Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
todor73
Мнения: 1524
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:51 am
Местоположение: Квебек

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от todor73 »

kill_u написа:Още нещо по темата. Забелязвам, че в последно време в обявите за работа се пъхат думички или фрази, които обикновенно рядко срещам поне в моите среди. Последното беше това тук. Фразата
Air (fugitive emissions, indoor air quality, etc); and hazardous material surveys and abatement
и особенно почернената дума малко ме смутиха. Това колкото и статии да съм чел не съм го срещал. Потърсих речника и той ми каза, че e:

1. намаляване
2. смекчаване
3. отслабване
4. стихване
5. анулиране
6. отменяне

Няма да влизам във филологически подробности колко е правилно това and hazardous material surveys and abatement, лично за мен е доста мъгливо така казано. Сякаш можеш да намалиш опасните материали. Бих се съгласил да намалиш последствията от евентуалното им използване, но даже и това не е точно така. Както и да е не е в това въпроса.

Въпроса е следния : Мислите ли че HR нарочно вмъкват думи като abatement с цел да ги срещнат после в резюмето на кандидатстващия?

Бих искал да чуя вашето мнение, аз отивам да си лягам че тука е 1 и 30 сутринта.
На френски по твоята специалност, често абатваме нещо :D , по принцип като се съмнявам в нещо питам гугъла ;) , излязоха доста резултати на англииски, има и фирми които имат същото име.

То затова ако не си работил на езика, въпреки че си голям специалист е хубаво да изкараш нещо тук, ако не друго ще научиш специфичните думи, регламентите и като използват съкращенията става хептен китайски, поне в началото ...
kill_u
Напуснал форума
Мнения: 1513
Регистриран на: Пон Мар 06, 2006 1:22 am
Местоположение: Канадистан...
Обратна връзка:

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от kill_u »

todor73 написа: На френски по твоята специалност, често абатваме нещо :D ,
Abatement-вате нещо казваш. И то на френски? :rofl: :rofl: :rofl:
todor73
Мнения: 1524
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:51 am
Местоположение: Квебек

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от todor73 »

kill_u написа:
todor73 написа: На френски по твоята специалност, често абатваме нещо :D ,
Abatement-вате нещо казваш. И то на френски? :rofl: :rofl: :rofl:
А да ама то си е за лично ползване, аз наум си го казвам и всъщност не е грешно моето побългаряване, :rofl:

глагола е abattre , франсетата прибавят едно -мент, обаче на бг ние добавяме едно -ване, та оттам идва и моята дума ... и като се съмняваш в нещо просто го гугълни :D

Инъче често си абатвам Крипто, Жиардия и вирус :rofl:
Последно промяна от todor73 на Вто Сеп 28, 2010 5:48 pm, променено общо 1 път.
Iris
Мнения: 169
Регистриран на: Вто Сеп 14, 2010 5:04 am

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от Iris »

todor73 написа:
kill_u написа:ОФразата
Air (fugitive emissions, indoor air quality, etc); and hazardous material surveys and abatement
и особенно почернената дума малко ме смутиха. Това колкото и статии да съм чел не съм го срещал. Потърсих речника и той ми каза, че e:
1. намаляване
2. смекчаване
3. отслабване
4. стихване
5. анулиране
6. отменяне
Няма да влизам във филологически подробности колко е правилно това and hazardous material surveys and abatement

Въпроса е следния : Мислите ли че HR нарочно вмъкват думи като abatement с цел да ги срещнат после в резюмето на кандидатстващия?
abatement е термин, който се използва с сферите на химическата индустрия и опазване на околната среда. Има се предвид на мерки за намаляване на вредното влияние на опасните компоненти, били те въздушни емисии, или опасни материали, вкл. hazardous waste.
В професионалната литература не се използва думата dangerous, a hazardous за материали, вещества и отпадъци...

Fugitive emission[ или non-point source of emissions
- неогранизирани източници, t.e. тези, които не са от комин или предвидим източник. Може да са прах от товаро-разтоварни дейности, от машини, изпускания на уплътнения и т.н.; прах на шосето или в помещенията. Това е особено опасно, ако става дума за биотехнологични или хранителни цеове. Затова се следи и indoor air quality!

Според мен abatement е част от overall environmental management.
Може би е редно човек да се похвали с наблюдателност, аналитични умения, познания относно потенциалните източници на замърсяване на въздуха, както и добра подръжка на машините, или с добро пробовземане, или добри аналитични/лабораторни умения.
(гадая, защото линкът с обявата не се отваря)

:sun:

P.S.: Отвори се - ами това е описание почти като на експерт по ОВОС.
Наистина супер добре трябва да се знаят (демек да се похвали човек)
законовите изисквания за допустими емисии, методи за пробовземаме, желание за пътуване,
гъвкавост и разбиране нуждите на клиента (много сте зле, ама няма да кажем на медиите),
конфиденциалност (защото се работи с фирмени тайни/проблеми)...
Последно промяна от Iris на Сря Сеп 29, 2010 12:36 pm, променено общо 1 път.
The worst mistake people do is that they listen half, understand quarter and speak double...
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от anxeli »

При нас на работата идва един такъв, души :lol:, взе проби от въздуха, мери нещо, търси мухъл или спукани тръби, защото имаше наводнение преди месец. Иншуранса на сградата го наема.
Циганите - на Сатурн !
Iris
Мнения: 169
Регистриран на: Вто Сеп 14, 2010 5:04 am

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от Iris »

Добре е да си спомним, че има т.нар. стрес - интервю! :geek:
Комисията се опитва много фино да те стресира, да не те уважи, да те засече, за да види как реагираш в неочаквани стрес ситуации.
Може да те питат дали сте чели книгата/учебника/закона "АБС", а такъв да няма!
Или да има подвеждане или явно неуважение, грубост...

Преди е имало големи изцепки на тази тема, но след няколко дела за нанасяне на морални щети, то сега хедхънтърите и шефовете го правят по много по-рафиниран начин и без забранени (неетични) въпроси.
А после са длъжни да те информират, че е било "стрес интервю" и да ти се извинят за причиненото неудобство.
Е, така е поне на теория... ;)
The worst mistake people do is that they listen half, understand quarter and speak double...
kill_u
Напуснал форума
Мнения: 1513
Регистриран на: Пон Мар 06, 2006 1:22 am
Местоположение: Канадистан...
Обратна връзка:

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от kill_u »

Друго, което забелязах. Малките фирми обикновенно те питат какво можеш и как си го правил, как си се справил и тем подобни. Вчера имах такова интервю. Фирмата е от 8 човека и общо взето ме интервюираха само шефа и техническия ръководител. Не попаднах на въпроси от типа за team building и други подобни. Дирекни въпроси бяха, как си правил рекултивация на такива и такива почви. Тия говна как сте ги чистили, и общо взето бля бля бля.

При големите фирми забелязах, че никой не те пита какво можеш, а въпросите се свеждат до как работиш под стрес, как работиш в team, колко често ближеш задника на шефа(това е метафора) и тем подобни.

Аз си имам идея/мнение защо е това разминаване, но някой знае ли на кой етап задават техническите въпроси, и дали въобще ги задават?
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от c200 »

kill_u написа: Аз си имам идея/мнение защо е това разминаване, но някой знае ли на кой етап задават техническите въпроси, и дали въобще ги задават?
Да, чак на третия етап има технически въпроси
1. Телефонно интервю
2. Интервю с HR
3. Интервю с боса и/или техническо лице

Етап 1. - 100 СВ-та, 80% трябва да идат в коша. Всички съвети за външно оформление служат само дотук
Етап 2. - 10-20 СВ-та, 80% трябва да бъдат отхвърлени, някои от отхвърлените може да се класират за друга позиция
Етап 3. - 3-5 СВ-та максимум, хартията служи само за да насочва разговора, иначе почти няма значение

Очевидно преди етап 3. няма кой да пита технически въпроси, а и няма смисъл. Ако ги няма ключовите думички и без друго вече сте от издуханите

Според големината на фирмата етапите могат да бъда сведени до интервю с шефа или раздути до горните плюс попълване на технически тест, психологически такъв и т.н.

П.С. Горното не се отнася за т.нар. вътрешни обяви, смяна на екипа и длъжността се прави често само с телефонен разговор между сегашния и бъдещия шеф и кандидата :)
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от jovani »

Хайде да си дам и моите два цента, пък дано са полезни на някого:

Аз като дойдох тук имах много силно резюме, като изключим Канадският експириънс, но изгубих доста време, докато науча следните прости истини (за моят сектор и в моят регион):
1. На работодателят в общият случай му трябват хора, които веднага да влезнат в употреба. В ГТА пазарът е толкова динамичен, че много малко компании могат да си позволят да наемат хора със стратегически цели - обикновенно целта е да се запушат дупки или да се наеме някой, който моментално да приложи умения или въведе технология, която е научил при конкуренцията.
2. Ейч Ар специалистите обикновенно не са запознати с технологиите, за които се селектират кандидатите, и гледат да си "вържат гащите" филтрирайки резюметата на хора, работили в по-неизвестни компании или нямащи "канадски опит". Ако резюметата са много (за ГТА в АйТи сферата тези дни е типично да се получават над 200 резюмета за позиция) всякакви детайли, като оформление и правилни/неправилни формулировки влизат в сила.
3. На техническият мениджър, който ще ви одобрява на интервюто му трябва някой, който да му свърши работата, а не такъв, който да му вземе хляба.

След като загубих много време в изпращане на резюмета и колд колс през първата си година в Канада реших коренно да си променя тактиката: свързах се директно със собствениците на 5 малки и средни компании в моят бранш, при което си осигурих 3 покани за разговор очи в очи, а в резултат от последното - 2 оферти за работа. Оттогава работя като контрактор и повече не съм изпращал резюмета за обявени позиции в Канада - пращал съм за Азия и САЩ, като до ден днешен ми се обаждат за резюмета, публикувани преди 2 и повече години, имал съм случай да ме поканят на интервю, като ми платиха самолетният билет и хотела, но не се стигна до разбирателство по условията.

Иначе принципите с резюметата са прости - ако няма подходящи кандидати и са много на зор ще вземат субективно "най-интелигентният" и ще го обучават; ако има стотици резюмета за една позиция то означава, че уменията, които се търсят не са строго специфични или че има прекалено голяма конкуренция в тази област (и в този район). Лично аз бих предпочел да се преместя на по-благодатно място или дори да се преквалифицирам, наместо да се конкурирам със "комодити" скилс при положение, че светът е пълен с интересни възможности и предизвикателства. Но това са си моите 2 цента...

И последно - в много случаи работата за по-малки квалифицирани фирми е по-доходна и с повече нефинансови бенефити - плаващо работно време, свобода при избора на отпуските и т.н. Лично аз бях много хепи като работих в една такава компания, специализирала се във високодоходен бизнес с осезаем компетитив адвантидж, което в последствие ми отвори много врати.
Ако търсите израстване в корпоративна среда, то приоритетите ви трябва да са други - като например умение за работа с хора, бизнес администрейшън скилс и т.н., но това е съвсем отделна тема...
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
silvestur
Мнения: 166
Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 4:50 am

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от silvestur »

c200,jovani, супер полезна информация. Опитът на съпруга ми напълно го потвърждава. За хората без канадски опит цедката на HR-а е буквално непреодолима. Освен ако не става въпрос за много тесни, съответно търсени специалисти, тогава се звъни час след като си изпратил сивито и се прескачат всичките ритуални танци със същите тези HR-и.
prace
Мнения: 1617
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 2:17 am
Местоположение: София

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от prace »

silvestur написа:За хората без канадски опит цедката на HR-а е буквално непреодолима. Освен ако не става въпрос за много тесни, съответно търсени специалисти, тогава се звъни час след като си изпратил сивито и се прескачат всичките ритуални танци със същите тези HR-и.
Така е! Даже канадската диплома не е толкова важна, колкото канадският опит! Сто дипломи да имаш, ако нямаш канадски експириънс се запича работата.
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16508
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от MrGeek »

Интересно, но факт, в този случай напълно подкрепям джовани. Само да добавя, че в сегашната ситуация на пазара на труда е изключително важно да се набляга на стабилни и постоянни контакти с големите рекруторски компании. Още по-добре е ако човек завърже приятелски отношения с ключови фигури (определено на мениджърски позиции) в тези компании. Така на практика се влиза в т.нар. скрит пазар, защото голяма част от добрите предложения за работа минават през тези рекруторски фирми и в повечето случаи дори не стигат до публично огласяване, защото самите рекрутори имат достатъчно голяма база-данни с потенциални кандидати. Това е особено силно валидно в сферата на информационните технологии.
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от jovani »

MrGeek написа:Интересно, но факт, в този случай напълно подкрепям джовани. Само да добавя, че в сегашната ситуация на пазара на труда е изключително важно да се набляга на стабилни и постоянни контакти с големите рекруторски компании. Още по-добре е ако човек завърже приятелски отношения с ключови фигури (определено на мениджърски позиции) в тези компании. Така на практика се влиза в т.нар. скрит пазар, защото голяма част от добрите предложения за работа минават през тези рекруторски фирми и в повечето случаи дори не стигат до публично огласяване, защото самите рекрутори имат достатъчно голяма база-данни с потенциални кандидати. Това е особено силно валидно в сферата на информационните технологии.
Може, аз специално нямам лични контакти с нито един рекруитър. Иначе постоянно ми звънят и аз ги гоня - даже резюмето не съм си ъпдейтвал от 2-3 години.
Забелязъл съм, че в рекруитърските агенции техническият персонал се сменя сравнително често; е, има няколко постоянни агенти от по-малки прайвът агенции които редовно ми се обаждат - 1-2 пъти в годината, но така и не ми се случи да им ползвам услугите.
Освен това съм останал с впечатлението, че процесът на сключване на договор през агенциите е доста тромав, а и моите контракти са за по няколко години, така че не ми се налага да преговарям много често...
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от IRA »

kill_u написа:Друго, което забелязах. Малките фирми обикновенно те питат какво можеш и как си го правил, как си се справил и тем подобни. Вчера имах такова интервю. Фирмата е от 8 човека и общо взето ме интервюираха само шефа и техническия ръководител. Не попаднах на въпроси от типа за team building и други подобни. Дирекни въпроси бяха, как си правил рекултивация на такива и такива почви. Тия говна как сте ги чистили, и общо взето бля бля бля.

При големите фирми забелязах, че никой не те пита какво можеш, а въпросите се свеждат до как работиш под стрес, как работиш в team, колко често ближеш задника на шефа(това е метафора) и тем подобни.

Аз си имам идея/мнение защо е това разминаване, но някой знае ли на кой етап задават техническите въпроси, и дали въобще ги задават?
При големите фирми могат да ти задат технически въпроси след като прескочиш HR и стигнеш до някой , който разбира от работата т.е след първото интервю има второ и трето вече по техническата част. HR не може да те пита нищо съществено защото нищо не разбира от съществото на работата, дай им с глупости да се занимават.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от anxeli »

Главно с глупости, но опитен НР може да ти спести много пари като пореже психически нестабилен или конфликтен, но квалифициран кандидат. Те са малко сноби, трябва хау-дую-дуто ти да е на ниво и булетите на резюмето - опнати по конец :lol:, но често са и добри познавачи на характери. Струва около 30 000 на компанията да обучи или въведе специалист. На никой не му се дават още толкова след 6 месеца, защото останалите от колектива не могат да работят със умния психар :D ...
Циганите - на Сатурн !
Публикувай отговор