духовен феномен!

Не помня да съм чула по-композирани проповеди, по-фино настроени на вълната на аудиторията, по-целенасочени, едновременно простичко повествователни, но и силни, поради уместното послание и мерените примери, които го аргументират.

Говоря и от езиковедска гледна точка, защото устното слово е различно от писаното.
Говоря и като човек, защото съм видяла как се проповядва и пред 5, и пред 100 души в църквата – с едно и също присъствие и посветеност. Видяла съм как три баби куцукат да благодарят след проповед и, хлипайки, се чудят на кой свят са попаднали.
Не знам равностойността на колко „долара” са смогнали да оставят в касичката – като израз на признателност.

Освен другото, отец Димитър е даровит и като изповедник и нееднократно е доказал за мен способността си за комплексна преценка, изключително конструктивна намеса и безкористна мотивация!

Виждам, че и мненията в темата до голяма степен съответстват на моите представи за този човек, затова реших да напиша настоящия пост.

И да питам: след целия отзвук сред общността, сега какво?!
Щели да го ‘сменят’, защото не бил склонен да си направи ценоразпис и да заработва ‘на процент’?
Не бил склонен да се държи като дилър на Herbalife и да зарибява масите?
Не е привлякъл паричен оборот, за да възвърне огромните средства, ‘инвестирани’ в него?!
Не се самопреживява като ‘харизматичен лидер’ по всякакви въпроси?
Не демонстрира, че е господстващ авторитет сред домашните си и ако те откажат да процъфтяват в неговата ‘патриархална сянка’, ще тресне с юмрук по масата и ще ги доведе на служба под строй?
По една случайност не проявява афинитет към административен и финансов мениджмънт на сграда?

Непростимо! :lol:
А когато се сключваше договорът му, тия изисквания не бяха ли закрепени като част от характеристиката на длъжността? Не? Ето къде бил пропускът…
Като се назначава следващият (достоен мисионер), нека му ги напишат. Може и за членовете на семейството му да подготвят малки декларацийки, че са запознати с условията. Отрано да знаят, че дори сградата да бъде загубена, те трябва да са готови да опънат палатков лагер и да ‘мисионерстват’ в режим 24/7.
Заплатата – не на час, а на човекочас!

Лудост…

Скъпи сънародници, дано настоятелите прочетат вашите коментари – моят не е важен, защото аз не съм част от общността и не мога да участвам информирано и пълноценно в подобни дискусии.

Но, повярвайте ми, в тази тема аз видях, че сред вас се е умножил НАЙ-ГОЛЕМИЯТ капитал – човешкият! Тук говори общност от българи, които се вълнуват, не защото ги тормози някаква си битова неуредица, а защото са припознали в отношението си към свещеника свой общ МОРАЛЕН ангажимент.
Без да съзнавате, вие опровергахте и най-черногледите изказвания в темата какви сме били ‘българите изобщо’.
Поздравления за което! Благодаря ви искрено! :y: Изображение

За отец Димитър най-неприкосновената ценност на духовната му мисия е подкрепата към съзидание и самостоятелност на човешката личност, застанала срещу него. Той не би могъл да прекърши ничия воля, не би изкривил ничий избор какво и колко да даде и дали да даде изобщо.

Осмисленият собствен път на човека, та дори и той да няма нищо общо с църквата, но да е избран по съвест и в градивна посока, е богатството, което за него е най-съкровено, защото е свидетелство, че човекът е припознал Божия промисъл за себе си!
Това е причината, поради която схемата, така бленувана от настоятелите: ‘пари – литургии – пари прим’, се пропуква именно във функционалността на свещеника.

Но аз не се съмнявам, че сред българската общност има достатъчно таланти :y: , които да видят как е най-уместно да се съхрани и стопаниса сградата, така че най-добре да посрещне действителните потребности на общността (това се проучва с надеждно допитване, а не се съчинява с пожелателно мислене).

Аз нещо не разбрах как така сградата реализира приход и от наеми, а през делничните дни е затворена? Уплътнява ли се капацитетът й адекватно, не може ли да се отдаде под наем и на организации на неемигранти, ако това вече не е направено?
Това са само нахвърляни идеи на външен човек, убедена съм, че ще възникнат и повече, и много по-качествени!

Естествено, много е важно настоятелството да възприеме ПО-КОМУНИКАТИВЕН ПОДХОД към общността, чиято съпричастност и ресурси се стреми да привлече, като си направи труда да се поинтересува и от нейното мнение.
Тук имам предвид и общуване чрез Интернет.
Не може ли църковната общност да си създаде Фейсбук група и тя да бъде канал за информация и дискутиране на проблемите, както и за инициативи по набиране на средства?
На мен ми се струва малко абсурдно, че на тревожни тенденции, които са се развивали 7 години (примерно отлив на членска маса), не е отделено своевременно достатъчно публично пространство, а се е разчитало те да се разрешат на събрание или на някакви увеселителни вечеринки. Също разгласяването, че има проблем, не може да бъде надеждно, ако се разчита на сказки от амвона или се бие тъпан на мегдана! В кой век живеят тия хора?! Барабар с образа на мисионера, такова мислене явно произтича от някакъв фолклор и е отказ да се отчете реалността! Изображение

Оттук идва и основният дисбаланс между броя на тези, които са „вътре” в проблема и имат капацитет да вземат решение и онези, които са ЗАСЕГНАТИ от проблема, но са безпомощни да участват в решаването му.
Това е ядрото на конфликта според мен, а не кой колко е черен и кой колко е златен.

Намерят ли се механизми за прозрачност и актуално осведомяване, успехът е сигурен!

Пожелавам ви го от сърце!
Да са ви честити настоящите и предстоящите светли и богати празници!
Изображение

П.П. Аз едва ли ще участвам особено във форума, но почувствах, че е мой дълг да подкрепя свещеника!
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Bistra »

Аз не смятам, че трябва да се привлича друг отец, ама както и да е.
Това, че някой не си е направил добре сметката, закупувайки църква не трябва да се стоварва на гърба на свещеника!
По повод на двата попа, някой ми разказа за една от Чикагските църкви.Там имало двама. Та това, което са постигнали е да разделят енорияшите на 2. Трябва ли ни на нас такова нещо, обаче? Знаем, че българската общност в Монреал по численост е несравнимo по -малка от Чикагската.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Pointzero
Мнения: 520
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 9:19 pm
Местоположение: Montreal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Pointzero »

Censored!
Последно промяна от Pointzero на Сря Юни 01, 2011 8:49 pm, променено общо 1 път.
Когато печелиш, не знаеш какво губиш & vice-versa!
Experience не можеш да си купиш, но винаги си го ПЛАЩАШ!
Аватар
NavinBG
Мнения: 64
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 6:28 pm
Местоположение: Монреал

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от NavinBG »

Pointzero,
Няма нищо невъзможно за тези,които вярват в Бога!
ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!
Тишка
Мнения: 20
Регистриран на: Нед Фев 27, 2011 9:13 pm

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Тишка »

Е все пак някой знае ли кога ще е това събрание?
До този преди мен - и в даваа случая нещо ще се промени, но да работят заедно очевидно неможе - та те изчезнаха напълно... а за събранието нито дума... дали пък не се страхуват да загубят местата си в настоятелството... а ако се страхуват защо?
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от yahoo »

Доколкото проучих все още няма назначена дата за такова. Според мен едва ли някой от настоятелите се страхува да си изгуби мястото. Това е работа на доброволни начала от хора заети с достатъчно собствен бизнес и предполагам с удоволствие биха си отстъпили мястото на всяка по-добра кандидатура. Вече прочетохме, че поне един от тях върши това защото няма друг кой.

Дано страстите след празниците вече са успокоени и се намеси разума за намиране на най-доброто решение за всички.
Аватар
sunrise16
Мнения: 126
Регистриран на: Сря Апр 09, 2008 8:47 pm
Местоположение: Montreal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от sunrise16 »

krimon написа:Това, което ме притеснява в тази подписка е, че ако отец Димитър "спечели" и остане на мястото си, сегашното настоятелство ще се оттегли - въпросът беше поставен "или ние, или той", нали така ? Сегашното настоятелство твърди, че те осигуряват парите за изплащането на църквата за 2 години напред, обаче с оттеглянето им действителността ще се промени. Дали ново настоятелство ще бъде толкова адекватно на финансовите нужди на църквата ?
Има логика в този въпрос, но кое гарантира изпълнението на това твърдение или обещание? И то за 2 години напред. И нали по устава член на настоятелството може да бъде 2 мандата, тоест 2 години. Как тогава ще се очаква на нови хора, които верятно ще има в настоятелството да спазят обещанието на сегашното. И ако хората, които обещават издръжка за 2 години напред наистина милеят за църквата и българщината заявяват за промяна (негативна) ако не са в настоятелството?
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от anxeli »

Ако народа иска попа, настоятелството трябва да се оттегли ако има антагонизъм, не може настоятелите и паството да са на различно мнение. А защо 6 човека трябва да отговарят за финансирането на църквата ? След като пък настоятелите явно могат да се грижат за моргиджа, какво искат от попа :?: ?
Според мен не трабва да се приключва събранието без ясен план кой колко може да допринесе за този моргидж. И защо с условия :n: ?
Циганите - на Сатурн !
genadi
Мнения: 10
Регистриран на: Чет Мар 10, 2011 6:47 am

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от genadi »

Здравейте от България.Аз съм един кандидат емигрант и се интересувам от всичко,което става там при вас. Тази статия много ми допадна, особено след предаванията по Нова телевизия за нашите попове тук. Изпращам ви и адреса от който я прочетох.

РАЗКОЛЪТ

Борислав Николов

На всички българи в Монреал – а и отвъд Монреал – е вече известно, че настоятелството на църквата “Св. Йоан Рилски” иска да освободи Димитър Шумов от длъжността свещенник. На всички е известно, че по този повод се надигна мощно революционно движение за спасяване на попа и, евентуално, изгонване на така недостойното църковно настоятелтво.

По въпроса – в-к Форум публикува позицията на настоятелвото, на Деница Цветкова, завършила богословие в Софийския Университет, а така също и няколко писма на хора свързани с църквата или настоятелството. В никакъв случай няма да коментирам изложените позиции, ще се спра само на няколко фактa.

Димитър Шумов

По телефона му зададох няколко въпроса сред които; вярно ли е че е заплашил църковното настоятелство че е в състояние да събере 50-на човека и да ги изгони? Отговор: не никога не съм казвал пред настоятелството такова нещо в прав текст, възможно е да съм го споменал в частен разговор и те да са го възприели като заплаха.

Двама църковни настоятели лично ми потвърдиха, че такова нещо е казано пред всички настоятели и са готови да потвърдят това, когато и където се наложи. Лично аз съм склонен да вярвам на двама души повече отколкото на един.

В същия дух, няколко наблюдения; на 21 февруари четирима настоятели направиха опит да обяснят позицията си пред събрали се българи. Сред българите седеше смирено Димитър Шумов и отвреме-навреме се кръстеше. Кръстенето не му попречи да се изправи, за да отговори на отправен към него въпрос свързан със срещата му с настоятелството в началото на февруари. Не знам, не помня какво съм казал, бях много смазан, заяви Димитър Шумов.

Позволете ни да се съмнявам в неговото изявление. По стечение на обстоятелствата на в-к Форум бе предоставен документ който недвустмислено показва че Димитър Шумов изобщо не е бил смазан на въпросното събрание, а здраво е бранил жизненото си поприще. .

И последно, в този порядък; църквата, казват, бил храм божи. Как така стана, че на 21 февруари, на гореспоменатата среща между членове на настоятелството и присъствуващите, нито за миг свещенникът не се изправи, за да помоли за малко благоприличие в Дома Господен? Просто така, за очи...

Църквата

Българската православна църква получава отчисления от 500 долара за 60 члена църковната организация в Монреал. В развихрилото се богоугодно вълнение, Йосиф, понастоящем живущ в Ню-Йорк, призова всички вярващи масово да се запишат в църквата, за да имали право на глас в съдбовния момент някъде след празниците. Това звучи благородно. Отделен е въпросът, че изглежда – защото едва ли е вярно – 450 сънародници са се подписали под документ изискващ Димитър Шумов да си остане на поста. Ако за 60 члена БПЦ получава от Монреал 500 долара, колко ще получава тя за 450 члена?

Трябва ли да добавям, че гореспоменатия Йосиф обяснява, през 2009 година на българи от Аризона как да си направят църква, като съвсем ясно им пише: и в никакъв случай да не искате помощ от Светия Синод, защото не е редно бедна България да финансира Богата Америка.

Ето че си дойдохме на въпроса.

Защо, питам, иначе бедната Монреалска църква трябва да плаща дори и една стотинка на Светия Синод? За да се вози беловлас старец с Мерцедес? За да плащат заплата на светото лице в Ню-Йорк?

Но моля ви се, в кой век живеем? Ако БПЦ иска да разпространява правата си вяра зад грациница, нека започне със заплати за свещенниците си. Аз лично правя разлика между бедна България и богата православна църква. Църквата е богата от векове и ако трябва в рамките на двадесетина години една малка общност като нашата да си съгради храм, да плаща на свещенник, И да плаща отчисления за богоугодни цели, мисля попадаме в някакво страшно средновековие. По този повод ми се иска да цитирам Лютер, който през 13 век казва приблизително: Не се нуждаем от златото на църквата, от бляскавите одежди, от сановниците; достатъчно е всеки вярващ да се обърне в сърцето си към Създателя.

За тези и подобни твърдения Лютериянството бива отвергнато от другия светъл отец, този в Рим. Ние, православните, за съжаление си нямаме Лютер или Калвин. И съвсем внезапно, в началото на 21-век българската диаспора тук се оказва в плен на един разкол, който не би трябвало да съществува. С думи прости: не са вярващите които трябва да плащат заплата на Димитър Шумов. Нека Светия Синод да му я плаща. Или пък, в пристъп на богосмирение, Димитър Шумов да работи като всички хора от понеделник до петък, а в неделя доброволно, малко като в ленинските съботници, да върши обрядите на които са го учили.

Ако случайно вярва в Бога разбира се. Който бог изисква от всички смирение, бедност и благочестивост, ако не се лъжа?

Продължение на въпроса

Откъдето идваме до църковното настоятелство. В началото бе настоятелството, колкото и смешно да звучи това библейско твърдение. Ако не ме лъже паметта в-к Форум и Монреалската църква са създадени от 2002. Бих искал да попитам; как мислите е извървян пътят от първите събрания на добра воля, до довеждане на свещенник, намиране и закупуване на храм? Едва ли някой мисли, че всичко това е дошло от небето? Кога с повече, кога с по-малко успех, хора са се борили за всичко това, тласкани от различни подбуди, но в една посока; уединяване на така малката ни общност.

В светлината на гореказанота и на настъпилия разкол, любопитно ми е, какво именно мисли да прави бъдещото новоизбрано настоятелство? Може би да се откаже от покупката на църквата и мигом да се обогати с 150 000 долара? Пояснявам 100 000 са внесени за покупа и 50 000 налични по църковната сметка.

Струва ми се, сред хората милеещи за спасението на Димитър Шумов има поне няколко от финансовите среди. По бегли мои спомени, един от въпросните радетели беше давал интервюта пред българската преса през 1992, от които интервюта ни стана ясно, че всички живеем на социалка, радваме се на шопска салата и домашна ракия, докато той именно се преборил с мизерията наша и гордо се изпъчил пред родната ни преса да я уведоми за този факт. Отвсякъде човек сериозен а иска и да спасява и попа...

Искаме си попа!

Искаме си попа, ми каза смеейки се една девойка. По телефона, от България. Девойката е хубавица и си замина оттук. Ето виждането є: Три пъти съм го срещала, ами той много хубаво се усмихва!

Когато жените говорят и боговето мълчат, какво остава за писачите.

Не искаме това
църковно настоятелство!

От няколко години съм тук, и искам да участвам! Да се чувствам включен! Това не е реплика на девойка, а на младеж с който разговарях в църквата в деня на чудната конфронтация. Прав е човекът да иска да участва – изолирани сме, голямото общество лесно вратите си не отваря. Оставаме си ние – помежду ни. Като начало може да се скараме – а по-нататък ще се види.

Какво ще стане после?

Горенаписаното няма претенцията за божествена непогрешимост; в тази тази история няма прави и криви, а само обидени. Сигурно е, че никой няма да забрави скоро.

Мога само да пожелая на боговярващите да намерят в себе си сили СМИРЕНО да си плащат за всичко което БПЦ им предлага – свещи, тамяни, светени води.

Нещо обаче ме кара да мисля, че съвсем скоро Димитър Шумов ще остане без заплата и ще запустеят стъпалата на храма господен на ул. Sauvй. А! И ще намалеят на Светия Синод приходите.

Мисля всички са забелязали, че не удостоявам църковните лица с никакви титли. Титлите са израз на поне малко уважение. У мен към Църквата, такава каквато я познавам, няма грам уважение.

Вярата е дълбоко лично отношение което не се нуждае от посредничеството на никаква църква. Искрено пожелавам на всички вярващи да намерят своя път към Бога. Път който е изграден от истина и свобода.

С уважение.

http://www.forumbulgare.ca/pages/march2011/home.shtml"
Заключено