Задължително International Driving Permit?

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Задължително International Driving Permit?

Мнение от Marto »

Днес говорих с два различни офиса на Хертз в България и ме уведомиха, че хора с канадски или американски книжки са длъжни да представят и International Driving Permit. Иначе не можело да ти дадат кола. Едно от момчетата обясни, че имало сравнително нов закон, който изисква това.

И за други европейски държави има подобни изказвания, но не ми се е налагало да показвам международната книжка.

Имайте едно наум...
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Задължително International Driving Permit?

Мнение от MrGeek »

Marto написа:Днес говорих с два различни офиса на Хертз в България и ме уведомиха, че хора с канадски или американски книжки са длъжни да представят и International Driving Permit. Иначе не можело да ти дадат кола. Едно от момчетата обясни, че имало сравнително нов закон, който изисква това.

И за други европейски държави има подобни изказвания, но не ми се е налагало да показвам международната книжка.

Имайте едно наум...
Това го има от доста време, просто сега са решили да почнат да го енфорсват. :)
Винаги си вадя международна книжка като идвам в България. Също трябва да имаш и българска лична карта. Значи задължителната комбинация е канадската книжка плюс международна такава и българска лична карта (това за български граждани разбира се).
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Задължително International Driving Permit?

Мнение от Marto »

Чакам батката да обади с експертно мнение ;)

А, София - Варна: горния или долния път?
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Задължително International Driving Permit?

Мнение от roumensp »

Marto написа:Чакам батката да обади с експертно мнение ;)

А, София - Варна: горния или долния път?
Горния ! Демек самолета. :D
За какво ми е и книжка ? Таксита колкото искаш и не трябва да се ограничавам да не пия или да се чудя къде да паркирам. Ако смяташ да обикаляш България е друга работа ...
dimana
Мнения: 158
Регистриран на: Пон Юни 04, 2007 7:22 pm

Re: Задължително International Driving Permit?

Мнение от dimana »

Информацията за международната книжка я има на сайта на Американското посолство в България:

https://bg.usembassy.gov/u-s-citizen-services/acs-faqs/"

Предполагам, че същото важи за Канада, въпреки, че намирам други отговори. ИДП струва 25 канадски долара, важи 1 година.

Тези, които имат изтекла българска шофьорска книжка, могат да я подновят без курс или глоба. Трябва медицинско.
Бърза процедура 50 лв. за 10 години валидност.

Няма глоба, защото книжката не е задължителен документ, ако не шофираш. Подписваш декларация:

<Декларация, че обичайното пребиваване на лицето не е в друга държава членка на ЕС и, че не е притежател на валидно СУМПС, издадено от държава членка на ЕС>

Платих нещо за контролния син талон, бях го загубила.

Не искаха да ми видят канадската. Личен опит. По бързата процедура е до 10 дни, но стана за 3.Предстои елиминиране на контролния талон/ става електрoнен. Иначе е неразделна част.
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: Задължително International Driving Permit?

Мнение от speedy »

Marto написа:Чакам батката да обади с експертно мнение ;)

А, София - Варна: горния или долния път?
Горния

- по-малко народ от породата "софиянец стига до морето за по-малко от 3 часа"
- избягва се зоната на трезвеност, известна още като Слънчев Бряг
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12462
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Задължително International Driving Permit?

Мнение от Ivan1007 »

Marto написа:Днес говорих с два различни офиса на Хертз в България и ме уведомиха, че хора с канадски или американски книжки са длъжни да представят и International Driving Permit. Иначе не можело да ти дадат кола. Едно от момчетата обясни, че имало сравнително нов закон, който изисква това.

И за други европейски държави има подобни изказвания, но не ми се е налагало да показвам международната книжка.

Имайте едно наум...
You can drive with a Canadian driver’s licence up to 90 days from your arrival in the country
https://travel.gc.ca/destinations/bulgaria"

Българските граждани могат да управляват моторни превозни средства на територията на Република България с чуждестранно национално свидетелство за управление на МПС /СУМПС/, когато то не е издадено от държава-членка на ЕС или от друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или от Конфедерация Швейцария в срок до 3 месеца от датата на влизането им в страната .
https://www.google.ca/amp/s/europa.eu/y ... amp_bg.htm"

Момчето каза ли ти кой е новия закон?
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Задължително International Driving Permit?

Мнение от optics »

Миналата година карахме в Дания, Норвегия и Швеция. Проучването показа, че няма нужда от международна. И се потвърди.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
7George
Мнения: 9656
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Задължително International Driving Permit?

Мнение от 7George »

Да де, ама тук говорят за каране в България. Или смяташ, че в Европа правилата са напълно изравнени.
Embrace your climate change!
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Задължително International Driving Permit?

Мнение от roumensp »

7George написа:Да де, ама тук говорят за каране в България. Или смяташ, че в Европа правилата са напълно изравнени.
Не знам за Европа, но в линка (и цитата по-горе) става дума изрично за България.

https://europa.eu/youreurope/citizens/v ... dex_bg.htm"

Ако някой се опита да ти каже, че не можеш да караш с канадска книжка му цитираш горното и искаш да ти покаже кой точно закон или разпоредба го е отменил.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Задължително International Driving Permit?

Мнение от optics »

7George написа:Да де, ама тук говорят за каране в България. Или смяташ, че в Европа правилата са напълно изравнени.
Не, не са изравнени. Просто допълвам картинката. За България не знам. Там карах като джигит, за да не се отличавам от тълпата. Никой не ме спря.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Задължително International Driving Permit?

Мнение от Marto »

Ivan1007 написа:
Marto написа:Днес говорих с два различни офиса на Хертз в България и ме уведомиха, че хора с канадски или американски книжки са длъжни да представят и International Driving Permit. Иначе не можело да ти дадат кола. Едно от момчетата обясни, че имало сравнително нов закон, който изисква това.

И за други европейски държави има подобни изказвания, но не ми се е налагало да показвам международната книжка.

Имайте едно наум...
You can drive with a Canadian driver’s licence up to 90 days from your arrival in the country
https://travel.gc.ca/destinations/bulgaria"

Българските граждани могат да управляват моторни превозни средства на територията на Република България с чуждестранно национално свидетелство за управление на МПС /СУМПС/, когато то не е издадено от държава-членка на ЕС или от друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или от Конфедерация Швейцария в срок до 3 месеца от датата на влизането им в страната .
https://www.google.ca/amp/s/europa.eu/y ... amp_bg.htm"

Момчето каза ли ти кой е новия закон?
Да ама не. Това, което си написал касае свидетелство "издадено от договаряща страна по Конвенцията за движението по пътищата". Първо, Канада не е страна от Конвенцията (има се предвид Виенската от 1968, а не Женевската от 1949, виж Закона за движението по пътищата).

Второ, линкът ти касае въпроса в какъв срок български граждани или чужденци постоянно живеещи в България могат да използват чуждестранни книжки преди да трябва да си извадят български, а не в какъв формат или какви допълнителни изисквания има, за да бъде призната съответната книжка.

Въпросът, повдигнат от темата е дали канадската книжка сама по себе си е приемлиева. Отговорът е в закона за движението по пътищата
Чл. 161. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) Свидетелство за управление на моторно превозно средство, издадено в друга държава, е валидно на територията на Република България за категорията, за която е издадено, в следните случаи:
1. държавата, в която е издадено, е договаряща страна по Конвенцията за движението по пътищата и свидетелството отговаря на изискванията на приложение № 6 към конвенцията;
2. държавата, в която е издадено, е договаряща страна по Споразумението между страните по Северноатлантическия договор относно статута на техните въоръжени сили при условията на чл. IV, буква "а" от него;
3. свидетелството е придружено от легализиран превод на български език;
4. свидетелството е международно и отговаря на изискванията на приложение № 7 към Конвенцията за движението по пътищата;

5. (нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) свидетелството е издадено от държава - членка на Европейския съюз, или от друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или от Конфедерация Швейцария.
Точки 3 и 4 се отнасят за книжки от Канада. Изискванията на приложение № 7 са на практика 1:1 с изискванията на конвенцията от 1949, така че предполагам, че по тази причина канадския International Driving Permit издаден от ЦБА/АМА се признава. Тукима хубава дискусия на кашата, поради причината, че конвенцията от 1949 не се споменава в българските закони, което може би означава, както автора предполага, че книжка написана само на йероглифи от Япония би трябвало да се признае, но "това положение обаче не се споделя от всички съдебни и административни органи".

В НАЙ-добрия случай, може да се каже, че не е съвсем сигурно дали е нужен IDP. Но дори и да не е нужно, в случая пъдаря явно не дава. Оня ден се обадих и на българския офис и на друга международна компания за коли под наем и ми отговориха по същия начин.

Онова за "новия" закон може наистина, както каза Гийк, да е въпрос на отскорошно енфорсмънт. Може на момчето да са му дали нови указания, де да знам.

Но, това, което си написал е иррелевантно и подвеждащо. И невярно.
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Задължително International Driving Permit?

Мнение от Marto »

optics написа:
7George написа:Да де, ама тук говорят за каране в България. Или смяташ, че в Европа правилата са напълно изравнени.
Не, не са изравнени. Просто допълвам картинката. За България не знам. Там карах като джигит, за да не се отличавам от тълпата. Никой не ме спря.
В Италия уж трябва международна книжка, но преди няколко години служителката на гишето въобще не иска да я гледа, въпреки че се опитах да й покажа. В Ирландия миналата година бях само с канадската книжка, но там май по закон тя е достатъчна.

От друга страна са ме спирали в България (колата на роднина) само с канадска книжка ей така за проверка. Нищо не казаха, въпреки че колата беше пълна с китайци :rofl:
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12462
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Задължително International Driving Permit?

Мнение от Ivan1007 »

Marto написа:
Ivan1007 написа:
Marto написа:Днес говорих с два различни офиса на Хертз в България и ме уведомиха, че хора с канадски или американски книжки са длъжни да представят и International Driving Permit. Иначе не можело да ти дадат кола. Едно от момчетата обясни, че имало сравнително нов закон, който изисква това.

И за други европейски държави има подобни изказвания, но не ми се е налагало да показвам международната книжка.

Имайте едно наум...
You can drive with a Canadian driver’s licence up to 90 days from your arrival in the country
https://travel.gc.ca/destinations/bulgaria"

Българските граждани могат да управляват моторни превозни средства на територията на Република България с чуждестранно национално свидетелство за управление на МПС /СУМПС/, когато то не е издадено от държава-членка на ЕС или от друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или от Конфедерация Швейцария в срок до 3 месеца от датата на влизането им в страната .
https://www.google.ca/amp/s/europa.eu/y ... amp_bg.htm"

Момчето каза ли ти кой е новия закон?
Да ама не. Това, което си написал касае свидетелство "издадено от договаряща страна по Конвенцията за движението по пътищата". Първо, Канада не е страна от Конвенцията (има се предвид Виенската от 1968, а не Женевската от 1949, виж Закона за движението по пътищата).

Второ, линкът ти касае въпроса в какъв срок български граждани или чужденци постоянно живеещи в България могат да използват чуждестранни книжки преди да трябва да си извадят български, а не в какъв формат или какви допълнителни изисквания има, за да бъде призната съответната книжка.

Въпросът, повдигнат от темата е дали канадската книжка сама по себе си е приемлиева. Отговорът е в закона за движението по пътищата
Чл. 161. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) Свидетелство за управление на моторно превозно средство, издадено в друга държава, е валидно на територията на Република България за категорията, за която е издадено, в следните случаи:
1. държавата, в която е издадено, е договаряща страна по Конвенцията за движението по пътищата и свидетелството отговаря на изискванията на приложение № 6 към конвенцията;
2. държавата, в която е издадено, е договаряща страна по Споразумението между страните по Северноатлантическия договор относно статута на техните въоръжени сили при условията на чл. IV, буква "а" от него;
3. свидетелството е придружено от легализиран превод на български език;
4. свидетелството е международно и отговаря на изискванията на приложение № 7 към Конвенцията за движението по пътищата;

5. (нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) свидетелството е издадено от държава - членка на Европейския съюз, или от друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или от Конфедерация Швейцария.
Точки 3 и 4 се отнасят за книжки от Канада. Изискванията на приложение № 7 са на практика 1:1 с изискванията на конвенцията от 1949, така че предполагам, че по тази причина канадския International Driving Permit издаден от ЦБА/АМА се признава. Тукима хубава дискусия на кашата, поради причината, че конвенцията от 1949 не се споменава в българските закони, което може би означава, както автора предполага, че книжка написана само на йероглифи от Япония би трябвало да се признае, но "това положение обаче не се споделя от всички съдебни и административни органи".

В НАЙ-добрия случай, може да се каже, че не е съвсем сигурно дали е нужен IDP. Но дори и да не е нужно, в случая пъдаря явно не дава. Оня ден се обадих и на българския офис и на друга международна компания за коли под наем и ми отговориха по същия начин.

Онова за "новия" закон може наистина, както каза Гийк, да е въпрос на отскорошно енфорсмънт. Може на момчето да са му дали нови указания, де да знам.

Но, това, което си написал е иррелевантно и подвеждащо. И невярно.
Начии ... не искам да споря с теб, дали информацията, на правителствения сайт на Канада , която съм цитирал е невярна. Да допълня цитата
Driving
You can drive with a Canadian driver’s licence up to 90 days from your arrival in the country.An international driving permit is required for longer stays

Изобщо не съм ти на нивото, но ако искаш погледни това ( по специално точка "б" за Женевската конвенция)
http://m.legalworld.bg/64999.usloviia-z ... jbina.html"
Та за САЩ има съдебен прецедент, който наистина е от скоро и доколкото разбирам се иска легализиран превод, а не IDP. За Канада обаче май нема такъв прецедент.

Понеже не съм специалист, съм на принципа, че грам практика струва повече от тон теория.
Та моя тон практика ми казва, че след десетина рентвания на кола от аерогара София за последните 15 години (Avis, Budget, National и прочие без Hertz, щото съм алергичен към тях ) със свидетелство за управление от Албърта, неколкократни спирания за проверка на документите , алергията ми към Hertz , не е случайна

Ама може вече и другите пъдари/фирми за коли под наем да не дават де - моя опит е от преди 3 години последно.

P.S. Това е актуалното за Budget - Sofia
Driver's License Requirements

Valid driver's license from country of residence is required. International driving license is required only for countries with non-Roman alphabet. International driving permit is a translation only
Това е за National
All EU licences are valid in Bulgaria as well as America, Canada, UK, Ireland, New Zealand, Australia etc. Military driving licences are not allowed. The licence must have been held for at least one year. Non-Roman script licences must have an International licence and their licence from country of domicile.
Avis , искат IDP , за всички дето не са от ЕС - вече имам алергия и към тях.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Задължително International Driving Permit?

Мнение от c200 »

И аз четох ЗДП и е точно както Марто е обяснил. Най-евтиният вариант изглежда да е легализиран превод на български, защото ще важи за целия срок на канадската книжка.
Международната такава важи за 1 година и струва 25$.
От друга страна международната книжка важи и за други ценители на бумащината - например Гърция, където обичали да глобяват дебело канадци без международна книжка (твърдят осведомени, аз затуй си изкарах като ходих там и никой не я погледна де).
Иначе и аз току-що се връщам от България и карах 20 дни навред само с канадска книжка щото просто не съм погледнал. Ще взема да си подновя българската май, 10 години спокойствие.
Личното ми мнение е, че офисите на рентакарите се престарават, никой катаджия няма да търси под вола теле като види канадска книжка. По-скоро ще рече "хммм, Канада значи. Ти какво работиш?" :)
За протокола, френдове от България разправят,че вече не било тъй, катаджиите са сериозни и професионални, без простотии.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Публикувай отговор