Пак за образованието и стажа...

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
duzko
Мнения: 65
Регистриран на: Чет Яну 13, 2011 11:20 am
Местоположение: Sofia

Пак за образованието и стажа...

Мнение от duzko »

Правя си аз някакви сметчици, схемички и в един момент се светвам дали няма да ми направят проблем за това, че аз съм се дипломирал реално преди половин година, обаче работя по специалността от 4 и половина години. И се зачудих в тази ситуация, признава ли се този стаж, като стаж по специалността?
DSC - 08.11.2011
Получени във Виена - 11.11.2011
Accusé de réception - 20.04.2012
Documents requis - 12.12.2012
Изпратени допълнителни документи - 14.02.2013
Вписване в листата на чакащите - 28.05.2013
Entrevue 15.11.2013 - успешно!
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Пак за образованието и стажа...

Мнение от Linko »

Като стаж по специалността ще ти се признае само времето след дипломирането. Преди това ще ти се признае като обикновен трудов стаж.
Ако специалността ти не е сред търсениет т.е. не фигурира в Списък 2009 нищо не те бърка това.
При положение пък че фигурира, то ти така и така си получаваш допълнителните точки за търсена област на образование, но точките ти за трудов стаж ще са по-малко. Тъй като в този случай вече се брои само стажът по специалността от дипломата, а не общият такъв.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
duzko
Мнения: 65
Регистриран на: Чет Яну 13, 2011 11:20 am
Местоположение: Sofia

Re: Пак за образованието и стажа...

Мнение от duzko »

Ами във въпросния списък специалността фигурира - Машинен инженер. Значи, ако правилно съм разбрал - яко съм прецакан... :doh:

Добре, но тогава мога ли да приложа бакалавърската ми диплома, която е от преди 4 години и да кандидатствам с нея? Защото те и без това всичко приравняват на бакалавър, обаче в този случай ще ми се признаят 3-4 години стаж по специалността? Ще загубя ли в този случай точки за това, че съм бакалавър, а не магистър? Кой вариант би имал повече шанс за повече точки? |(
DSC - 08.11.2011
Получени във Виена - 11.11.2011
Accusé de réception - 20.04.2012
Documents requis - 12.12.2012
Изпратени допълнителни документи - 14.02.2013
Вписване в листата на чакащите - 28.05.2013
Entrevue 15.11.2013 - успешно!
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Пак за образованието и стажа...

Мнение от Linko »

Ако не ти беше търсена професията щеше да имаш 8 т. за трудов стаж и нищо повече, а при това положение ще имаш само 4 т. за трудов стаж но и 6 допълнителни точки за търсена професия, което прави общо 10 т. С други думи с 2 т. повече от предишният вариант.
И при варианта с бакалавърската диплома ще получиш само 8 т. за стаж - първият описан вариант. Магистратурата носи 12 т. само ако е изкарана след допълнително обучение (1 или 2 г.) след бакалавърската степен и то в същата област (сфера) на образование. Тогава по фактори 1 и 2 ще се получат общо 20 т. Същото е и ако си с новата диплома за машинен инжинер - пак са 20 т. Но ако магистратурата ти е в същата област то точките при вторият вариант стават 22 т,. по двата фактора (12+6+4).
Ти ако на това му викаш "яко прецакване" значи е така.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
duzko
Мнения: 65
Регистриран на: Чет Яну 13, 2011 11:20 am
Местоположение: Sofia

Re: Пак за образованието и стажа...

Мнение от duzko »

Не е съвсем така.

По скоро 6 точки за стаж, защото попадам в графа - 36 до 47 месеца.

А даже ако изкачам с подаването на документите до лятото, както си ми е планът - тогава си влизам в графа - над 48 месеца. И нов въпрос - законно ли да си кандидатствам само с дипломата за бакалавър? В смисъл, не е ли един вид укриване на информация? И колко точки се дават за бакалавър, защото някъде четох, че уж доктор и магистър давали по 12, ама не е точно така - доктор 12, магистър 10? А понеже в таблицата пише бакалавър - 10 - толкова ли е в действителност?
DSC - 08.11.2011
Получени във Виена - 11.11.2011
Accusé de réception - 20.04.2012
Documents requis - 12.12.2012
Изпратени допълнителни документи - 14.02.2013
Вписване в листата на чакащите - 28.05.2013
Entrevue 15.11.2013 - успешно!
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Пак за образованието и стажа...

Мнение от Linko »

Да, след като не са пълни 4 г. точките ще са само 6 т. за общ трудов стаж.
За бакалавър са 10 т. при всички положения, а за магистър са 12 т. само при описаният по-горе конкретен случай. Иначе ако са в различни области двете степени то точките и за магистър са си пак 10 т.
Та при всички случаи при теб се получава, че при варианта с дипломата за машинен инжинер получаваш повече точки - с 4 т. повече. Не виждам къде ти е проблема.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
duzko
Мнения: 65
Регистриран на: Чет Яну 13, 2011 11:20 am
Местоположение: Sofia

Re: Пак за образованието и стажа...

Мнение от duzko »

Проблема ми е - не е ли един вид укриване на информация това, че не съм представил дипломата си за магистър? Другото е, че те и двете ми са за една и съща специалност. В смисъл бакалавърската ми се води - Топло и ядрена енергетика, а магистърската ми - ядрена енергетика. Разликата в защитата на 2-те е 4 години през които аз съм работил по специалността. Замислих се, че все пак аз преди да съм си бил защитил магистратурата аз пак съм си бил машинен инженер и стажа си ми е налице, защо да не ми се брои и ако си дам магистърската диплома?
DSC - 08.11.2011
Получени във Виена - 11.11.2011
Accusé de réception - 20.04.2012
Documents requis - 12.12.2012
Изпратени допълнителни документи - 14.02.2013
Вписване в листата на чакащите - 28.05.2013
Entrevue 15.11.2013 - успешно!
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Пак за образованието и стажа...

Мнение от Linko »

Никакъв проблем нямаш бе, човек. Няма защо да "криеш" каквото и да било.
От една и съща област са ти дипломите, така че ще си получиш 12 т. за ниво на образование, 6 т. за търсена област и 4 т. сигурни за стаж, ако ти броят само стажа след магистърската степен. Но има и голяма вероятност да ти признаят целият стаж за стаж по специалността, тъй като магистърската степен не е непременно необходимо условие да практикуваш професията. Ти си го имал ценза и преди това, просто в последствие си го повишил.

Колкото до това дали не е нарушение или престъпление да "скриеш" нещо, отвговорът е не, не е. Процедурата не е разпит на който трябва да кажеш и майчиното си мляко., а критерии и фактори за селекция, по които кандидатът представя доказателства дали и до колко съответства. Твой си е интереса да представиш само тези доказателства, които са ти изгодни. Никой не те задължава да представиш всичко каквото имаш.
Ако искаш представи само дипломата си от средно образование, или пък от основното. В последният случай просто ще ти откажат директно и толкова.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
duzko
Мнения: 65
Регистриран на: Чет Яну 13, 2011 11:20 am
Местоположение: Sofia

Re: Пак за образованието и стажа...

Мнение от duzko »

Благодаря много за иключително изчерпателните и ясни отговори! Поизясниха ми се нещата :)
Имам да черпавам :)
DSC - 08.11.2011
Получени във Виена - 11.11.2011
Accusé de réception - 20.04.2012
Documents requis - 12.12.2012
Изпратени допълнителни документи - 14.02.2013
Вписване в листата на чакащите - 28.05.2013
Entrevue 15.11.2013 - успешно!
Аватар
azzura
Мнения: 799
Регистриран на: Нед Май 23, 2010 1:43 am

Re: Пак за образованието и стажа...

Мнение от azzura »

Линко, къде го пише това за непризнаване на стаж преди дипломиране, че и мен живо ме интересува?
http://www.youtube.com/watch?v=3moLkjvhEu0" onclick="window.open(this.href);return false;
bp_de
Мнения: 1627
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 11:44 am
Местоположение: USA

Re: Пак за образованието и стажа...

Мнение от bp_de »

azzura написа:Линко, къде го пише това за непризнаване на стаж преди дипломиране, че и мен живо ме интересува?
Никъде не го пише но презумцията е следната-
Лице Х може да упражнява професия Х1 само с квалификация която е достатъчна и то погледнато от това какво в Канада искат.
Преди лицето да придобие квалификация стажа му по определена професия не може да бъде зачетен като такъв ,по простата причина че лицето не е било квалифицирано да го работи -това дали на практика е тъй или не е съвсем друга работа -не става дума за това.
В западните страни няма как да убедиш някои например че си работил например като инженер 5 г ако дипломата ти е от 1 година .
4 те години лицето е нямало квалификацията на инженер -съответно няма как да е работило като такъв -за да работи като инженер е задължително да има таква диплома - това е условието .

Като идеш на NOC и там за всяка професия си пише- обикновено се изисква за професията едикоя си -еди какво си училище- няма ли лицето диплома от такова училище- не става номера че е работил по тая професия.
Ето пример с моита професия -

Occupation:
Electrical and Electronics Engineers
(NOC 2133-A)

Employment requirements are prerequisites generally needed to enter an occupation.

-A bachelor's degree in electrical or electronics engineering or in an appropriate related engineering discipline is required.

И другото е че тва bachelor's degree в страна Х може да го дават за 1 година учене - Канадците пак ще ти кажат - не става. В тяхната страна се учи например поне 4 г и тогава някои става bachelor по едикакво си .Требе кандидата да има поне токлова години колото са в Канада или повече да е учил.
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Пак за образованието и стажа...

Мнение от Linko »

bp_de е обяснил правилно смисъла на непризнаването на стаж по специалност, която си придобил в последствие. То просто не е логично, но не и за нас българите явно.
А аз съм видял черно на бяло, че точно така стоят нещата, в не един и два FEVAL-a при отказ.

По същият начин стои въпроса и за стажа по търсена специалност. Никъде не го пише буквално това, но логиката е същата и съм го виждал също в мотивите при отказ. Не може да те оценяват като търсен специалист "машинен инжинер" примерно, вземайки предвид стажът ти като продавач-консултант или крупие в игрална зала и да ти дават точки за това.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
karadachka
Мнения: 12
Регистриран на: Пон Яну 03, 2011 1:14 am
Местоположение: София

Re: Пак за образованието и стажа...

Мнение от karadachka »

Извиянвам се, че може би се повтарят въпросите, но не мога да разбера точно събирането на точките за образование, област на образувание и трудов стаж. Моля да ми помогнете, ето и инфото:
1. В момента съм в отпуск по майчинство от 16 месеца, но все още е платен отпуск и в трудовата ми книжка мисля, че това ми се води като стаж, но не съм сигурна
2. бакалавър 2007 година компютърни системи в ТУ София
3. трудов стаж от 2004 година непрекъснат до сега, но не по моята спецялност от дипломата
До колкото разбирам точките за образование са ми 10 със сигурност, но допълнителните точки които се дават за област и стажа не съм сигурна как се изчисляват.
Благодаря предварително, защото знам, че ще ми помогнете!
duzko
Мнения: 65
Регистриран на: Чет Яну 13, 2011 11:20 am
Местоположение: Sofia

Re: Пак за образованието и стажа...

Мнение от duzko »

Аз доколкото разбрах от нещата, които ми бяха обяснени - щом си бакалавър - 10т., щом не си го работила - няма допълнителни точки за стаж по специалността.

Иначе принципа за допълнителните точки е - гледаш в една таблица, която не знам къде е дали специалността ти е в списъка с търсените. В твоя случай тя е - компютърен инженер. Обаче щом не си го работила, за теб няма да има допълнителни точки. Ще има само за степен на образование - бакалавър.
DSC - 08.11.2011
Получени във Виена - 11.11.2011
Accusé de réception - 20.04.2012
Documents requis - 12.12.2012
Изпратени допълнителни документи - 14.02.2013
Вписване в листата на чакащите - 28.05.2013
Entrevue 15.11.2013 - успешно!
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: Пак за образованието и стажа...

Мнение от emili_vn »

karadachka написа:Извиянвам се, че може би се повтарят въпросите, но не мога да разбера точно събирането на точките за образование, област на образувание и трудов стаж. Моля да ми помогнете, ето и инфото:
1. В момента съм в отпуск по майчинство от 16 месеца, но все още е платен отпуск и в трудовата ми книжка мисля, че това ми се води като стаж, но не съм сигурна
2. бакалавър 2007 година компютърни системи в ТУ София
3. трудов стаж от 2004 година непрекъснат до сега, но не по моята спецялност от дипломата
До колкото разбирам точките за образование са ми 10 със сигурност, но допълнителните точки които се дават за област и стажа не съм сигурна как се изчисляват.
Благодаря предварително, защото знам, че ще ми помогнете!
Точките за област на образование се дават, ако специалността ти я има в списъка с търсените професии, покрива над 80 % изучаваните предмети и техния хорариум в Канада и е завършена до преди 5 години от подаването на документите, а ако е завършена преди повече от 5 г. задължително условие е кандидатът да има минимум 1 г. стаж по тази специалност. В твоя случай си завършила през 2007, сега сме 2011, т.е. 4 години и без стаж ако специалността ти е в списъка би следвало да получиш допълнителни точки за област на образование.
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Публикувай отговор