КАКЪВ СМИСЪЛ ИМА, ДЕТЕТО ВИ ДА ЗНАЕ БЪЛГАРСКИ ЕЗИК?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Заключено
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от ablood »

Phill написа:И дори нашите деца да научта български, то те едва ли ще се върнат в България, а вашите внуци със сигурност няма да го научат.
IFF написа:Защо да ги мъчим с още един безсмислен език,може би за да не ни гризе съвестта че сме си напуснали родината...
Fireman написа:Ами защо тогава Вие,Върлите защитници на всичко Българско сте Емигрирали :?:
Когато са били в България са плуели срещу нея.
Дойдоха в Канада и станаха родолюбци. Че и децата напъват.
Аватар
kurta007
Мнения: 1121
Регистриран на: Съб Яну 14, 2006 7:48 am
Местоположение: Белия Свят

Мнение от kurta007 »

becks написа:
gazara написа:Седя и едвам се сдържам да не тегля една майна на всичките дето се наричате българи
Ами тегли им - бахти новопоканадчените цървули :evil:
аиде без обиди :evil:
ти да не си нещо повече а ?
а и доколкото знам нямаш деца пък си седнал акъл да даваш на другите за техните деца
като не ти харесва тук самолети към България има всеки ден
Phill
Мнения: 177
Регистриран на: Чет Юни 04, 2009 5:12 pm
Местоположение: Русе

Мнение от Phill »

Германия и Холандия вече няколко години говорят, че искат да депортират обратно турските, иракските, афганистанските и други подобни емигранти. Причината е, че тази паплач се капсулира в гета, не учи езика, не се интегрира и се държи агресивно. Искат постоянно да се строят нови джамии, да ходят с пердета по главите и т.н.
В крайна сметка ти отиваш в една страна, която е благосклонна да те приеме и ти трябва да се съобразяваш ежедневно с този факт. Никой не те е карал насила. Както някой каза - полети колкот искаш до България.
Децата ти трябва от уважение към родината си, а тя вече не е България да знаят преди всичко този език, а не българския. Те ако имат толкова огромна мотивация и нужда да го учат - ще го научат.
Обикновено един човек, като няма умствен потенциал прибягва до лични нападки. И не смятам в никакъв случаи анадолския манталитет да си най и по от другите и да гледаш от високо и да се слагаш сам себе си за някаква ценност и реликва е положително.
В стила на някои от форумците ще го кажа по-ясно - боли го някой чепката, че си българин. Или знаеш езика и се натискаш да бачкаш като другите или майната ти.
На всичкото отгоре тия дето реват за българския език пишат изключително неграмотно .... само от визия ли ще го докарваме, а малко акъл? То пък една визия ....
Първи урок по френски 18.06.2009
Подадени док. към Виена 29.09.2009
Акюзе 30.10.2009
Писмо TEFAQ 18.01.2010
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Мнение от speedy »

Значи за мен нещата стоят така:

В Канада не е забранено да се знае и говори български език. Аз предпочитам (егоистично и без патриотични аргументи) да говоря с тях на български. Следователно и те ще трябва да го знаят.
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Аватар
teomat.com
Мнения: 561
Регистриран на: Нед Яну 18, 2009 11:16 am
Местоположение: Canada
Обратна връзка:

Мнение от teomat.com »

Въпрос на личен избор, но не на родителите, а на детето :lol:

Чудя се как може да мразите нещо, което никога не ви е навредило?


А ВАЗОВ мразите ли го?
Иван Вазов написа:
БЪЛГАРСКИЯТ ЕЗИК


Език свещен на моите деди
език на мъки, стонове вековни,
език на тая, дето ни роди
за радост не - за ядове отровни.

Език прекрасен, кой те не руга
и кой те пощади от хули гадки?
Вслушал ли се е някой досега
в мелодьята на твойте звуци сладки?

Разбра ли някой колко хубост, мощ
се крий в речта ти гъвкава, звънлива -
от руйни тонове какъв разкош,
какъв размах и изразитост жива?

Не, ти падна под общия позор,
охулен, опетнен със думи кални:
и чуждите, и нашите, във хор,
отрекоха те, о, език страдални!

Не си можал да въплътиш във теб
създаньята на творческата мисъл!
И не за песен геният ти слеп -
за груб брътвеж те само бил орисал!

Тъй слушам сè, откак съм на света!
Сè туй ругателство ужасно, модно,
сè тоя отзив, низка клевета,
що слетя всичко мило нам и родно.

Ох, аз ще взема черния ти срам
и той ще стане мойто вдъхновенье,
и в светли звукове ще те предам
на бъдещото бодро поколенье;

ох, аз ще те обриша от калта
и в твоя чистий бляск ще те покажа,
и с удара на твойта красота
аз хулниците твои ще накажа.

Пловдив, 1883
Аватар
filipne
Изгонен от форума
Мнения: 3360
Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 12:10 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от filipne »

Вероятно никога не са го чели.
Аватар
kurta007
Мнения: 1121
Регистриран на: Съб Яну 14, 2006 7:48 am
Местоположение: Белия Свят

Мнение от kurta007 »

Въпрос на личен избор е.Които иска да ги учи които иска да не ги учи.Тва е .Точка.
Големите "патриоти" които странно защо са избягали от така скъпата им родина и изведжъж тук ги наляга някъв псевдо-патриотизъм бъдете малко по демократични и приемете избора на другите без да ги псувате и обиждате и т.н.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от pumpy »

Phill написа: Децата ти трябва от уважение към родината си, а тя вече не е България да знаят преди всичко този език, а не българския. Те ако имат толкова огромна мотивация и нужда да го учат - ще го научат.
Защо ли си мисля, че "родина" има нещо общо с раждане или и на мен българският език ми е много чужд.
Между това да знаеш местният език и да отричаш майчиният си има голяма разлика и не разбирам как едното е свързано с другото. Сигурно внуците ми няма да говорят български, което е съвсем нормално, не очаквам момчетата ми да се оженят за българки, но това и не е моя грижа.
Днес вярвам, че едно дете прекарва безкрайно много време пред телевизора и от там може спокойно да дойдат няколко часа седмично за учене на майчин език. Разбира се някой се гордеемч с това което сме, други не се - всичко започва от главата....
Аватар
filipne
Изгонен от форума
Мнения: 3360
Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 12:10 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от filipne »

Ето един, който е "обиждал" преди доста време:

“О, неразумни и юроде, поради что се срамиш да се наречеш болгарин…”
Phill
Мнения: 177
Регистриран на: Чет Юни 04, 2009 5:12 pm
Местоположение: Русе

Мнение от Phill »

Родината не е там, където си се родил, а там където си израснал. Родината е там, където са ти спомените от детството - онези хубавите.
Някои се опитват чисто по български маниер да вметват лъжи, в изказа който е имал съвсем друг смисъл. Всеки един от вас мрази държавата България, но обича нейната природа, обича нейната атмосфера, обича мястото. Ако знаехте, че има дори минимален шанс да преборите държавата с нейната корупция и беззаконие сигурно все още щяхте да сте тук? Иначе нямаше да сте там..
И ако вие сега имате възможността насилствено да накарате децата си да научат български, то как ще накарате внуците си? И къде ще е смисъла от това, което правите?!
Човек може да бъде горд, че е българин без дори да знае дума български - това няма нищо общо с езика. Вие сигурно също сте горди, че сте българи, въпреки че сте имигрирали.
Както беше казано по-горе - патриотизма е ви е симпатичен, но много закъснял...
Първи урок по френски 18.06.2009
Подадени док. към Виена 29.09.2009
Акюзе 30.10.2009
Писмо TEFAQ 18.01.2010
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от pumpy »

Да "мрязя" е много силна дума и в нито един случай не се вмества в представата ми за БГ.
Предал съм се - това съм по-склонен да приема. Предал съм се да:
1. се сблъсквам ежеминутно с простотия и безхаберие
2. да се боря за елементарни всекидневни неща
3. да ходя по улицата, вместо там където ми е мястото
4. да вадя зъби, които ясно осъзнавам, че може да бъдат спасени
5. да възпитавам децата си в 10 заповеди, които всеки около тях, непрекъснато нарушава.....

За всичко това, а и за много други неща, българсият език изобщо не е виновен. Не вярвам някога да съм способен да се изразявам на френски или английски по начина, по който го правя на български, ето защо децата ми и ще говорят български. За да мога да им предам всичко което смятам за нужно в този живот. Ако може и да четат още по-хубаво - тогава ще имат още едни източник на информация, ще са развили малко повече сивото си вещество, ще знаят и могат повече и то без да се налага да се лишават от кой знае какво, даже според мен няма да се лишават от нищо....

Когато големият след училище ми подхвърля нещо на английски, аз в част от случаите изобщо не го разбирам и това днес когато смятам, че съм доста напред с този език. Какво ще стане утре ако се предам и за това ?
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Мнение от speedy »

Phill написа: Всеки един от вас мрази държавата България, но обича нейната природа, обича нейната атмосфера, обича мястото.
да допълня poumpy - сложи българския език сред атмосферата и мястото и спорът става излишен.
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Phill
Мнения: 177
Регистриран на: Чет Юни 04, 2009 5:12 pm
Местоположение: Русе

Мнение от Phill »

Доста често спора се поражда от това, че на някои хора езика им изпреварва акъла. Лошото е, че когато нещата се изяснят много от тези с бързите езици не се извиняват....
Първи урок по френски 18.06.2009
Подадени док. към Виена 29.09.2009
Акюзе 30.10.2009
Писмо TEFAQ 18.01.2010
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Мнение от speedy »

За да съм по ясен - няма как да разкажа и да предам на английски следните фрази:

"Абе ей, шашкънин! То що пипаш гроздето бе?! Ей ся ш'та фана да та опу'ам!" Следват и думи, които не мога да напиша поради правилата във форума. Мястото няма да издавам, да не се окаже че това е на някой дядо му. За протокола - не можа да ме хване. На 11-12 години бягах бързо...
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Phill
Мнения: 177
Регистриран на: Чет Юни 04, 2009 5:12 pm
Местоположение: Русе

Мнение от Phill »

Това дето си го написал показва богатството и красотата на българския език, най-вече използван по този начин. Само, че емоцията, която създава у нас едва ли ще бъде разбираема за децата и внуците...
Ето това исках да кажа още от самото начало - емоциите, които ние имаме, като българи и да ги налагаме на децата си те няма да ги почувстват по същия начин. И да научат български, то този език за тях няма да е това, което е за нас. Благодаря на всички, които ме обвиниха в отказ от българското!
Първи урок по френски 18.06.2009
Подадени док. към Виена 29.09.2009
Акюзе 30.10.2009
Писмо TEFAQ 18.01.2010
Заключено