Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

като чета, разбирам как много ги разбираш :wink:
що не драснеш и ти някоя статийка за годишните и междинните евалюации 8)
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
danielle

Мнение от danielle »

Sunny boy написа:Трудно е да се степенува по важност, но трите най-важни неща са следните:



1. Трябва да изразявате “excitement” , тоест радостна възбуда от вероятността да ви вземат на работа.

***************************************************************


excitement ex·cite·ment (ĭk-sīt'mənt)
n.
An emotional state characterized by its potential for impulsive or poorly controlled activity.

--------------------------------------------------------------------------------------

enthusiasm Ако всъщност трябва да показваш някому нещо,вярната дума е Ентусиазъм :wink:

Dictionary.com –noun 1. absorbing or controlling possession of the mind by any interest or pursuit; lively interest:
****************************************************************************************************************
Сънибойко, ти сега к'во? Уроци по Английски ли ще ни изнасяш? Аз си мислех, че теб employment-а те интересува; някой друг урок ще ни изнесеш как да се държим като кандидатстваме за работа в твоят хотел "тракащите кокали", а то каква стана...уроци по английски за начинаещи! много сме разочеровани, ша знаеш!:lol: :lol: :lol:
Sunny boy
Мнения: 1110
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 2:53 pm
Местоположение: White Rock,BC

Мнение от Sunny boy »

:lol: Може би трябваше да поясня,че "евалюейшън" и "уроци по англ.за начинаещи" ,не е четиво за "дами" в критичната :wink:
А иначе,за тези които наистина ще им е от полза да научат повече,ще намеря време да напиша едно-друго.Обещавам да не бъде нескончаем разказ с продължения,а общо приети факти и стандарти в рамките на стотина думи.Разказът на аФтора на настоящия монолог,ще бъде добра база за сравнение :wink: Айде,чао ви
Аватар
Rall
Мнения: 2239
Регистриран на: Чет Авг 10, 2006 8:16 am
Местоположение: Raccoon City

Мнение от Rall »

Браво, то затова е такава кочина навсякаде и пълно с боклуци дето хабер си нямат кво вършат ама знаят да се усмихват правилно и кого да гледат в очите. После кризи, фалити и общо чесане по вратовете - ама са що така стана... толкова ексайтмънт имаше па се така забатачиха нещата. :twisted:
Аватар
7George
Мнения: 9672
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Мнение от 7George »

На интервюто по принцип не е желателно и без причина да си бъркате в носа. :lol: Обаче ако интервюиращия (бъдещ шеф?) го прави, може и да покажете съпричастност и разбиране... :wink:

Ако искате работата само... :lol: В противен случай - демонстрирайте дифрент лайф-стайл...
Embrace your climate change!
Аватар
Lub0
Мнения: 6899
Регистриран на: Вто Авг 26, 2003 11:42 am
Местоположение: Sunnyvale Trailer Park, Nova Scotia
Обратна връзка:

Мнение от Lub0 »

krimon написа:Аз предлагам някой да се кандидатира и да напише нещо за годишните оценявания, а.к.а. евалюации, които са супер модерни (нова измишльотина на HR) и в зависимост от които някои работници изхвъркват от работа, а други им се повишава значително заплатата.

Според теоретичните напътствия, на които присъствах, всеки служител прекарва минимум 1 час със супервайзера си (могат да са повече) и там му се организира нещо като интервюто. Май поведението на "ентусиазъм" или "excitement" е строго препоръчително за служащия ... въпреки че по-скоро се оценява работата му, целите му, приносът за предприятието и т.н.
Мда това не бива да се подценява, миналата година, не внимавах много какво е ексиид евалюейшън и какво е роле модел и загубих няколко % бонус заради това... Ето я моята евалюация за тази година:

Boss [3:40 PM]:
Were you aware VendorZ was doing some work to the ProjectX of the 8-9th

Lub0 [3:43 PM]:
yes I was there, worked 1 -2 hours during the night

Lub0 [3:44 PM]:
I got the thing organized for them on ClientY side as well in terms of approvals, internal tickets, etc

Boss [3:44 PM]:
K just checking we are being advised

Lub0 [3:45 PM]:
not only advised, I had to WORK at 4 am Sunday on top of everything

Boss [3:48 PM]:
No wonder you are the wonder or the doctor

Lub0 [3:48 PM]:
I am the role model

Boss [3:52 PM]:
you like that...

Lub0 [3:52 PM]:
yes indeed

Boss [3:52 PM]:
but not yet exceptional

Lub0 [3:52 PM]:
too bad didn't know about it last year

Boss [3:52 PM]:
that is exceeds-role model

Lub0 [3:53 PM]:
both exceptional role model, the top of the chart

Lub0 [3:53 PM]:
call it as you want, but I am the best

Boss [3:53 PM]:
OK OP complete

Lub0 [3:53 PM]:
deal
Lub0 for President!
###############
"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена...
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Не ми се вярва да минава оценяването по чата ... Няма ли някой с опит на супервайзър, да каже как се справя психологически с изгонването или поощравянето на работниците си :)
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Оптикс, поздравления за инициативата!
Имам и аз един въпрос относно въпрос, който ми зададоха на интервю. Ако работим в екип с колега (не уточняват кой е шеф) и двамата застъпваме две различни позиции, ама трябва да излезем с една обща, какво се прави? Опитах се да се измъкна че ще изразя възможно най-добре моята за да го убедя и ако не е съгласен ще се опитам да стигнем до компромис, ама те казаха "Не, компромис не може да се постигне - избира се или едното, или другото". Та кой е по-добрият вариант според вас?
Vodolei
Мнения: 138
Регистриран на: Пет Юли 08, 2005 10:01 am
Местоположение: Montreal

Мнение от Vodolei »

survivor написа:Оптикс, поздравления за инициативата!
Имам и аз един въпрос относно въпрос, който ми зададоха на интервю. Ако работим в екип с колега (не уточняват кой е шеф) и двамата застъпваме две различни позиции, ама трябва да излезем с една обща, какво се прави? Опитах се да се измъкна че ще изразя възможно най-добре моята за да го убедя и ако не е съгласен ще се опитам да стигнем до компромис, ама те казаха "Не, компромис не може да се постигне - избира се или едното, или другото". Та кой е по-добрият вариант според вас?
survivor, в такъв случай обикновено проблемът се 'ескалира', т.е. представяте и двете мнения със съответните обосновки на началника отгоре и той решава. Ако шефът не може да реши, той ескалира, и така докато стигне до най-големия шеф, който тропне на масата и поеме отговорността. Не знам дали това са искали да чуят като отговор, но в големите организации се постъпва така.
Sunny boy
Мнения: 1110
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 2:53 pm
Местоположение: White Rock,BC

Мнение от Sunny boy »

Vodolei написа:
survivor написа:Оптикс, поздравления за инициативата!
Имам и аз един въпрос относно въпрос, който ми зададоха на интервю. Ако работим в екип с колега (не уточняват кой е шеф) и двамата застъпваме две различни позиции, ама трябва да излезем с една обща, какво се прави? Опитах се да се измъкна че ще изразя възможно най-добре моята за да го убедя и ако не е съгласен ще се опитам да стигнем до компромис, ама те казаха "Не, компромис не може да се постигне - избира се или едното, или другото". Та кой е по-добрият вариант според вас?
survivor, в такъв случай обикновено проблемът се 'ескалира', т.е. представяте и двете мнения със съответните обосновки на началника отгоре и той решава. Ако шефът не може да реши, той ескалира, и така докато стигне до най-големия шеф, който тропне на масата и поеме отговорността. Не знам дали това са искали да чуят като отговор, но в големите организации се постъпва така.

:lol: :lol: :wink:
Аватар
lz2arn
Мнения: 703
Регистриран на: Нед Авг 03, 2003 11:54 am
Местоположение: mtl.qc.ca
Обратна връзка:

Мнение от lz2arn »

survivor написа:Оптикс, поздравления за инициативата!
Имам и аз един въпрос относно въпрос, който ми зададоха на интервю. Ако работим в екип с колега (не уточняват кой е шеф) и двамата застъпваме две различни позиции, ама трябва да излезем с една обща, какво се прави? Опитах се да се измъкна че ще изразя възможно най-добре моята за да го убедя и ако не е съгласен ще се опитам да стигнем до компромис, ама те казаха "Не, компромис не може да се постигне - избира се или едното, или другото". Та кой е по-добрият вариант според вас?
Арбитраж - говорите с шефа/клиента, излагате двете гледни точки и той решава. Или - сменяте се и всеки почва да защитава гледната точка на другия, докато намерите слабите места някъде.
Благодаря на отговорилите. Дважди на премълчалите.
Sunny boy
Мнения: 1110
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 2:53 pm
Местоположение: White Rock,BC

Мнение от Sunny boy »

lz2arn написа:
survivor написа:Оптикс, поздравления за инициативата!
Имам и аз един въпрос относно въпрос, който ми зададоха на интервю. Ако работим в екип с колега (не уточняват кой е шеф) и двамата застъпваме две различни позиции, ама трябва да излезем с една обща, какво се прави? Опитах се да се измъкна че ще изразя възможно най-добре моята за да го убедя и ако не е съгласен ще се опитам да стигнем до компромис, ама те казаха "Не, компромис не може да се постигне - избира се или едното, или другото". Та кой е по-добрият вариант според вас?
Арбитраж - говорите с шефа/клиента, излагате двете гледни точки и той решава. Или - сменяте се и всеки почва да защитава гледната точка на другия, докато намерите слабите места някъде.
:lol: :wink: :roll:
Sunny boy
Мнения: 1110
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 2:53 pm
Местоположение: White Rock,BC

Мнение от Sunny boy »

В щатите (и ако имате приятели там, вероятно ще потвърдят) е популярно поверие, че дори и да не си с точно тази специалност която търсят, ако от резюмето си личи, че си умен човек с разнообразни способности и т.н. може да те вземат защото “умното си е умно, ще се оправи”. Примерно Ph.D. по биология, кандидатства за работа с някаква машина за анализи в болница подобна на която е пипвал веднъж дваж в кариерата си. Или – химик – ходил по други страни, по видни университети, правил изследвания на разтегливостта на полимери, има статии, много умен, знае компютри и т.н. Обаче кандидатства за изследователския отдел на завода за алуминий...

В Канада тази тактика като правило – НЕ работи. Иска се, какъвто пише – такъв. От което не следва, че задължително трябва да се откажете да пробвате, но е добре да се знае.

I like your style :lol: Very scientific :wink:
Sunny boy
Мнения: 1110
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 2:53 pm
Местоположение: White Rock,BC

Мнение от Sunny boy »

Правилния начин е директно след съро-мадамосването да следва – I am writing you in connection with the advertised position… По-нататък в писмото ще стане ясно кой си и с какво се занимаваш.

You must be kidding me :shock:

I am writing WITH REGARD :wink:

Cover letter се пише защото...нека автора да ви обясни защо и кога :lol: може би свързано с умението ВИ да се изразите със собствени думи,а може би дали познавате разговорния Английски,а може би............. :idea:
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11764
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Мнение от optics »

survivor написа:Оптикс, поздравления за инициативата!
Имам и аз един въпрос относно въпрос, който ми зададоха на интервю. Ако работим в екип с колега (не уточняват кой е шеф) и двамата застъпваме две различни позиции, ама трябва да излезем с една обща, какво се прави? Опитах се да се измъкна че ще изразя възможно най-добре моята за да го убедя и ако не е съгласен ще се опитам да стигнем до компромис, ама те казаха "Не, компромис не може да се постигне - избира се или едното, или другото". Та кой е по-добрият вариант според вас?
Мерси,
Виж, този въпрос аз сефте го чувам и нямам претенции моето мнение да е последна инстанция, но ми хрумват следните три неща:
1. Имаше един кандидат (той впрочем после и получи работата) който на въпрос на който не знаеше какво да избере (да постъпи) каза - ами ще питам супервайзора. Същият беше в комисията и остана доволен.
2. Може би в твоя случай са искали да получат допълнителна информация според мястото за което кандидатстваш. Примерно дали си човек който е склонен да се бори за своите виждания или по-склонен да отстъпи.
3. Друго, нещо което може да се изсмуче като отговор и което звучи добре само по себе си е - ще изслушам неговите доводи, ще изложа моите, ще анализираме заедно ситуацията и ще стигнем до решение кое е най-доброто. Това ще демонстрира хем, че си склонен да изслушваш, хем че държиш и на своето и хем че мислиш за работата в екип като начин за по-пълноценно изпълнение на професионалните задължения.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Публикувай отговор