29 години след 10 ноември

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: 29 години след 10 ноември

Мнение от jovani »

IFF написа:
jovani написа:
roumensp написа:
jovani написа:Ако си докарваш над 60К евро годишно чисто след данъци (90К канадски), може и да имаш по-висок доход от малката ми сестричка...
И изводът е, че който може го може. Освен ако не приемем другата, угодна на теб теза, че САП са комунистическа фирма, а мен в Канада ме дърпаха Канадските комунисти...
Глей ся, един от най-добрите ми приятели беше шеф на митница години и е правил поне 5 пъти по толкова, за него важи ли това "който може го може" ? :D
Не говорим за единични хора, а за държавата. Ако сестра ти е добър специалист за същата работа ще получава поне двойно в Западна Европа, не мислиш ли ? Да, жилищата са скъпи и доста от спечеленото ще отиде там, но пак ще е по-добре финансово. Друг е въпроса, ако считаш, че изкараното ти е напълно достатъчно за "приличен живот", тогава няма смисъл да ходиш където и да е. Но колкото и пари да имаш не можеш да промениш това, което те заобикаля и разбиранията за ""приличен" са различни.
Сестра ми мислеше да се мести в Германия, надали щеше да взима двойно, но мотивацията и беше подобна на описаното от теб. Впоследствие с годините стигна до извода, че навсякъде има някакви проблеми (в Канада, Германия, САЩ и пр.) и няма смисъл да гони дивото (в България мама и тате помагат с децата, което не е малко и има осигурен живот). Отделно и по-малко стрес от промените (винаги има стрес, с езици, с различни култури, обичаи, законодателство, "корафети" :), докато човек ги изучи и се установи). Моят съвет към нея и към вас е по-малко да гледате телевизия и да не се дърпате по политически въпроси, а да се концентрирате в собственният си живот. Някои неща няма как да се променят, а дори и да се променят, някой друг ще обере ползите, в едно общество винаги ще има противоречия, търкания, борба за власт и ресурси. Съществени разлики няма, разликите са в това как ги възприемаш нещата.

Примерно аз при една ситуация винаги търся да извлека някакви ползи или да намеря някакъв общ език или компромис - наместо например да обвинявам китайците за цените на имотите и прочие търся начини да спечеля от взаимното ни съжителство (не говоря за моята другарка) и често намирам някакъв общ интерес от който да черпим взаимно изгоди, а не търся конфликт.
Не си прав, и ще се опитам да ти го докажа с един пример. Казваш че навсакъде има проблеми, само че естеството им и тежестта им е различна. Например, ако в Канада проблемъ ми в тоалетната е, че гумичката на казанчето е взела да пропуска и да капе вода, то в България би бил, че съм паднал в дупката на кенефа и няма кой да ме измъкне от там...всъщност, ще се измъкна, там поне имам роднини, които ще ми помогнат.
Зависи за кого, къде и какво е естеството на проблемите. Какъв точно е бил твоят проблем в България?
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: 29 години след 10 ноември

Мнение от pumpy »

jovani написа: Зависи за кого, къде и какво е естеството на проблемите. Какъв точно е бил твоят проблем в България?
-да не мога да паркирам в собствения си гараж, понеже някое говедо е решило, че там му е удобно да спе, ако и да има видимо гаражна врата и ясно пише да не се паркира, понеже гаража е използваем.
- да трябва да живея над една поредица от контейнери за боклук, които много удобно не са пред входа на "дивака" а от другата страна на тротоара, тоест под моите прозорчи. Да не ти разправям какво се случва след 1 часа сутрунта, когато то дивака си изхвърлят болкука и всичко се разрови от хора, които това правят за да преживяват.
- да трябва да плащам на шефа на РЗОК, за да мога да практикувам, без да бъда закачан, просто защото работех пълните часове и правех повече от средния зъболекар, той реши че има право на част от моята заработка и ми каза в прав текст, че или ще си платя или ще ме разкатае от глоби и ще ми прекрати договора;
- да трябва да живея зад няколко метлни врати, само и само за да се опитам (безуспешно) да опазя това, което комунистите не са успели да конфискуват на семейството ми след войната;
- криволиченето по илиците между паркиралите коли и разбитите пролчки не ми се коментире, притичкването по пешеходните пътеки, където може да ме убият и да се окаже, че съм виновен; Днес си мислех да инструктирам децата, че от утре трябва да се оглеждат по 100 пути преди да се осмелят да слязат на улицата, защото иначе ще бъдат смазани;
- за медицинско и административно обслужване няма да говоря. Първото е лесно с кинти и познати, второто също, но защо по дяволите трябва да е така ?
- за това, че нищо НЕ става по телефона, а с лично ходене на килимчето поня по някоко пъти за една услуга;

Или това не са проблеми. Факт е че ги нямам тук и живота ми е по-спокоен. Имам достатъчно напрегната професия и отговорности, за да трябва да се нервирам, че нещо не може да е просто, когато може да е сложно. Как е възможно тук да наредиш плащане за стотици хиляди по телефона и факса, а в България за 40к wire, майка ми трябва да се разхожда три пъти до банката ?

Нвма да коментирам поведението на българската политическа "класа" за която хората са просто средство за упражняване на власт. Реално съм доволен, че от петък вечер ще мога да съм на протестите срещу милия ни вицепремиер....
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: 29 години след 10 ноември

Мнение от jovani »

pumpy написа:
jovani написа: Зависи за кого, къде и какво е естеството на проблемите. Какъв точно е бил твоят проблем в България?
-да не мога да паркирам в собствения си гараж, понеже някое говедо е решило, че там му е удобно да спе, ако и да има видимо гаражна врата и ясно пише да не се паркира, понеже гаража е използваем.
- да трябва да живея над една поредица от контейнери за боклук, които много удобно не са пред входа на "дивака" а от другата страна на тротоара, тоест под моите прозорчи. Да не ти разправям какво се случва след 1 часа сутрунта, когато то дивака си изхвърлят болкука и всичко се разрови от хора, които това правят за да преживяват.
- да трябва да плащам на шефа на РЗОК, за да мога да практикувам, без да бъда закачан, просто защото работех пълните часове и правех повече от средния зъболекар, той реши че има право на част от моята заработка и ми каза в прав текст, че или ще си платя или ще ме разкатае от глоби и ще ми прекрати договора;
- да трябва да живея зад няколко метлни врати, само и само за да се опитам (безуспешно) да опазя това, което комунистите не са успели да конфискуват на семейството ми след войната;
- криволиченето по илиците между паркиралите коли и разбитите пролчки не ми се коментире, притичкването по пешеходните пътеки, където може да ме убият и да се окаже, че съм виновен; Днес си мислех да инструктирам децата, че от утре трябва да се оглеждат по 100 пути преди да се осмелят да слязат на улицата, защото иначе ще бъдат смазани;
- за медицинско и административно обслужване няма да говоря. Първото е лесно с кинти и познати, второто също, но защо по дяволите трябва да е така ?
- за това, че нищо НЕ става по телефона, а с лично ходене на килимчето поня по някоко пъти за една услуга;

Или това не са проблеми. Факт е че ги нямам тук и живота ми е по-спокоен. Имам достатъчно напрегната професия и отговорности, за да трябва да се нервирам, че нещо не може да е просто, когато може да е сложно. Как е възможно тук да наредиш плащане за стотици хиляди по телефона и факса, а в България за 40к wire, майка ми трябва да се разхожда три пъти до банката ?

Нвма да коментирам поведението на българската политическа "класа" за която хората са просто средство за упражняване на власт. Реално съм доволен, че от петък вечер ще мога да съм на протестите срещу милия ни вицепремиер....
Това за децата не е зле да се обучат да внимават, като се движат по улиците или тротоарите. Аз живея на не-толкова оживено кръстовище и почти всяка седмица съм свидетел на глупави ПТП (прозорецът ми гледа към кръстовището), та чак се чудя винаги ли е било така, или отскоро - имам снимки на чисто ново Ферари размазано по изключително глупав начин, както и на последен модел Порше две седмици по-късно по подобен начин. И много други знайни и незнайни автомобили, на едно най-обикновенно и съвсем не опасно априори кръстовище. Селфоните ли са виновни, хората ли са станали по-небрежни - не мога да си го обясня (а може би винаги си е било така, а аз не съм бил свидетел преди)?
В момента нещата в България като че ли стават по-лесно, усвояват, макар и бавно новите технологии (спомняте ли си опашките с дискетите с ДДС в данъчното?)
Поне има по-малка опасност да те застрелят в някое заведение, или на улицата, или в мола да попаднат на престрелка, няма защо да продължавам с примерите...
Та на всякъде има проблеми - едни или други.
Политическата "класа" поне навсякъде е еднаква...(изключая Окасио-Кортез, ама и на нея ще и дойде времето:)
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11754
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: 29 години след 10 ноември

Мнение от optics »

Барлык елдердін пролетарлары, бірігіндер!
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: 29 години след 10 ноември

Мнение от jovani »

Хайде, за днес стига с оплакванията, за след работно време се обадете на телефона в профила на спийди.
Приятна вечер и до скоро.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: 29 години след 10 ноември

Мнение от Павел »

[quote="Ivan1007"
Йорко,
Аз те питах колко са социалните помощи в България, ти вместо да отговориш пак ми пишеш глупости. :D
Средната заплата 2005 Та в България беше около 300 долара, не 100.
Средната заплата в България е малко над 1100 лева, 40% от работещите получават между 450 и 1000 лева, което е по-ниско от социалните помощи в Канада.
Та колко са социалните помощи в България та да ги сравним с тези в Канада?[/quote]
Не знам какви са социалните помощи в България и не ме интересуват. А тези, които в България получават между 450 и 1000 лева в Канада ще получават 400 долара социална помощ. Изобщо не си в час със заплатите в България, ставаш все по- смешен :D :D :D[/quote]

Сред връстниците ми в София, заплатлите варират между 3500 лв и 6000 лв.
Всъщност не познавам човек под 50 годишна възраст работещ за по-малко от 3500 лева в София.
Безработни познавам 2-ма, но хора под 50 години вземащи под 3500 лева в София, не.[/quote]
Аве, чудя се тия дето са връщате в България, акъл имали ли сте изобщо или след като го решите го губите окончателно и безвъзвратно?
Какво значение има кого познаваш? :D
Хората в България със заплата над 5000 лева на месец са малко над 39 000 - не могат да напълнят стадион “Васил Левски”
Хората със заплати между 2600 и 5000 лева на месец са 81 000

Та около 120 000 в България получават заплати над 2600 лева или около 2000 канадски долара бруто.
Минималната заплата в Албърта е 15 долара на час. Това са 2640 на месец бруто при 8 часов работен ден без никакъв овъртайм. Това след провинциален, федерален данък, задължителни пенсионна осигуровка и задължителна здравна осигуровка прави 2150 долара на месец чисти. Това са 2800 лева на месец.
Това е минимална нетна заплата - в Макдоналдс плащат повече.
На тия 2800 лева на месец ДДС за храна и лекарства е нула, за останалото 5%.

Тия с 2600 лева на месец в България дето 3 000 000 български работещи ги гледат през крив макарон ин остават след данък и осигуровки около 2000 лева чисти.
На тия 2000 лева плащат 400 лева ДДС - акциз на цигари, алкохол и бензин го пренебрегваме.

Това е истината за големите заплати в оутсорсинга в България - плащат, колкото да обръщаш кюфтета на скарата в Макдоналдс в Албърта. :drinks: :drinks: :drinks: :drinks:[/quote]
Нали знаеш, че един долар в България се равнява на около 3 долара в Канада. И заплата 2000 канадски долара в София е като 6000 канадски долара в Калгари, в РРР. А и цитираните данни са от 2016 г. когато средната заплата все още беше около 950 лева.
А в Канада като няма ДДС на хляба защо е 3 пъти по-скъп отколкото в България?[/quote]

Знам, че 2000 лева, колкото е сррдната нетна заплата в ИТ в София се равняват (без да се отчита качеството) на 2876 канадски долара в Калгари или 3786 лева. Та 1 лев в София е 1.89 лева в Калгари,
Знам, че средната нетна заплата в София е 961 канадски долара, а в Калгари е 4020 долара.

https://www.numbeo.com/cost-of-living/c ... rrency=BGN"

Не знам къде е по-скъп хляба.

Аз в Калгари си купувам тип френски, обикновено топъл на цена 99 цента за 450 грама

https://www.realcanadiansuperstore.ca/F ... y-european"

Вероятно е по- скъп, щото хлебарите в Калгари, получават колкото ИТ специалистите в София :D






Обикновено топъл, колко топъл? Хляба който си показал на снимката няма как да е топъл, защото не се прави на място във Суперстора. Всеки поне малко грамотен знае, че топъл хляб не се слага в найлонови опаковки, щото ще се "изпоти". В Северна Америка хубав хляб под $3.50 няма да намериш - обикновено цените са $3.50 -6.50. Дори в Суперстора са по 3.50-5.00 и са винаги в хартиени опаковки. Тоя дунапрен за 99 цента го пробутвай на новодошли рефюджита, дето досега са яли само глина :rofl:
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
jet
Мнения: 1148
Регистриран на: Съб Окт 22, 2005 12:56 pm
Местоположение: Toronto

Re: 29 години след 10 ноември

Мнение от jet »

Павел написа: Обикновено топъл, колко топъл? Хляба който си показал на снимката няма как да е топъл, защото не се прави на място във Суперстора. Всеки поне малко грамотен знае, че топъл хляб не се слага в найлонови опаковки, щото ще се "изпоти". В Северна Америка хубав хляб под $3.50 няма да намериш - обикновено цените са $3.50 -6.50. Дори в Суперстора са по 3.50-5.00 и са винаги в хартиени опаковки. Тоя дунапрен за 99 цента го пробутвай на новодошли рефюджита, дето досега са яли само глина :rofl:
Нищо от това дето казваш не е вярно:
1) Този хляб наистина се прави в Суперстора, фурните се виждат, виждат се и количките с хляба
2) Този найлон, ако си го виждал на живо е на едни малки дупчици целия, така, че няма как да се изпоти.

свободни съчинения.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12463
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: 29 години след 10 ноември

Мнение от Ivan1007 »

Агент Павел,
Хлябът който съм показал се пече в Суперстор, няколко пъти на ден.
Колко топъл го купувам зависи от времето изтекло от изваждането му от фурната, което е различно :D
За опаковката са ти отговорили - след като изстине го слагам в найлонов плик, защото в този който го продават изсъхва много бързо.
Хубав или грозен, според мен е вкусен и струва 99 цента без да е в хартиена опаковка.
:D
Ти сериозно ли се мислиш за нещо повече от рефюджи? 8)
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: 29 години след 10 ноември

Мнение от speedy »

Може би е малко в страни от темата, но нещо, което винаги ме учудва е как хората знаят подробности за заплатите на познати и приятели и в България, и в Канада.

Да си призная, не знам колко пари изкарва нито един друг човек, освен мен и жена ми и децата ми и това го научавам през април от данъчните декларации.

За някои хора имам известна представа - например един от приятелите ми в България, който не е на заплата, вероятно има активи за няколко десетки милиона - дали са 20 или 40 нямам представа и никога не ми е хрумвало да го питам. Имаме други теми за разговор.
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Аватар
Pyrelight
Напуснал форума
Мнения: 8662
Регистриран на: Нед Май 07, 2017 10:52 am
Местоположение: Out of dumbassworld

Re: 29 години след 10 ноември

Мнение от Pyrelight »

Ами аз знам, защото приятелите ми в България се оплакват, особено тези които не би трябвало ( в нормална държава ) да са за оплакване. Те моята заплата надали я знаят, защото е меко казахо некрасиво, когато някой търси съчуствие да го затапваш с цифри. |(
''Между другото това ми е помогнало по мoй си начин: няма нещо на този свят, което да ме мотивира повече от твърдението " няма да стане", ай сиктер.''
powered by pumpy
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: 29 години след 10 ноември

Мнение от jovani »

Pyrelight написа:Ами аз знам, защото приятелите ми в България се оплакват, особено тези които не би трябвало ( в нормална държава ) да са за оплакване. Те моята заплата надали я знаят, защото е меко казахо некрасиво, когато някой търси съчуствие да го затапваш с цифри. |(
"birds of a feather flock together"
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
Pyrelight
Напуснал форума
Мнения: 8662
Регистриран на: Нед Май 07, 2017 10:52 am
Местоположение: Out of dumbassworld

Re: 29 години след 10 ноември

Мнение от Pyrelight »

jovani написа:
Pyrelight написа:Ами аз знам, защото приятелите ми в България се оплакват, особено тези които не би трябвало ( в нормална държава ) да са за оплакване. Те моята заплата надали я знаят, защото е меко казахо некрасиво, когато някой търси съчуствие да го затапваш с цифри. |(
"birds of a feather flock together"
Да точно така, Джовани! :y:
Което автоматично води до извода, че ако бях останала там, вероятно и аз щях да съм на тяхното дередже.
За няколко сребърника пардон долара в повече, заслужава ли си да предадем стари приятелства? Затова и аз продължавам да ги срещам, но не крия, че ме потиска. Затова и избягвам да се връщам в България. Не ми е свързано с положителни емоции, а имам един живот все пак да живея. |(
''Между другото това ми е помогнало по мoй си начин: няма нещо на този свят, което да ме мотивира повече от твърдението " няма да стане", ай сиктер.''
powered by pumpy
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: 29 години след 10 ноември

Мнение от speedy »

jovani написа: "birds of a feather flock together"
Това е форум България. Уважавайте културата. Има си хубав български вариант на тази пословица.
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: 29 години след 10 ноември

Мнение от jovani »

speedy написа:
jovani написа: "birds of a feather flock together"
Това е форум България. Уважавайте културата. Има си хубав български вариант на тази пословица.
"Краставите магарета и през девет дола се надушват"?
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: 29 години след 10 ноември

Мнение от speedy »

девет баира
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Публикувай отговор