Две книжки в България, законно ли е?

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
tonny
Мнения: 1268
Регистриран на: Нед Апр 14, 2013 4:40 am
Местоположение: Vancouver, BC

Re: Две книжки в България, законно ли е?

Мнение от tonny »

Муха, пак си фраскан!
Гледаш ли олимпиадата поне. :D
Наздраве! :beer:
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12462
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Две книжки в България, законно ли е?

Мнение от Ivan1007 »

Бълхъ,
Не ти я конфискуват - сам я предаваш, ако искаш да получиш местна. Също като у България с друга книжка от ЕС или същото като местене от една провинция в друга в Канада.
Честно казано не виждам никаква файда да имаш и българска книжка при посещение в България.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
mortigur
Мнения: 1050
Регистриран на: Чет Апр 07, 2011 11:32 am
Местоположение: Jazan, Jazan Governorate, Saudi Arabia
Обратна връзка:

Re: Две книжки в България, законно ли е?

Мнение от mortigur »

Толкова ли е трудно да се разбере от хората, че притежанието на две книжки в която и да е държава е незаконно поради факта, че можеш да извършиш престъпление и да го повториш.

Най простия пример, който ми идва на ум е караш с твоята кола полицията те спира с 200км/ч и ти отнема книжката и колата. Ти обаче решаваш, че пак искаш да караш с 200 км/ч отиваш и с втората книжка наемаш друга кола и си караш на воля.

И въобще поста ми не беше за това.

Освен това има още нещо, ако говорим за нормални държави като Германия проблема с предаването на книжката е нулев, защото като се върне в Германия въпросния германец с канадска книжка например може автоматично да си я смени с Германска за 15 минути. Предполагам, че канадската ще бъде унищожена а няма да я сложат в музей. Така, че правилото за реципрочност на двете свидетелства за правоуправление дава правото на едната или другата страна да унищожават документа, който е толкова скъп на българина.
Последно промяна от mortigur на Сря Авг 10, 2016 12:32 am, променено общо 1 път.
Taxation is theft.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Две книжки в България, законно ли е?

Мнение от roumensp »

umeiko написа:
roumensp написа:
umeiko написа:И само като коментар, никоя канадкса инстанция не може да унищожи не-канадски документи. Просто такова животно няма.
Е, аз съм заменял американска книжка за канадска ... не знам дали са я унищожили или са я поставили в рамка в музея, ти как мислиш ? :D
Ти си я дал доброволно. Аз като правех обратната операция (изкарване на хамериканска книжка), не ми взеха канадската книжка.
Като за ИТ, требе да ме разбереш: американска --> канадска != канадска --> американска
В Канада никога не съм съм държал никакъв изпит (exchange). Ако бях държал нормални изпити е друга работа ...
Последно промяна от roumensp на Сря Авг 10, 2016 12:36 am, променено общо 1 път.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12462
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Две книжки в България, законно ли е?

Мнение от Ivan1007 »

klisurov написа:
optics написа:Нещо недоизяснено има в цялата работа, защото аз когат вадех Онтарийска книжка и за целта бях превел японската такава служителката рече - ами добре, сега трябва да ти я унищожа щото по закон не може да имаш две книжки. Обаче аз импулсивно реагирах много остро и тя ми я върна като смотолеви някакво обясние защо я връща. Ако закона беше ясен (и тя го знаше ясно) - нямаше да ми я върне колкото и да викам.
Би трябвало закона да не разрешава две книжки, издадени от една и съща държава или съюз.
За мен няма логика да имаш две канадски книжки, пък били те и от различни провинции.
Навярно (не познавам закона) няма и логика да имаш две книжки, издадени от две различни държави в Европейски Съюз.
Ако при издаване на канадска книжка, българската се прибира, то тогава българската би трябвало да се заменя с канадска при поискване, без никакви изпити, както и обратното, а това определено не е така.
Преди някой да се опита да ми унищожи българската книжка, ще трябва добре да се законово обоснове.

Сега, когато влизам в САЩ с канадски паспорт, оставям БГ книжката у нас.
Но преди, когато влизах с БГ паспорт, канадската бе "на трупчета'.
Никога не съм се притеснявал, че имам две книжки, издадени от две държави, без спогодба за взаимно заменяемост.
Обосновката е, че такъв е закона - ако искаш да шофираш след определен срок и пребиваваш постоянно в съответната оровинция трябва да спазваш закона.
Обосновката защо е такъв закона е друга тема, но тя няма връзка със спазване на закона.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12462
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Две книжки в България, законно ли е?

Мнение от Ivan1007 »

mortigur написа:Толкова ли е трудно да се разбере от хората, че притежанието на две книжки в която и да е държава е незаконно поради факта, че можеш да извършиш престъпление и да го повториш.

.
Това което казваш е логично, но не е вярно за България, защото Закона за Движение по Пътищата изрично посочва кое е незаконно:

Чл.151 (7) (Нова - ДВ, бр. 54 от 2010 г.) Едно и също лице може да притежава само едно свидетелство за управление на моторно превозно средство, издадено от държава - членка на Европейския съюз.

Та затова всичките ти притеснения са неоснователни.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
mortigur
Мнения: 1050
Регистриран на: Чет Апр 07, 2011 11:32 am
Местоположение: Jazan, Jazan Governorate, Saudi Arabia
Обратна връзка:

Re: Две книжки в България, законно ли е?

Мнение от mortigur »

Ivan1007 написа:
mortigur написа:Толкова ли е трудно да се разбере от хората, че притежанието на две книжки в която и да е държава е незаконно поради факта, че можеш да извършиш престъпление и да го повториш.

.
Това което казваш е логично, но не е вярно за България, защото Закона за Движение по Пътищата изрично посочва кое е незаконно:

Чл.151 (7) (Нова - ДВ, бр. 54 от 2010 г.) Едно и също лице може да притежава само едно свидетелство за управление на моторно превозно средство, издадено от държава - членка на Европейския съюз.

Та затова всичките ти притеснения са неоснователни.
Неоснователни са защото нямам книжка от Европа или защото няма начин полицията да разбере, че имам две книжки?
Taxation is theft.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12462
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Две книжки в България, законно ли е?

Мнение от Ivan1007 »

Вече писах - поне не си писал за нито една от ЕС.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
tonny
Мнения: 1268
Регистриран на: Нед Апр 14, 2013 4:40 am
Местоположение: Vancouver, BC

Re: Две книжки в България, законно ли е?

Мнение от tonny »

Марто, ти предизвика леле(това леле да се чете е.ба.ти :rofl: ) диспута братче. Карай си на воля, може и 6м да караш без книжка ако искаш, стига да не те хванат, никой нищо няма да ти каже... :D
Аватар
mortigur
Мнения: 1050
Регистриран на: Чет Апр 07, 2011 11:32 am
Местоположение: Jazan, Jazan Governorate, Saudi Arabia
Обратна връзка:

Re: Две книжки в България, законно ли е?

Мнение от mortigur »

Ivan1007 написа:Вече писах - поне не си писал за нито една от ЕС.
:y:
Taxation is theft.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Две книжки в България, законно ли е?

Мнение от roumensp »

tonny написа:Карай си на воля, може и 6м да караш без книжка ако искаш, стига да не те хванат, никой нищо няма да ти каже... :D
Анджък ... докато не те хванат за нещо, не си виновен за нищо, така че не се шашкай. :y: :D
tonny
Мнения: 1268
Регистриран на: Нед Апр 14, 2013 4:40 am
Местоположение: Vancouver, BC

Re: Две книжки в България, законно ли е?

Мнение от tonny »

roumensp написа:
tonny написа:Карай си на воля, може и 6м да караш без книжка ако искаш, стига да не те хванат, никой нищо няма да ти каже... :D
Анджък ... докато не те хванат за нещо, не си виновен за нищо, така че не се шашкай. :y: :D
Извън контекста, в БГ съм карал 2м без книжка, а във Ванкувър 1 седмица (бях се насрал тука, щото бях прясно изцеден ама мина и този период) :rofl:
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Две книжки в България, законно ли е?

Мнение от agent Ozo »

Толкова ли е трудно да се разбере от хората, че притежанието на две книжки в която и да е държава е незаконно поради факта, че можеш да извършиш престъпление и да го повториш.
Явно не си прочел написаното от мен или на теб ти е трудно да схванеш, че няма как да стане тая работа. Защото чуждата книжка не е документ за самоличност в България, а само българската такава. И затова заедно с чуждата книжка се представя задължително и български документ за самоличност. Та при повторно нарушение, ще те санкционират като лице с отнети вече права. Санкционира се винаги лицето т.е. човека, а не документа, байно.
И членове от закона ба българските лични документи (ЗБЛД) съм ти цитирал, ама нема кой да чете.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
myhata II
Мнения: 15703
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Две книжки в България, законно ли е?

Мнение от myhata II »

Ivan1007 написа:Бълхъ,
Не ти я конфискуват - сам я предаваш, ако искаш да получиш местна. Също като у България с друга книжка от ЕС или същото като местене от една провинция в друга в Канада.
Честно казано не виждам никаква файда да имаш и българска книжка при посещение в България.
дядо айде да седнем да ти проследим логиката

прибирам се в България и какво правим ?

пишем молби да ни я върнат ли ? :rofl: :lol:

нямат никакво, ама никакво право да ти "прибират", задържат или конфискуват какъвто и да е документ за самоличност от друга държава

айде да те видя ако се наредиш на гише в КАТ дали даже ще си помислят да я докоснат канадската книжка
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Две книжки в България, законно ли е?

Мнение от Kpetrov »

mortigur написа:Толкова ли е трудно да се разбере от хората, че притежанието на две книжки в която и да е държава е незаконно поради факта, че можеш да извършиш престъпление и да го повториш.

Най простия пример, който ми идва на ум е караш с твоята кола полицията те спира с 200км/ч и ти отнема книжката и колата. Ти обаче решаваш, че пак искаш да караш с 200 км/ч отиваш и с втората книжка наемаш друга кола и си караш на воля.
По тази логика, ако извършиш престъплението без да имаш книжка, то можеш да го повтаряш колкото си пъти искаш.
Не че искам да се заяждам, но не виждам проблем да имаш книжки от различни държави.
Колата може и да не си я наел лично ти, така че няма причина полицията да се занимава с каква книжка е наета колата и с каква кара водача.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Публикувай отговор