въпрос за год. декларации

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
недялко
Мнения: 69
Регистриран на: Сря Окт 14, 2009 11:10 am

въпрос за год. декларации

Мнение от недялко »

може ли някой да ми каже, ако си извън канада за повече от 3 месеца и е време за дан. декларации, как да ги подаде отсъстващия? има ли начин - било онлайн или на хартиен носител? благодаря на отзовалите се. :y:
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: въпрос за год. декларации

Мнение от miteto »

Можеш да подадеш онлайн, но трява да ти е поне втора данъчна декларация (първата година задължително е на хартия) и трябва да имаш кодовете за пращане онлайн, които CRA ти праща в писмо по пощата.
http://www.netfile.gc.ca/"
недялко
Мнения: 69
Регистриран на: Сря Окт 14, 2009 11:10 am

Re: въпрос за год. декларации

Мнение от недялко »

изглежда само по пощата ще стане, защото онлайн веднага показва, че статуса на подаващия декларация е извън Канада. някой друг да е имал подобна ситуация?
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: въпрос за год. декларации

Мнение от miteto »

Кое е това нещо онлайн, което показва че статуса е извън Канада? Софтуера за таксите ли има предвид (UFile, TurboTax) или CRA Netfile? Спира ли те да подадеш декларацията или просто ти казва че си извън Канада? Има хиляди канадци извън страната и в това няма нищо незаконно или нередно, не би трябвало да те спира да подадеш? Ето го списъка с ограниченията, мисля че това, че си в момента извън Канада не е пречка само по себе си:
http://www.netfile.gc.ca/rstrctns-eng.html"
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: въпрос за год. декларации

Мнение от Koko »

недялко написа:може ли някой да ми каже, ако си извън канада за повече от 3 месеца и е време за дан. декларации, как да ги подаде отсъстващия? има ли начин - било онлайн или на хартиен носител? благодаря на отзовалите се. :y:
Недялко, моят опит е следният - изпратих си последната декларация по пощата т.е. на хартиен носител и нямах никакви проблеми. Данъчните ми изпратиха обратно по пощата тяхната оценка и това че не съм в Канада не беше никакъв проблем.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: въпрос за год. декларации

Мнение от pumpy »

Аз лично подавам електронно (вече три години), тоест счетоводителят ми ги подава електронно, а аз си получавам асесмънта по пощата. Това, че съм извън Канада няма никакво отношение в случая.
недялко
Мнения: 69
Регистриран на: Сря Окт 14, 2009 11:10 am

Re: въпрос за год. декларации

Мнение от недялко »

ясно. мерси и на трима ви за отговорите. мите, човека, който ми прави електронно дан. декл. ми каза само, че системата не ме допуща по-надолу да попълва данните, и посочва някакви телефони за връзка. системата посочила, че съм извън канада (което също за мен е много странно, предвид че хиляди канадци пътуват).
изглежда ще пратя на хартиен носител. само един въпрос към коко: трябва ли да посоча настоящия си адрес в българия?
недялко
Мнения: 69
Регистриран на: Сря Окт 14, 2009 11:10 am

Re: въпрос за год. декларации

Мнение от недялко »

недялко написа:един въпрос към коко: трябва ли да посоча настоящия си адрес в българия?

дърпам темата. ако желае коко може да ми отговори.

декл. на тези, които сме извън канада да не би да е различна?
и в този сайт ли влизате?
http://www.cra-arc.gc.ca/esrvc-srvce/tx ... u-eng.html"
или този?
http://www.netfile.gc.ca/menu-eng.html"
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: въпрос за год. декларации

Мнение от Koko »

Недялко, нещата при мене стоят така – напуснах Канада през април 2008 и едно от първите неща които направих след като заминах беше да изпратя до CRA декларация че съм напуснал страната напълно за да спра да плащам данъци в Канада. В тяхният сайт има специална форма за това, но човек трябва да отговаря на определени условия и данъчните са тези които решават дали човек ги покрива или не. При подаването на въпросната декларация бях посочил адрес за кореспонденция извън Канада и данъчните и до момента ме водят на този адрес, съответно цялата последваща кореспонденция с тях пристигаше на този адрес.
В допълнение на това последната ми данъчна декларация (за която стана дума и по-горе), която всъщност покрива първите четири месеца на 2008-ма година я изпратих на хартиен носител по пощата, като формата е стандартната и нямаше никаква разлика, а доколкото доходите ми са бяха от Онтарио и живеех там – попълвах провинциалната част за Онтарио.

Имайки предвид горното – не знам какъв е точно твоят случай, от данъчна гледна точка напуснал ли си трайно Канада и смяташ ли да продължаваш да подаваш годишни данъчни декларации там? Когато подава предишната си декларация, какъв адрес си посочил за кореспонденция? Ако не се лъжа, наистина има и вариант човек да живее трайно в чужбина, но въпреки това да подава данъчни декларации и в Канада, но в този случай е логично данъчните да имат адрес за кореспонденция в чужбина.

Това което бих направил на твое място е наистина да се обадя на въпросните телефони, да обясня какъв е точно и конкретно случая и най-добре след това е да следваш указанията които са ти дали данъчните в Канада.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
недялко
Мнения: 69
Регистриран на: Сря Окт 14, 2009 11:10 am

Re: въпрос за год. декларации

Мнение от недялко »

Ето какво ми писаха днес:

" ходих до ...... и направихме и двете декарации, и моята, и твоята. Моята я пратихме по имейла, но твоята не можа отново онлайн, но я разпечатаха и трябва да се прати в столицата Отава. Жената, която беше ментор там, се оказа много любезна и отзевчива. Много помогна и влезе в положение, че не си тук и попълнихме тази специална секция, която се отнася за канадски граждани, които са повече от 183 дни извън Канада. Само трябва да се разпише и прати по пощата до Отава. Само там ги обработвали и разглеждали, а не в ......, както първоначално си мислех. Сега остава само да се разпише и мога да я пратя с писмото - адреса е, който ми даде тази жена от .......Тя каза, че ги приемали само по пощата и затова програмата не я приемала онлайн. А за канадски граждани пребиваващи в щатите е друга секция от декларацията."

Та мисля, че моята работа се изЯсни. :P
Публикувай отговор