Как е френският в Quebec?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Публикувай отговор
justine
Мнения: 111
Регистриран на: Сря Яну 30, 2008 9:44 am
Местоположение: Sofia

Мнение от justine »

Ами, я кажете тогава, ако все пак взема да не си разваля много, много произношението /хипотетично/, как гледат кебекарите на говорещите по- традиционен френски. Щото, ако си траят хората и не държат останалите да говорят по тяхному, няма да е толкова зле. Сега си мисля също, че е малко нахално от моя страна да се подигравам, затова моля да ме извинят тези, които считат, че кебекарският френски има място под слънцето и че е много хубав, защото все пак това е положението на тази територия. Добре ще е обаче да зная предварително с лошо око ли се гледа на литературния и на разговорния френски :nut: френски.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

ablood, в разговорния френски френски je suis също се изговаря съвсем различно от учебникарския вариант.

justine, зависи от средата в която си. Най-много да си спечелиш някое maudit francais :lol:
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
Lub0
Мнения: 6899
Регистриран на: Вто Авг 26, 2003 11:42 am
Местоположение: Sunnyvale Trailer Park, Nova Scotia
Обратна връзка:

Мнение от Lub0 »

Айде да покажем и английският:

http://www.youtube.com/watch?v=TncdhLGjFTE
Lub0 for President!
###############
"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена...
Аватар
gazara
Мнения: 173
Регистриран на: Сря Авг 10, 2005 6:23 pm
Местоположение: Pierrefonds(montreal)

Мнение от gazara »

Говори се много различен френски от този който сме учили в Бъл.много се "яде" при произнасянето на думите,но само се замислете как би се чувствал имигрант в бъл. който е учил български в своята страна и чуе разговор м/у софиянец и транчанлия?!ха ха...ще има де се пули и да вика това тук е друг език...ха ха
А това,че говорите с децата си на други езици е срамно...но за това всеки си носи кръста,не съм аз този който ще ви съди...
С мойте деца на Бъл.,те така или иначе ще научат перфектен френски(кебекарски) и надявам се английски
http://bgtheatreadventure.weebly.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

Ако си сред културни хора няма да гледат с лошо око.
Аз лично след 6 години в Монреал, все още не мога да свикна със звука, който издават. Е не ми е така шокиращо както в началото, ама като се разквакат, разцъкат , джъкат и други подобни , ми става лошо. По принцип не съм почитал на френския, но не ме дразни. Тукашния вариант е болка за ушите, поне за мен. За сега не съм срещнала друг език , който да ми действа толкова зле . :roll:
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
kikolilokiko
Мнения: 997
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 4:31 pm

Мнение от kikolilokiko »

това на анимационните филмчета не е ли шега?!
или действително така говорят???
emilcho написа:Хубаво е, че и в тази тема цари дух на приятелство, толерантност и взаимно уважение
Аватар
thebull
Мнения: 263
Регистриран на: Пет Окт 12, 2007 8:08 am
Местоположение: Монреал

Мнение от thebull »

Lub0:
Айде да покажем и английският:
http://www.youtube.com/watch?v=TncdhLGjFTE

:lol: :lol: :lol: :lol: :D :D :D :D :D :D
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Ако има още прати. :beer:
Absent
Мнения: 27
Регистриран на: Пон Апр 19, 2004 3:52 am

Мнение от Absent »

ако наистина обичаш френския-ами не си за тук,братче
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от ablood »

Всъщност квебекарите също се делят на класи. Много от образованите, с по-високо ниво на култура говорят език, много по-близък до френския, отколкото шофьорите, техниците, повечето дребни чиновници, продавачи и пр. Разбира се изключения има много.

Дълги години квебекчани са били управлявани от англофони, поради което са се превърнали предимно във фермерски народ. Малцина са имали достъп до образование, административни постове и подобни, изискващи по-висока култура.

Така, че не можем да очакваме от хора, над 90% от които са деца, внуци и правнуци на селяни да говорят с парижки акцент. :wink:
Аватар
kikolilokiko
Мнения: 997
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 4:31 pm

Мнение от kikolilokiko »

ablood написа:Всъщност квебекарите също се делят на класи. Много от образованите, с по-високо ниво на култура говорят език, много по-близък до френския, отколкото шофьорите, техниците, повечето дребни чиновници, продавачи и пр. Разбира се изключения има много.

Дълги години квебекчани са били управлявани от англофони, поради което са се превърнали предимно във фермерски народ. Малцина са имали достъп до образование, административни постове и подобни, изискващи по-висока култура.

Така, че не можем да очакваме от хора, над 90% от които са деца, внуци и правнуци на селяни да говорят с парижки акцент. :wink:
извинявай за личния въпрос, но защо говориш с децата си на френски, а не на български
emilcho написа:Хубаво е, че и в тази тема цари дух на приятелство, толерантност и взаимно уважение
Аватар
nikolovata
Мнения: 290
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 4:40 pm
Местоположение: До mоста...

Мнение от nikolovata »

Аз пък смятам, че местният език, както и американският английски, са доста по-емоционални, непосредствени и непревзети езици.
И многото англицизми с френски окончания придават допълнителен колорит. Харесва ми да говоря на двата езика (англ. и френски) в едно изречение. Направо ми е КУУл.
Опънмайндване :lol: му е майката!

А сега, изяжте ме :wink:
Mненията са като задниците, всички ги иmаmе, но не винаги е удачно да ги показваmе!
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от ablood »

nikolovata написа:Аз пък смятам, че местният език, както и американският английски, са доста по-емоционални, непосредствени и непревзети езици.
Всъщност си съвсем права. Аз например винаги съм се възхищавал на колорита и очарованието на шопския диалект. ;-)
Въпреки, че има едни скучни 10-тина % съвпадащи с книжовния български.
Странджата
Мнения: 3606
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:00 pm
Местоположение: Хъшия

Мнение от Странджата »

Това,че Ablood говори с децата си на френски не ме учудва , той си ни е такъв :D , ама човека със сигурност говори на родния си език с косачката си или на снегорина си , особенно когато е валяло много лйо :wink:
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Мнение от Omega3 »

kikolilokiko написа:
ablood написа:Всъщност квебекарите също се делят на класи. Много от образованите, с по-високо ниво на култура говорят език, много по-близък до френския, отколкото шофьорите, техниците, повечето дребни чиновници, продавачи и пр. Разбира се изключения има много.

Дълги години квебекчани са били управлявани от англофони, поради което са се превърнали предимно във фермерски народ. Малцина са имали достъп до образование, административни постове и подобни, изискващи по-висока култура.

Така, че не можем да очакваме от хора, над 90% от които са деца, внуци и правнуци на селяни да говорят с парижки акцент. :wink:



извинявай за личния въпрос, но защо говориш с децата си на френски, а не на български
Вьпреки, че не вьпросьт ти не е отправен кьм мен, предполагам, че говори на френски с децата си за да учи френски от тях. Много често децата надминават родителите сьс знанията си по френски.
Дай на Аблуд обеждаващи мотиви за да говори с децата си на бьлгарски и туко виж започнал и да го прави.
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Мнение от Marto »

"chum" си е английска дума, която се използва и до ден днешен.

А останалото е снобарство. Чудя се къде са тръгнали тези изтънчени парижани от висшето общество да имигрират в дивата Канада. Още по-комично е като си помисли човек колко наистина им е добър френския.
Публикувай отговор