Специалност "ФИНАНСИ" - въпрос за ордер и точки?

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
strange_bird
Мнения: 31
Регистриран на: Нед Авг 08, 2010 1:09 pm

Специалност "ФИНАНСИ" - въпрос за ордер и точки?

Мнение от strange_bird »

Здравейте!
Първо искам да благодаря на организаторите и всички участници в този форум за духа на толерантност, разбирателство и взаимопомощ, който са изградили във взаимоотношенията тук! :)

Ние също сме в процес на подготовка на документите за Виена и колкото и да четох тук във форума и в официалния сайт, не можах да се ориентирам за някои неща :$

Първо, специалността "Финанси" (висше, 4 г., приравнено със ЗВО към Магистър) изисква ли попълването на Déclaration d'un candidat ou d'une candidate exerçant une profession régie au Québec par un ordre professionnel? Аз лично не я откривам сред професиите, изброени тук: http://www.immigration-quebec.gouv.qc.c ... order.html, но някъде из мненията в този форум прочетох, че завършилите "Финанси" и "Счетоводство" трябва да попълват такава декларация. Наистина, в списъка има счетоводни професии, които пряко кореспондират със специалност "Счетоводство", но никъде не виждам някаква професия, която пряко да води към "Финанси". Друг е въпросът, че всеки финансист (завършил "Финанси"), стига да има желание, би могъл в България да работи и като счетоводител, но не знам как стоят нещата в Квебек, а и лично аз нямам намерение и желание да работя като счетоводител. Затова се чудя трябва ли да попълвам такава декларация и ако да, то какво да пиша в графата "profession"?

Вторият ми въпрос е свързан пак със специалността, но касае точките. В таблицата с търсените професии в SECTION B, намирам нещо, което би могло да се зачете за близка до нашата специалност "Финанси" професия - Conseil en assurances et en services financiers (DEC - 3 ans), още повече, че моят професионален опит много се доближава до това. Проблемът обаче е, че тази професия е посочена в Niveau collégial technique. В такъв случай означава ли, че тя носи точки само на ниво средно образование, но не и ако си я завършил като висше?

Стана дълго, но дано да е разбираемо, защото много разчитам на помощ от тук! :) Благодаря предварително на всички, които ще се включат по темата!
Аватар
azzura
Мнения: 799
Регистриран на: Нед Май 23, 2010 1:43 am

Re: Специалност "ФИНАНСИ" - въпрос за ордер и точки?

Мнение от azzura »

Каква точно ти е професията?
http://www.youtube.com/watch?v=3moLkjvhEu0" onclick="window.open(this.href);return false;
strange_bird
Мнения: 31
Регистриран на: Нед Авг 08, 2010 1:09 pm

Re: Специалност "ФИНАНСИ" - въпрос за ордер и точки?

Мнение от strange_bird »

azzura написа:Каква точно ти е професията?
Работя като аналитик (ама върша и куп други неща, които не са толкова "аналитични", но също изискват да имаш специалност "Финанси" ) във финансова институция и същевременно съм преподавател във ВУЗ по финансови дисциплини. И на двете места имам трудови договори. Имам счетоводни познания, които ми трябват в работата естествено, но пряка счетоводна работа не се налага да върша, затова няма как (а и не искам) да се причисля към категорията "счетоводител" - нито по диплома, нито по професия.
cocose
Има 1 предупр. за БАН
Мнения: 1054
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:58 am

Re: Специалност "ФИНАНСИ" - въпрос за ордер и точки?

Мнение от cocose »

Звучи глупаво, ама ако си даде дипломата и трудовата книжка на заклет преводач, той ще ти ги преведе, и между другото ще разбереш каква точно ти е професията. Ние така разбрахме как точно се пише "пъстри" очи на френски :)
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Специалност "ФИНАНСИ" - въпрос за ордер и точки?

Мнение от Koko »

Здравей strange_bird,

За съжаление не мога да ти отговоря на въпросите относно самата имиграционна процедура, но мисля че информацията в уикито за това какво е Финансов аналитик по разбиранията на това понятие в Северна Америка - какво работи и какво образование евентуално би трябвало да има ще ти бъде от полза.

http://en.wikipedia.org/wiki/Financial_analyst

Обърни внимание че в общия случай образованието което се изисква е всъщност професионална степен по счетоводство, а ако става дума за инвестиционен анализ, най-добре се котират МВА или CFA.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
strange_bird
Мнения: 31
Регистриран на: Нед Авг 08, 2010 1:09 pm

Re: Специалност "ФИНАНСИ" - въпрос за ордер и точки?

Мнение от strange_bird »

cocose написа:Звучи глупаво, ама ако си даде дипломата и трудовата книжка на заклет преводач, той ще ти ги преведе, и между другото ще разбереш каква точно ти е професията. Ние така разбрахме как точно се пише "пъстри" очи на френски :)
Ама то в дипломата ми пише едно простичко "Финанси" и не знам какъв виртуоз ще е този преводач, че да ме изкара космонавт, образно казано. А и аз си държа да съм си "Финанси" за процедурата, но не зная, дали тази специалност изисква попълването на онази декларация за ордерите. Просто не ми се иска да си подам документите и после да ми искат да им пращам допълнителни неща, което само ще ме бави във времето. честно казано мен много не ме интересуват точките за търсена професия, защото и без тях правя достатъчно, т.е. целта ми не е да се докарам до търсена професия, а да изпратя изряден набор документи. И без това плановете ми за работа там са свързани с нещо различно от това, което правя тук. Тия финанси не са ми по душа.
Uspial
Изгонен от форума
Мнения: 1001
Регистриран на: Нед Юли 19, 2009 1:30 pm

Re: Специалност "ФИНАНСИ" - въпрос за ордер и точки?

Мнение от Uspial »

Много хубава си дипломата по финанси. :D
По мое време имаше поне 5 професии в листа за търсени професии в Канада за които диплома Финансист вършеше работа.
Почти за всички професии от този лист се даваха 15 точки ( говоря за федерална програма ) така че нямаше голямо значение коя точно професия ще избереш от листа .
По скоро трябва да се съобразиш с писмото което ще ти даде работдателя в което пише какви точно са ти били задълженията. Такова писмо се изисква по процедурата и е препоръчтелно да го имате.
В зависимост от тези задължения които са изброени в писмото избираш професията от листа която е най близка до тези задължения.
Ако в писмото пише че си правил финансови анализи професията финансов анализатор пасва иделано.
Гарантирам ви че никой грамотен работодател няма да напише че сте имали и сте правили на работното си място задължения: Финанси. :$
Това просто не звучи добре нито звучи професионално.

strange_bird По скоро ни кажи какво пише в писмото от работодателя ти ако изобщо имаш такова. За подобно писмо изобщо не говориш в постинга си.
Това което на теб ти се иска и това което правиш е едно какво пише или ще пише в писмото е съвсем друго.
Има много работодатели които поради много причини най вече репутация заради бъдещи разговори по телефона с други работодатели, да не говорим за съдебни дела по трудови спорове особено ако имаш вече договор и в този договор пише нещо конкретно преди да издадат това писмо , лични отношения с теб в писмото ще напишат едно а ти реално си правила друго.
Моя съвет е погледни си в писмото първо.
strange_bird
Мнения: 31
Регистриран на: Нед Авг 08, 2010 1:09 pm

Re: Специалност "ФИНАНСИ" - въпрос за ордер и точки?

Мнение от strange_bird »

Uspial написа:Много хубава си дипломата по финанси. :D
По мое време имаше поне 5 професии в листа за търсени професии в Канада за които диплома Финансист вършеше работа.
Почти за всички професии от този лист се даваха 15 точки ( говоря за федерална програма ) така че нямаше голямо значение коя точно професия ще избереш от листа .
По скоро трябва да се съобразиш с писмото което ще ти даде работдателя в което пише какви точно са ти били задълженията. Такова писмо се изисква по процедурата и е препоръчтелно да го имате.
В зависимост от тези задължения които са изброени в писмото избираш професията от листа която е най близка до тези задължения.
Ако в писмото пише че си правил финансови анализи професията финансов анализатор пасва иделано.
Гарантирам ви че никой грамотен работодател няма да напише че сте имали и сте правили на работното си място задължения: Финанси. :$
Това просто не звучи добре нито звучи професионално.
strange_bird По скоро ни кажи какво пише в писмото от работодателя ти ако изобщо имаш такова. За подобно писмо изобщо не говориш в постинга си.
Това което на теб ти се иска и това което правиш е едно какво пише или ще пише в писмото е съвсем друго.
Има много работодатели които поради много причини най вече репутация заради бъдещи разговори по телефона с други работодатели, да не говорим за съдебни дела по трудови спорове особено ако имаш вече договор и в този договор пише нещо конкретно преди да издадат това писмо , лични отношения с теб в писмото ще напишат едно а ти реално си правила друго.
Моя съвет е погледни си в писмото първо.
Здравей, Успял!
Ти направо ме хвърли в ужас! :worried: Аз моите работодатели, ако ги светна какви намерения имам, ще ме забият в такава девета глуха, че ни тук, ни в Канада ще мога да си намеря каквато и да е работа (ако успея да стигна дотам, де). Предполагам, всички са наясно какво значи български работодател - докато им вършиш работа, нещата биват горе-долу, но разберат ли, че се каниш да "отлетиш" от тях, ела да видиш как ти се натрапва, че си нелоялен и неблагодарен и как те за теб били направили толкова много (а ти, видиш, ли нищо за тях не си правил) и прочие и прочие. Въобще не ми се влиза в тая тема - знам си хората и знам, че само ядове ще имам, ако им кажа. Намаш си идея какъв трън им е в очите втората ми работа, нищо че грам не отсъствам. Все ми се натрапва, че трябва да се "съсредоточа" САМО върху тях. Ама как ли щях да я върша тази работа, дето я върша сега, ако не си правех гимнастика на мозъка под една или друга форма. Както и да е, да не се отплесвам!
Единственото, което имам, е стандартна длъжностна хар-ка за втората ми работа - преподавателската, но и тя е на един хвърчащ лист (ксерокопие), с подпис, но без печат. С нея ще мога ли да мина? Още повече, че стажът от другата ми работа няма как да бъде внесен в трудовата книжка паралелно с преподавателския и там ще трябва да ми издават УП, за да се удостовери. Но на практика този стаж на мен дори не ми е необходим, защото имам предостатъчно за целите на процедурата. С други думи, какво ще стане, ако изобщо никъде не ми фигурира тази работа във финансовата институция и си затрая за нея, за да не си създавам главоболия с допълнителни документи за пред имиграционните? Иначе всичките ми документи за стаж като преподавател и този , който имам отпреди години на други места, са изрядни - трудова книжка с подписи, печати, без дупки в стажа и пр.

А как мислиш, в карайна сметка трябва ли да попълня тази пуста декларация за регулирана професия или не?
strange_bird
Мнения: 31
Регистриран на: Нед Авг 08, 2010 1:09 pm

Re: Специалност "ФИНАНСИ" - въпрос за ордер и точки?

Мнение от strange_bird »

Нещо оплескани ми се виждат писанията ми, но е неовлно (имам предвид при цитирането) :$
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Специалност "ФИНАНСИ" - въпрос за ордер и точки?

Мнение от Koko »

strange_bird написа:Нещо оплескани ми се виждат писанията ми, но е неовлно (имам предвид при цитирането) :$
Оправил съм ти цитат, виж дали така е по-добре.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Uspial
Изгонен от форума
Мнения: 1001
Регистриран на: Нед Юли 19, 2009 1:30 pm

Re: Специалност "ФИНАНСИ" - въпрос за ордер и точки?

Мнение от Uspial »

Не случайно ти написах това за работодателите и за писмото. Причинте могат да бъдат различни за разминаване за това какво правиш и това какво пише в писмото.
Както виждаш съм познал нищо че не съм в БГ от повече от 10 години.
Не знам какво да ти кажа.
От една страна добре това с преподаването по финанси от друга страна зле.

Хубавото е че ще имаш писмо от работодателя ( в случая учебно заведение нищо че няма печат. По важни са адрес, тел. и името на човека писал писмото и неговата позиция която да е по висока от твоята за да може да се обадят имиграционите на този човек ако решат. ) Същото важи и като си търсиш работа в Канада. Същото писмо може да използваш за кандидатстване за работа и ако реши работодатля може да се обади на тази фирма в БГ за да провери твоята квалификация. Звучи ти страно но има канадски работодатели които го правят за по високи позиции с по добра заплата.

Лощото е че имиграционите предпочитат хора които реално да работят като финансисти в някаква фирма, да смятат финансови анализи, да правят нещо а не да търсят работа като преподаватели по финанси.
Първо преподаватели си имат предостатъчно. Преподавателите са добре платени, работата е сигурна и дългосрочна а за такава работа има и много местни желаещи които те превъзхождат с език в това може да бъдеш убедена.
Дълбоко се съмнявам и че в списъка има професия " Преподавател по финанси "
Ако няма тогава става напечено. Ще трябва да обясняваш какво ще правиш ако не си намериш работа като преподавател, отделно ще ти намекнат че не търсят такива и за това я няма в списъка тази професия, че езика не ти е добър за преподавател.
Далеч по добре би било ( според мен ) писмото да е от фирма в която си праила нещо конкретно свързано с финанси. Подобно нещо би мпгла да правиш и тук с по лош език от местните дори работейки и за някой имигрант бизнесмен работодател на който англииския е по зле и от твоя.
Доста по лимитирана си с само с професия преподавател по финанси.

Аз ако съм на твое място бих ухажвал шефа в частната фирма или финансовата институция и бих му казала следното.
Абе мъжа ми е полудял за Канада, то сигурно нищо няма да стане, точно нас ли ще вземат ама не ми се разправя с мъжа ми затова дай едно писмо да ги пуснем тези документи щото иначе ми търка сол на главата всяка вечер а аз иначе си харесвам работата тук.

По въпроса ти.
Не е нужно да попълваш никакви декларации за ордери в Канада.
С това се занимавай като дойдеш в Канада.
strange_bird
Мнения: 31
Регистриран на: Нед Авг 08, 2010 1:09 pm

Re: Специалност "ФИНАНСИ" - въпрос за ордер и точки?

Мнение от strange_bird »

Да, на мен ми е ясно, че дори и да искам да работя като преподавател, трудно ще стане и затова въобще не си го и помислям. Още повече, че аз и не искам, а и с френския изобщо не се виждам. За сегашните ми работодатели знам, че също няма да ми съдействат, даже, напротив, ако могат ще ме прецакат - това са го правили с всички, които са ги напуснали, независимо с какви мотиви са си отишли. Затова тях окончателно ги отписвам да им искам каквото и да е или дори да им казвам какво смятам да правя. Но мога ли да използвам една стара препоръка, която имам от 2002 г. от тогавашния ми шеф (пак бях във финансова институция, но в друга), която е в много положителна светлина? Той и сега би ми написал препоръка, писмо, длъжностна хар-ка или каквото там поискам, но няма да е на бланка и с печат на компанията, т.к. тя вече не съществува и той самият отдавна е на друго място. Как мислиш, тази старата би ли свършила работа?

"По въпроса ти.
Не е нужно да попълваш никакви декларации за ордери в Канада.
С това се занимавай като дойдеш в Канада." - Ей това много живо ме интересуваше! Благодаря много за инфото! :D
Uspial
Изгонен от форума
Мнения: 1001
Регистриран на: Нед Юли 19, 2009 1:30 pm

Re: Специалност "ФИНАНСИ" - въпрос за ордер и точки?

Мнение от Uspial »

Аз ако съм интервюиращ и някой ми дойде с такава бележка без да е на фирмена бланка, без адрес, без телефон да е от 2002 година бая въпроси ще му задвам на донеслия в тази посока. ( печата не ме интересува толкова в Канада също много фирми не слагат печат като в БГ )
Най вече защо е от 2002 година?
Ако сега се обадя на тази фирма някой може ли да я потвърди тази бележка?
При отговор: Не. Ставам още по скептичен и негативно настроен независимо какво ще ми се обясни.
Ще те питам 5 пъти.
Какво прави от 2002 до днес и ако ми кажеш че си работила другаде ще те питам шо не ми носиш писмо от там.
Не знам. На мен това с бележка от 2002 год. да се носи на интервю през 2011 и да я няма вече тази фирма не ми звучи добре нито ти го препоръчвам.
strange_bird
Мнения: 31
Регистриран на: Нед Авг 08, 2010 1:09 pm

Re: Специалност "ФИНАНСИ" - въпрос за ордер и точки?

Мнение от strange_bird »

[quote="Uspial"]Аз ако съм интервюиращ и някой ми дойде с такава бележка без да е на фирмена бланка, без адрес, без телефон да е от 2002 година бая въпроси ще му задвам на донеслия в тази посока. ( печата не ме интересува толкова в Канада също много фирми не слагат печат като в БГ )
Не, тя препоръката е на фирмена бланка - точно това казвам, че е идеално оформена, но е от 2002 г.

Най вече защо е от 2002 година?
Защото тогава ми е трябвала за нещо и шефът ми е дал. Аз напускам 2002 г., а известно време след това компанията престава да съществува, затова няма как да се обади някой на посочените в бланката телефони, но тя е достатъчно известна и лесно се проверява, че наистина дълго време е съществувала и е била една от водещите, затова е и престанала да съществува - защото са я харесали и са си я купили и преобразували в друга.

Ако сега се обадя на тази фирма някой може ли да я потвърди тази бележка?
Ако е останал някой от старите служители, със сигурност ще потвърди, че съм работила там и че съм работила като финансов специалист, т.е. по специалността си, но няма как да потвърди какво пише в препоръката ми, защото тя не е писана от него, а от баш-шефа. А и защо някой от старите служители трябва да потвърждава нещо, което си го пише в УП-тата, издадени ми от там при напускането ми (УП е със силата на трудова книжка в България, защото то се издава и в случаи като моя - когато рабтиш на 2 трудови договора паралелно, но само единият може да се вписва в трудовата книжка, защото там трябва да има хронология, а не припокриване на периодите). С други думи и да се намери стар служител да го питат, той може да потвърди единствено факта, че съм работила там и да каже горе-долу какво съм работила, но не и с подробности.

При отговор: Не. Ставам още по скептичен и негативно настроен независимо какво ще ми се обясни.
Е, тук проблемът е, че нямам идея дали някой е останал в компанията, която ни купи, но дори и да е останал, ще е дребен служител - шефовете ми отдавна не са там. Но толкова ли е чудно и в Канада не се ли случва някоя голяма компания да бъде погълната от друга и почти всички служители на малката рибка да се спасяват поединично с преминаване на друга работа? Е, на мен не ми се наложи да премина на дрга работа, просто защото без да искам изпреварих събитията и напуснах преди това като останах на работа само като преподавател:o

Ще те питам 5 пъти.
Какво прави от 2002 до днес и ако ми кажеш че си работила другаде ще те питам шо не ми носиш писмо от там.
ще кажа, че от 2002 г. до днес съм работила само като преподавател и това го пише ясно в трудовата ми книжка. На мен преподаването винаги ми е било основен трудов договор, а останалото е било на втори трудов договор. Просто съм от хората, които имат опит както в теорията, така и в практиката, но опитът ми като преподавател е по-голям, т.к. не винаги съм работила и на второ място. Между впрочем съчетаването на двете работи не е никак лесно и това би трябвало да се отчете според мен като положителен факт, а не като недостатък, надявам се. Все пак академичната работа иска много време за подготовка, писане на дисертация, писане на учебници, статии, много пътувания в чужбина по специализации - ето затова съм имала такива периоди, в които съм се откъсвала от практиката и съм акцентирала върху академичната работа

Не знам. На мен това с бележка от 2002 год. да се носи на интервю през 2011 и да я няма вече тази фирма не ми звучи добре нито ти го препоръчвам.
Да, затова си прав, но единствено така мога да докажа какво точно съм работила тогава в тази финансова институция, която вече не съществува и че имам стаж по специалността си и извън преподаването, т.е. в практиката, но за съжаление този мой стаж е отпреди 8 години, ако не споменавам сегашната ми втора работа. Иначе си пазя и трудовия договор от там, в който пише само длъжност "гл. експерт" в еди-кой-си отдел и някакви стандартни неща, от които няма как да разбереш какви са конкретните задължения на служителя, освен да идава навреме на работа и пр. общи приказки

Ох, съжалявам, че те занимавам със себе си! Не бих искала да те отегчавам с подробности, просто се опитах да отговоря на въпросите ти и да внеса яснота в моя казус. За мен по-важното е , че си изясних въпроса за декларацията за ордера - че не трябва да попълвам и изпращам такава. Благодаря ти, че се опитваш да ми помогнеш! :)
Последно промяна от strange_bird на Вто Авг 10, 2010 6:10 pm, променено общо 1 път.
Uspial
Изгонен от форума
Мнения: 1001
Регистриран на: Нед Юли 19, 2009 1:30 pm

Re: Специалност "ФИНАНСИ" - въпрос за ордер и точки?

Мнение от Uspial »

Моя съвет е занеси 2-вете писма. Това от 2002 за което пишеш и това от учебното заведение в момента но гледай поне второто да е с по съвремена дата..
Публикувай отговор