Канадското обслужване - има още какво да се желае

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
haimana
Мнения: 896
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 6:45 am
Местоположение: BC

Re: Канадското обслужване - има още какво да се желае

Мнение от haimana »

pumpy написа:... Аз се чудя как търговците не са измислили все още контра оферта от сорта "2% отстъпка от общата сметка, ако изберете дебит, вместо кредит на касата" - да видим тогава кой ще се интересува от точките на банката...
Попадал съм на подобни търговци, май бяха компюърни чаркове. При плащане кеш ("кеш" кеш или дебитна карта) ти дават 2% остъпка.

Процента който кредитните компании взимат от търговците за да работят с тях зависи от доста фактори, но най-вече колко е голям търговеца. Уолмарт едва ли може да се сравнява като оборот с някое малко квартално магазинче. По спомен ми се върти нещо като 5% комисионна за кредитните компании при малки обороти.

Логиката е много проста и бая "капиталистическа". Едиколко си процента(да кажем 50% заради примера, действителният процент май е доста по-висок) от търговията на дребно (в Канада/САЩ) е с кредитни карти. Ако искаш да загубиш тези 50% от оборота си, просто показваш среден пръст на кредитните компании и работиш само с дебитни карти/кеш.
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: Канадското обслужване - има още какво да се желае

Мнение от balbi »

pumpy написа:Това с торбичката е с оглед на околната среда и е повече от похвално. На мен ми се е случвало не един път тук да се откажа от торбичката, защото спокойно може да слагат повече продукти на едно място и като им я върна те я хвърлят директно в кофата - ИДИОТИ, аз не им я връщам за да я хвърлят, а за да я ползват за някой друг клиент.
Отношението не е правилно, но това е живота. От бакшиш и арабин няма какво по-хубаво да очакваш.
Относно торбичките аз съм с две ръце. Даже по $1 да ги направят - също толкова са и тези за многократна употреба. Втория път ще си я носиш и ще си пълниш в нея...
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: Канадското обслужване - има още какво да се желае

Мнение от balbi »

anxeli написа:Това да са ти проблемите в Канада, глезотиш се май, за торбичките - след първия път го запомняш и готово :lol: ... А в бг ще ги правят по-скъпи оттук, имаше статия някъде.
Коя карта не вземат таксиджиите :?:, всичко вземат - дебит, кредит и кеш ...
Може да е бил таксиджия менте - и такива има...
Аватар
John Smith
Мнения: 911
Регистриран на: Съб Окт 16, 2010 9:19 am
Местоположение: GTA

Re: Канадското обслужване - има още какво да се желае

Мнение от John Smith »

Много малко вероятно е да е хванеш "менте" таксиджия точно от летището, което място е с висока конкуренция между такси компаниите. Първият му "колега", който го забележи, ще му прекъсне "бизнеса". А точно таксиджийте са най-наясно кой е легален и кой не съвсем. Ако ще кара някой нелегално, то няма да се вре между шамарите.
Wise men don't need advice. Fools won't take it.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Канадското обслужване - има още какво да се желае

Мнение от roumensp »

Като човек живял и в 2-те страни, определено считам че в сферата на обслужването САЩ превъзхожда Канада. Това мнение се споделя и от повечето канадци. И в Щатите съм попадал на кофти обслужване, ама тука се случва по-често.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12467
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Канадското обслужване - има още какво да се желае

Мнение от Ivan1007 »

В коя Канада си живял? И в кои щати? :D
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Канадското обслужване - има още какво да се желае

Мнение от roumensp »

Ivan1007 написа:В коя Канада си живял? И в кои щати? :D
В BC (6 години) и Washington (6 години). Иначе съм обиколил поне 10 други щата, като в Калифорния и Хавай ми се събират по 2 месеца. И твърдо държа на мнението си, че обслужването в Щатите е по-добро. Подобни мнения ще срещнеш и в много канадски вестници. А ти, ако така се чувстваш по-щастлив, може да си вярваш, че най-доброто обслужване е в Калгари. ;)
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12467
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Канадското обслужване - има още какво да се желае

Мнение от Ivan1007 »

roumensp написа: В BC (6 години) и Washington (6 години). Иначе съм обиколил поне 10 други щата, като в Калифорния и Хавай ми се събират по 2 месеца. И твърдо държа на мнението си, че обслужването в Щатите е по-добро. Подобни мнения ще срещнеш и в много канадски вестници. А ти, ако така се чувстваш по-щастлив, може да си вярваш, че най-доброто обслужване е в Калгари. ;)
A, и на мен ми се събират по няколко месеца в WA и ВC, и не само в тях, но това е друга тема, както и какво ме прави мен щастлив. Важното е, че ти се чувстваш щастлив с обобщенията си за още 9 провинции и близо 40 щата, които не си виждал. Това дали обобщенията ти са верни няма никакво значение. :D

Аз знам със сигурност, че обслужването може да бъде съвсем различно даже и на 100 метра разстояние и в две таксита дето си взел от едно и също летище.

Даже си спомням преди 6 години 9 човека пристигнахме в рамките на 6 часа на летище DFW. До едно и също място с такси като време беше отнело между 30 минути и 2 часа, а като пари между 30 и 80 долара някъде. :D

Знам, че на George Bush Intercontinental Airport съм стоял гладен, щото всички заведения на терминала затваряха в 21:00, и че климатика не работеше и беше мор в залата за местни полети. Е, верно след като ни натовариха на автобус, закараха ни до самолета, който се оказа, че не бил готов и ни върнаха обратно на терминала съвсем любезно ни разрешиха да седим още час в автобуса, където климатика работеше. :tmi:

Знам, че като пристигнах в Midland, TX (там дето е отраснал "любимеца на нацията" George W. Bush) шофьора на шатъла не спря да мърмори през целия път до хотела (30 мин), че трябвало да работи до късно, като че ли ние бехме виновни за закъснението на полета.

Знам, че в хотела на полузаспалата латино на рецепцията и отне 30 минути да обслужи 3-ма пристигнали. Върха беше, че като си пъхнах ключа във вратата на стаята, отвътре се показа някаква сънена физиономия - беше ми дала стая дето вече беше заета. И това в Западен Тексас, дето първо стрелят, после питат, кой е! :@

На фона на горното факта, че стаите за непушачи бяха свършили (въпреки, че бях резервирал такава) и в стаята, която ми дадоха вместо заетата смърдеше, като в тоалетна на пътнически влак в България беше наистина без значение вече. :D

Особенно като си вземеш и един душ - водата там е непитейна и смърди като, че ли с нея току що са измили цистерна с нефт. Бяха ме предупредили за тази смрад в двата съседни града с по 100 000 население, но фантазията ми се оказа бедна за това, което е в действителност. :D

Спомням си и едно от първите ми впечатления от обслужването в WA през далечната 2000-на година. В заведение където сервираха еспресо (ако не се лъжа беше в баварското село), човека който беше с мен и беше от 10 години в САЩ обясни на перфектен английски на сервитьорката с вид на дебил, че иска 4 shots of espesso, но в малка чаша. (това е нормално двойно еспресо по света). Естествено получи "кофа" с кафе, която той просто плати и изхвърли в кофата.

От тези и други случки, аз не си правя изводи за обслужването в САЩ. :tmi:

Бъди щастлив! 8)

За много години! :beers:
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Канадското обслужване - има още какво да се желае

Мнение от roumensp »

Ivan1007 написа:....
Вчера говорих с моя позната, която ми каза, че е от година и половина на waiting list, за да я оперират от херния, но както и да е ... В крайна сметка, каквото и да е обслужването в САЩ и Канада, със сигурност е по-добро от там, откъдето идваме всички пишещи тук, така че няма смисъл чак толкова да задълбаваме.

За много години и на теб! :beers:
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12467
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Канадското обслужване - има още какво да се желае

Мнение от Ivan1007 »

Не знам колко си ходиш в България, но според мен нещата са се променили в това отношение доста от преди 10 години. И за това не бих правил сравнения и обобщения с където и да било, но 2010 съм бил на два пъти в България за по 4 седмици и нямам оплаквания оевен от МВР и паспортните служби . Летище, коли под наем, хотели, ресторанти, от държавните учреждения НАП - нещата са нормални. Такситата - големите фирми дето са на летищетп ОК и забравих другата също стават, особенно ако се има предвид цените и че като звъннеш до 5-10 мин имаш такси.

Иначе за здравното обслужване в Канада разбира се, че е така, както впрочем във всеки бизнес в който се е намесила държавата и който е "безплатен".
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Канадското обслужване - има още какво да се желае

Мнение от Omega3 »

Ivan1007 написа:
Иначе за здравното обслужване в Канада разбира се, че е така, както впрочем във всеки бизнес в който се е намесила държавата и който е "безплатен".
Не сьм много сьгласен с теб че трябва да се прави печеливш бизнес от операции за херния или рак, лекуване на диабет или спин и т.н. Само не ми давай за пример САЩ, кьдето имат най голямата детска смьртност на глава от населението от развитите страни.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12467
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Канадското обслужване - има още какво да се желае

Мнение от Ivan1007 »

Не, няма да давам САЩ за пример, макар че там също хората не мрат по улиците, защото не могат да си позволят лечение.

Системата на здравното осигъряване не е нова, нито на задължително здравно осигуряване администрирано от държавата (което САЩ тепърва се опитва да въведе)

Става въпрос за възможностите за избор, който е много ограничен в Канада от държавата.

Резултатът от горното е, че може да си платиш за операция на кучето и тя да бъде направена до седмица, но не може да си платиш за операция на става например (не само в брой, а чрез недържавна осигуровка например) и трябва да чакаш с месеци и дори година.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Канадското обслужване - има още какво да се желае

Мнение от Omega3 »

Ivan1007 написа:Не, няма да давам САЩ за пример, макар че там също хората не мрат по улиците, защото не могат да си позволят лечение.

Системата на здравното осигъряване не е нова, нито на задължително здравно осигуряване администрирано от държавата (което САЩ тепърва се опитва да въведе)

Става въпрос за възможностите за избор, който е много ограничен в Канада от държавата.

Резултатът от горното е, че може да си платиш за операция на кучето и тя да бъде направена до седмица, но не може да си платиш за операция на става например (не само в брой, а чрез недържавна осигуровка например) и трябва да чакаш с месеци и дори година.
В това отношение сьм сьгласен с теб, че трябва да има избор. В момента ситуацията е абсурдна. В момента в Кебек си се знае, че тия дето имат кинти ги оперират по бьрзо. Така че тоя цинизьм който излиза от универсалната им система е направо дразнещ вече. Богатите ходят в чужбина или дават пликчета с кеш за да ги оперират по бьрзо, а средната класа чака да им дойде редат. Трябва да има избор за да се премахне тоя цинизьм който е в пьлен разрез сьс приниципите на универсалната здравна система.
Касиопея
Мнения: 121
Регистриран на: Пет Яну 28, 2011 8:25 am

Re: Канадското обслужване - има още какво да се желае

Мнение от Касиопея »

Здравейте, мили хора!
Просто нямам търпение и моето семейство да се сблъска с подобни "проблеми"!
На пръв поглед нормални и все пак толкова далечни за нас - все още живеещите в България.
Предлагам на вашето внимание нещо, което да ви напомни, как би могло да е!
Торбичка?! Кредитна карта?! Мило отношение?! Качествено обслужване?! Моля ви :)))))))))))
Просто прочетете това!

http://www.vchera.bg/diagnoza-prodavach ... omment-772"

Самоиронията ще ни спаси! Само тя ни остана......
http://www.youtube.com/watch?v=bdoZEmiNXJY" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Re: Канадското обслужване - има още какво да се желае

Мнение от Sneji »

Касиопея написа:Здравейте, мили хора!
Просто нямам търпение и моето семейство да се сблъска с подобни "проблеми"!
На пръв поглед нормални и все пак толкова далечни за нас - все още живеещите в България.
Предлагам на вашето внимание нещо, което да ви напомни, как би могло да е!
Торбичка?! Кредитна карта?! Мило отношение?! Качествено обслужване?! Моля ви :)))))))))))
Просто прочетете това!

http://www.vchera.bg/diagnoza-prodavach ... omment-772"

Самоиронията ще ни спаси! Само тя ни остана......
Касиопея, с най-добри чувства ти пожелавам проблемите ти да се ограничат до торбичките и милото отношение на продавачките. Сега най-вероятно няма да разбереш какво искам да ти кажа. Направи година-две тук и после пак прочети този си постинг.
Изображение
Публикувай отговор