Бизнес форум "Защо Канада"

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Бизнес форум "Защо Канада"

Мнение от roumensp »

joro написа:Акоо на мен ми харесва френско вино защо да не си купя, защо да пия само българско? Нали има французи, които харесват българско сирене и искат да го купуват- вносът и износът взаимно се компенсират.
Купи си френско вино, няма лошо, жена ми често си купува такова ... проблемът е, че ходи в специален магазин (Liquor Store), за да го купи, докато локалното го има в "хранителни стоки" и че цената на френското е такава, че средностатистическия канадец ще предпочете местното като по-евтино (с по-малко такси е натоварено). Може благодарение на СЕТА цената на европейски вина да падне малко, но не съм голям оптимист.

Защо мислиш канадци от моя район ходят често да пазаруват в САЩ, въпреки че има НАФТА ? Защото излиза по-евтино, не защото в Канада ги няма същите американски стоки.

Пазарната икономика има и обратна страна, която се нарича протекционизъм. И тъй като Канада не е част от ЕС, не мисли че СЕТА ще промени особено текущото положение. Където американците не могат да се вредят, европейците имат още по-малък шанс.

Същото важи и за България ... ако мислиш, че сирената от Квебек някога ще стигнат дори 5% от продажбите на българските и европейските - грешиш. Пък и по-добре за вас - нали ви е страх, че ще ви натровим с ГМО. :D
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Бизнес форум "Защо Канада"

Мнение от optics »

Pyrelight написа:
roumensp написа: Нещо много ти бърка отвътре тоя Румен, а ? :D
Не, бе! Даже си ми симпатичен...
Охоо, даже си симпатичен. ;)
Тука имаме проблем?
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Pyrelight
Напуснал форума
Мнения: 8662
Регистриран на: Нед Май 07, 2017 10:52 am
Местоположение: Out of dumbassworld

Re: Бизнес форум "Защо Канада"

Мнение от Pyrelight »

optics написа: Тука имаме проблем?
Не, но ако има, винаги можем да се разберем по мъжки. :hai:
''Между другото това ми е помогнало по мoй си начин: няма нещо на този свят, което да ме мотивира повече от твърдението " няма да стане", ай сиктер.''
powered by pumpy
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Бизнес форум "Защо Канада"

Мнение от joro »

speedy написа:joro, може също да прочетеш Братя Грим. Интересни приказки с поуки. В живота понякога нещата стават по друг начин. В Канада по закон не можеш да си сложиш една бира купена в Квебек в багажника и да минеш в Онтарио. Не да я продаваш, а лично твоя бутилка, която сам да си я изпиеш. Ако я купиш от Щатите - може но трябва да я декларираш.

Мислиш, ли че те лъжа?
Така беше и в България при Бай Тошо. А за притежание на американски долари ще ме арестуват ли в Канада?
От Гърция можеш да си купиш Узо и маслини и да си ги внесеш в България съвсем свободно. И обратно- гърци купуват сирене и месо от България.
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Бизнес форум "Защо Канада"

Мнение от MrGeek »

joro написа:От Гърция можеш да си купиш Узо и маслини и да си ги внесеш в България съвсем свободно. И обратно- гърци купуват сирене и месо от България.
А можеш ли същата операция да я извършиш с един кашон Джак пристигайки от Тенеси в България, безпределно гениалний ми Йорко? Какво казват законите на "свободния пазар" в този случай? Или още не сте стигнали до този урок в милиционерското училище на ГЕРБ? :D
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Бизнес форум "Защо Канада"

Мнение от joro »

MrGeek написа:
joro написа:От Гърция можеш да си купиш Узо и маслини и да си ги внесеш в България съвсем свободно. И обратно- гърци купуват сирене и месо от България.
А можеш ли същата операция да я извършиш с един кашон Джак пристигайки от Тенеси в България, безпределно гениалний ми Йорко? Какво казват законите на "свободния пазар" в този случай? Или още не сте стигнали до този урок в милиционерското училище на ГЕРБ? :D
Май такива като теб са от милиционерското училище, такива са ви разбиранията за света.
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: Бизнес форум "Защо Канада"

Мнение от speedy »

joro написа:
speedy написа:joro, може също да прочетеш Братя Грим. Интересни приказки с поуки. В живота понякога нещата стават по друг начин. В Канада по закон не можеш да си сложиш една бира купена в Квебек в багажника и да минеш в Онтарио. Не да я продаваш, а лично твоя бутилка, която сам да си я изпиеш. Ако я купиш от Щатите - може но трябва да я декларираш.

Мислиш, ли че те лъжа?
Така беше и в България при Бай Тошо. А за притежание на американски долари ще ме арестуват ли в Канада?
От Гърция можеш да си купиш Узо и маслини и да си ги внесеш в България съвсем свободно. И обратно- гърци купуват сирене и месо от България.
Притежаването на американски долари, стига да са изкарани или получени по законен начин е разрешено. За вноса на узо (до 10 литра) и маслини в България - не го подлагам на съмнение. Все пак ти живееш там сега и би трябвало да имаш много по-добра представа от мен. Но е добре да си по-пестелив с обясненията на това как са нещата в Канада.
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Аватар
Pyrelight
Напуснал форума
Мнения: 8662
Регистриран на: Нед Май 07, 2017 10:52 am
Местоположение: Out of dumbassworld

Re: Бизнес форум "Защо Канада"

Мнение от Pyrelight »

Жоре, в Канада ( и частност Кебек) при участие в обществени поръчки се изпраща цялостно портфолио на фирмата, което включва експириънс на екипа, реализации, застраховки и т.н., и т.н. Никъде не се упоменава цена. Обикновено държавата има набор от компании, които отговарят на тези изисквания и избира измежду тях. Отдалечеността от бъдещата реализация също е важна заради контрола и поемането на отговорност. Има принцип за редуване за да не бъдат обвинени в корупция, но никога не се излиза от определен кръг.
А сега ни обясни икономически, как би се пласирала една българска компания в този кръг, моля, че аз не вдявам?
''Между другото това ми е помогнало по мoй си начин: няма нещо на този свят, което да ме мотивира повече от твърдението " няма да стане", ай сиктер.''
powered by pumpy
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Бизнес форум "Защо Канада"

Мнение от klisurov »

joro написа:
Pyrelight написа:Жоре, конкуренция има, но тя не е в полза на приходящи бизнеси. Румен ти го обясни вече. Това ви е основна грешка на вас булгаристанците. Продавате се евтино. Никоя държава не продава ресурсите си евтино, защото това убива местното производство.
Пещерният капитализъм не може нищо да измести, защото това е ролята на държавата да регулира. При вас такава поначало липсва, така че всеки прави, каквото си иска.
Нито България, нито Канада са комунистически държави, където държавата да регулира кой колко години да чака за Лада. Май никой от вас си няма понятие от това какво е бизнес. Всичко сте наемни работници на заплата. Няма лошо, стига да не се бъркате в област, за която ди нямате понятие. Прочетете книгата "Пазарна икономика for dummies" поне малко да се образовате.
Жоре, аз не съм наемен работник.
Бедна ти е фантазията колко лиценза са необходими за извършването на коя да е дейност.
Говорим за суми около и над $3'000 (три хиляди) годишно.
Отделно различните специалисти трябва да имат лиценз, т.е. да членуват в съответната асоциация и да плащат "членски внос".
Като прибавиш и необходимоте застраховки, цифрите набъбват.

Пример:
Фирмата плаща $300 на месец за лицензи.
Фирмата плаща и $50 на месец за застраховки.
Наеми и т.н. няма да броим, т.к. те се плащат и в България.
Служителят си плаща за "членски внос" (аз като инженер плащам малко над $40 на месец).
Съответно той не е склонен да работи за центрове.
Всичко това оскъпява крайния продукт и/или услуга.

От друга страна, по този начин се защитават местните фирми и специалисти: Няма начин да дойдеш от БГ и да работиш като ел-техник без да имаш съответния лиценз.
Нещо повече - в Кебек не можеш да влезеш на строителен обект, дори с ръцете в джоба, ако нямаш карта ASP.

Всичко това е направено с цел да се защитава клиента: Като наемеш някого може да провериш дали членува в съответната асоциация, т.е. дали е доказал уменията си.

Теоретичен пример: Викам Пешо да ми сложи ел-контакт в хола.
Става пожар.
Жилището е застраховано и застрахователната компания праща инспектор да разследва причините за пожара.
Установяват, че пожара е тръгнал от контакта, поставен от Пешо.
Ако Пешо има лиценз, застрахователя ще ми плати обезщетението, а след това ще се разправя а Пешо, с асоциацията, в която Пешо членува и със застрахователя на Пешо.
Ако Пешо няма лиценз, няма обещетение.

Така действа капитализма тук в Кебек, а ти си го разбирай и наричай както ти е удобно.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
kiro
Мнения: 877
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2012 7:27 pm
Местоположение: Торонто

Re: Бизнес форум "Защо Канада"

Мнение от kiro »

СЕТА ще позволява взаимно признаване на дипломи, но това трябва да се договори между съответните организации и тепърва предстои:
Recognizing foreign credentials is an issue that has dogged federal and provincial governments for years. Under the agreement, Canada and Europe will recognize professional certifications of each other's jurisdictions. However, a closer look suggests there is still plenty of work to do on this front. It is being left to the professional organizations in Canada and Europe to work out their own deals to recognize credentials under "mutual recognition" agreements. Professional groups, such as architects, engineers and accountants, are working towards mutually recognized qualifications.
Bulgayrian
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: Бизнес форум "Защо Канада"

Мнение от speedy »

На практика, в момента, професионален инженер от Албърта трябва да мине процедута за кандидатстване за член на PEO, за да работи в Онтарио.
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Аватар
kiro
Мнения: 877
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2012 7:27 pm
Местоположение: Торонто

Re: Бизнес форум "Защо Канада"

Мнение от kiro »

speedy написа:На практика, в момента, професионален инженер от Албърта трябва да мине процедута за кандидатстване за член на PEO, за да работи в Онтарио.
Доколкото ми е известно, просто трябва да кандидатстваш и да изчакаш формално да ти признаят дезигнейшъна, без да държиш някакви изпити, както предполагам може да стане и със СЕТА
Bulgayrian
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Бизнес форум "Защо Канада"

Мнение от roumensp »

kiro написа:
speedy написа:На практика, в момента, професионален инженер от Албърта трябва да мине процедута за кандидатстване за член на PEO, за да работи в Онтарио.
Доколкото ми е известно, просто трябва да кандидатстваш и да изчакаш формално да ти признаят дезигнейшъна, без да държиш някакви изпити, както предполагам може да стане и със СЕТА
Тоя PEng от Албърта дето иска да се лицензира в Онтарио вече е държал изпити, които се държат във всяка провинция ... за разлика от европееца.
По твоята логика и новите имигранти не би трябвало да държат изпити, за да се лицензират, стига да са от съответната европейска държава и да имат нещо като лиценз в нея ... нещо, в което силно се съмнявам.
BTW в областта на жена ми никой от друга провинция не може да се лицензира без изпити и причината е, че в BC има различни закони и се държат изпити наподобяващи тия за юристи. И точно по същия начин нейните юридически познания няма да са достатъчни, за да работи същото в Онтарио или Квебек.
И още нещо - навремето имах познат канадец, който след кариера в Канада се ориентира към САЩ и помня, че все държеше някакви изпити, защото искаше да има тапии в различни щати. Явно дори по линия на НАФТА не можеш да минеш метър.
Единствените които минават метър навсякъде са тия като моя милост, ИТ.
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Бизнес форум "Защо Канада"

Мнение от joro »

kiro написа:
speedy написа:На практика, в момента, професионален инженер от Албърта трябва да мине процедута за кандидатстване за член на PEO, за да работи в Онтарио.
Доколкото ми е известно, просто трябва да кандидатстваш и да изчакаш формално да ти признаят дезигнейшъна, без да държиш някакви изпити, както предполагам може да стане и със СЕТА
СЕТА постепенно ще ви вкара у пътя. То затова и се прави такава организация.
Едно време и нашите дипломи не ги признаваха в Германия. А при бай Тошо за да отидеш да работиш в София трябваше да имаш софийско гражданство.
Един полковник в началото на 90те години казваше, че демокрацията ще дойде в казармата след хиляда години. Когато отмениха военната служба, а него го съкратиха му казвахме "Е, Господин полковник, дойде демокрацията и в казармата".
Като задуха вятърът на промяната много неща издухва.
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
Аватар
Pyrelight
Напуснал форума
Мнения: 8662
Регистриран на: Нед Май 07, 2017 10:52 am
Местоположение: Out of dumbassworld

Re: Бизнес форум "Защо Канада"

Мнение от Pyrelight »

Малка държава като България да вкарва голяма държава като Канада в пътя? Не мисля! Гледайте само очакванията ви да не се разминат с действителността, че тук във форума имаме много такива примери. :D
''Между другото това ми е помогнало по мoй си начин: няма нещо на този свят, което да ме мотивира повече от твърдението " няма да стане", ай сиктер.''
powered by pumpy
Публикувай отговор