Новопристигащи, имайте предвид, че...

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Публикувай отговор
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Новопристигащи, имайте предвид, че...

Мнение от ablood »

Мисля, че преди време имаше такава тема, но си мисля, че няма да е излишна и за днешните новопристигащи. Бъдете подготвени:

1. Никога не казвайте "ДА", или "ОК" по телефона, без да сте сигурни какво ви питат, или предлагат. Устното съгласие е равносилно на подпис, което обикновенно ви връзва с 1-3 годишен договор за нещо. Нерядко има подвеждащо ниски цени, които обаче важат само първите 3 месеца.

2. Не вярвайте на отстъпки и намаления. Много от тукашните стоки се внасят с предварително напечатани високи цени, за да може да им се лепне подвеждащ стикер, че уж е намалено наполовина. Ако видите в Canadian Tire голямо струпване на стока с нелепо висока цена, значи я готвят за пускане "уж на половина". Никога не се юркайте да купувате излишни неща, само защото са "на промоция" с идеята, че някой ден може да ви потрябват.

3. Ако купите нещо с магазинска кредитна катра за 1 година без лихва, после закопайте дълбоко тази карта! В никакъв случай не трябва да я ползвате за друго. И много старателно си платете в указания срок, защото дори и ден забавяне може да се счита като нарушение на договора и да ви тръснат 28% лихва за целия период.

4. Най-важното - ЧЕТЕТЕ СИТНИЯ ТЕКСТ!!!!!!!!!!. 90% от рекламите са подвеждащи. Почти винаги се оказваа, че очакваната стока/услуга струва над 2 пъти повече от рекламираното.

Който се сеща да добавя!
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
cocose
Има 1 предупр. за БАН
Мнения: 1054
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:58 am

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от cocose »

Всъщност, едно мъничко съветче:
5.Първата година забравете всякакви кредитни карти, магазинни карти, незнам си кви си карти, с изключение на добрата стара дебитна карта :)
6. Далаверата на магазинните карти (повечето от тях де) е ако пазарувате от даден магазин повече от една определена сума, тогава почвате да спестявате малко. Но, нима искате да се вържете към даден магазин, само и само за да спестите някой долар след 6м пазаруване????? Пример, аз си бях взел карта за намаление на книжките, който ми даваше еди си какъв процент намаление. Бях сметнал, че за да бъда на далавера, всяка седмица аз трябваше да си купувам книжка.... Е, тогава го правех, все още не бях минал на електронните такива, така че си струваше усилието, така че преди да направите такава стъпка, първо натрупайте опит, от кой магазин ви харесва да пазарувате, скъпи ли са стоките, и т.н... и чак тогава вземете решение.
kill_u
Напуснал форума
Мнения: 1513
Регистриран на: Пон Мар 06, 2006 1:22 am
Местоположение: Канадистан...
Обратна връзка:

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от kill_u »

cocose написа:Всъщност, едно мъничко съветче:
5.Първата година забравете всякакви кредитни карти, магазинни карти, незнам си кви си карти, с изключение на добрата стара дебитна карта :)
6. Далаверата на магазинните карти (повечето от тях де) е ако пазарувате от даден магазин повече от една определена сума, тогава почвате да спестявате малко. Но, нима искате да се вържете към даден магазин, само и само за да спестите някой долар след 6м пазаруване????? Пример, аз си бях взел карта за намаление на книжките, който ми даваше еди си какъв процент намаление. Бях сметнал, че за да бъда на далавера, всяка седмица аз трябваше да си купувам книжка.... Е, тогава го правех, все още не бях минал на електронните такива, така че си струваше усилието, така че преди да направите такава стъпка, първо натрупайте опит, от кой магазин ви харесва да пазарувате, скъпи ли са стоките, и т.н... и чак тогава вземете решение.
Не съм сигурен, че трябва да се забрави за кредитната карта. Аз бях в много неудобна позиция да ми се счупи таратайката преди два месеца. Ремонт, който не търпеше отлагане. Бях и на 0 с дебитната карта. Въпреки това кредитната ми свърши перфектна работа. Всичко е до това как си управлявате парите. Можете и десет кредитни карти да имате с по 10 000 вътре и пак да не ви стигат парите. Може и една с 500 да имате и пак да ви стига.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от optics »

По точка две:
(
2. Не вярвайте на отстъпки и намаления. Много от тукашните стоки се внасят с предварително напечатани високи цени, за да може да им се лепне подвеждащ стикер, че уж е намалено наполовина.
... все пак някога трябва да си купите нещото дето ви трябва. Да речем голям кухненски нож. (Имам много примери освен ножа). Стратегията се свежда до това да се държи за известно време под око въпросния артикул (или тип артикул).

В примерът с ножа ("Сантоку" от Кънедиън тайър) - виждал съм го по 19.99, 9.99, 6.99 и 3.99 Съответно съм купил един за 6.99 и три за 3.99. Ножът е много хубав за тия пари. Бе и за 20 е хубав, ама що да ги даваш като може и да не ги.
Сега баровците ще кажат - хех, че ти за 10 кинта поема написа :-) Но тази тема не е за баровци.

Примерът също така показва, че има "намаление" и "Намаление".

Но такива тънки сметки работят само в случая когато хем си сигурен, че артикулът ще ти трябва, хем не си приритал да трябва веднага.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от ablood »

Съгласен съм, че когато ти трябва нещо е по-добре да си го вземеш на намаление. Тъпото обаче е, че пощенската кутия, която си купих от Home Depot за $25, следващата седмица я видях в Canadian Tire намалена от $40 на $35.

Тоест, магазините, които предлагат най-големи намаления, обикновенно са най-скъпи. Докато работех в магазин за електроника нерядко вдигахме цената с $100, за да я намалим после с $50-80. Като изтечеше промоцията започваше ликвидация на всъщност редовната цена.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
hadministratora
Хабсурден
Мнения: 1669
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 11:48 am
Местоположение: Toronto, ON, Canada

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от hadministratora »

Моята стратегия за справяне с намаленията: Купувайте нещата на "редовна" цена и по възможност от различи места, докато си изградите представа, за действителната "редовна" цена. След това е много лесно да разберете дали намалението е истинско.
Когато сравнявате цени, сравнявайте не цената на цялото, а цената на еднакво количество - напр. за бройка, за 100 гр./мл., за lb и т.н.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от ablood »

Тук съм съгласен. Жената нерядко купува малки пакетчета, че били по евтино. Тя не гледа, че цената за 100 грама при малките е почти 2-пъти по-висока.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
bttm
Мнения: 298
Регистриран на: Нед Юли 19, 2009 4:04 pm
Местоположение: Montreal

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от bttm »

ablood написа:Тук съм съгласен. Жената нерядко купува малки пакетчета, че били по евтино. Тя не гледа, че цената за 100 грама при малките е почти 2-пъти по-висока.
Не знам защо толкова обръщате внимание на грамажи и либрии, не че не са важни, не ме разбирайте погрешно, но тук в България важат същите правила (все пак не живеем в бананова република) и на етикетите, поне в големите магазини е изписано каква е цената, както за грам/килограм така и общата. А за промоциите и тук в България пишат със ситен текст, и тук лъжат с количествата, и тук цената е намалена с 20 процента от 220 процента :D . Канадците не са открили топлата вода, по скоро бай ганьо балкански, може да им предаде доста уроци как се лъже купувача :rofl:
02-10-2009 г.Документи до Виена
17-09-2010 г.ВИЗИ
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от ablood »

bttm написа:А за промоциите и тук в България пишат със ситен текст, и тук лъжат с количествата, и тук цената е намалена с 20 процента от 220 процента :D . Канадците не са открили топлата вода, по скоро бай ганьо балкански, може да им предаде доста уроци как се лъже купувача :rofl:
По-скоро евреите.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
myhata II
Мнения: 15702
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от myhata II »

И тя тая тема стана за живеещите тука :lol:
Ако ще вадите кредитни карти най много си изкарайте 2 ,повече не е хубаво 8)
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
cocose
Има 1 предупр. за БАН
Мнения: 1054
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:58 am

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от cocose »

myhata II написа:И тя тая тема стана за живеещите тука :lol:
Ако ще вадите кредитни карти най много си изкарайте 2 ,повече не е хубаво 8)
Една с лимит $500, и една с лимит $15000 8)
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от optics »

Отклонихме се от темата, ама не е сефте.
Забелязах, че кредитни карти които дори не са активирани, също фигурират в кредитната история т.е. пише че имаш такава карта. Интересно - това има ли значение за точкуването ?
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
hadministratora
Хабсурден
Мнения: 1669
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 11:48 am
Местоположение: Toronto, ON, Canada

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от hadministratora »

ablood написа:Тук съм съгласен. Жената нерядко купува малки пакетчета, че били по евтино. Тя не гледа, че цената за 100 грама при малките е почти 2-пъти по-висока.
А всъщност зависи какво се купува. Например "кашкавал" напоследък купувам в малки пакети, защото наистина цената за 100 гр. е по-ниска отколкото на по-големите.
bttm написа:тук в България важат същите правила
Не съм сигурен дали са съвсем същите - на мен ми беше далече по-лесно да се справя с тези неща в България, от колкото тук. Може би защото тук има далеч по-голямо разнообразие в някои отношения и доста повече ситен шрифт.

Малко офф-топик: ситния шрифт и сие са сред нещата, които ме дразнят тук - не можеш дъвка да си купиш без да прочетеш "some conditions apply" или нещо от сорта.... Снимали една бисквита в едър план на кутията с бисквити и сложили звездичка "suggested servig" да не би да взема да си помисля, че вътре има огромни бисквити.... Ми то хубаво всичко да е обяснено и за всичко да има уточнения и предупреждения, но чак пък толкова...
kill_u
Напуснал форума
Мнения: 1513
Регистриран на: Пон Мар 06, 2006 1:22 am
Местоположение: Канадистан...
Обратна връзка:

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от kill_u »

///OFFFFFFFFFFF
hadministratora написа:
Малко офф-топик: ситния шрифт и сие са сред нещата, които ме дразнят тук - не можеш дъвка да си купиш без да прочетеш "some conditions apply" или нещо от сорта.... Снимали една бисквита в едър план на кутията с бисквити и сложили звездичка "suggested servig" да не би да взема да си помисля, че вътре има огромни бисквити.... Ми то хубаво всичко да е обяснено и за всичко да има уточнения и предупреждения, но чак пък толкова...
Хахахаха, еми да чак толкова........ много се дразня като купувам на голямата някакви сладки неща, всеки път трябва да гледаме да са без фъстъци вътре, защото на училище може евентуално да предизвикат алергия в някой друг?!?!?!!?!?! Не виждам начин това да стане ама......
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от anxeli »

Не се дразни ами внимавай, има много по-дразнещи неща на света |( ...
В обща столова ядат, ще останат трохи или фъст. масло капнало на масата, ще ги обере някое заплеснато 5-годишно с неговия сандвич и ще стане белята.
Някои са много алергични, на моя колежка детето щеше да се задуши само защото друго дете я пипнало по бузата с ръка, в която държало сладки слепени с масло от кашу, явно я е мазнало леко. Цялата станала на петна и гърлото се подуло, бърза помощ са я спасили. Оттогава цялото семейство никога не ядат ядки, не се внасят и в къщата.
Циганите - на Сатурн !
Публикувай отговор