Кога си взехте първата кредитна карта в Канада?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
dea
Мнения: 360
Регистриран на: Пет Фев 08, 2008 12:21 pm
Местоположение: Montreal

Кога си взехте първата кредитна карта в Канада?

Мнение от dea »

Отивам днес в Роял Банк да си платя първите сметки за интернет и телефон. Служителката ми предлага да кандидатствам за кредитна карта.
Някой получил ли е кредитна карта от банката на втория-третия месец от пристигането си? Разумно ли е да кандидатствам ако нямам доходи :?:
‘You can’t control what happens in life, but you can control the way you respond’
Jim
Мнения: 211
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 11:12 am
Местоположение: Montreal

Re: Кога си взехте първата кредитна карта в Канада?

Мнение от Jim »

Абсолютно неразумно е да кандидатстваш за кредитна карта на 2 месец, особено ако не учиш и не работиш!
От такова прибързано кандидатстване трупаш черни точки в кредитното си досие. Служителите на RBC няма как да не го знаят това нещо, но явно използват незнанието на имигрантите като лесен начин за да отчитат дейност.

Служителите на RBC злоупотребяват често с наивността на клиентите си. По всичко личи че това е политика на банката, а не някаква единична грешка на даден служител. Така че внимавайте.


Отложете кандидатстването за кредитна карта за по-късно - когато си намерите работа или като запишете да учите нещо. Ако имате статут на учащ - вече имате реални шансове да ви одобрят.
Fireman

Re: Кога си взехте първата кредитна карта в Канада?

Мнение от Fireman »

Jim,
защо трупа черни точки в кредитното си досие.
Аватар
filipne
Изгонен от форума
Мнения: 3360
Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 12:10 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Кога си взехте първата кредитна карта в Канада?

Мнение от filipne »

Fireman написа:Jim,
защо трупа черни точки в кредитното си досие.
Защото вероятността да й откажат е много голяма и това се вписва в кредитното досие.
Предполагам товa е имал в предвид Jim.
Чувал съм, че и това преди колко време сте пристигнали същоима значение.
dea
Мнения: 360
Регистриран на: Пет Фев 08, 2008 12:21 pm
Местоположение: Montreal

Re: Кога си взехте първата кредитна карта в Канада?

Мнение от dea »

Имам ли кредитно досие преди да са ми издали кредитна карта?
‘You can’t control what happens in life, but you can control the way you respond’
Аватар
thebull
Мнения: 263
Регистриран на: Пет Окт 12, 2007 8:08 am
Местоположение: Монреал

Re: Кога си взехте първата кредитна карта в Канада?

Мнение от thebull »

Даниел Кътев беше писал една хубава статия за кредитното досие.

Кредитните карти са си продукт или стока ако щете, затова не намирам нищо странно че от RBC са ви предложили.
Разбира се може да кандидатсвате колкото си искате но всеки един отказ сваля кредитния рейтинг.
За хора които са новопристигнали и са без минало се даватт кредитни карти срещу гаранция.
Гаранцията са пари които се блокират, т.е те си стоят на сетката ви но не можете да ги пипате. Когато започат да ви плащат след 6 до 12 месеца принципно парите се отблокират.
Например за да се издаде Master Card от BMO с лимит 600CAD на новопристигнал ще му се поиска да блокира 750CAD на сметката си (125% гаранция). За всяка банка е различно.

Накратко казано - щом нямате доходи и не искате да блокирате пари изчакайте още малко - направете поне 6 месеца.
Имам ли кредитно досие преди да са ми издали кредитна карта?
Не и точно това е проблема. Кредитно досие не значи само кредитна карта, а целия ви финансов живот тука (нека така го нарека).
Този живот включва всичко - какво получавате, как си плащате сметките, теглите ли заеми и дали ги погасявате редовно, вземали ли сте социал, шомаж и т.н. Затова поживейте и лека полека нещата ще се наредят.
zigi
Мнения: 136
Регистриран на: Сря Авг 23, 2006 8:01 am
Местоположение: Montreal

Re: Кога си взехте първата кредитна карта в Канада?

Мнение от zigi »

Позволявам си да не се съглася с твърдението, че отказват навсякъде кредитни карти на новопристигнали :) Ние с жена ми имахме кредитни карти, преди да сме си получили даже резидентските. Не знам каква е политиката на другите банки (а и не искам да узнавам), но банката, която ползваме има специална програма за новопристигнали и ни дадоха кредитна карта БЕЗ да са ни блокирали НИКАКВИ средства. Е, лимитът е редуциран на 1000 долара месечно, но ни дадоха и на двамата, тоест семейният лимит си е 2000. Естествено, никой не ви задължава да я взимате, това е опция и всеки сам си преценява дали му е по джоба да поддържа кредитна карта, но мисля, че ако човек си прави сметката, не е трудно. ДОРИ и да не работи все още и да е на КОФИ например и да кара на парите от курса и детски, да речем. Ние досега не сме имали проблем с плащанията на задълженията ни и кредитното ни досие го отчита, надявам се :). Познавам, освен нас, още две семейства, които са се възползвали от тази опция. Само да добавя, картите са VISA.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Кога си взехте първата кредитна карта в Канада?

Мнение от pumpy »

Вчера се видях с един приятел, който е взел първата си кредитна карта на 4 година. В началото кандидатства на около 10 месец с работа и му отказаха. Днес е с официална работа от 150 кинта на седмица и са му дали. Единственият запис в кредитното му досие през това цялото време е най-вероятно запитване от FIDO, когато си е подновявал договорите за телефона - до сега 2 пъти на всеки 2 години.

Видимо е оцелял 4 години без кредитна карта и съвсем нищо му няма ;) , освен че опровергава тезата на каката за тръстиката...
Fireman

Re: Кога си взехте първата кредитна карта в Канада?

Мнение от Fireman »

При всеки е строго индивидуално.
Пумпи,не знам дали си поглеждал форумите на bgtoronto,но там има доста повече коректност и приятно отношение за разлика от форумите на bgcanada - батето,каката,мухата....дъра бъра :)
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Re: Кога си взехте първата кредитна карта в Канада?

Мнение от becks »

dea написа:Отивам днес в Роял Банк да си платя първите сметки за интернет и телефон. Служителката ми предлага да кандидатствам за кредитна карта.
Някой получил ли е кредитна карта от банката на втория-третия месец от пристигането си? Разумно ли е да кандидатствам ако нямам доходи :?:
Аз кандидатсвах за кредитна карта в Роял Банк 1 месец след като пристигнах и получих 2000$ лимит, без никакви обезпечения. По това време бях получил втория си пей чек в Канада със заплата 6.75$/час :lol: Така, че тези легенди как само с обезпечение става са дъра-бъра.

Според мен
- кандидатствайте онлайн
- кандидатствайте към края на месеца - 15-20 число. (тва са мои предположения) - към края на месеца гледат да си изпълнят плана за отпуснати кредити
- декларирайте пред банката недоказан доход (например от бакшиши). Ако не работите не знам дали ще ви обърнат внимание ;)
- дайте си СИН номера. Мисля, че кредитното досие се води по СИН номер
- за предишен адрес, дайте адрес в Канада, не в България, за да не се разбере че току-що сте дошли. Аз като предишен адрес дадох хотел в Торонто, където бях спал 5 дни.

Това което говоря е преди 2 години. Сега нещата с кредитите са малко по-различни
„Летните сензациЙ – нови промоциЙ на хавлиЙ с всички зодиЙ и други джунджуриЙ!”
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Re: Кога си взехте първата кредитна карта в Канада?

Мнение от survivor »

Дадоха ни веднага в Канада Тръст secured credit, т. е. с блокирани пари. Ама това преди 7 години.
Жени
Мнения: 1120
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 5:11 pm
Местоположение: Торонто

Re: Кога си взехте първата кредитна карта в Канада?

Мнение от Жени »

И на нас ни дадоха secured credit cards с блокирани 1000 долара в тях още при първото кандидатстване на втората седмица от пристегането ни. :wink:

Нито аз, нито мъжът ми имахме работа към момента на кандидатстването!

Може би имаше значение, че бяхме открили сметка вече в същата банка с всичките ни пари, които пристигнаха от БГ няколко дни след нас!

П.П. Това се случи точно преди 2 години. На днешната дата кацнахме и днес сме рожденници! :lol:
kapitan
Мнения: 380
Регистриран на: Пон Окт 27, 2008 2:10 am
Местоположение: Монреал

Re: Кога си взехте първата кредитна карта в Канада?

Мнение от kapitan »

аз си взех кредитна карта на третия месец в Квебек,град Монреал,но лимита не беше висок.кредитната карта е полезна според мене,ако се купува често по интернет,хубавото също е,че има и 21 дни гратисен период без лихви,но си зависи пак дали напълно върши работа.иначе класическите кредитни карти с близо 20% лихва излизат доста солено,ако разбира се има остатъчен невърнат остатък по картата.
ама се трупа кредитна история като я ползваш коректно.абе ала-бала за консуматорското общество тук,но няма как,така е.....
niki477
Мнения: 99
Регистриран на: Нед Дек 23, 2007 7:36 pm

Re: Кога си взехте първата кредитна карта в Канада?

Мнение от niki477 »

Аз получих моята кредитна карта на 5-ия месец ,не бях кандидатствала преди това.Отидох до Роял банк и там ми предложиха да кандидатствам,приех.Агентаката ме помоли да седна и изчакам и след 10 минутки ,дойде да ме пита ,устройва ли ме кредитна карта с лимит 5000$ :D ,каза че ще си получа картата по пощата след около 2 седмици.
Alisa75
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:49 pm

Re: Кога си взехте първата кредитна карта в Канада?

Мнение от Alisa75 »

Малко тактика и стратегия около издаването на кредитни карти.
Дали ще ви издадат първа кредитна карта или ще ви откажат не малък фактор играе късмета.
За да ви бъде издадена такава необходимо условие е да имате отворено кредитно досие в двете кредитни централи Екофакс и Транс Юнион,т.е да сте им познати по някакъв начин ,а запознаването с тях става когато направите запитване към банката за първа кредитна карта.Банката се обръща към тези централи за да получи информация за кредитният ви рейтинг на базата на която да прецени дали да ви издаде карта или не и с какъв лимит да бъде тя.Съответно до този момент банката установява ,че вие в тези централи не сте им познати и нямате кредитен файл и е логично да ви откаже,Но банката взема решението да го направи ли или да ви даде карта,централите служат само на банката да и помогне в преценката за вашия кредитен статус и може да реши да ви даде редовна кредитна карта с малък лимит 500-1000д за да станете един вид неин клиент.За целта банката взема като фактор на внимание банковата ви сметка/кандидатствайте в началото само в банка в която имате сметка и движение по нея/ ,какви постъпления имате в нея ,какво движение на парите,какви фактури минават-телефон,интернет,мобилен,хидро,чекове за наем.
По този начин дали ще получите карта или не вие образно казано ставате клиент на кредитните централи ,които ви отварят досие и от този момент започва да ви тече и кредитната история.Ако имате късмет и сте получили карта ОК,ако не не се ядосвайте ,вече сте сложили началото на кредитната си история.Сам по себе си отказът не се явява негатив за историята ви ,негатив се трупа от всяко чекване което кредитната институция прави към кредитните централи,независимо дали сте одобрен в последствие от банката за искания кредит или не от кредитното ви досие което се определя от така наречения кредит фико скор се смъкват 3-5 точки.
така ,че моята препоръка е направете един първи опит даже и да е отрицателен ,ще бъде в плюс за вас по горе изброените причини,но ако ви откажат спрете с опитите ,кандидатствайте минимум след 6 месеца отново,защото както горе цитирах всяко скорошно кандидатстване ще ви яде точки от кредитния рейтинг и намалява шанса ви за получаване на първа кредитна карта.
След първия отказ е резонно да кандидатствате за секщред карт ,ако имате средства и желание да блокирате средства за известен период от време ,това е по сигурната опция за установяване на добро кредитно досие ,но не е задължителна,просто ще спечелите мн. време до плучаване на първата си карта след което нещата за следващите от които бихте имали нужда биха станали по различни.
В частност кредитното ви досие се определя от много фактори,най важният е финансовия ,как работите с картата и как плащате, състоянието на целият ви баланс,но също много важни са от колко дълго време имате кредитна история/тя започва да тече от първия чек който е направен в кредитното бюро,от колко дълго време живеете на последния си адрес и от колко дълго време сте на последната си работа.Факторът доходи е също важен ,но по тежест е след предходните защото тук лесно се манипулира ,т.е. спокойно можеш да си напишеш в апликацията по високи доходи ,които в по вечето случаи е трудно на банката да провери.
Всичките тези фактори влияят на нивото на кредитното ви досие ,а това като цяло се отразява на лимита на картата който ще ви отпусне банката.
Има едно неписано правило -миним. 2 години на един адрес .2 год. на една работа над 700 фико скор в екофакс и над 650 в транс юнион за да ви има кредитодателя по голямо доверие.Това се установява от банката като ви направи чек на кредитното досие и данните от него съвпаднат с данните които сте попълнили в апликацията.Не може да разчитате на голямо доверие от страна на банката ,ако например сте написали в апликацията си ,че живеете на дадения адрес от 2 год. и сте на дадената работа от 2 год.,а в кредитното ви досие да фигурират други дати,даже и да ви е мн. висок кр. рейтинг банката спокойно може да ви откаже заема ,заради което е добре да сте запознати с кредитното си досие и когато апликирате за карти да пишете същите данни които фигурират в досието ви.За целта си поръчайте копие на Кредитното ви досие от двете централи за да си знаете ситуацията,много пъти самото досие не се ъпгрейдва в разумни срокове от кредитните централи и наистина може да има разлика в настоящия ви статус като адрес и месторабота които сте сменили и вие не лъжете ,но се разминават с данните на кредитната централа.в този случай може да се обадите на кредитната централа да направи корекция.
Копие на кр. си досие може да получите един път годишно безплатно или всеки друг път когато го пожелаете с/у около 25 д.
Мое мнение е да си видите досието преди всяко кандидатстване за кредит и да стифирате нещата така ,че инфото което давате и това от кр. агенция да съвпада,освен това и точките,защото под 700т и 650 според кр. агенция банка карта няма да ви даде ,а само си цапате досието с поредното кандидатстване.
В кредитното досие НЕ се вписва размерът на доходите ви,вие ги попълвате в апликацията ,но банката няма как да получи инфо за тях от кредитната централа така ,че може да ги завишите,много рядко банката може да ги получи от работодателя ви по телефона,банките знаят,че това е конфиденциална информация и не е по закона да се издава и не си правят труда да звънят на работодатели,така ,че е малка вероятноста да разберат ,че има разминаване в това което сте написали с реалните ви доходи,но те все пак трябва да бъдат съобразени с работата ви ,не може да пишеш сервитьор или продавач със 100К год. заплата ,но можеш да напишеш максимума който се взема в национален мащаб за извършваната професия,макар и доходът ти да е по малък.
Това всичко се отнася за кандидатстване за кредитна карта,за кредитни линии,лоани,авто лоани,моргиджи важат същите правила ,но там има други изисквания за доказване на дохода ,сега банките са по взискателни и изискват при проверката и нотис оф асистмънт и дан. декларации за предходните 1-3 год.
Успех на кандидатстващите.
Публикувай отговор