Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от miteto »

Marto написа:Бих казал обаче, че в Канада е много трудно да чуеш обективни оценки за американската система. Канадското здравеопазване е толкова голяма част от националната им идентичност на местните, че не е за разправяне.
Съгласен.
Marto написа: Колкото до рака...
Изображение
Е аре сега, Джовански номера ;) Аз те питах колко ще им струва на тези да продължат да си плащат здравна застраховка след като са оцелели, не дали шанса за оцеляване е по-голям (като гледам за жените е идентичен, а за мъжете е малко по-добър в Щатите). Да не говорим, че тази картинка не ми изглежда да е някой официален източник, но приемам че е може да е вярна.
Andy D
Мнения: 30
Регистриран на: Чет Май 31, 2007 11:46 am

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от Andy D »

Някой все пак чул ли е нещо за въпросната лекарка?

Pumpy, сигурно визираш и личното ми съобщение. Може и тук да го обсъдим, няма проблем.
Както ти казах пациентът е на 5 години и ваденето на зъб ми се видя много стресиращо. Въпросът ми беше - оправдано ли е това? Какво ще стане ако просто се направи root canal вместо да се вади?
Какво толкова ще причини тази зъбна инфекция? Не е ли по-голяма вредата, че няма да може да дъвче добрe още няколко години докато израстне постоянния зъб?
Ами брекетите, които ще носи няколко години заради загубеното място? А цената им от няколко хиляди долара?

Не търся отговори, които ще ми харесат. Това не е възможно при създалата се ситуация. Искам най-малката вреда за детето.
Аватар
hoyden
Мнения: 244
Регистриран на: Чет Авг 09, 2007 2:03 am
Местоположение: Vaudreuil
Обратна връзка:

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от hoyden »

Както ти казах пациентът е на 5 години и ваденето на зъб ми се видя много стресиращо. Въпросът ми беше - оправдано ли е това? Какво ще стане ако просто се направи root canal вместо да се вади?
Какво толкова ще причини тази зъбна инфекция? Не е ли по-голяма вредата, че няма да може да дъвче добрe още няколко години докато израстне постоянния зъб?
Ами брекетите, които ще носи няколко години заради загубеното място? А цената им от няколко хиляди долара?
Като прочетох това, ми напомни за случая с дъщеря ми, който е идентичен. Дано не бъркам. Тя беше на 5г тогава, в България и направиха две пломбички на горните кътници - преди това имаше "лечение". Вече в Канада, детето започна да страда, болеше я и я дразнеше около пломбираните зъбки. Зъболекарят се хвана за главата, като видя поразиите на българската такава. Под пломбираните зъби, имаше инфекция. Докторът извади двата зъба ( с тях детето дъвчеше), венеца се оголи и на реда за дъвчене остана само последния кътник, който е постоянен. За да не се наложи да се слагат шини, защото заради свободното място, последния кътник става "плаващ", направиха отливка за специална протеза, докато порастнат липсващите зъбки. Протезата ми струваше 250$. Поставя се от вътрешната страна на зъбите и е прикрепена към небцето и постоянните (последните 2 кътника). Не пречи на говора и на храненето, не се сваля.
След 1 година, зъбките си порастнаха и махнахме протезата. Няма изкривяване на зъбите.
Колкото до ваденето - не е травмиращо, слага се упойка и ваденето става за няколко секунди. Много зависи и как докторът ще подходи към детето.

П.С. Пумпи да ме извинява в лаишкото обяснение, но не съм много в час със зъбната терминология.

“Две неща са безгранични: Вселената и човешката глупост. За Вселената все пак не съм сигурен.” Алберт Айнщайн
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от pumpy »

miteto написа:[Чакането е заради недостиг на лекари, не заради "безплатния" модел. Един общ лекар прави $150,000-$350,000 в Канада

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
СМЯХ В ЗАЛАТА......интересно защо има недостиг на лекари и аз ще ти отговоря с пример:

Преди 2-3 години ми се наложи да посетя една болница във Флагстаф, Аризона. Отидохме в спешното и попаднахме на лекар който говореше френски :)
Човека се е преместил от Монреал във Флагстаф, преди 20 години за да може да ПРАКТИКУВА спешна медицина, не защото не е имал място за същото в Монреал, но когато държавата "плаща", това, което практикуваш не е спешна медицина, а е закърпване на положението. Недостига е заради липса на пари и за заплата и за оборудване и за условия да се практикува.
Защо мислиш аз се преместих от България в Канада. Остави по-доброто качество на живот, но тук мога да ПРАКТИКУВАМ стоматология. Тук можа да си позволя да направя кореново лечение по стандартите и тези стандарти изискват около 100-150 лева да бъдат "изконсумирани" от пациента ми за да получи това кореново лечение. Кажи ми сега как да си доставя удоволствието да практикувам стоматология в Радомир, когато там взимах 45 лева за кореново лечение...........
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от miteto »

pumpy написа:
miteto написа:[Чакането е заради недостиг на лекари, не заради "безплатния" модел. Един общ лекар прави $150,000-$350,000 в Канада

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
СМЯХ В ЗАЛАТА......интересно защо има недостиг на лекари и аз ще ти отговоря с пример:

Преди 2-3 години ми се наложи да посетя една болница във Флагстаф, Аризона. Отидохме в спешното и попаднахме на лекар който говореше френски :)
Човека се е преместил от Монреал във Флагстаф, преди 20 години за да може да ПРАКТИКУВА спешна медицина, не защото не е имал място за същото в Монреал, но когато държавата "плаща", това, което практикуваш не е спешна медицина, а е закърпване на положението. Недостига е заради липса на пари и за заплата и за оборудване и за условия да се практикува.
Не разбрах кво е толкова смешно и още повече каква е връзката на съвременните общи лекари (family doctors) с един ER доктор отпреди 20 години. Ще съм ти благодарен, ако ми покажеш каква е разликата в обслужването на един пациент при домашен лекар в Канада (когато го намериш, поради въпросния недостиг) и такъв в Щатите, както и разликата в ефекта от назначеното лечение.
Заплатите им в Канада въобще не са малки, а и повечето са инкорпорейтид, т.е. ползват данъчни облекчения недостъпни за хората работещи на чек, колкото и голям да е той. И как точно един хирург в Канада не може да си практикува нормално, да не би да те карат да си купуваш сам марлите като в БГ едно време или пък в болницата няма модерна апаратура?
Раздуваш ми някакъв супер-частен случай от миналото като правило. Основната причина лекари да се местят от Канада в САЩ в днешно време е по-високата заплата, ти сега ще изкараш че Западна Европа никой не практикува медицина, понеже най-развитите страни там са със "безплатна" система подобна на Канадската, даже може и да са още по-социални.
english
Мнения: 69
Регистриран на: Съб Авг 28, 2010 9:05 pm

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от english »

pumpy написа:...Тук можа да си позволя да направя кореново лечение по стандартите и тези стандарти изискват около 100-150 лева да бъдат "изконсумирани" от пациента ми за да получи това кореново лечение. Кажи ми сега как да си доставя удоволствието да практикувам стоматология в Радомир, когато там взимах 45 лева за кореново лечение...........
тук повечето не лекуват корените, направо ги вадят, че свързаните с това процеси са доста добре платени.

някои от зъболекарите са като поповете :) .... не всички са светци :)
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от pumpy »

miteto написа:
pumpy написа:
miteto написа:[Чакането е заради недостиг на лекари, не заради "безплатния" модел. Един общ лекар прави $150,000-$350,000 в Канада

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
СМЯХ В ЗАЛАТА......интересно защо има недостиг на лекари и аз ще ти отговоря с пример:

Преди 2-3 години ми се наложи да посетя една болница във Флагстаф, Аризона. Отидохме в спешното и попаднахме на лекар който говореше френски :)
Човека се е преместил от Монреал във Флагстаф, преди 20 години за да може да ПРАКТИКУВА спешна медицина, не защото не е имал място за същото в Монреал, но когато държавата "плаща", това, което практикуваш не е спешна медицина, а е закърпване на положението. Недостига е заради липса на пари и за заплата и за оборудване и за условия да се практикува.
Не разбрах кво е толкова смешно и още повече каква е връзката на съвременните общи лекари (family doctors) с един ER доктор отпреди 20 години. Ще съм ти благодарен, ако ми покажеш каква е разликата в обслужването на един пациент при домашен лекар в Канада (когато го намериш, поради въпросния недостиг) и такъв в Щатите, както и разликата в ефекта от назначеното лечение.
Заплатите им в Канада въобще не са малки, а и повечето са инкорпорейтид, т.е. ползват данъчни облекчения недостъпни за хората работещи на чек, колкото и голям да е той. И как точно един хирург в Канада не може да си практикува нормално, да не би да те карат да си купуваш сам марлите като в БГ едно време или пък в болницата няма модерна апаратура?
Раздуваш ми някакъв супер-частен случай от миналото като правило. Основната причина лекари да се местят от Канада в САЩ в днешно време е по-високата заплата, ти сега ще изкараш че Западна Европа никой не практикува медицина, понеже най-развитите страни там са със "безплатна" система подобна на Канадската, даже може и да са още по-социални.
Примера ми не беше ясен явно. Човека си практикува днес във Флагстаф и не мисли да се връща. Относно ощо практикуващите лекари. Аз като студент тук съм покрит от режито да ходя тук на лекар, но режито ми възстановява цената която би платил в Кебек на кебекарски лекар за същата услуга. Сега няколко примера:

Годишен профилактичен преглед при приятел, който не ме чарждва цялата цена: тук 150 кинта, в Кебек - 45 ( толкова ми връща режито)
Лека хирургийка за жена ми: тук - 450, в Кебек - 179
Зъболечението на малкия: тук жена ми го чарждва 450, Режито възстановява 191 ( преглед и пломбички, покрити за свички деца в Кебек до 10 годинки)
Да продължавам ли ? Не било пари ?
За да прави парите, които би правил тук един кебекарски лекар работи 2 пъти повече. Моя приятел лекар работи 4 дни седмично и прави 120к. Чакалнята му никога не е толкова пълна, колкото е пълна тази на лекаря ми в Монреал. Да не говорим, че никой от пацинетите му не чака по половин час а да го видят за 5 минути - обикновенно е обратното.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от roumensp »

pumpy написа:За да прави парите, които би правил тук един кебекарски лекар работи 2 пъти повече. Моя приятел лекар работи 4 дни седмично и прави 120к. Чакалнята му никога не е толкова пълна, колкото е пълна тази на лекаря ми в Монреал. Да не говорим, че никой от пацинетите му не чака по половин час а да го видят за 5 минути - обикновенно е обратното.
Pumpy е съвсем прав. В Щатите никога не съм чакал толкова, колкото съм чакал тука. Болниците тук не достигат, пренаселени са и за ER се чака по 3-4 часа. Условията в болниците в Щатите многократно превъзхождат условията тука. Ако в Щатите работиш за прилична компания, която ти поема част от застраховката, със сигурност ще си по-доволен от здравеопазването там, отколкото тука. Като пример ще дам раждането на жена ми в Сиатъл: сметката беше $20,000, но аз платих само $200 от джоба си, а условията бяха такива, каквито тук не са и сънували - огромна самостоятелна стая с дивани за посетители, джакузи в стаята, телевизори, ДВД-та, меню като в ресторант и др. подобни глезотии.
Не съм сигурен коя система е по-добра, канадската или щатската, но за мен щатската беше много добра, докато живеех там.
Колкото до зъбите - каквото ми направиха в Щатите, не е мръднало, много съм доволен. Но на тамошните зъболекари плащаш доста повече отколкото тук. Например по мое време един endodontist (зъболекар, който не се занимава с нищо друго, освен с вадене на нерви) взимаше около $1000-1500 за около 1 час работа. И дори и да имаш прилична застраховка, пак плащаш доста от джоба си.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от miteto »

roumensp написа:Условията в болниците в Щатите многократно превъзхождат условията тука. Ако в Щатите работиш за прилична компания, която ти поема част от застраховката, със сигурност ще си по-доволен от здравеопазването там, отколкото тука.
Съгласен, но повечето хора в Канада се питат:
А кво праим, ако не работим за достатъчно прилична компания?
Кво праим, ако сме останали без работа за 6-7 месеца, вече няма покритие от работата, а се налага спешна операция?
Кво праим, ако сме пенсионери и вече не работим за каква да е компания, а застраховката е станала $1000/месец? Щот премиите не са едни за здрав човек на 30 години и за пенсионер на 60 вече с педесе болести и болежки...
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от miteto »

pumpy написа:Аз като студент тук съм покрит от режито да ходя тук на лекар, но режито ми възстановява цената която би платил в Кебек на кебекарски лекар за същата услуга. Сега няколко примера:

Годишен профилактичен преглед при приятел, който не ме чарждва цялата цена: тук 150 кинта, в Кебек - 45 ( толкова ми връща режито)
Лека хирургийка за жена ми: тук - 450, в Кебек - 179
Зъболечението на малкия: тук жена ми го чарждва 450, Режито възстановява 191 ( преглед и пломбички, покрити за свички деца в Кебек до 10 годинки)
Да продължавам ли ? Не било пари ?
За да прави парите, които би правил тук един кебекарски лекар работи 2 пъти повече. Моя приятел лекар работи 4 дни седмично и прави 120к. Чакалнята му никога не е толкова пълна, колкото е пълна тази на лекаря ми в Монреал. Да не говорим, че никой от пацинетите му не чака по половин час а да го видят за 5 минути - обикновенно е обратното.
Ами пумпи, то няма как детски по $500, градини по $7, стипендии + евтини цени в университетите и в същото време режито да има пари за $150 профилактичен преглед. Като сметнеш колко са детските в Колорадо, колко детските градини и колко университетските такси и ще откриеш разликата от $45 до $150. За зъболечението - удряй капата че дават и $191, в Онтарио дават $0 за зъболечение.
Я ми обясни пак за системите и защо в САЩ зъболекарите правят повече, при положение че и в двете страни модела не е "безплатен", а си е платен и то яко? (мани Квебек и колко плащат режито за зъболечение на социалисти, говорим за среден канадец в останалите 9 провинции).
Аватар
John Smith
Мнения: 911
Регистриран на: Съб Окт 16, 2010 9:19 am
Местоположение: GTA

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от John Smith »

Andy D написа:Някой все пак чул ли е нещо за въпросната лекарка?
Чух веднъж и отидох. Кабинетът се намира на Hurontario и King зад Food Basics. Повече не искам да чувам...

ИЗВИНЯВАМ СЕ, ОБЪРКАЛ СЪМ ДОКТОРКИТЕ. ТАЗИ, ЗА КОЯТО СТАВА ДУМА ПО-ДОЛУ, Е КЕТИ ДЕЛИГРУДЕВА
Адресът е 71 King Street West Suite 405, Mississauga, ON

За Кети си обещах да правя "реклама" на всеки който попита, че да кажа - или си помислиха, че съм милионер някакъв, или пък искаха да използват максимално застраховката, т.е. ме натовариха с цената 2Х-3Х, което считам за изключително непрофесионално. Най-скъпото място, на което някога съм правил нещо по-зъбите ми в Канада. Освен всичко, една елементарна за изработка пломба падна след около година. Просто си падна ей така. Също, започнаха да ми звънят на 6 месеца да съм ходел на почистване на зъбен камък, което аз правя на 1 година и нямам нужда от по-често, което пък им беше обяснено достатъчно ясно на първото ми и последно посещение там. Имал съм бил appointment... bullshit! Администраторката там се прави на леко ударена и си генерира appointment-и без никой да й ги е искал. Ако някой иска да си прави зъбите някъде, да гледа на друго място. Зъболекарската клиника в Walmart на Square One е по-добра и значително по-евтина, примерно, що се отнася за emergency ситуации.

:!:
Последно промяна от John Smith на Съб Апр 02, 2011 4:43 pm, променено общо 1 път.
Wise men don't need advice. Fools won't take it.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от roumensp »

miteto написа:Кво праим, ако сме пенсионери и вече не работим за каква да е компания, а застраховката е станала $1000/месец? Щот премиите не са едни за здрав човек на 30 години и за пенсионер на 60 вече с педесе болести и болежки...
Мите, пенсионерите в Щатите ползват Medicare и не са чак толкова зле, колкото си мислиш. Хора с ниски доходи може да ползават Medicaid и често не плащат нищо.
Не казвам, че положението в Щатите е розово, но е по-добро отколкото някои си мислят.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от pumpy »

miteto написа:Ами пумпи, то няма как детски по $500, градини по $7, стипендии + евтини цени в университетите и в същото време режито да има пари за $150 профилактичен преглед. Като сметнеш колко са детските в Колорадо, колко детските градини и колко университетските такси и ще откриеш разликата от $45 до $150. За зъболечението - удряй капата че дават и $191, в Онтарио дават $0 за зъболечение.
Я ми обясни пак за системите и защо в САЩ зъболекарите правят повече, при положение че и в двете страни модела не е "безплатен", а си е платен и то яко? (мани Квебек и колко плащат режито за зъболечение на социалисти, говорим за среден канадец в останалите 9 провинции).
Изместваш темата. Въпроса беше, че в Кебек няма пари или няма лекари. Аз твърдя, че няма пари и затова няма лекари. Защото за труда си могат да получават повече другаде. Тях не ги интересуват детксите и евтините градини, защото не ползват нито едното нито другото. Тях ги интересува да практикуват медицина в условия където е приятно да го правиш, с пациенти, на които имаш време да обърнеш внимание, а не да препускаш по графика за да видиш повече и направиш малко кинти.
В щатите, според мен зъболекарите травят повече, първо защото държавата покрива повече услуги за деца и специално в Колорадо си дете до 18 годишна възраст, второ хората за много "по-луди" и много по-безотговорно взимат финансиране за 10-15к да си направят зъбите, при 15-20% лихва, пък кой ще ги плаща тези пари после изобщо не се мисли. Всички видяхме какво стана с пазара за имоти и една от причините е безотговорното кредитиране.
Това са ми за сега впечатленията, след някоя и друга година може да имам и друго мнение по въпроса, знам ли ?
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от pumpy »

Andy D написа:Някой все пак чул ли е нещо за въпросната лекарка?

Pumpy, сигурно визираш и личното ми съобщение. Може и тук да го обсъдим, няма проблем.
Както ти казах пациентът е на 5 години и ваденето на зъб ми се видя много стресиращо. Въпросът ми беше - оправдано ли е това? Какво ще стане ако просто се направи root canal вместо да се вади?
Какво толкова ще причини тази зъбна инфекция? Не е ли по-голяма вредата, че няма да може да дъвче добрe още няколко години докато израстне постоянния зъб?
Ами брекетите, които ще носи няколко години заради загубеното място? А цената им от няколко хиляди долара?

Не търся отговори, които ще ми харесат. Това не е възможно при създалата се ситуация. Искам най-малката вреда за детето.
Ще започна отзад напред:
1. Това с вредата не го разбирам. Въпросния колега би трябвало да му помогне, не да му вреди
2. Не съм виждал снимки, но то може да трябва да носи брекети и така и така, при това положение ванеденето на зъба се приема още по лесно от зъболекарите. Тоест ще го кажа в друг контекст - относно местопазителите, след изваждането - тук такива не се слагат ако пациента така и така го чака някой ден орто, защото нямат голяма продължителност на живот и не си струва заниманието.
3. Ако разбирам добре става въпрос за 5 годишно дете и за втори временен молар. Ако такъв зъб на 5 години е с състояние, което изисква "кореново лечение" то се ичаква да "живее" още само няколко години в устаат на пациента, което ще рече, че все едно ще бъде загубен преди 11-12 годишна възраст, когато по принцип трябва да се смени. Най-голения критерий за предвиждане на възможни кариеси в устата на даден пациент е предишният им опит с кариеса.
4. Относно "кореново лечение" - тези зъби нямат корени в смисъла на постоянните зъби. Кореново лечение не се върши, поради ниска предвидимост на резулатата. Ако инфекцията е обхванала мястото, където корените се разделят и това се вижда на рентгенография, препоръчаното лечение е екстракция. Всичк одруго е просто отлагане на проблема в бъдещето, но за съжаление това бъдеще няма да е след 6-7 години, а след2-3.
5. Относно инфекцията - това може да повреди постоянни зъб отдолу. Както казах по-горе кореновата система на млечните зъби е различна от тази на постоянните и повлияването на бактериалните колонии там е много по-трудно.
6. Относно стреса за самото вадене - всичко е въпрос на подготовка на пациента. Моя син сам идва вкъщи и ме моли да му слагам упойка и да му вадя зъбите, когато се клатят, но аз съм го научил да се справя с необходимостта от стоматологично лечение.


Сега всичко, което съм написал е обща информация, основана предимно на статистика. Както може да се сетите тук има и двете крайности, при които всичко написано просто не може да се приложи и съответно не е вярно. Не ми се спори за детето на съседа или на някой друг, които в "същата" ситуация му направили еди какво си. Не съм видял снимки и мнението ми е неангажиращо :( съжалявам.
Най-добруя съвет, който мога да дам е да си намерите зъболекар, на който може да вярвате и да му се доверите.....
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от pumpy »

John Smith написа: Също, започнаха да ми звънят на 6 месеца да съм ходел на почистване на зъбен камък, което аз правя на 1 година и нямам нужда от по-често, което пък им беше обяснено достатъчно ясно на първото ми и последно посещение там.
Това не е възможно да е така. Аз лично понякога сменям интервала за "хигигена" на пациените си не в зависимост от това какво покрива застраховката им или какво им се плаща, а от какво имат нужда. Имам пациенти, които минават от 3 на 4 месеца и после нак на 3 или на 6 и така всеки път се определя индивидуално, в зависимост от конкретните нужди на пациента. В крайна сметка, аз съм този, който си разбира от работата и държа да ме оставят да си я върша качествено. Ако ли не вратата е на края на офиса....Парадонталните заболявания са хронични такива. Съответно тяхното лечение или превенция е също хронична дейност, независимо дали това ни харесва или не....
Публикувай отговор