Мерни единици в Канада !

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
rolyd
Мнения: 299
Регистриран на: Пет Апр 10, 2009 2:20 am
Местоположение: Montréal

Мерни единици в Канада !

Мнение от rolyd »

Ето и малко полезна информация за мерните единици тук, че постоянно ги бъркам :idea: :

Канада официално е преминала към метричната система през 1970 г. Повечето от жителите са приели обаче системата само като задължение, това което ще откриете че на много места се използват английските мерни единици самостоятелно или в комбинация със метричната система.
Всички ограничения за скорост са в километри - така че не карайте със 100 мили в час ако има ограничение от 100. Пътните знаци посочват ограниченията в километри/час.
Бензина се продава в литри, но месото и зеленчуците в повечето случай се продават в паундове. Когато видите обозначениe lb. това означава че се използват паундове за мерни еденици.
тежест

1 lb. = 0.4535924 kg

1 kg = 2.20462 lb.

разстояние

1 cm = 0.3937008 inches

1 inch = 2.54 cm

1 mile = 1.609344 km

От тук можете да си свалите една добра програмка, която конвертира всички видове мерни единици и е безплатна
Early awoken chicken early sings (Рано пиле рано пее)
Изображение
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Мерни единици в Канада !

Мнение от ablood »

Всъщност немалка част от местните са неспособни да ти кажат колко е дълго нещо, което стига до третата чертичка след 11-тия инч на рулетката.

Да не говорим, че ненавиждам размери от рода на 4' 2" 3/64 (четири фута, два инча и три шейсет и четвътри). Още повече следващото не са 4/64 а е 1/16.

Единственото по-сложно нещо са знаците от колко, до колко часа е забранено паркирането. :?
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Мерни единици в Канада !

Мнение от Marto »

rolyd написа: Бензина се продава в литри
Повечето канадци мерят разхода на гориво в мили/галон. Допълнително, канадският (английският) галон е доста повече от американския.
Аватар
didi-did
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Фев 06, 2004 6:35 pm
Местоположение: Montreal

Re: Мерни единици в Канада !

Мнение от didi-did »

А как точно се превръщат градусите от Фаренхайт (F), в Целзий (С), и обратното ? :?:
Имаше някаква формула...но незнам как беше :idea:
Животът не се измерва с броя вдишвания,а с моментите,които спират дъхът ни !



http://scandalni.com/wp-content/uploads ... ney400.jpg
Аватар
filipne
Изгонен от форума
Мнения: 3360
Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 12:10 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Мерни единици в Канада !

Мнение от filipne »

didi-did написа:А как точно се превръщат градусите от Фаренхайт (F), в Целзий (С), и обратното ? :?:
Имаше някаква формула...но незнам как беше :idea:
How do you convert degrees Fahrenheit to Celsius and vice versa?
Converting Fahrenheit and Celsius

F = 1.8 C +32 and C= (F-32) x (5/9)

To go from Fahrenheit to Celsius:

* Begin by subtracting 32 from the Fahrenheit number.
* Divide the answer by 9.
* Then multiply that answer by 5.

To go from Celsius to Fahrenheit:

* Begin by multiplying the Celsius temperature by 9.
* Divide the answer by 5.
* Now add 32.

The degree intervals on the Celsius scale number 100 between the freezing and boiling points of water (0° and 100°), whereas there are 180 intervals between them in the Fahrenheit scale (32° and 212°).

So the conversion between scales is 1° C = 1.8°F (9/5°).

(see web link)

Alternative formulae:

Add 40, multiply by 5/9 or 9/5 depending on conversion, subtract 40

* C = (F + 40)5/9 - 40
* F = (C + 40)9/5 - 40
Аватар
didi-did
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Фев 06, 2004 6:35 pm
Местоположение: Montreal

Re: Мерни единици в Канада !

Мнение от didi-did »

Благодаря :beer: :P !
Животът не се измерва с броя вдишвания,а с моментите,които спират дъхът ни !



http://scandalni.com/wp-content/uploads ... ney400.jpg
mwanza
Мнения: 1008
Регистриран на: Пон Апр 24, 2006 12:17 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Мерни единици в Канада !

Мнение от mwanza »

Просто напишете в гуугъл
1lb =? kg
и излиза
1 pound = 0.45359237 kilograms

или

384 in = ? cm
и излиза
384 in = 975.36 centimeters

...
100 C = ? F
100 degrees Celsius = 212 degrees Fahrenheit

и тн
Svilko
Мнения: 252
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 11:21 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Мерни единици в Канада !

Мнение от Svilko »

За какво ви е да превръщате мерните единици, просто свикнете с тукашните.
bp_de
Мнения: 1627
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 11:44 am
Местоположение: USA

Re: Мерни единици в Канада !

Мнение от bp_de »

Svilko написа:За какво ви е да превръщате мерните единици, просто свикнете с тукашните.
Не става толкова лесно - да речем човек 20 -25 години е на СИ система и изведанж му идват разни селскостопански мерни еденици.... кандците кат са официално кажи речи 40 години вече на Метрична система -що не са свикнали ...
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Мерни единици в Канада !

Мнение от IRA »

Защо да не са :roll: Тук всичко си е в нормални мерни единици. Идея си нямам какво е миля, галон и Фаренхайт. Не познавам никой , който да мери разхода на гориво в мили/галон. :roll: С инчовете и футовете се сблъсквам защото работим предимно за САщ , но дори и там някои държавни обекти са в метрична система.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
bp_de
Мнения: 1627
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 11:44 am
Местоположение: USA

Re: Мерни единици в Канада !

Мнение от bp_de »

IRA написа:Защо да не са :roll: Тук всичко си е в нормални мерни единици. Идея си нямам какво е миля, галон и Фаренхайт. Не познавам никой , който да мери разхода на гориво в мили/галон. :roll: С инчовете и футовете се сблъсквам защото работим предимно за САщ , но дори и там някои държавни обекти са в метрична система.
Разправяи ги на някои друг - бил съм 6 пъти в Канада - масово си говорят -бе ти колко плати за 20 квадратни фута шперплат и т.н
Бяхме на една вила и -около 60 км от Ван- отивам в близкото градчето да купувам свредло -викам му на продавача -някаде наи много 50 годишен- даи едно свредло 3 мм ,всъщност всякакво от 2,8 до 3,2 става - ония ме гледаше кат изванземен -казах му да ме заведе до рафта с свредлата да си намеря - тои го напррави и си взе една тетрадка да си запишел щото тои за сефте чувал такова нещо ама на опаковките си пишеше дори -верно че с 5 пати по малки букви отколкото цифрите в инчове ама си пише.
В друг магазин за електроника питам колко струва 1 метър коаксиален кабел за сат - ония скляпаше на парцали горкия 1 мин ... смилих се над него и преформулирах - колко струва 1 фут и човека веднага ми каза.

Присъствам на разговор - помагаме на някакв приятел на зетя да преоборудва една стая- маистора пита клиента колко кабел да му донесе -човека се обърна кам мене щото уж съм токаджия - аз казвам -толкова и толкова метра - маистора рече -
като чуя някои да ми говори в метри и от сорта го чарджвам по 2,така че говори с човешки думи .....

Бащата на зет ми ме е развеждал да ми показва какво е правила неговата фирма - незнам си каква сграда ,едикоя си болница и т.н и досега за 6 посещения никога не е употребявал метри .... винаги е футове ,инчове и т.н

Та населението масово си е на употреба на селскостопанските еденици - както казах 40 години почти уж са на СИ система ама маи само на книга са.
Последно промяна от bp_de на Чет Авг 13, 2009 10:35 am, променено общо 1 път.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Мерни единици в Канада !

Мнение от ablood »

Повечето стандартни плочки са 1 фут (теракотна, мраморна, винилова)
Почти всички строителни елементи са дълги 8 фута (колкото е висока една тукашна стена)
Почти всяка туба олио, антифриз, белина, течност за чистачки.... е един галон (3.78Л)

Изобщо не виждам кога ще минат към метричната система.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: Мерни единици в Канада !

Мнение от speedy »

Всъщност законно е използването и на метричните, и на традиционните канадски мерки. Има много хора, които надебеляват в килограми, но отслабват в паунди.
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Аватар
Rall
Мнения: 2239
Регистриран на: Чет Авг 10, 2006 8:16 am
Местоположение: Raccoon City

Re: Мерни единици в Канада !

Мнение от Rall »

Абе и от тва правят пари гадовете :evil: да си сглобиш един свестен к-т инструменти ти требват и SAE и Metric.
Dead Eyes See No Future
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Мерни единици в Канада !

Мнение от Marto »

ablood написа:един галон (3.78Л)
Това е американския. Канадския галон е като английския - 4.5 литра.

В Канадските магазини много течности се продават на 3.78 литра просто заради общия пазар.

Чудили ли сте се някога, защо продават кока-кола в шишета от 691мл в безиностанциите? Щото така ги продават в САЩ - по 20 американски унции... те дори си имат популярно словосъчетание там - туен'иаунскоук.
Публикувай отговор