Избор между ордери

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Публикувай отговор
pierrot_bg
Мнения: 31
Регистриран на: Пон Ное 29, 2010 3:28 pm

Избор между ордери

Мнение от pierrot_bg »

Стартиращ съм във форума относно коментари, но изчетох доста постове преди да се усмеля да постна нова тема. Просто никъде в съществуващите не намерих подходящата.
Та, как е най-уместно да си избера ордер от следните: на инженерите, на химиците, на технолозите. Трябва да знам накъде да се ориентирам, щото все пак за интервюто ще ми е необходимо.
Завършил съм Органични химични технологии, а магистратурата ми е Химия и технология на нефта и газа. Излизам като инженер-химик. Работих 2 години в нефтозавода като оператор-дестилатор, а след това последователно като апаратчик хим. процеси, началник смяна и инженер химични процеси, демек технолог в друг един цех.
И в трите споменати ордера фигурират професионални области като технология на химията, органична химия, а в ордера на инженерите пише "travaux destinés
à l'utilisation des procédés de chimie ou de physique appliquée", което е приложна химия и пак е в моята област.
В някой пост прочетох, че щом си инженер независимо какъв: електро, механо или химик, трябва да си в ордера на инженерите. В appelations на emloi-quebec открих, че има точно съвпадение на наименованията, тоест в Квебек инженер-химик присъства като название на професия.
Въпросите ми са: каква е разликата между всички тези ордери, може ли да се говори за по-добър относно заплащане, престиж и т. н., задължен ли съм да се присъединя към точно определен ордер?
Надявам се някой да може да отговори на главоблъсканиците ми :?:
16.04.2011-DCS
29.09.2011-TCFQ-B2/B1
21.11.2011-Accusé de réception
08.10.2012-Entrevue de sélection (avec succès)
09.11.2012-Sydney, NS
31.01.2013-Formulaires examen médical
15.05.2013-Invitation visas
30.05.2013-Visa en main
25.09.2013-Vol sur Québec
antyk
Мнения: 109
Регистриран на: Пон Юни 15, 2009 5:32 am

Re: Избор между ордери

Мнение от antyk »

Химиците са от най-търсените професии в Квебек:
http://www.immigration-quebec.gouv.qc.c ... aining.pdf"
Можеш да кандидатстваш за ордена на Химиците - може би ще е най-лесно за намиране на работа, а и ще ти дадат най-много точки на интервюто. Но нищо не пречи да се запознаеш с изискванията на другите ордери. Аз бих се изкарал химик.
Karadjova
Мнения: 165
Регистриран на: Пет Ное 20, 2009 1:55 pm

Re: Избор между ордери

Мнение от Karadjova »

Здравей, аз мисля че ти си химик и никакъв друг по професия. Ордера на химиците е за теб:)
Под технолози разбират-ХВП(хранително вкусовата промишленост)-като мене, а инжинерите са тези със техническия универасите и може би ВИАС. Те са си точно инженери.
Аз съм по професия инж.биотехнолог, ама се водя по канадското образование към технолозите, и бг също, нищо че вече 5год работя като химик:)
Надявам се да съм ти дала отг, на въпроса, а и ако влезеш в кан.офиц.сайт на министерството на труда им(не съм сигурна в точния адрес), там по CN code, можеш да видиш изискванията за всяка професия.
Iris
Мнения: 169
Регистриран на: Вто Сеп 14, 2010 5:04 am

Re: Избор между ордери

Мнение от Iris »

Добър въпрос задаваш, но може би е добре и да се попита човек какво иска да работи и какви висоти ще катери. А и колко сили, време и учене би посветил за постигане на целите си.

Някъде бях срещала изисквания за ордена на химиците (линка не съм го записала), че искат определени курсове химии, които трудно биха се покрили като хорариума (особено упражнения) на Химикотехнологичен и металургичен университет (София или Бургас), а само от СУ - специалност "Химия".
=> Т.е. от ордерът биха изискали мнооого допълнителни изпити...

Може би е много важно и как официално ще ти приравнят дипломата.
А човек трябва да опита!
The worst mistake people do is that they listen half, understand quarter and speak double...
pierrot_bg
Мнения: 31
Регистриран на: Пон Ное 29, 2010 3:28 pm

Re: Избор между ордери

Мнение от pierrot_bg »

Iris написа: Някъде бях срещала изисквания за ордена на химиците (линка не съм го записала), че искат определени курсове химии, които трудно биха се покрили като хорариума (особено упражнения) на Химикотехнологичен и металургичен университет (София или Бургас), а само от СУ - специалност "Химия".
=> Т.е. от ордерът биха изискали мнооого допълнителни изпити...
В ХТИ "Асен Златаров" също има специалност "Химия", но й се носеше слава, че подготвя кадри за педагози, защото изучаваните дисциплини са много обширни. А относно хорариума - съмнявам се дали не съвпада, все пак всички студенти и ученици се учат по едни и също програми.
Явно на интервюто ще е по-добре да не говоря за ордери, а по-скоро за професии, които бих могъл да упражнявам, а ако дай Боже вземем сертификата, вече ще мога да се заема със Сравнителната оценка на обучението и с членство в някой от ордерите.
16.04.2011-DCS
29.09.2011-TCFQ-B2/B1
21.11.2011-Accusé de réception
08.10.2012-Entrevue de sélection (avec succès)
09.11.2012-Sydney, NS
31.01.2013-Formulaires examen médical
15.05.2013-Invitation visas
30.05.2013-Visa en main
25.09.2013-Vol sur Québec
Iris
Мнения: 169
Регистриран на: Вто Сеп 14, 2010 5:04 am

Re: Избор между ордери

Мнение от Iris »

pierrot_bg написа: Завършил съм Органични химични технологии, а магистратурата ми е Химия и технология на нефта и газа. Излизам като инженер-химик. Работих 2 години в нефтозавода като оператор-дестилатор, а след това последователно като апаратчик хим. процеси, началник смяна и инженер химични процеси, демек технолог в друг един цех.
Останала съм с впечатления, че на Запад и зад океана да си инженер е престижна професия и в твоя случай да се "скатаваш" като технолог или химик може да се изтълкува като .... меко казано подценяване.

В ХТМУ-София (бивше ВХТИ/ХТИ) наистина има специалност химия, но това е "Индустриална химия" и е по френска програма с призната френска инженерна диплома - лесно се влиза и трудно се излиза.
http://uctm.edu/departments/indust_chem_FR/Fr/HOME.html"

В Бургас има специланост "Химия" - една бакалавърска степен сигурно би се взела "на един дъх", а би била от голяма полза.
http://www.btu.bg/bg/priem_all/priem2010.htm"
The worst mistake people do is that they listen half, understand quarter and speak double...
Публикувай отговор