Козунак - от къде?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Vaseto
Мнения: 85
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 10:03 am
Местоположение: Montreal

Re: Козунак - от къде?

Мнение от Vaseto »

Аз толкова рядко влизам във форума, та чак сега виждам какви прекрасни козунаци майстори мама миа. :clap: Гледайки прекрасните снимки на козунаците, направо бих си купила от нейните ако има за продан :!: (а мисля и доста съфорумци биха направили същото...) . На вид, а мисля, че и на вкус са доста по-хубави от тези дето ги намирам в гръцките пекарни. Сега остава само мама миа да е съгласна и сме се уредили за Великден :handshake:
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: Козунак - от къде?

Мнение от demococcus »

Някак не може да ми се обърне езикът на мен, неверника, да кажа "Честито възкресение христово", но ... празникът си е хубав, традициите също :) Ето една картичка-поздрав.
Чакаме сега новата серия козунаци на mama mia да видим!

Изображение
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: Козунак - от къде?

Мнение от demococcus »

mama mia написа:после се слага във фурната на около 100-150 градуса и се чака да втаса,за около 2 часа се надува до неузнаваемост
Е това ми е зорът на мене. Един единствен път опитах да втасвам тесто във фурната, само на 50 градуса я сложих и мисля че гадинките се гътнаха от прекалено високата температура. Според книгите те се гътват при над 45 градуса. Хляб-мажинката го втасва на 35-38. Ама ша пробвам както ти казваш още веднъж втасване във вфурната, пък ще видим.

Всъщност, чакай малко. Ти каква мая ползваш - да не е някаква химическа!? Може би затова ти работи при 100-150 градуса :!: Това, над което аз се пъна е класическата мая от дрожди.
davidorentol
Мнения: 29
Регистриран на: Вто Мар 30, 2010 7:18 am

Re: Козунак - от къде?

Мнение от davidorentol »

Много хубав козунак mama mia,потекоха ми лигите !
mama mia
Мнения: 616
Регистриран на: Пон Ное 29, 2004 5:03 pm
Местоположение: Montreal

Re: Козунак - от къде?

Мнение от mama mia »

Моята печка има опция топло и там мисля да сложа тестото да втасва.А маята е на прах-в магазини като фрутаси в ласал я купувам по 3-4 $ за либра е.С нея приготвям и хляба откакто сме тук.Ако искаш ми се обади да обсъдим по телефона а що не и на кафе,аз сам свободна за момента.
Съединението прави силата!
kaleko
Мнения: 187
Регистриран на: Съб Фев 12, 2005 2:21 pm

Re: Козунак - от къде?

Мнение от kaleko »

mama mia написа: 1 kgбрашно
8 яйца
300 ml прясно мляко
300gзахар
щипка сол
150g краве масло
настъргана кора на 1 лимон
1 хубава супена лъжица мая
Мерси много за рецептата mama mia смятам утре да я пробвам. Можеш ли да кажеш как ги мериш тези грамове и килограмове? Аз тук използвам само чаши, мелилитри кафени и чаени лъжици и други посуди :rofl: . Сега трябва и кантарче да си вземам. :(
Това е лично мое мнение, не ангажирам никого с него.
Желая Ви МНОГО КЪСМЕТ!
mama mia
Мнения: 616
Регистриран на: Пон Ное 29, 2004 5:03 pm
Местоположение: Montreal

Re: Козунак - от къде?

Мнение от mama mia »

1 kg брашно-5 мерилни чаши
8 яйца
300 ml прясно мляко мисля е ясно
300g захар-чаша и половина мерилна
щипка сол мда малко солчица
150g краве масло това е 1/3 от тези масла по половин либра
настъргана кора на 1 лимон
1 хубава супена лъжица мая
може и малко ванилия да сложите на върха на дръжката на лъжица

след като се омеси в машината го разделяте на 3 или 2 топки зависи от големината на тавите и всяка топка пак на 3 и тези 3те се разтеглят и оплитат.слагат се в тавата да втасват.после се маже с жълтък и се ръси със захар и се пече.за втасването-фурната трябва да е топла и за около 2-3 часа оплетения козунак се надува.пече се на 180-200 градуса най-много.печенето трябва да е бавно.
сега ще пусна какво намерих в нета

за целзии и колко е фаренхаит
http://www.goodcooking.com/conversions/temp.htm

за козунака история
http://detelina.wordpress.com/2009/04/1 ... %B0%D0%BA/
ако искате стафидки или орехи вътре
http://zadecata.com/vkuhniata/Recepti/O ... pleten.htm
Приготвя се по-твърдо козуначено тесто. След като втаса, прибавят се стафидите. Разделя се на две равни части, от които се правявт по 3-4 фитила, като краищата им се оставят по-тънки от средната част. Сплитат се не много стегнато и се поставят в подмазаната с масло тава. Оформените козунаци се намазват с разбити яйца и се оставят да втасат, повторно се намазват е яйце и се поръсват със захар или накълцани бадеми. Пекат се в слаба фурна.
Хайде правете после ще споделите и снимки ще покажете ако са гледане ;)

Ако не стане добър на вид то ще е перфектен на вкус така че ДА ВИ Е СЛАДКО!
Съединението прави силата!
Аватар
lz2arn
Мнения: 703
Регистриран на: Нед Авг 03, 2003 11:54 am
Местоположение: mtl.qc.ca
Обратна връзка:

Re: Козунак - от къде?

Мнение от lz2arn »

Още рецепти: Козунак
Благодаря на отговорилите. Дважди на премълчалите.
kaleko
Мнения: 187
Регистриран на: Съб Фев 12, 2005 2:21 pm

Re: Козунак - от къде?

Мнение от kaleko »

Значи да отбележа днес започнах да правя козунаците. Порових в нета и се оказа, че 1 кг брашно е 7-8 чаши. Понеже с 5 чаши тестото става много рядно. Аз сложих 7.5 чаши сега е по-добре. Искам само да попитам mama mia рецептата за хляба приложена в тази тема. Съотношение 2.2 чаши вода към 4 чаши брашно не става ли много рядка сместа? На мен ми се видя много рядка и добавих още една чаша брашно и хляба стана чуден. Много благодаря на mama mia за предоставените рецепти. :clap:
ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ НА ВСИЧКИ
Това е лично мое мнение, не ангажирам никого с него.
Желая Ви МНОГО КЪСМЕТ!
mama mia
Мнения: 616
Регистриран на: Пон Ное 29, 2004 5:03 pm
Местоположение: Montreal

Re: Козунак - от къде?

Мнение от mama mia »

Към Калеко-прав си много за брашното.И аз добавих докато стане по-гъсто тестото.Идея нямам -така съм записала някога си преди година две.Сега ще си го коригирам.А за хляба 2,2 вода за 2 брашно така го правя аз.Редичко е ама става хубав хляба.Важното е всеки да си уцели вкуса,аз давам по моя а вие си коригирате.Айде чакам снимки на козунаците!!!
Лек и успешен, слънчев ден!
Съединението прави силата!
iveta333
Мнения: 161
Регистриран на: Вто Ное 07, 2006 3:20 am
Местоположение: Montreal

Re: Козунак - от къде?

Мнение от iveta333 »

И аз благодаря за рецептата! Сложих 7 мерителни чаши брашно и сега чакам машината да го омеси- малко и беше зорно да го завърти в началото, но аз с една дървена лъжица и помогнах.А за хляба, аз си замесвам тестото в машината, а го пека във фурната- става много по-хубав хляб, но изисква повече време.Слагам 3 мер. чаши марна вода на 6 мер. чаши брашно и стават два хляба в големите тесни форми.
Лек ден и от мен !!!
Аватар
petiov
Мнения: 195
Регистриран на: Съб Дек 09, 2006 10:28 am
Обратна връзка:

Re: Козунак - от къде?

Мнение от petiov »

mama mia написа:Инак аз пускам машината на програма 4 -хляба също си правя на нея ,пише сандвич.
Мене ми не е ясно как така на програма която пече хляб се меси тесто. Или ти прекъсваш програмата преди да е започнало печенето? :wasntme: Малко сложничко ми се види. :worried:
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Козунак - от къде?

Мнение от pumpy »

demococcus написа: Всъщност, чакай малко. Ти каква мая ползваш - да не е някаква химическа!? Може би затова ти работи при 100-150 градуса :!: Това, над което аз се пъна е класическата мая от дрожди.
На мен не ми е работа да разбирам от козунаци по това време на годината, но си мисля- вие за едни и същи градуси ли си говорите ?
Защото 100-150 F са около 38-65 C, което горе долу се вписва в това, което пишеш за класическа мая....
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: Козунак - от къде?

Мнение от anxeli »

Защо бре пумпи, кога правите чала хлебчетата?
И аз направих нешо подобно сега, с по-малко захар, вече само такива ще правя, супер се надуват, според мен многото захар прецаква нещата ...
Между другото няма химическа мая :lol:, просто едната е сушена на гранули, а другата е прясна, на кубче. Вътре са си същите гадини, замразявай ги, суши ги, пак са живи. Само нагряването над 40-43градуса целзий ги трепе, а също така и ако са произведени преди повече от година. Така че внимание със втасването във фурната, вратата трябва да е отворена поне. Аз я нагрявам леко и я спирам, след това ги оставям вътре само на лампата, обикновено е достатъчно :).
Изображение
Циганите - на Сатурн !
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Козунак - от къде?

Мнение от pumpy »

anxeli написа:Защо бре пумпи, кога правите чала хлебчетата?
За всеки Шабат, но не по време на Песах ;) Тази седмица сме на хляб без мая - маца.
Публикувай отговор