Хитрини в Монреал...

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Публикувай отговор
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Nadi a написа: И на двама ви информацията не е точна.
Трябва да имате поне 2000 CAD осигурителен доход за последната 1г. преди излизане в отпуск по майчинство.
Общо имате право на max 50 платени седмици (зависи от избора на план), а след това - и на 20 неплатени.
Официална страница на Québec Parental Insurance Plan / Régime québécois d'assurance parentale: http://www.rqap.gouv.qc.ca/Index_en.asp
Само даа допълня - тази 1 година назад може да започне да се отброява когато бременността е на 26 седмици, т. е. 14 седмици преди термина. Това означава че и в майчинство можете да излезете 14 седмици преди термина. Освен това да допълня че и таткото има право на 5 седмици платен отпуск по бащинство, които може да вземе когато иска, до определена възраст на детето предполагам. Тези 2000 долара която майката трябва да е изработила трябва да ги е изработвала в определен минимален брой седмици. Седмиците в които трябва да е работила не са много, ама ги забравих, така че проверете си в сайта. Ако имате въпроси - обаждате им се, работят до 8 часа в делничните дни. Всичко става много бързо, с минимална бюрокрация, като молбата може да се подаде по Интернет и само им се изпраща един документ за стажа.
Аватар
dog
Мнения: 718
Регистриран на: Пет Юни 16, 2006 2:32 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от dog »

ТЕГЛЕНЕ НА ПАРИ ОТ ДЕБИТНА КАРТА

Ако няма наблизо банкомат или сте превишили лимита (обикновено има лимит на тегленията с дебитна карта, без значение дали плащаш на касата, теглиш от банкомат или нареждаш някакви плащания. След това банката си прибира малка комисионна.) може да се изтеглят пари и в момента на плащане в повечето по-големи магазини за хранителни стоки, така с една транзакция хем си плащаш хем си теглиш. В момента на плащането казваш на касиера че искаш примерно 100$ в плюс и той ти ги дава от касата.
"Искай и ще ти се даде"
Питай и ще ти се каже
Старото куче
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

dog написа:ТЕГЛЕНЕ НА ПАРИ ОТ ДЕБИТНА КАРТА

Ако няма наблизо банкомат или сте превишили лимита (обикновено има лимит на тегленията с дебитна карта, без значение дали плащаш на касата, теглиш от банкомат или нареждаш някакви плащания. След това банката си прибира малка комисионна.) може да се изтеглят пари и в момента на плащане в повечето по-големи магазини за хранителни стоки, така с една транзакция хем си плащаш хем си теглиш. В момента на плащането казваш на касиера че искаш примерно 100$ в плюс и той ти ги дава от касата.
ha, ти това пробвал ли си го? Все си мисля че продавача яко ще се изцъкли на таз твойта молба :roll:
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

sasho71 написа:
dog написа:ТЕГЛЕНЕ НА ПАРИ ОТ ДЕБИТНА КАРТА

Ако няма наблизо банкомат или сте превишили лимита (обикновено има лимит на тегленията с дебитна карта, без значение дали плащаш на касата, теглиш от банкомат или нареждаш някакви плащания. След това банката си прибира малка комисионна.) може да се изтеглят пари и в момента на плащане в повечето по-големи магазини за хранителни стоки, така с една транзакция хем си плащаш хем си теглиш. В момента на плащането казваш на касиера че искаш примерно 100$ в плюс и той ти ги дава от касата.
ha, ти това пробвал ли си го? Все си мисля че продавача яко ще се изцъкли на таз твойта молба :roll:
Това съм го пробвала веднъж, в един голям хранителен магазин - ИГА, и проработи. Никой не се изцъкли, платих си дреболийката която си бях взела само за да имам право да направя втората транзакция и си ми изтеглиха от картата сумата която поисках :lol:
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Във вашето квартално CLSC питате за телефона на Info-Santé ( на мен ми го дадоха направо върху лепенка за хладилника). Ако се колебаете дали състоянието е такова че изисква ходене на лекар, можете да се обадите там и медицинско лице след подробно разпитване ще може да ви каже дали се налага или не. Още по-интересно е че от там могат да ви препоръчат в коя точно клиника да отидете - къде има дежурен лекар, къде по-малко ще чакате, на мен са ми намирали дежурна клиника през уикенда и ми спестиха дълги часове чакане в спешното заради иначе не много сериозното заболяване.
Аватар
analgin
.
Мнения: 2162
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 7:25 am

Мнение от analgin »

survivor написа:Ако се колебаете дали състоянието е такова че изисква ходене на лекар, можете да се обадите там и медицинско лице след подробно разпитване ще може да ви каже дали се налага или не.
Не е лошо да уточим, че такава услуга на български език за сега не се предлага. Така, че отново идва реч за голямата хитрина - Помогни си сам, че и системата да ти помогне.
Не идвайте в Канада с посредствени езикови умения защото няма да ви е лесно.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

http://www.enfancefamille.org/fr/ - интернет страница на която можете да се запишете в списъка на чакащите за детска градина.

http://mfacf.mapanswer.com/localisateur/mfacf.main.do - тук можете да намерите кои са детските градини във вашия район.
Последно промяна от IRA на Пет Юни 22, 2007 6:36 pm, променено общо 1 път.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

survivor написа:. Още по-интересно е че от там могат да ви препоръчат в коя точно клиника да отидете - къде има дежурен лекар, къде по-малко ще чакате...
това би трябвало да може и онлайн да се провери. Тук винаги може да се види коя болница какъв уейт лист има за определени процедури. Така може вместо 200 дена да чакаш 30 примерно.
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

analgin написа:
survivor написа:Ако се колебаете дали състоянието е такова че изисква ходене на лекар, можете да се обадите там и медицинско лице след подробно разпитване ще може да ви каже дали се налага или не.
Не е лошо да уточим, че такава услуга на български език за сега не се предлага...
За метрото в Торонто /ТТС/ има обслужване на поне 40 езика, естествено българския го нема :twisted:
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
dog
Мнения: 718
Регистриран на: Пет Юни 16, 2006 2:32 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от dog »

survivor написа:
sasho71 написа:
dog написа:ТЕГЛЕНЕ НА ПАРИ ОТ ДЕБИТНА КАРТА

Ако няма наблизо банкомат или сте превишили лимита (обикновено има лимит на тегленията с дебитна карта, без значение дали плащаш на касата, теглиш от банкомат или нареждаш някакви плащания. След това банката си прибира малка комисионна.) може да се изтеглят пари и в момента на плащане в повечето по-големи магазини за хранителни стоки, така с една транзакция хем си плащаш хем си теглиш. В момента на плащането казваш на касиера че искаш примерно 100$ в плюс и той ти ги дава от касата.
ha, ти това пробвал ли си го? Все си мисля че продавача яко ще се изцъкли на таз твойта молба :roll:
Това съм го пробвала веднъж, в един голям хранителен магазин - ИГА, и проработи. Никой не се изцъкли, платих си дреболийката която си бях взела само за да имам право да направя втората транзакция и си ми изтеглиха от картата сумата която поисках :lol:
Може би в Торонто не става, но тук е Монреал все пак :lol:
Изпробвано лично в магазините Метро, Супер С, Ига, Бонанза и Макси.
"Искай и ще ти се даде"
Питай и ще ти се каже
Старото куче
jess
Мнения: 195
Регистриран на: Вто Май 02, 2006 12:15 pm
Местоположение: canada

Мнение от jess »

Разбира се,че става и в Торонто.Почти всички големи вериги имат тази услуга, нарича се cash back ,понякога я има дори на debit pin раd като изписана опция.няма значение какво купуваш,може да е само дъвка.
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

Nяма да е лошо да открием една такава тема и за Торонто.
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
bgmontreal
Мнения: 5866
Регистриран на: Пон Фев 02, 2004 5:55 pm
Местоположение: blog.danielkatev.com
Обратна връзка:

Мнение от bgmontreal »

Процедурата с парите се нарича "Cash back" и я има навсякъде!
Аватар
edelwais
Мнения: 968
Регистриран на: Чет Дек 04, 2003 2:31 pm
Местоположение: Edinburgh, Scotland

Мнение от edelwais »

Колкото по-бързо се отървем от начина на шофиране в България, толкова по-добре!

Знакът "СТОП" изисква колата да спре *напълно*.
Когато кръстовище е с повече от един стоп, първи тръгва този, който е пристигнал първи на кръстовището, т.е. не важи правилито за десностоящия;

Скорост - до 5-10 км над лимита в повечето случаи е ОК, аз лично не бих го пробвал обаче в "Училищна зона";

Където има знак "Не паркирай" - не паркирай! По тротоарите и зелените площи такъв знак няма, явно тук не е нужен;

Трябва да се внимава да не се влиза в лента, която в дадени часове е запазена за автобуси и таксита. Дори когато това е най-дясна лента, не може да се ползва за десен завой;

Обратен завой или въобще завой забранен със знак - йок!

Ляв завой през непрекъсната осева линия - голяма тояга!

Автобусите *винаги* имат предимство когато се включват в движението - шофьорите просто пускат ляв мигач и настъпват газта;

На кръстовищата и пешеходните пътеки пешеходците винаги са с предимство;

Може би най-важното: шофиране в нетрезво състояние - ако те хванат, жална ти майка!!! Само глобите са няколко хиляди, и това не е най-страшното...
Пътувахме много, но изобщо ... едва ли.
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Е, аз поне намерих една много интересна за мен информация (от Ира), нещо за което не съм и подозирала че го има, че да питам за него. Други пък разбраха за услугата cash back. Така че за някои темата беше полезна. По-полезна ще бъде ако изчезнат общите коментари за Канада и уроците по правопис.
Публикувай отговор