два сериозни въпроса за experienced ppl

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Заключено
nEiLL
Мнения: 29
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 2:07 am
Местоположение: bulgaria

два сериозни въпроса за experienced ppl

Мнение от nEiLL »

здравейте
имам 2 конкретни въпроса:

(1) След първоначалното влизане в канада, има ли минимален срок за престой преди да можеш да излезеш от страната? Колко време се чака за първоначалните документи/разрешителни/etc. след получаването на които вече можеш да излезеш от канада и без проблем да се върнеш след някои друг месец?

(2) Някой изтеглял ли е роднина (съпруга, дете, ..) по програмата Sponsor a Member of the Family Class http://www.cic.gc.ca/english/sponsor/ -- интересува ме колко време отива от подаването на application-а до пристигането на роднината в Канада? (в техния сайт пише че са направили промени с цел съкращаване на сроковете.. ?)

В моя случай ме изненадоха с твърде скорошен expire на визата и от там си мисля по варианта да сляза в торонто да си свърша работата по т.1 , след което да се върна в бг и да организирам т.2 , и живот&здраве на 2то ми кацане в торонто да сме both 8)

PS: прочетох на един от документите пристигнали с визата, че не мога да отсъствам от Канада повече от 730 дни за 5 години, но кога точно ги мерят и има ли проблем още в 1та година да осъстваш примерно 6 месеца?!
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: два сериозни въпроса за experienced ppl

Мнение от Koko »

По т.1 - документа който ти е необходим за да влезнеш отново в Канада без проблеми е Pеrmanent Resident (PR) Card - би трябвало да я получиш бързо, в рамките на няколко седмици само. Имаш ли PR картата след това няма друга формалност която да те задържа в Канада, а останалите документи могат да се направят и по-късно, макар че можеш да подадеш документи за Social Insurance Number например веднага след като пристигнеш.

По т.2 - ако става дума за съпругата ти - да, наистина сега сроковете са по-малки, но все пак отнема някъде между 6 месеца и 1 година. Не мога да ти кажа по-конкретно колко точно. Преди се чакаше повече и имаше повече формални изисквания.
nEiLL написа: В моя случай ме изненадоха с твърде скорошен expire на визата и от там си мисля по варианта да сляза в торонто да си свърша работата по т.1 , след което да се върна в бг и да организирам т.2 , и живот&здраве на 2то ми кацане в торонто да сме both 8)
Визата има валидност 1 година от датата на медицинските - не би трябвало да си изненадан, но направи всичко възможно да кацнеш в Канада преди визата ти да е изтекла.
nEiLL написа: PS: прочетох на един от документите пристигнали с визата, че не мога да отсъствам от Канада повече от 730 дни за 5 години, но кога точно ги мерят и има ли проблем още в 1та година да осъстваш примерно 6
есеца?!
В документите би трябвало да пише (има го и в официалния сайт) че трябва да си в Канада 730 дни от всеки 5 години, като ги броят ден по ден, така че няма проблем да отсъстваш от Канада цялата първа година след като си веднъж вече си кацнал.
nEiLL
Мнения: 29
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 2:07 am
Местоположение: bulgaria

Re: два сериозни въпроса за experienced ppl

Мнение от nEiLL »

Koko написа:Визата има валидност 1 година от датата на медицинските - не би трябвало да си изненадан, но направи всичко възможно да кацнеш в Канада преди визата ти да е изтекла.
15 март 03 медицински преглед в София
10 юни 03 резултатите от медицинския са обработени и заведени към файла ми във Виена
12 авг 03 дата на издаване на визата
20 феб 04 изтичане валидността на визата

ти ако намираш някаква логика в дати и срокове ела ми се обади :lol: 8) :lol:

доколкото за кацането, в писмото подробно са ми обяснили как ако просроча и с 1 ден expirationa губя абсолютно правата си и трябва да кандидатствам от самото начало :roll: :D
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: два сериозни въпроса за experienced ppl

Мнение от Koko »

15 март 03 медицински преглед в София
10 юни 03 резултатите от медицинския са обработени и заведени към файла ми във Виена
12 авг 03 дата на издаване на визата
20 феб 04 изтичане валидността на визата

ти ако намираш някаква логика в дати и срокове ела ми се обади :lol: 8) :lol:

доколкото за кацането, в писмото подробно са ми обяснили как ако просроча и с 1 ден expirationa губя абсолютно правата си и трябва да
кандидатствам от самото начало :roll: :D
Когато имаш работа с бюрократична система като канадската, недей очаква да има логика :wink:
Може би сега нещата малко са се променили - при мен случая беше такъв - датата на медицинските ми беше 31 януари и съответно визата беше валидна до 31 януари следващата година, т.е. точно една година.

Все пак си мисля че до февруари догодина имаш доста време - почти половин година - би трябвало да ти стигне за това да дойдеш до Торонто. От първия ти постинг човек остава с впечатление че имаш останали няколко седмици само.

Пожелавам ти късмет в Канада. :beer:
nEiLL
Мнения: 29
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 2:07 am
Местоположение: bulgaria

Re: два сериозни въпроса за experienced ppl

Мнение от nEiLL »

Koko написа:Пожелавам ти късмет в Канада. :beer:
Tnx & cheers !! :beer: :)

BTW nqkoi ako e dyrpal rodnini v canada naskoro, neka da mi drasne 2 reda za tova kak sa se razvili neshtata vyv vremeto etc podrobnost :)
Аватар
VanBC
Модератор
Мнения: 2582
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 7:27 pm
Местоположение: Vancouver, BC

Re: два сериозни въпроса за experienced ppl

Мнение от VanBC »

nEiLL написа:здравейте
имам 2 конкретни въпроса:

(1) След първоначалното влизане в канада, има ли минимален срок за престой преди да можеш да излезеш от страната? Колко време се чака за първоначалните документи/разрешителни/etc. след получаването на които вече можеш да излезеш от канада и без проблем да се върнеш след някои друг месец?
Минимален срок няма, но за да влезеш обратно в Канада трябва да имаш Permanent Residence Card, т.е. или трябва да изчакаш докато я получиш, или ако не изчакаш, трябва някой да ти я прати от Канада в България.
nEiLL написа:(2) Някой изтеглял ли е роднина (съпруга, дете, ..) по програмата Sponsor a Member of the Family Class http://www.cic.gc.ca/english/sponsor/ -- интересува ме колко време отива от подаването на application-а до пристигането на роднината в Канада? (в техния сайт пише че са направили промени с цел съкращаване на сроковете.. ?)
За спонсориране на съпруга има улеснена и по-бърза процедура. Съпругата може да си направи медицинския преглед предварително след което се подават всички документи наведнъж. Още не съм чувал за някой който да е минал през тази процедура и не знам колко отнема но би трябвало да е по-малко от 6 месеца.
nEiLL написа:PS: прочетох на един от документите пристигнали с визата, че не мога да отсъствам от Канада повече от 730 дни за 5 години, но кога точно ги мерят и има ли проблем още в 1та година да осъстваш примерно 6 месеца?!
Условието е през призволен период от 5 години да си прекарал 2 години в Канада, т.е. един ден след влизането ти в Канада можеш да излезеш и да се върнеш чак след 3 години, но в следващите 2 години не можеш да излизаш и за 1 ден.
bp_de
Мнения: 1627
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 11:44 am
Местоположение: USA

Мнение от bp_de »

move da pro4etesch ei towa PDF - 4e.
http://www.cic.gc.ca/english/pdf/kits/guides/3900E.pdf
Аватар
VanBC
Модератор
Мнения: 2582
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 7:27 pm
Местоположение: Vancouver, BC

Re: два сериозни въпроса за experienced ppl

Мнение от VanBC »

И едно допълнение:
nEiLL написа:... В моя случай ме изненадоха с твърде скорошен expire на визата и от там си мисля по варианта да сляза в торонто да си свърша работата по т.1 , след което да се върна в бг и да организирам т.2 , и живот&здраве на 2то ми кацане в торонто да сме both 8)...
Работата няма да стане точно както си я намислил. По-точно, няма да можете заедно да пристигнете в Канада. Процедурата е следната:
- отиваш си БГ и сключвате брак.
- съпругата ти минава медицински преглед.
- ти се връщаш сам в Канада и носиш със себе си всички необходими документи.
- пращаш документите за спонсориране и емиграция на съпругата ти в Мисисага.
- съпругата ти получава виза и идва при тебе.
Заключено