Изнасяне на кола и багаж от Ванкувър до БГ

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
New Arrival
Мнения: 21
Регистриран на: Нед Мар 06, 2005 5:19 am

Изнасяне на кола и багаж от Ванкувър до БГ

Мнение от New Arrival »

Здравейте,

Има ли някой опит с изнасяне на покъщина до БГ? Интересува ме също така как се процедира с изнасяне на кола, документи и т.н.
KVS
Мнения: 463
Регистриран на: Нед Фев 10, 2008 8:16 pm

Мнение от KVS »

Ми и без опит мога да ти кажа как е. Наемаш един контейнер и си чакаш после всичко в БГ. Когато пристигнахме тук, приятелчето ни се смееше на летището и каза следното:

Така е. Идваш с два сака, а си тръгваш с контейнер...

От друга страна, направи си сметка, дали има смисъл да влачиш до другия край на света всичко това.

Успех!
Избийте балъците и тарикатите сами ще измрат!
kurta007 написа: Жени ,ти щом мислиш/макар да стана ясно че не ти се отдава много/ ...
mwanza написа: ако си на социал и деливъри си там форевър.
Аватар
mborodin
Мнения: 439
Регистриран на: Вто Ное 16, 2004 8:05 am
Местоположение: GD_Californie
Обратна връзка:

Мнение от mborodin »

KVS написа:....
Така е. Идваш с два сака, а си тръгваш с контейнер...
....................
Успех!
:D :lol:
Изображение
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Мнение от optics »

Мога да те свържа с нашенец дето работи в такава фирма. Прехвърлил е на доста българи контейнери.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
dobretenov
Мнения: 24
Регистриран на: Пет Май 09, 2008 3:22 am

Контейнер Ванкувер-Варна/Бургас

Мнение от dobretenov »

tztania
Мнения: 25
Регистриран на: Чет Фев 07, 2008 9:04 pm

Мнение от tztania »

Бих ти препоръчала да използваш фирма от Канада ( К& N вършат добра работа), Schenker не бих ги избрала поне аз, а в България като се прибереш всяка митническа агенция може да ти свърши работа. По-добрия вариант е да платиш директно транспорта тук, просто е по-евтино. Според мен най-добрия вариант е да работиш директно с контейнерната линия и да елиминираш посредниците (респективно процента за тях).
Andy D
Мнения: 30
Регистриран на: Чет Май 31, 2007 11:46 am

Мнение от Andy D »

tztania написа:Бих ти препоръчала да използваш фирма от Канада ( К& N вършат добра работа), Schenker не бих ги избрала поне аз, а в България като се прибереш всяка митническа агенция може да ти свърши работа. По-добрия вариант е да платиш директно транспорта тук, просто е по-евтино. Според мен най-добрия вариант е да работиш директно с контейнерната линия и да елиминираш посредниците (респективно процента за тях).

Имаш ли линк за тези K&N?
А пък другите Schenker виж какво ми отговориха, не е ли голяма скъпотия:

Carrier: Swiss Air
Toronto Airport to Sofia Airport

+45 kg 3.50/kg
+100 kg 1.95/kg

Navcan 0.07/kg Minimum 7.00
Fuel 0.65/kg subject to fluctuation
Security 0.21/kg
Handling 35.00

Please note that we do not handle Personal effects only commercial invoice.
If you do not have an account with Schenker then we will require payment in
Cash, certified cheque or credit card payment

The above rates are in Canadian dollars and are subject to change without
prior notice. These rates do not include Dangerous,valuable or perishable
goods, Dangerous goods packing or documentation, insurance or any overseas
charges incurred.

6000 cm3 = 1 kg
"E & OE"
dobretenov
Мнения: 24
Регистриран на: Пет Май 09, 2008 3:22 am

Aман от разбирачи....................

Мнение от dobretenov »

Незная за Вас каква е разликата м/у Schenker и Kune&Nagel. Двете компании са спедитори(forwarding).
-Износителя/Получателя на стока, минава задължително през спедитор в САЩ и Канада. Такива са правилата.
-Минаваики през брокер според мен можеш много разходи да спестиш, особенно до вътрешна точка на България.
-Работа директно с контейнерна линия, не би донесло особен резултат особенно за единичен клиент.

В последния пост се пита Air Cargo, а ние говорим за Контейнерен транспорт


Искам предварително да се извиня, ако съм засегнал някого. Това е моята работа 8 г. Liner Manager SeaLand Line за България, 5 г. Liner Manager APL, 4 г. корабен брокер. Много малко са хората разбиращи от транспорт, мое мнение около 20 човека в България.

Готов съм да отговарям на въпроси....
tztania
Мнения: 25
Регистриран на: Чет Фев 07, 2008 9:04 pm

Re: Aман от разбирачи....................

Мнение от tztania »

dobretenov написа:Незная за Вас каква е разликата м/у Schenker и Kune&Nagel. Двете компании са спедитори(forwarding).
-Износителя/Получателя на стока, минава задължително през спедитор в САЩ и Канада. Такива са правилата.
-Минаваики през брокер според мен можеш много разходи да спестиш, особенно до вътрешна точка на България.
-Работа директно с контейнерна линия, не би донесло особен резултат особенно за единичен клиент.

В последния пост се пита Air Cargo, а ние говорим за Контейнерен транспорт


Искам предварително да се извиня, ако съм засегнал някого. Това е моята работа 8 г. Liner Manager SeaLand Line за България, 5 г. Liner Manager APL, 4 г. корабен брокер. Много малко са хората разбиращи от транспорт, мое мнение около 20 човека в България.

Готов съм да отговарям на въпроси....
Първото твърдение не е вярно, за да направиш износ от Канада или САЩ не е задължително да се минава през спедитор (няма такива правила). В Северна Америка такова понятие като спедитор не съществува. Попълването на митническа декларация може да си го направиш сам във всеки митнически офис ( справка Customs Act.)
За ползването на митнически брокер в България съм съгласна - митнически брокер е напълно различно от спедитор. Вярно е че и двете посочени фирми са спедиторски, но рейтовете на К&N са много по-ниски от тези нa Schenker, а и сервиза на първите е в пъти по-добър.

Ползване директно на контейнерна линия - спестява много разходи.

Много малко са найстина хората разбират от транспорт , а от митнически закони пък още по-малко. Това мога да го твърдя от позицията на митнически брокер с 14 години стаж в България и Канада.
Andy D
Мнения: 30
Регистриран на: Чет Май 31, 2007 11:46 am

Re: Aман от разбирачи....................

Мнение от Andy D »

dobretenov написа:Незная за Вас каква е разликата м/у Schenker и Kune&Nagel. Двете компании са спедитори(forwarding).
-Износителя/Получателя на стока, минава задължително през спедитор в САЩ и Канада. Такива са правилата.
-Минаваики през брокер според мен можеш много разходи да спестиш, особенно до вътрешна точка на България.
-Работа директно с контейнерна линия, не би донесло особен резултат особенно за единичен клиент.

В последния пост се пита Air Cargo, а ние говорим за Контейнерен транспорт


Искам предварително да се извиня, ако съм засегнал някого. Това е моята работа 8 г. Liner Manager SeaLand Line за България, 5 г. Liner Manager APL, 4 г. корабен брокер. Много малко са хората разбиращи от транспорт, мое мнение около 20 човека в България.

Готов съм да отговарям на въпроси....
Аз не съм искал air cargo, питах ги за транспорт на вещите до БГ.
Това ми отговориха, това сложих тук.

Ми добре де като разбираш - кажи как се транспортира багаж до БГ с контейнер?

Tztania, може и ти да ми отговориш ама като за съвсем начинаещ :wink:
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

е няма нужда чак толкова да се разбира, Анди :wink:

пращаш стоките с контейнер, после вместо да наемаш брокер, който ще си вземе парите, попълваш си митническа декларация

другият, по-мързелив начин е, да наемеш брокер и да забравиш за пратката - ама това при условие, че брокерът е точен
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Мнение от becks »

Анди, лично моето мнение - обади се в някоя малка спедиция, не в Кюне и Нагел или Шенкер. Тези двете са сред най-големите в света. В малката агенция ще ти обърнат повече внимание. Не е вярно, че тук няма спедиторски фирми. Има хиляди такива.

Това, което трябва да им кажеш е

- къде точно ще товариш и къде ще разтоварваш - примерно от адрес ..... във Ванкувър до пристанище Варна (door Vancouver to container yard Varna, BG). Според мен най-добре е да искаш цена до пристанище Варна или Бургас. След това от БГ ще си уредиш нещата след като пристигне контейнера. Със сигурност ще е по-евтино.

- другото е какво возиш - покъщнина, коли итн

- колко тежи (приблизително)

- трябва да направиш износна митническа декларация в канада (тва и сам може направиш)

- трябва намериш (според мен) митнически агент в БГ да освободи от митница нещата - ако не си го правил до сега в БГ само ще си създадеш проблеми.

Най-масовите контейнери са 20 и 40 фута (това е дължината им).
20 футов контейнер би трябвало да събере една кола.

Според мен говори с митнически агент в БГ предварително за да ти обяснят как да направиш документите за да вкараш нещата безмитно както покъщнина (за колата не знам как, но едва ли ще е без мито)
dobretenov
Мнения: 24
Регистриран на: Пет Май 09, 2008 3:22 am

Четете и мислете............

Мнение от dobretenov »

Очаквана реакция:
- Повтарям конт. линий задължително работят със спедитор, не с директния клиент( пояснение: контактуваш с линия, букираш контейнер, получаваш конт. във Варна или Бургас и ето неприятна изненада. Дължими суми за плащане: терм. разходи, такса почистване, спедиторска такса на логистичната компания на линията- 150-200 usd., )
Тази спедиторска такса няма как да се избегне.
- Разходите за морското навло са +, - 50 usd.
- Останалите разходи са проблемни, транзитиране на контейнер до вътрешна точка в BG.

Толкова с подробностите, всичко останало е проба-грешка и опит които се мъча да споделя с Вас. Вие споделете как сте решили тази Ваша задача.

Спестявайки 1 да не загубите 10 или 20. Всички работим за пари, аз не правя изключение.
tztania
Мнения: 25
Регистриран на: Чет Фев 07, 2008 9:04 pm

Мнение от tztania »

Както казах фирмите тук не се наричат спедиции. Потърсиш ли ги така няма да намериш нищо (думата спедиция не им говори нищо, търсиш като forwarder).Пъровото което трябва да си изясниш; от къде до къде ти трябва транспорта и какво точно искаш да изпратиш. Имай размерите на товара, и виж какъв тип контайнер ще ти трябва.
Мое лично мнение,че малките фирми в Канада използват услугите на по-големите и си слагат и техния процен отгоре. Имай също предвид , че при товаренето на багажа трябва да се вместиш в определен времеви период.
Ако си поръчаш транспорта например от Ванкувър до Варна, а го освобождаваш например в София ще трябва да платиш и транзитна гаранция от Варна до София,а също и транспорта и ще ти трябват двама митнически брокери - един във Варна (този който ще ти направидекларацията за транзит) и друг в София (този,който ще ти направи декларацията и оформи вноса). Ако е за Варна, мога да ти дам координати на митнически агент,но не мога за София. Още нещо ако условията ти на доставка посочени на Bill of Loading включват Insurance в България задължително ще ти поискат Certificate of Insurance. В този сертификат е посочена застрахователната стойност на товара,която ще е и декларираната стойност върху която ще се начисляват мита и такси евентуално в България. Не започвай да правищ каквото и да е преди да си уточнил нещата с брокер в България.
Относно износа от Канада - документите за износ можеш да си направиш сам във всеки митнически офис (там не тръгвай да използваш агент), след това само даваш копие от декларацията на превозвача. Съгласно канадския митнически закон има стойност под,която стоките не трябва да се декларират.
Относно багажа- хубаво е да имаш опис на багажа. Ако отговаряш на определени условия, багажа и колата могат дасе вкарат без да се плаща мито и ДДС в България (дори и вкарани така остават под т.нар митнически контрол- нямаш право да ги продаваш, заемаш,залагаш, за определен времеви период.) Ако колата ти в Канада е внос, например от САЩ и износа и пак в определен времеви период ще ти върнат(след кандидатстване по определеена процедура) tax and duties.
По-евтино е да си платиш транспорта в Канада,не в България. Но предварително си оправи нещата за България (необходими документи, Сертификати).

Съжалявам за обърканото подреждане,но опитах да покрия всички въпроси засегнати в други постинги. До края на другата седмица няма да имам достъп до форума, но ако имаш въпроси можеш да ми пишеш на tdjordanova@gmail.com (за въпроси касаещи Канада),а за въпроси касаещи България можеш да пишеш на geld@abv.bg.
dobretenov
Мнения: 24
Регистриран на: Пет Май 09, 2008 3:22 am

Мнение от dobretenov »

Тази инф. е меко казано едностранна., непълна и подвеждаща.
Публикувай отговор