Въпросче за влизане и пребиваване в България?

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Аватар
teomat.com
Мнения: 561
Регистриран на: Нед Яну 18, 2009 11:16 am
Местоположение: Canada
Обратна връзка:

Въпросче за влизане и пребиваване в България?

Мнение от teomat.com »

Ако се влезе в България с канадски паспорт, колко дена можеше да се остане и трябва ли все още да се регистрираш в районното полицейско управление?
def34
Мнения: 435
Регистриран на: Пет Ное 16, 2007 9:28 am
Местоположение: Toronto

Мнение от def34 »

По принцип разрешения, безвизов престой за канадски граждани е 90 дни.За чужденци се изисква да посочат на ГКПП-то адрес в Р.България на който ще пребивават по време на престоя.Хотелите които настаняват чужденци ги вписват в специален регистър, който се предоставя на полицията ежедневно.Физическо или юридическо лице, което предоставя подслон на чужденец, в срок до 5 дни след предоставянето на подслона писмено уведомява службата за административен контрол на чужденците или районното управление на Министерството на вътрешните работи по местонахождението си за това обстоятелство, като съобщава имената, датата на раждане, гражданството, номера и серията на документа за самоличност на чужденеца.
Друг е въпроса,че българските граждани, които не са загубили българското гражданство или не са се отказали от него не се смятат за чужденци.Ако имаш бг паспорт или лична карта и канадски паспорт ги носи и двата,понякога ги искат.Ако имаш само кан.паспорт можеш да кажеш че бг паспорта ти е изтекъл и не си го подновявал.
Аватар
teomat.com
Мнения: 561
Регистриран на: Нед Яну 18, 2009 11:16 am
Местоположение: Canada
Обратна връзка:

Мнение от teomat.com »

def34 написа: Друг е въпроса,че българските граждани, които не са загубили българското гражданство или не са се отказали от него не се смятат за чужденци.
Благодаря за бързия отговор.
Става въпрос за детето което си е български гражданин с изтекал паспорт и няма лична карта, затова ще пътува с канадския паспорт.
Това по-горе си го написал във връзка с това че ако български гражданин няма нужда да се ходи до районното ли?

Когато се приберем ще му извадим лична карта и подновим паспорта, но не съм сигурна дали ако си влязъл с канадски паспорт не трябва ли пак трябва да излезеш с него?

А какво става ако влезеш с изтекъл български паспорт, може ли да се излезе с лична карта или канадски паспорт?
def34
Мнения: 435
Регистриран на: Пет Ное 16, 2007 9:28 am
Местоположение: Toronto

Мнение от def34 »

teomat.com написа:
def34 написа: Друг е въпроса,че българските граждани, които не са загубили българското гражданство или не са се отказали от него не се смятат за чужденци.
Благодаря за бързия отговор.
Става въпрос за детето което си е български гражданин с изтекал паспорт и няма лична карта, затова ще пътува с канадския паспорт.
Това по-горе си го написал във връзка с това че ако български гражданин няма нужда да се ходи до районното ли?

Когато се приберем ще му извадим лична карта и подновим паспорта, но не съм сигурна дали ако си влязъл с канадски паспорт не трябва ли пак трябва да излезеш с него?

А какво става ако влезеш с изтекъл български паспорт, може ли да се излезе с лична карта или канадски паспорт?
По принцип всички български граждани следва да представят български документи за самоличност.Моят съвет е ако детето ви няма бълг.паспорт да представи канадския, като ако ви питат кажете че българския е изтекъл и го представете.Също така ако паспорта е бил унищожен, откраднат или загубен може да поискате от съответното посолство да ви бъде издаден временен такъв със срок на валидност до 12 месеца, като от България може да си изкара постоянен такъв.Тъй като задължително ще преминавате през ЕС , на връщане може да се представи и само лична карта.
Не мога да ви кажа дали при влизане или излизане следва да представяш едни и същи документи.Закона за българските документи за самоличност не третира двойното гражданство, поради което преценката е на граничния офицер.Той по скоро преценява дали документите са истински, валидни и дали няма наложена забрана за напускане на България.Едва ли сравняват кой с какъв документ е влязъл и с какъв излязъл.
Никой не ходи до Районното!Няма такова изискване дори за чужденци, а само за хора които приютяват чужденци.Вашето дете е български гражданин, поради което и не попада под разпоредбите на Закона за чужденците.
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Мнение от speedy »

Влизал съм с изтекъл български и валиден канадски, без лична карта. След това изваждане на нов български и излизане с валиден български (и канадския естествено). Нямах проблеми.
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
bamboo forest
Мнения: 13
Регистриран на: Пон Юли 13, 2009 11:18 am

Re: Въпросче за влизане и пребиваване в България?

Мнение от bamboo forest »

здравейте!
днес изпратих жена ми за канада и е имала проблеми на летище софия, защото имала право да пребибава в българия 3 месеца на всеки 6...
това значи 3 месеца тук 6 месеца трябва да е извън българия.платила е някаква глоба, незнам колко, но това няма значение... надявам се, че няма да има проблеми на имиграцията в торонто.
kapitan
Мнения: 380
Регистриран на: Пон Окт 27, 2008 2:10 am
Местоположение: Монреал

Re: Въпросче за влизане и пребиваване в България?

Мнение от kapitan »

какви са тези глупости? :shock: аз не съм запознат,но си мисля,че с придобиване на канадско гражданство,човек има право да си запази и българското,тоест да има и двойно гражданство.не е ли така?! :shock: така,че не виждам,защо българин трябва да влиза с др.си канадски паспорт в Б-я,след като влиза в Б-я и си е и българин?!задавам си този въпрос,ако правилно съм разбрал ситуацията.просто има някои хора,които излишно си причиняват трудности. :lol:
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Въпросче за влизане и пребиваване в България?

Мнение от pumpy »

kapitan написа:какви са тези глупости? :shock: аз не съм запознат,но си мисля,че с придобиване на канадско гражданство,човек има право да си запази и българското,тоест да има и двойно гражданство.не е ли така?! :shock: така,че не виждам,защо българин трябва да влиза с др.си канадски паспорт в Б-я,след като влиза в Б-я и си е и българин?!задавам си този въпрос,ако правилно съм разбрал ситуацията.просто има някои хора,които излишно си причиняват трудности. :lol:
Защото изваждането на български паспорт в Канада е безмислено скъпо, понякога невъзможно технически ( ако си в Калгари, например )
Освен това жената от примера може изобщо да не е българка. Според мен влизането и излизане от БГ се прави с лична карта и въпроса е приключен - все едно директен полет до Канада няма.
Аватар
lz2arn
Мнения: 703
Регистриран на: Нед Авг 03, 2003 11:54 am
Местоположение: mtl.qc.ca
Обратна връзка:

Re: Въпросче за влизане и пребиваване в България?

Мнение от lz2arn »

kapitan написа:какви са тези глупости? :shock: аз не съм запознат,но си мисля,че с придобиване на канадско гражданство,човек има право да си запази и българското,тоест да има и двойно гражданство.не е ли така?! :shock: така,че не виждам,защо българин трябва да влиза с др.си канадски паспорт в Б-я,след като влиза в Б-я и си е и българин?!
Поради "срока на годност" на документите. Бюрокрацията е хитро животно, и подновяването на документите е един от нейните хранителни източници. Моята прабаба например е имала нужда от един документ през живота си, а валидността на новите се скъсява до 5-10 години, така че да има постъпления в касичката. Подновяването зад граница е рабира се по-скъпо. Комбинирането пътувам си и подновявам документи върши работа, но.... Та изтеклия документ бива обявен за невалиден, на индивида биват създавани трудности - "няма да те пуснем, ще си изпуснеш полета, нямаш право, трябва да се поднови" и така човек си плаща на администрацията, за да не му пречи толкова много. Остава малка пречка - проверката на хартийката на граница, митница, полиция, община, you name it.
Благодаря на отговорилите. Дважди на премълчалите.
bamboo forest
Мнения: 13
Регистриран на: Пон Юли 13, 2009 11:18 am

Re: Въпросче за влизане и пребиваване в България?

Мнение от bamboo forest »

за жалост за момента има само канадски паспорт... някой ден ще и изкараме и един български ... като му дойде времето ;)
def34
Мнения: 435
Регистриран на: Пет Ное 16, 2007 9:28 am
Местоположение: Toronto

Re: Въпросче за влизане и пребиваване в България?

Мнение от def34 »

bamboo forest написа:за жалост за момента има само канадски паспорт... някой ден ще и изкараме и един български ... като му дойде времето ;)
По всяка вероятност жената е канадка, без българско гражданство.Глобили са я защото има право да пребивава в България само с цел туризъм, т.е 3 месеца .За по дълъг престой се изисква виза.
Аватар
teomat.com
Мнения: 561
Регистриран на: Нед Яну 18, 2009 11:16 am
Местоположение: Canada
Обратна връзка:

Re: Въпросче за влизане и пребиваване в България?

Мнение от teomat.com »

Благодаря за отговорите. И аз като poumpy стигнах до извода че е най-добре да се влезе с канадските паспорти или с личните карти и да се излезе с новите лични карти, тъй като полетите са от и до европейска държава. Ваденето на нови бг паспорти се обезсмисля. Разбрах че и ваденето на нови шофьорски книжки си е сложно упражнение заради медицинските които трябва да се правят.
kapitan
Мнения: 380
Регистриран на: Пон Окт 27, 2008 2:10 am
Местоположение: Монреал

Re: Въпросче за влизане и пребиваване в България?

Мнение от kapitan »

за теб,като гледам,издаването на всички бг документи за самоличност ти е сложно упражнение......май ще си стоиш само по 3 месеца в Бг,винаги когато се прибираш......странни са някои хора брей... :roll:
Модератор: Без лични квалификации. Това е неофициално предупреждение. Следващото ще бъде официално.
Fireman

Re: Въпросче за влизане и пребиваване в България?

Мнение от Fireman »

А може ли да се откаже човек от Българското си Гражданство още със стъпването си в Канада? И да получи Канадско Гражданство,щом се отказва от предходното?
def34
Мнения: 435
Регистриран на: Пет Ное 16, 2007 9:28 am
Местоположение: Toronto

Re: Въпросче за влизане и пребиваване в България?

Мнение от def34 »

Fireman написа:А може ли да се откаже човек от Българското си Гражданство още със стъпването си в Канада? И да получи Канадско Гражданство,щом се отказва от предходното?
Не може!Можеш да се откажеш от българско гражданство едва след като продобиеш друго такива или си в процедура по добиване на чуждо гражданство.Това че искаш да се откажеш от някакво гражданство не ти дава никакви предимства при получаването на канадско такова, а то се придобива по съответния ред.
Публикувай отговор