Кой има право да премахва статут на постоянен жител

Федералната процедура за имиграция, спонсориране, студентски, работни и посетителски визи, програмите за имиграция на останалите провинции.
Аватар
Californian
Мнения: 853
Регистриран на: Сря Дек 30, 2009 5:23 pm
Местоположение: Texas --> Seattle, WA

Кой има право да премахва статут на постоянен жител

Мнение от Californian »

Здравейте,

Искам да попитам кой има право да ми вземе Канадската карта за постоянно жителство.
Аз станах такъв 2008ма, после взех Щатска карта за постоянно жителство.
И вчера дойдох в Канада за да прекарам празниците със семейството ми.
И този служителя първия - като му дадох 2те зелени карти ме прати при имиграционния. Общо взето не се заяждаха много, но единствено ме пита - къде работя, казах му - в силиконова долина, щатите, къде пребивавам постоянно - аз му казах и в Щатите и в Канада и после ме пита - знаеш ли правилата за да си поддържаш перманентния статут.
Въпроса ми е, лятото 2011та изтичат 3 години от издаването на ПР картата.
Ако след това влезна в Канада, имиграционния на границата има ли право да ми вземе ПР картата, или няма право - както е в Щатите, т.е само court of law може да ти премахне статут на постояннен жител.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Кой има право да премахва статут на постоянен жител

Мнение от pumpy »

За да те пусне в Канада, имиграционния трябва да е убеден, че имаш статут на постоянно пребиваващ. Такъв имаш ако през последните 5 години имаш поне 3 в Канада. В момента, в който нарушиш това правило вече не си постоянно пребиваващ, независимо колко ти е валидна картата.
Дали може да ти вземе картата на границата и да не пусне не знам, защото така ти отнема правото да обжалваш пред имиграционен съдия, но аз и не бих разчитал точно на това......
Аватар
Californian
Мнения: 853
Регистриран на: Сря Дек 30, 2009 5:23 pm
Местоположение: Texas --> Seattle, WA

Re: Кой има право да премахва статут на постоянен жител

Мнение от Californian »

pumpy написа:За да те пусне в Канада, имиграционния трябва да е убеден, че имаш статут на постоянно пребиваващ. Такъв имаш ако през последните 5 години имаш поне 3 в Канада. В момента, в който нарушиш това правило вече не си постоянно пребиваващ, независимо колко ти е валидна картата.
Дали може да ти вземе картата на границата и да не пусне не знам, защото така ти отнема правото да обжалваш пред имиграционен съдия, но аз и не бих разчитал точно на това......

Сигурен ли си за това, т.е аз до колкото знам, трябва да имаш не 3 а 2 години от 5
за да си поддържаш жителството?

Не, аз нямам проблем с недопускането до страната, докато съм Щатски постоянен жител имам право до 6 месеца да влизам в Канада без визово.

Въпроса е, не да влезна а дали могат да ми вземат канадската зелена карта
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Кой има право да премахва статут на постоянен жител

Мнение от pumpy »

грешка :(, 2 от 5 разбира се....
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Кой има право да премахва статут на постоянен жител

Мнение от pumpy »

Californian написа:
Не, аз нямам проблем с недопускането до страната, докато съм Щатски постоянен жител имам право до 6 месеца да влизам в Канада без визово.

Въпроса е, не да влезна а дали могат да ми вземат канадската зелена карта
Aз не казвам да влезеш или не, а с какъв статус, защото теб това те интересува нали....
Аватар
Californian
Мнения: 853
Регистриран на: Сря Дек 30, 2009 5:23 pm
Местоположение: Texas --> Seattle, WA

Re: Кой има право да премахва статут на постоянен жител

Мнение от Californian »

pumpy написа:
Californian написа:
Не, аз нямам проблем с недопускането до страната, докато съм Щатски постоянен жител имам право до 6 месеца да влизам в Канада без визово.

Въпроса е, не да влезна а дали могат да ми вземат канадската зелена карта
Aз не казвам да влезеш или не, а с какъв статус, защото теб това те интересува нали....

Да точно така Pumpy, извинявай моя грешка.
Т.е как се премахва статут - на границата и служителя взима канадската карта.
Или нещо пише някъде или и аз незнам.
Аватар
ZanzibarHero
Мнения: 819
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 8:55 pm

Re: Кой има право да премахва статут на постоянен жител

Мнение от ZanzibarHero »

Californian написа:...Т.е как се премахва статут - на границата и служителя взима канадската карта....
Защо си мисля, че да ти се "вземе" нещо като, статут за постоянно пребиваване в Канада, трябва да се мине през някаква по-цивилизована процедура или изслушване. Т.е. не мисля, че служител на ниско ниво, може да вземе подобно решение, при това, основаващ се само на един документ, дата или период. И ако ти вземе личната карта, какво следва - ще ти купи самолетен билет - за къде? И с какви пари и какво право? Най-вероятно ще ти вземе данните и ще ти каже какви са ти правата, в коя служба да отидеш и каква процедура трябва да се стартира...

Според мен отговорът на заглавието на темата "Кой има право да премахва статут на постоянен жител?" е: Само съдът! И основанието може да бъде само осъждането за някое доста тежко криминално престъпление - да кажем - за над 5 - 10 години и то за рецидив...
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Кой има право да премахва статут на постоянен жител

Мнение от pumpy »

Не е толкова сложно, колкото си го мислите. За пореден път ще разкажа за бълдъзата:
След като взе статут на постоянно пребиваващ, минаха повече от 3 години извън страната и когато на четвъртата тя поиска да влезе в Канада, се обади в посолството в Ню Йорк и питакакво да прави. Те я привикаха да се откаже писменно с подпис от статута си и тогава и издадоха многократна виза за Канада. На летището в Торонто имиграционият я разпитал какво се е случило и защо се е самоотказала и и обяснил, че този отказ няма голяма стойност и ако иска може да обжалва пред имиграционен съдия и да му обясни защо й се е наложило да не е в Канада за това време и той може да отмени отказа й и да и възстанови статута, ако и да са минали годините. Тя никога не го направи, но това е друга тема....
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Кой има право да премахва статут на постоянен жител

Мнение от Linko »

Не може да се говори за никакво "отнемане" на статута на постоянно пребиваващ. Дори и в случай на тежко криминално престъпление от страна на притежаващият този статут.
В правната уредба са дадени условията за съхраняване на този статут. И презумпцията е, че при установяване нарушение или неналичие на някое от тези условия, то статутът трябва да се счита за изгубен или прекратен автоматично т.е. от само себе си. Длъжностното лице, което по естеството на задълженията си трябва да провери за наличието на тези условия просто констатира фактическите обстоятелства. Той не отнема и не дава нищо.
Все пак е предвидена възможност лицето да поиска възстановяване или продължаване на статута си на основание Motifs d’ordre humanitaire като представи доказателства за това, че е имало обективни причини за да не изпълни изискванията за съхраняване на статута.
Молбата със съответните доказателства се изпраща до органа издал картата - CIC и той взема решението. Няма определена форма на молбата и доказателствата. Лицето е свободно да определи и представи всичко, което мисли че спомага за доказване на твърденията му.
И ако дадено лице не е съгласно с взетото решение от CIC, то следват процедурите обжалването му, включително и посъдебен път по общият ред.
Ето и цитат:
Si vous-même ou l’un des membres de votre famille n’êtes pas en mesure de respecter l’obligation de résidence, vous avez tout de même la possibilité de conserver votre statut de résident permanent au Canada. Vous devrez présenter des preuves que des circonstances hors de votre contrôle ou d’autres facteurs vous ont contraint à vivre à l’extérieur du Canada : dans ce cas, vous pouvez demander que l’on tienne compte de motifs d’ordre humanitaire au moment d’évaluer votre demande de titre de voyage.

Les facteurs qui justifient que l’évaluation se fasse en fonction de ces motifs concernent les problèmes auxquels vous feriez face si vous perdiez votre statut de résident permanent, et qui seraient inhabituels, injustifiés ou excessifs. Vous devez :

•prouver que votre situation personnelle présente des facteurs d’ordre humanitaire impérieux qui justifient que vous conserviez votre statut de résident permanent;
•décrire les raisons pour lesquelles vous n’avez pu respecter l’obligation de résidence;
•prouver l’étendue des difficultés que pourrait entraîner la perte de votre statut de résident pour un ou plusieurs membres de votre famille, directement touchés par cette décision, compte tenu des intérêts supérieurs des enfants directement touchés par cette décision.
Si vous désirez que l’évaluation de votre demande s’appuie sur des motifs d’ordre humanitaire, vous devez remplir la question 18 du formulaire de demande. Il n’existe pas de lignes directrices relatives aux preuves documentaires que vous devez présenter avec une demande d’évaluation pour motifs d’ordre humanitaire. Vous êtes libre d’insister sur tout aspect de votre situation personnelle qui, à votre avis, justifierait le maintien de votre résidence permanente.

Un agent évaluera les éléments propres à votre situation au regard de la mesure dans laquelle vous n’avez pas satisfait à l’obligation de résidence. Il prendra sa décision en se fondant sur les preuves versées à votre dossier
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Пламен Петков
Мнения: 46
Регистриран на: Сря Май 28, 2008 4:47 pm
Местоположение: Nova Scotia, CANADA
Обратна връзка:

Re: Кой има право да премахва статут на постоянен жител

Мнение от Пламен Петков »

Californian написа:Здравейте,

Искам да попитам кой има право да ми вземе Канадската карта за постоянно жителство.
Аз станах такъв 2008ма, после взех Щатска карта за постоянно жителство.
И вчера дойдох в Канада за да прекарам празниците със семейството ми.
И този служителя първия - като му дадох 2те зелени карти ме прати при имиграционния. Общо взето не се заяждаха много, но единствено ме пита - къде работя, казах му - в силиконова долина, щатите, къде пребивавам постоянно - аз му казах и в Щатите и в Канада и после ме пита - знаеш ли правилата за да си поддържаш перманентния статут.
Въпроса ми е, лятото 2011та изтичат 3 години от издаването на ПР картата.
Ако след това влезна в Канада, имиграционния на границата има ли право да ми вземе ПР картата, или няма право - както е в Щатите, т.е само court of law може да ти премахне статут на постояннен жител.
Здравей Californian:

Картата предполагам, че могат да я вземат всеки път когато минаваш границата (ако мислят че е подправена, например). Относно статута ти на постоянно прбиваващ, той може да се отнеме или от имиграционнен чиновник извън Канада или от Immigration Division of the Immigration and Refugee Board след hearing в Канада (това става след като чиновникът на границата напише репорт че не си изпълнил residency obligation (2 от 5 години , с някои изключения). За пoвече информация можеш да видиш имиграционния закон (Immigration and Refugee Protection Act) членове 28, 31, 41, 45, 46, 63(4). Същто така информация имa тук: http://www.cic.gc.ca/english/resources/ ... 23-eng.pdf" (виж секции 7.8 и 8.3).

Поздрави,

Пламен
Пламен Петков
Адвокат - Канадско имиграционно и бизнес право
http://www.tmclaw.com
http://www.tmclaw.com/our-legal-team-la ... awyer.html
Аватар
hadministratora
Хабсурден
Мнения: 1669
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 11:48 am
Местоположение: Toronto, ON, Canada

Re: Кой има право да премахва статут на постоянен жител

Мнение от hadministratora »

Пламен Петков написа:Картата предполагам, че могат да я вземат всеки път когато минаваш границата (ако мислят че е подправена, например)....
Искам да припомня на всички които се интересуват от подобни въпроси, че картата и статута не са едно и също. Пламен го е казал, но като че ли не е много явно.
Срока на валидност на картата не е срока на валидност на статута ви (всъщност статута е безсрочен, докато спазвате условията за да го имате или докато не го промените) и няма нищо общо с периода в който трябва да сте пребивавали в Канада.
Аватар
Californian
Мнения: 853
Регистриран на: Сря Дек 30, 2009 5:23 pm
Местоположение: Texas --> Seattle, WA

Re: Кой има право да премахва статут на постоянен жител

Мнение от Californian »

hadministratora написа:
Пламен Петков написа:Картата предполагам, че могат да я вземат всеки път когато минаваш границата (ако мислят че е подправена, например)....
Искам да припомня на всички които се интересуват от подобни въпроси, че картата и статута не са едно и също. Пламен го е казал, но като че ли не е много явно.
Срока на валидност на картата не е срока на валидност на статута ви (всъщност статута е безсрочен, докато спазвате условията за да го имате или докато не го промените) и няма нищо общо с периода в който трябва да сте пребивавали в Канада.
Ами при мен има развитие.

Т.е защото аз сега наскоро правя 3те години, но нямам времето в Канада,
говорих с адвокатка по имиграционно право, която се съгласи да ме представлява и която ми гарантира, че ще взема гражданството, канадското, дори се разбрахме за една изключително голяма сумичка която ще и дам, след като взема гражданството естествено

Но ще пиша повече де, с подробности до 1-2месеца.
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Кой има право да премахва статут на постоянен жител

Мнение от Marto »

Californian написа:
hadministratora написа:
Пламен Петков написа:Картата предполагам, че могат да я вземат всеки път когато минаваш границата (ако мислят че е подправена, например)....
Искам да припомня на всички които се интересуват от подобни въпроси, че картата и статута не са едно и също. Пламен го е казал, но като че ли не е много явно.
Срока на валидност на картата не е срока на валидност на статута ви (всъщност статута е безсрочен, докато спазвате условията за да го имате или докато не го промените) и няма нищо общо с периода в който трябва да сте пребивавали в Канада.
Ами при мен има развитие.

Т.е защото аз сега наскоро правя 3те години, но нямам времето в Канада,
говорих с адвокатка по имиграционно право, която се съгласи да ме представлява и която ми гарантира, че ще взема гражданството, канадското, дори се разбрахме за една изключително голяма сумичка която ще и дам, след като взема гражданството естествено

Но ще пиша повече де, с подробности до 1-2месеца.
Внимавай!
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Кой има право да премахва статут на постоянен жител

Мнение от roumensp »

Marto написа:
Californian написа:Ами при мен има развитие.

Т.е защото аз сега наскоро правя 3те години, но нямам времето в Канада,
говорих с адвокатка по имиграционно право, която се съгласи да ме представлява и която ми гарантира, че ще взема гражданството, канадското, дори се разбрахме за една изключително голяма сумичка която ще и дам, след като взема гражданството естествено

Но ще пиша повече де, с подробности до 1-2месеца.
Внимавай!
Дълбооооко се съмнявам, че нещо ще излезе, внимавай да не са мошенници.

На мен CIC ми скъса нервите за моя citizenship и дори имах интервю с citizenship judge, въпреки че имах в Канада доста над 3 години в последните 4 години. Проблемите ми ги правиха, защото декларирах около 50-60 кратки (по 3-4 дена) бизнес-трипа до Щатите. И това при положение, че тука имам къща, семейство, добра работа от доста години, десетки финансови акаунти и т.н.

В твоя случай, освен ако не наблъскаш пълни лъжи във формите, няма как да стане, защото не виждам как ще докажеш Residential Ties с Канада, да не говорим за физическо присъствие. Не ща да те плаша, ама хич и не си мисли, че това което искаш е лесно-постижимо.
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Кой има право да премахва статут на постоянен жител

Мнение от Павел »

Аз на Калифорниеца се уморих да му обяснявам, че е най-наивния човек на планетата. И на петокласник му е ясно, че "адвоката" ще го изработи, ако изобщо е адвокат, щото никой легитимен такъв няма да му обещае подобно нещо, ЛЕГАЛНО неосъществимо.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Публикувай отговор