Документи БУКУРЕЩ. Зимна сесия'2009.

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Публикувай отговор
desiR
Мнения: 142
Регистриран на: Пет Мар 13, 2009 8:13 am
Местоположение: Montréal, QC
Обратна връзка:

Документи БУКУРЕЩ. Зимна сесия'2009.

Мнение от desiR »

Здравейте, колеги!
Предполагам, че повечето от нас, все още не са се разделили със стреса около интервюто, но тъй като наближават празници, ние се стягаме и с документите за Букурещ. По този повод си направих един рисърч на темата от миналите сесии и на инфото в официалния сайт за имиграция в Кебек. Ще споделя с вас, какво открих като актуалност в момента, с МОЛБА към по-запознатите и администраторите да КОРИГИРАТ ТАЗИ ИНФОРМАЦИЯ, където е нужно.

I ФОРМУЛЯРИ (които се изтеглят от официалния сайт)

1. Контролен лист (Liste de contrôle)
В нашия сайт по повод на него намерих следното: "Съберете посочените документи. Отбележете правилно и точно секциите в контролния лист и го прикрепете към вашите документи (достатъчно е с кламер). Ето тук е контролния лист, както и другите приложения (B, C, D: http://www.cic.gc.ca/francais/pdf/trous ... F37106.pdf )

2. Молба за постоянно пребиваване (Demande de résidence permanente au Canada)
- последната версия, която открих на този формуляр imm0008 е от 10-2008:
http://www.cic.gc.ca/francais/pdf/trous ... 08fgen.pdf
- попълва се САМО ОТ ВОДЕЩИЯ КАНДИДАТ;

3. ANNEXE 1: ANTÉCÉDENTS/DÉCLARATION /Анекс 1: Сведения за вашето минало/
- последната версия, която открих на този формуляр е от 01-2009:
http://www.cic.gc.ca/francais/pdf/trous ... 008_1F.pdf
- попълва се И ОТ ДВАМАТА - водещ+придружаващ (и деца над 18 г.);

4. ANNEXE 5: DÉCLARATION D'INTENTION DE RÉSIDER AU QUÉBEC IMMIGRATION ÉCONOMIQUE
/Анекс 5: Декларация с цел установяване в Квебек/
- последната версия, която открих е от 10-2002:
http://www.cic.gc.ca/francais/pdf/trous ... 008_5F.pdf;
- попълва се САМО ОТ ВОДЕЩИЯ КАНДИДАТ;

5. RENSEIGNEMENTS ADDITIONNELS SUR LA FAMILLE /Допълнителни сведения за семейството/
- последната версия, която открих на този формуляр imm5406 е от 04-2008:
http://www.cic.gc.ca/francais/pdf/trous ... M5406F.PDF
- попълва се И ОТ ДВАМАТА - водещ+придружаващ (и деца над 18 г.);
============================================================

II ДОКУМЕНТИ (лични)

1. Актове за раждане (на възрастни и деца)
! БЕЗ нотариална заверка, само с превод от ЗАКЛЕТ преводач
Тук изчетох много варианти и откроих 2 основни. Изпращат се ИЛИ преведени ксерокопия на оригиналите (!без нотариална заверка) ИЛИ преведени дубликати за чужбина (с правоъгълен печат на гърба). Тъй като за Виена ние си извадихме дубликати за чужбина, снимахме ги, БЕЗ да ги заверяваме нотариално и ги преведохме при заклет преводач, сега смятаме да направим същото.

2. Удостоверение за брак/ развод
! БЕЗ нотариална заверка, само с превод от ЗАКЛЕТ преводач

3. Паспорти (на възрастни и деца)
! САМО ксерокопие на 2-3 стр. с личните данни, БЕЗ преводи и нот. заверки

4. Свидетелство за съдимост ЗА ЧУЖБИНА ОТ БЪЛГАРИЯ (на двамата кандидати)
! Изпраща се ОРИГИНАЛ + заклет превод
Изваждат се в Районния съд по местоживеене със следните докс:
- бележката за платена такса (може да се плати на място или по банка);
- заявление (дават го на място);
- лична карта;
- акт за раждане;
- удостоверение за идентичност на имената (за жените, които са сменили името си след брака). Макар, че тук четох случаи, в които този документ не е бил необходим. Аз също смятам да се пробвам без него.
Уточнения за СОФИЯ: Доколкото знам, до скоро свидетелствата за съдимост се вадеха в Районния съд до Римската стена, но от 1 декември' 2009, тази услуга вероятно е преместена на нов адрес: ул. Патриарх Евтимий 2. Поне така разбрах от информация на сайта на съда и в нет-а.

5. Снимките
- официално се искат 6 бр., но тук прочетох, че много хора са изпратили 7-8 броя ЗА ВСЕКИ ЧЛЕН;
Много и различни са мненията дали снимките се лепят или не върху официалния формуляр, дали и как се надписват и пр. Като сверих с инструкциите от кебекския сайт, аз реших следното:
- в 4 отделни плика поставям снимките на всеки член от семейството (напр. 7 бр.);
- надписвам една снимка от всеки комплект с ТРИТЕ ИМЕНА И ДАТА НА РАЖДАНЕ на латиница;
- върху плика отново надписвам ТРИТЕ ИМЕНА, ДАТА НА РАЖДАНЕ и кой какъв е в процедурата - водещ, придружаващ, син, дъщеря;
- все още се чудя дали някъде да пиша "кога са направени снимките; цвят на очи и коса; ръст;" - тези данни, някои от кандидатите са писали върху снимките (незнам как са успяли :lol: ) или върху пликовете;
- ясно е, че има специални инструкции за снимките, които НЕ са като за паспорт. Ние си ги бяхме разпечатали и ги занесохме във фотото, но там хората си бяха запознати по въпроса.
- на нас, тази услуга ни излезе 32 лв. (4 души по 8 снимки МОМЕНТАЛНИ, до 10 мин.);

6. Бележка (платежно) от платени такси за разглеждане на докс
- банката за преводи към Букурещ е само една: МКБ Юнион банк, но може във всеки офис;
- данните на Букурещката банка не ги открих, но разбрах, че Юнионбанк си ги знае и са наясно с канадската процедура;
- имат си определени кодове за "разглеждането на докс" и за "визите", които се водят "Такса за постоянно пребиваване". Ето тук са кодовете и цените, валидни от 9 НОЕМВРИ'2009:
http://www.unionbank.bg/index.php?p=ser ... anguage=bg

7. CV за двамата кандидати
Този документ, НЕ Е упоменат официално, НО! е бил поискан в последствие на много от кандидатите. Затова, може би е добре да се изпрати по едно кратко CV...

ДВА ВАЖНИ ДОКУМЕНТА: Сертификатът и Договора за финансова независимост!!!
Колеги, прочетох, че в миналите сесии, при успешно интервю, в края, изпитващият е давал В ПЛИК това, което трябва да се изпрати в Букурещ. Под "ТОВА", други съфорумци визират втория екземпляр от Сертификата (на който НЕ пише ТИТУЛЯР) и Договорът за финансова независимост. На мен обаче, никой не ми даде никакъв плик и разяснение, а само Сертификатите в 2 екземпляра! ДОРИ НЕ СЪМ ПОДПИСВАЛА ДОГОВОР ЗА ФИНАНСОВАТА НЕЗАВИСИМОСТ, само ми показа този, който изпратих до Виена и ме попита има ли промени - аз казах НЕ! и той си го прибра.
Сега се чудя как да постъпя??? МОЛЯ ЗА ПОМОЩ ОТ АДМИНИСТРАТОРИТЕ!!!!
- Да изпратя оригиналът от втория екземпляр на Сертификата (не, този на който пише Титуляр) ИЛИ НЕГОВО КСЕРОКОПИЕ???
- Да попълня нов финансов договор и да го изпратя или?!?
27.05.2009 DSC Виена
17.06. Accusé
29.10. Покана за интервю по е-mail (по пощата-ЗАГУБЕНА!)
03.12. Интервю
16.12.DRP Букурещ
20.01.2010 Баркодове
19.02.Медицински 15.03 OK
13.05.Покана за визи
07.06. ВИЗИ
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Документи БУКУРЕЩ. Зимна сесия'2009.

Мнение от Linko »

И на двата въпроса отговорът е "да". Изпращаш в Букурещ вторият екземпляр на сертификата а не негово ксерокопие и попълнен наново договор за финансова независимост.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
desiR
Мнения: 142
Регистриран на: Пет Мар 13, 2009 8:13 am
Местоположение: Montréal, QC
Обратна връзка:

Re: Документи БУКУРЕЩ. Зимна сесия'2009.

Мнение от desiR »

Linko, БЛАГОДАРЯ! Както винаги - точен, ясен и бърз отговор :handshake:
27.05.2009 DSC Виена
17.06. Accusé
29.10. Покана за интервю по е-mail (по пощата-ЗАГУБЕНА!)
03.12. Интервю
16.12.DRP Букурещ
20.01.2010 Баркодове
19.02.Медицински 15.03 OK
13.05.Покана за визи
07.06. ВИЗИ
Аватар
azu
Мнения: 50
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 10:10 am
Местоположение: Plovdiv

Re: Документи БУКУРЕЩ. Зимна сесия'2009.

Мнение от azu »

desiR, вие сте супер!
Първо, честито за сертификатите!
Ние тамън се чудихме от къде да я захванем.Мислихме да пуснем тема по въпроса, ама ни изпреварихте. :D
Това, което сте написали по-горе си е цял труд.Браво! :handshake: Определено ще е много полезно за всички!Някъде бяха казали,че всички лични документи от първия пакет за Виена се изпращат и за Букурещ - всичко изброено по-горе + дипломите, но доста четохме по въпроса и никъде не се споменава за тях.Явно не е така!Мислим,че това, което сте писали като пакет документи за Букурещ е всичко.Не забелязваме нещо да е изпуснато.НО!Може да грешим.Ако някой се сеща за допълнителни неща, ще сме благодарни да пише!
18.03.2009-DCS Vienne
11.04.2009-Accusé
01.12.2009-Entrevue
11.01.2010-Документи Букурещ
22.01.2010-Баркодове
22.02.2010-Мед. формуляри
01.03.2010-Медицински
23.03.2010-ОК
14.04.2010-покани
30.04.2010-ВИЗИ

ОПОЗНАЙ РОДИНАТА,ЗА ДА ЕМИГРИРАШ ПО-БЪРЗО!
zikasi
Мнения: 28
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:48 am
Местоположение: Varna

Re: Документи БУКУРЕЩ. Зимна сесия'2009.

Мнение от zikasi »

И аз се чудех за договора за финансова независимост. Нали трябваше да носим по 3 екзампляра на интервюто и да ги разписваме. Питах накрая на интервюто и ми каза, че щом няма промяна не е нужен нов договор. Но явно за тези които нямаме промяна ще трябва да разпишем по един екземпяр и да им го пратим.
За Виена си вадих от Общината Акт за раждане и Удостоверение за семейно положение за чужбина и ми казаха, че важат 6 месеца. Мислех си да пусна тези които ги имам, но за Букурещ ще е по добре да си извадя нови да не се окаже, че е проблем.
Документи Букурещ - 05.01.2010
Баркодове- 26.01.2010
Медицински - 24.02.2010
О.К. медицински - 23.03.2010
Покана за виза -10.06.2010
desiR
Мнения: 142
Регистриран на: Пет Мар 13, 2009 8:13 am
Местоположение: Montréal, QC
Обратна връзка:

Re: Документи БУКУРЕЩ. Зимна сесия'2009.

Мнение от desiR »

Първо, използвам случая ЛИЧНО да поздравя azu и zikasi със сертификатите! :handshake:
Много се радвам и за всички останали, които, за съжаление, не познавам, но се вълнувахме заедно с тях! :y:
Сесията още не е свършила и затова аз искам да кажа още веднъж на тръпнещите - НАИСТИНА НЯМА СТРАШНО! ТАЗИ СЕСИЯ ЯВНО Е КЪСМЕТЛИЙСКА!
Сега по темата...
zikasi написа:За Виена си вадих от Общината Акт за раждане и Удостоверение за семейно положение за чужбина и ми казаха, че важат 6 месеца. Мислех си да пусна тези които ги имам, но за Букурещ ще е по добре да си извадя нови да не се окаже, че е проблем.
Относно давността на "Удостоверение за семейно положение" съм склонна да приема, че е възможно да има 6 м. срок, защото по тази точка има много обстоятелства, които подлежат на ПРОМЯНА - може да настъпи развод, смърт, раждане и пр. Аз не съм вадила такова за Виена но нямах проблем. Тук също мисля да го пропусна.
Относно давността на "Акта за зараждане"... може и да бъркам, но не виждам логика дубликата да има срок 6 м. :?: На практика, в тази информация НИЩО не може да се промени - нито датата на раждане, нито родителите и т.н.... Единствената логика е общината да иска да печели с преиздаване, но пък на мен не ми казаха за такъв срок и не открих някъде официална информация по темата... незнам... ако някой е запознат - да каже?! Защото и аз мисля да си пусна дубликата от м. Май... пък и четох в стар пост, че има хора, които са си извадили наведнъж 3 дубликата (еднакви) и са си изпращали по един оригинален дубликат с превод - до Виена, до Букурещ и си пазят 1 за Кебек...
27.05.2009 DSC Виена
17.06. Accusé
29.10. Покана за интервю по е-mail (по пощата-ЗАГУБЕНА!)
03.12. Интервю
16.12.DRP Букурещ
20.01.2010 Баркодове
19.02.Медицински 15.03 OK
13.05.Покана за визи
07.06. ВИЗИ
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Документи БУКУРЕЩ. Зимна сесия'2009.

Мнение от Linko »

Тези срокове си ги измислят общинарите в разрез с всякакви правила и изисквания за да събират повече пари от такси. :)
А това "Удостоверение за семейно положение" се вади излишно, актът за брак и съдебното решение за развод са достатъчни.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
zikasi
Мнения: 28
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:48 am
Местоположение: Varna

Re: Документи БУКУРЕЩ. Зимна сесия'2009.

Мнение от zikasi »

Благодаря Linko за бързият и точен отговор. Това съмнение го изяснихме, пращам това което имам и не се занимавам повече с Общината.
Честито на всички получили сертификати и късмет на всички останали.
Документи Букурещ - 05.01.2010
Баркодове- 26.01.2010
Медицински - 24.02.2010
О.К. медицински - 23.03.2010
Покана за виза -10.06.2010
musil
Мнения: 43
Регистриран на: Пет Окт 30, 2009 5:01 am

Re: Документи БУКУРЕЩ. Зимна сесия'2009.

Мнение от musil »

Първо да благодарим на desiR за изчерателната информация :clap:
Поздрави и от нас за zikasi за успешния завършек на интервютата за тази седмица. Стискаме палци на останалите за другата седмица.
За финансовата независимост, при нас имаше промята и наистина единия от трите екземплярите го оставихме на мосюто, единия трябва да го пратим в Букорещ, а за другия още не ми е ясно( може би е като кацнем там).
Аватар
kikolilokiko
Мнения: 997
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 4:31 pm

Re: Документи БУКУРЕЩ. Зимна сесия'2009.

Мнение от kikolilokiko »

desiR e свършила страхотна работа :y: може да се добави към статиите на сайта ;) ако модераторите преценят, че е полезно :)

не знам само дали има нужда да се добавя контролен лист към документите

най-обикновено ксерокс копие на акта за раждане и брак без нотариална заверка и само с превод на френски или английски от фирма за преводи вършат работа

погледнето на сайта описанието - на румънците даже не им искат превод, защото техните актове са изписани на латиница ;)

не се шашкайте ;) щом до тук сте я докарали нещата вървят :) а и да има нещо те ще ви се кажат какво да пратите

третият екземпяр за финансовата независимост може да се поиска на летището при пристигане
Аватар
milla
Модератор
Мнения: 1115
Регистриран на: Чет Фев 19, 2004 3:09 pm
Местоположение: BG, Пловдив, вече в Монреал

Re: Документи БУКУРЕЩ. Зимна сесия'2009.

Мнение от milla »

kikolilokiko написа:desiR e свършила страхотна работа :y: може да се добави към статиите на сайта ;) ако модераторите преценят, че е полезно :)...
А това тук не ви ли ориентира достатъчно относно всичко свързано с документите до Букурещ? :wasntme:

http://bgcanada.com/portal/index.php?mo ... icle&id=96

http://bgcanada.com/portal/index.php?mo ... cle&id=126
Мечтите се постигат, когато се потрудиш за тях, така както вятърът гони облаците, докато се покаже слънцето!
Аватар
kikolilokiko
Мнения: 997
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 4:31 pm

Re: Документи БУКУРЕЩ. Зимна сесия'2009.

Мнение от kikolilokiko »

milla написа:
kikolilokiko написа:desiR e свършила страхотна работа :y: може да се добави към статиите на сайта ;) ако модераторите преценят, че е полезно :)...
А това тук не ви ли ориентира достатъчно относно всичко свързано с документите до Букурещ? :wasntme:

http://bgcanada.com/portal/index.php?mo ... icle&id=96

http://bgcanada.com/portal/index.php?mo ... cle&id=126
надявам се не го приемаш като нещо негативно
в статиите има неща от различни хора - например за медицинските от Роси и Боби http://www.bgcanada.com/portal/index.ph ... icle&id=45
затова предложих да има и на desiR за докумените до Букурещ, положен е труд, който може да се уважи ;) ако модераторите решите
още едно мнение не омаловажава нещата на сайта
или не се насърчава инициативата
Аватар
milla
Модератор
Мнения: 1115
Регистриран на: Чет Фев 19, 2004 3:09 pm
Местоположение: BG, Пловдив, вече в Монреал

Re: Документи БУКУРЕЩ. Зимна сесия'2009.

Мнение от milla »

kikolilokiko, погрешно си разбрал постинга ми. Напротив, приветствам с радост всичко, което би допълнително статиите на портала! :handshake:
В случая това, което е написано от desiR преповтаря вече съществуващата информация на портала. Затова попитах дали съществуващата информация събрана на едно място в статията за Букурещ не ви ориентира достатъчно. Та с този въпрос ми се искаше да разбера кое не и достига например на тази статия, така че има нужда отново да се изписва същата информация, подредена по подобен начин. Целта ми е да чуя какво не одобрявате там или кое да си преподреди или промени, за да се подобри тази вече съществуваща статия, за улеснение на всички ви.

Иначе, наистина поздравления за desiR за положения труд! Много хубаво е синтезирана информацията за документите до Букурещ. Чудесно е, че има хора като нея, които не само черпят информация, но и полагат труд, за да помогнат на другите, с това, което им е по възможностите.
Мечтите се постигат, когато се потрудиш за тях, така както вятърът гони облаците, докато се покаже слънцето!
desiR
Мнения: 142
Регистриран на: Пет Мар 13, 2009 8:13 am
Местоположение: Montréal, QC
Обратна връзка:

Re: Документи БУКУРЕЩ. Зимна сесия'2009.

Мнение от desiR »

Здравейте!
Наистина съжалявам, че темата предизвика разговори ИЗВЪН нея. Извинявам се на всички, които съм засегнала по някакъв начин - СЪС СИГУРНОСТ НЕ СЪМ ЦЕЛЯЛА ТОВА! Или пък да се възползвам от чуждо авторство. На практика, почти всичко, което се пише във форума, е вече написано тук по-рано. И аз дълбоко ценя безкористния труд на администратори, модератори и съ-форумци, които са споделили опит.
От самото начало на темата, аз ясно казвам, че НЕ аз съм автора, а това е инфо, събрано ОТ ПРЕДИШНИ СЕСИИ, което ще рече и статиите на Мила и подобните теми от последните няколко "випуска" имигранти. Никога не съм претендирала да бъда публикувана някъде като оригинален текст. Цялата работа е в това, че просто исках да ПОЛУЧА ПОТВЪРЖДЕНИЕ, че съм на прав път, преди да стартирам процедурата за Букурещ. И вместо да задавам въпрос по въпрос, реших да направя този списък. Още веднъж се извинявам за внесените недоразумения и се надявам, че ако има проблем с тази тема, тя винаги може да бъде променена или премахната.
Желая успех на колегите, които сега се захващат с етап "Букурещ" и вярвам, че и занапред ще можем да разчитаме един на друг :handshake:
27.05.2009 DSC Виена
17.06. Accusé
29.10. Покана за интервю по е-mail (по пощата-ЗАГУБЕНА!)
03.12. Интервю
16.12.DRP Букурещ
20.01.2010 Баркодове
19.02.Медицински 15.03 OK
13.05.Покана за визи
07.06. ВИЗИ
Аватар
kikolilokiko
Мнения: 997
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 4:31 pm

Re: Документи БУКУРЕЩ. Зимна сесия'2009.

Мнение от kikolilokiko »

извинявам се, ако съм засегнал някой
предполагам, че тези които вървят по процедурата си задават същите въпроси като тези, които вече са минали и затова още едно мнение не е излишно, а е добро дошло ;)
особено ако то е относно стъпките, които трябва да следват
може би съм се впечатлил повече от колкото трябва от нещата, които е написала desiR без да чета достатъчно другите (без да ги омаловажавам) за което се извинявам
чел съм много полезни неща и се надявам за в бъдеще да чета
затова исках да насърча хора като desiR да пишат такива
надявам се, че ако не съм бил полезен, то поне не съм попречил
Публикувай отговор