Тихата русификация на България – рискове и последици

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Тихата русификация на България – рискове и последици

Мнение от Ivan1007 »

Тихата русификация на България – рискове, възможности и последици
Една от интересните теми в началото на „царуването“ на Путин бе тихата русификация на Крим. Този казус е класика в руската външна политика. В онези дни нямах представа, че темата може един ден да получи и български адрес.

Още тогава бе ясно, че Кремъл няма да преглътне загубата на полуострова и е започнал офанзива по икономическо му завояване, включително чрез масово закупуване на земя и имоти, чрез увеличаване на броя на постоянно и временно пребиваващите руски граждани, включително дългосрочните „туристи“.
...
Крим не е уникално важен само за Путин, той винаги е бил перлата в короната на руските царе, които са водили безкрайни войни и са дали жертви милиони руски войници.
Настоящият руски цар успя да осигури контрол върху Крим много преди да го анексира.
ФАКТИ
LOGO
Мнения
15 Май, 2019 08:002 437104
Тихата русификация на България – рискове, възможности и последици
русификация -българия
"Оранжевата" революция промени из основи Путин
Тихата русификация на България – рискове, възможности и последици
Снимка: БГНЕС
Илиян Василев
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.
Преди години, още докато бях в Москва и се опитвах да анализирам и разбирам мотивите зад различни действия на руските власти, се опитвах да потърся мнението на различни хора в Москва – както близките до власт, така и противниците, които често са по-интересни като интелект и „височина” в аргументите. Една от интересните теми в началото на „царуването“ на Путин бе тихата русификация на Крим. Този казус е класика в руската външна политика. В онези дни нямах представа, че темата може един ден да получи и български адрес.

Още тогава бе ясно, че Кремъл няма да преглътне загубата на полуострова и е започнал офанзива по икономическо му завояване, включително чрез масово закупуване на земя и имоти, чрез увеличаване на броя на постоянно и временно пребиваващите руски граждани, включително дългосрочните „туристи“. Тогава руските банки имаха свободно поле за операции в Украйна и ипотечните кредити за закупуване на къщи в Украйна и Крим бяха рутинна практика. Бизнесмените и политическият елит на Москва бяха хазяите на полуострова.

Крим не е уникално важен само за Путин, той винаги е бил перлата в короната на руските царе, които са водили безкрайни войни и са дали жертви милиони руски войници.


Единствената разлика днес е в избора на „оръжия“ – хибридна война, придобиване на имоти и активи и накрая „зелени“ човечета в последната и най-видима фаза.

Настоящият руски цар успя да осигури контрол върху Крим много преди да го анексира. Независимо от номиналния украински суверенитет, Кремъл успя да проникне и контролира жизненоважни управленски структури, особено на местно равнище, като се възползва от наследените съветски мрежи. В денят Х това изигра решаваща роля.

Много експерти по Русия твърдят, че ако не бяха руските десантни войски и флота, разположени на полуострова, анексирането не би било възможно. Но това е много повърхностен аргумент.

През вековете русификацията винаги е била в основата на руския експанзионизъм. Тя обхваща не само териториален, военен и институционален аспект, но и езикови и религиозни измерения, на опитите за потискане на местната съпротива. Случаят, който е класика в учебниците по история е русификацията на Волжка България – една история без край продължаваща вече 4 века. През годините обект на русификация са били Украйна, Молдова, Финландия, Полша и балтийските държави. Забележителен следвоенния пример е Калинградска област, където Москва все още се бори с легитимността на своето управление в контекста на обединението на Германия.

Там, където Русия не е успяла да завладее територии е оставила след себе си множество русофилски местни субекти, формиращи базата за последващо влияние и зависимост. В по-нови времена Путин вече си поставя за цел възраждането на руските имперски претенции отвъд границите на страната. В Москва бе пусната в употреба сред управляващия елит фразата „Русия граничи със себе си“.

Лидерите на ЕС най-накрая започнаха да разбират, че заедно с руските инвестиции идват и руските агенти, руските тайни служби, криминални кръгове и корупцията, която е най-важната експортна стока.

Осъждането на агентите на ГРУ в процеса по неуспешния опит за преврат в Черна гора през 2016 г., хвърли нова светлина върху начина на действие и ролята, която местната руска диаспора и мрежи на влияние могат да играят в политиката на Кремъл. Скоро след като Черна гора стана независима държава, Русия започна фокусирана политика за икономическо завладяване, чрез бизнес-туризъм, инвестиции и имиграцията в опит да осуети стремежа на Подгорица към членство в ЕС и НАТО. Олег Дерипаска изсипа милиарди долари в придобиването на основния индустриален актив на страната – крупния алуминиев завод. Броят на руските туристи достигна най-високите си нива, скочиха покупките на имоти и исканията за постоянно и временно местожителство в страна с едва 600 000 граждани.

Москва не криеше, че се стреми да използва влиянието си в Черна гора, за да си осигури военноморска база на Средиземно море. След опита за преврат обаче, местните власти не само обвиниха Руската федерация за неуспелия преврат, но промениха и отношението на местното население към рускоговорящите хора.

Не е случайност, че историята с преврата в Черна гора не бе коментирана от властите в България, нито направи големи заглавия в проправитeлствените медии. Така беше и при българският аналог на Скрипал – делото с отравянето на Гебрев, което бе посрещнато хладно от българския главен прокурор.

Владимир Путин беше дълбоко потресен от Оранжевата революция, в която той загуби Украйна. След това руският президент промени из основи нагласите и действията му, превърна се в затворен, циничен и агресивен държавник. Подобни внезапни трансформации не са нищо ново за владетелите на Кремъл, които изпитват трудности с хроничните дефицити в управлението у дома. Лесното „лекарство“ е поставянето на страната на военна нога, като се назначи и посочи с пръст външния враг, усили на макс националистическата пропаганда.

Войната и нейното присъщо насилие се възприемат като универсално средство за вътрешна консолидация и защита, прелюдия към имперската анестезия на обществото, за да може да приеме безропотно десетки хиляди убити. Докато Европа се плаши от перспективата за голям брой жертви, което сдържа нейния интервенционизъм, масовият руснак е готов да се подложи на лишения и да страда, дори да плати с живота си в името на Негово / Нейно Величество и славата на Родината. Съвсем не е историческа случайност фактът, че руските царе с готовност са предлагали услугите си на своите европейски роднини, за да им помогнат да потушат бунтове и въстания.

Цената, която руското общество е плащало през вековете са трудни за асимилация от съзнанието на днешните европейци – това са десетки, стотици хиляди, дори милиони загинали и изчезнали без вест – и всичко за да се поддържат мита за непогрешимостта на лидера и имперския статут на Русия
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Тихата русификация на България – рискове и последици

Мнение от Ivan1007 »

Тихата русификация на България – рискове, възможности и последици – Част 2
За имигрантите от юг огради, а за тези от изток - червен килим.
...
Констатацията в споменатия по-горе „поверителен” доклад се фокусира върху етническите рускоговорящи и руски граждани, които се превърнаха в най-голямото етническо малцинство – по-голямо от това на етническите турци.
...
Проправителствените медии и управляващият политически елит внимателно избягват да обсъждат въпроса за нарастващия брой рускоговорящите имигранти. Дихотомният сценарий изглежда работи – бежанци и имигранти се спрягат като „лошите“ по определение, защото влизат от юг – за тях София издига стени и бежански центрове. Рускоговорящата имиграция, обаче е безопасна, – за нея има червени килими – тъй като запазвали традиционните религиозни, етнически и защо не бъдещи политически баланси под контрол
...
Процесите, водещи до демографските промени в България, бяха катализирани от входящите и изходящите миграционните потоци през последните 20 години, които се развиха на фона на кампаниите срещу бежанци и мигранти, пресичащи турската и гръцката граница по пътя към сърцето на Европа. Българските националисти се издигнаха и получиха власт и известност, като се фокусираха върху контрола и ръчното управление на имигрантските потоци, давайки предимство на любимия си микс.



Колко голямо е имигрантското рускоезично малцинство?

От официални източници, сред които министър Ангелкова и изявления от руското посолство, цифрата, която се движеше различно, е надхвърлила 400 000 руски граждани. Странно е съвпадението, че руското посолство, както и министър Ангелкова предполагат, че рускоговорящите са руски граждани. Цифрата в конфиденциалния доклад към правителството е още по-голяма – около 500 000 души, което де факто прави рускоговорящите най-голямото малцинство в България.
...
Поразителната цифра от половин милион рускоговорящи имигранти не е достигната за една нощ.
...
Но това не е трудно за разгадаване, да се види че най-значителна е имиграция от страни извън ЕС, включително от Русия. Броят на имигрантите от страни извън ЕС варира през годините – от малко над 5 000 през 2012 г. до 12 200 през 2013 г., след това 15 600 през 2014 г., 13 000+ през 2015 г., 10 000+ през 2016 г., почти 12 000 през 2017 г. и 12 300 през миналата година. Дори да се предположи, обаче, че всички имигранти извън ЕС са рускоговорящи, пак не могат да обяснят цифрата от половин милион души.

Какво се крие зад тези цифри? Постоянно, временно пребиваващи или рускоговорящи с удължен престой на почивка?
...
Но тези процеси променят драстично демографската структура на България, като позволяват на Кремъл да контролира всяко българско правителство от тук нататък. С други думи, всичко, което би могло да застраши интересите на Москва, включително използването на територията на страната за операции на НАТО, може да бъде поставен под чужд контрол.

Използването на имиграцията като инструмент на руската външна политика се оказва значима и дългосрочна стратегия, която бързо се издига нагоре по стълбата на приоритети на Кремъл.
...
Има две групи в рамките на руско-езичните общности – групи, които са съвместими с евроценностите, които се интегрират добре и ценят, че България е различна от Русия именно като част от ЕС. Това са обикновено високообразовани и квалифицирани хора, които говорят много езици, независими и мобилни. Повечето от тях бягат от Русия, недоволни от политиката на Путин, а не защото непременно са негови идеологически противници, просто се измъкват от реалността у дома. Те не търсят принадлежност към затворената руска общност за да оцелеят и да запазят своята отделяща ги руска идентичност.

Има и други по-интровертни групи от руски имигранти, които имат желание да възпроизведат родния си край в България – така наречената „кръгова и самодостатъчна миграция“. Тези хора изпращат децата си в руски училища, срещат се предимно и само с други руски имигранти и отказват да се интегрират. За тях няма „котел на претопяване“ на етнически различия, – остават с манталитета на жителите в анклави – малката Москва, малката Одеса и т.н. В техния кръг се движат предимно руски медии, книги, бизнесът им и е за и от Русия, включително свързан с търговия с енергийни и други суровини.

Няма изненада в това, че тази руска имиграция е среда и продължение на влиянието на руските тайни служби и престъпния свят. Последните разкрития на Belingcat и други източници сочат изключително опасно взаимодействие между руското военно разузнаване – ГРУ, което използва руската диаспора и българските паравоенни групи, включително при незаконен внос на оръжие и друго оборудване.
...

За страните със силни институции и традиции в имиграционната политика капсулирането на руските имигрантски общности, макар и проблем, не е нито изненада, нито непреодолимо предизвикателство. Те са достатъчно независими и достатъчно ресурсни, за да могат да абсорбират имиграцията, която се е доказала като проблемна откъм интеграция.

За България, чиито тайни служби и институции са до голяма степен пленени и имат нулев опит в управлението и контрола върху имиграционни потоци, такова устойчиво високо ниво на входяща имиграция от североизток е изключително предизвикателство. Когато тези имигранти имат доказано присъствие и се утвърждават чрез затворени квартали, затворени жилищни курорти и ваканционни комплекси, вероятността да получим най-лошия вариант на руски имигрантски микс е висока. Това може да се окаже изключително рисковано и разрушително както за вътрешните демографски, така и за политическите, етническите и социалните баланси.

България би могла да стане много по-уязвима за агресията на Кремъл.
Последно промяна от Ivan1007 на Пон Май 27, 2019 1:05 am, променено общо 1 път.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10043
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Тихата русификация на България – рискове и последици

Мнение от Pavel M »

Илиан Василев :y:
такива хора ни трябват в България за да си я имаме ,а не руски цървули дето да ни дават наклон на х.я
браво Господин Василев ,ама с тикви и калпав матриал едва ли бихме удържали националната си идентичност
или акъл в кухите тикви или господ да ни е на помощ
въпрос на избор.
аз имам нямам още 20 дето ще минат много бързо и би трябвало да ми е все тая но ми е мъчно .мисля си все за след това.все пак няма да е справедливо и поколенията след нас да бъдат тъпкани от руския ботуш бидейки лишени от справедливост която получи и се състоя в/у гърба на нашето поколение и поне още 2 преди нас
но не знам.поне за сега българомразците не ми дават особен повод за оптимизъм
народе събуди се.
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
Аватар
7George
Мнения: 9645
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Тихата русификация на България – рискове и последици

Мнение от 7George »

Pavel M написа:Илиан Василев :y:
...
аз имам нямам още 20 дето ще минат много бързо и би трябвало да ми е все тая но ми е мъчно .мисля си все за след това.все пак няма да е справедливо и поколенията след нас да бъдат тъпкани от руския ботуш бидейки лишени от справедливост която получи и се състоя в/у гърба на нашето поколение и поне още 2 преди нас
но не знам.поне за сега българомразците не ми дават особен повод за оптимизъм
народе събуди се.
Света е отворен, всеки може да се изнася там, където веят други ветрове. В Бг остават тия, на които им харесва ситуацията. :)
България би могла да стане много по-уязвима за агресията на Кремъл.
Защита на руско(-говорящото) малцинство в България? Логично. Ама нали бяхме в НАТО и трябва да спим спокойно.
Embrace your climate change!
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Тихата русификация на България – рискове и последици

Мнение от Ivan1007 »

Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
agent Ozo
Мнения: 9745
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Тихата русификация на България – рискове и последици

Мнение от agent Ozo »

То пък едно разузнаване...! Повтаря папагалски онова, което му каже Биг Брадъра. :)
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Тихата русификация на България – рискове и последици

Мнение от Ivan1007 »

agent Ozo написа:То пък едно разузнаване...! Повтаря папагалски онова, което му каже Биг Брадъра. :)
Така беше в БНА
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Тихата русификация на България – рискове и последици

Мнение от Kpetrov »

Кеч пара са изхарчили за този доклад?
стремежът на Русия да се утвърди като глобален военен и политически фактор
Това всички го знаят и без да са част от разузнаването, само изпускат съществена част - стремежът на Запада и по конкретно Щатите да попречат всякак Русия да се утвърди като такава.

Изводите им са доста повърхностни и едностранчиви:
Водената от нея политика на противопоставяне на Запада продължи независимо от икономическите санкции...
Противопоставяне! След като санкциите са от страна на запада. Кой се провиопоставя тогава?
активното използване от Москва на хибридни операции и заплахи за употреба на военна сила при защитата на интересите й
То Щатите въобще никакви операции и военна сила не използват при защитата на интересите си.
Предполагам изводите са - Налага се усърна работа заедно със запада да накараме Русия да защитава чужди интереси не своите. :facepalm:
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Тихата русификация на България – рискове и последици

Мнение от Ivan1007 »

Kpetrov написа:
Кеч пара са изхарчили за този доклад?
стремежът на Русия да се утвърди като глобален военен и политически фактор
Това всички го знаят и без да са част от разузнаването, само изпускат съществена част - стремежът на Запада и по конкретно Щатите да попречат всякак Русия да се утвърди като такава.

Изводите им са доста повърхностни и едностранчиви:
Водената от нея политика на противопоставяне на Запада продължи независимо от икономическите санкции...
Противопоставяне! След като санкциите са от страна на запада. Кой се провиопоставя тогава?
активното използване от Москва на хибридни операции и заплахи за употреба на военна сила при защитата на интересите й
То Щатите въобще никакви операции и военна сила не използват при защитата на интересите си.
Предполагам изводите са - Налага се усърна работа заедно със запада да накараме Русия да защитава чужди интереси не своите. :facepalm:
Пропуснал си, че САЩ са съюзник на България (и Канада, където си избрал да живееш) за разлика от Русия
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Тихата русификация на България – рискове и последици

Мнение от Kpetrov »

Ivan1007 написа:
Kpetrov написа:
Кеч пара са изхарчили за този доклад?
стремежът на Русия да се утвърди като глобален военен и политически фактор
Това всички го знаят и без да са част от разузнаването, само изпускат съществена част - стремежът на Запада и по конкретно Щатите да попречат всякак Русия да се утвърди като такава.

Изводите им са доста повърхностни и едностранчиви:
Водената от нея политика на противопоставяне на Запада продължи независимо от икономическите санкции...
Противопоставяне! След като санкциите са от страна на запада. Кой се провиопоставя тогава?
активното използване от Москва на хибридни операции и заплахи за употреба на военна сила при защитата на интересите й
То Щатите въобще никакви операции и военна сила не използват при защитата на интересите си.
Предполагам изводите са - Налага се усърна работа заедно със запада да накараме Русия да защитава чужди интереси не своите. :facepalm:
Пропуснал си, че САЩ са съюзник на България (и Канада, където си избрал да живееш) за разлика от Русия
Защо да съм го пропуснал!? Никъде не съм твърдял, че не живея при най-големите ВИС и СИК-аджий.
Където могат да се наложат се налагат, където не могат санкции и т.н.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
agent Ozo
Мнения: 9745
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Тихата русификация на България – рискове и последици

Мнение от agent Ozo »

Ами би било глупаво да не избера да се заселя около бърлогата на най-големия и кръвожаден хищник. Знае се, че това е най-безопасната зона за дивеча. :)
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Тихата русификация на България – рискове и последици

Мнение от Ivan1007 »

Kpetrov написа:
Ivan1007 написа:
Kpetrov написа:
Кеч пара са изхарчили за този доклад?
стремежът на Русия да се утвърди като глобален военен и политически фактор
Това всички го знаят и без да са част от разузнаването, само изпускат съществена част - стремежът на Запада и по конкретно Щатите да попречат всякак Русия да се утвърди като такава.

Изводите им са доста повърхностни и едностранчиви:
Водената от нея политика на противопоставяне на Запада продължи независимо от икономическите санкции...
Противопоставяне! След като санкциите са от страна на запада. Кой се провиопоставя тогава?
активното използване от Москва на хибридни операции и заплахи за употреба на военна сила при защитата на интересите й
То Щатите въобще никакви операции и военна сила не използват при защитата на интересите си.
Предполагам изводите са - Налага се усърна работа заедно със запада да накараме Русия да защитава чужди интереси не своите. :facepalm:
Пропуснал си, че САЩ са съюзник на България (и Канада, където си избрал да живееш) за разлика от Русия
Защо да съм го пропуснал!? Никъде не съм твърдял, че не живея при най-големите ВИС и СИК-аджий.
Където могат да се наложат се налагат, където не могат санкции и т.н.
Аха!
И ти значи като подполковника от запаса си отишъл при най-големите разбойници, но сърцето и ума ти са при свети Путкин 8)
Шизофрения от класа 8)
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Тихата русификация на България – рискове и последици

Мнение от the_coach »

Е то шизофренията тук се демонстрира само от един :D
Дето 100% от постовете му са срещу нещо или срещу някой :)
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Тихата русификация на България – рискове и последици

Мнение от roumensp »

fighter написа:100% от постовете му са срещу нещо или срещу някой :)
Не бях се замислял върху това, но си много прав.
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Тихата русификация на България – рискове и последици

Мнение от the_coach »

roumensp написа:
fighter написа:100% от постовете му са срещу нещо или срещу някой :)
Не бях се замислял върху това, но си много прав.
И темите също ;)
Празен човек с изсъхнали очи......
Публикувай отговор