Защо България не е добро място за живеене

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Защо България не е добро място за живеене

Мнение от roumensp »

optics написа:Кой би ходил един час до работа в София?
Това е все едно да питаш половината хора от Lower Mainland “кой би ходил един час до работа във Ванкувър”.
Ако си мислиш, че в радиус 15 минути от мен е пълно с IT фирми - грешиш.

Че то дори в самата София да живееш пак може да ти отива толкова време, не знам дали си пробвал да пътуваш от Люлин до Младост, но аз съм (сега поне има метро).
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Защо България не е добро място за живеене

Мнение от Ivan1007 »

Тъпотата у нас е национален проблем
Национални проблеми на България са емиграцията, отрицателният прираст, липсата на енергия и желание за развитие, безработицата и тъпотата, казва Явор Гърдев.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Защо България не е добро място за живеене

Мнение от optics »

roumensp написа:
optics написа:Кой би ходил един час до работа в София?
Това е все едно да питаш половината хора от Lower Mainland “кой би ходил един час до работа във Ванкувър”.
Ако си мислиш, че в радиус 15 минути от мен е пълно с IT фирми - грешиш.

Че то дори в самата София да живееш пак може да ти отива толкова време, не знам дали си пробвал да пътуваш от Люлин до Младост, но аз съм (сега поне има метро).
"Ходи" означава "ходи с краката си". В София съм ходил на работа пеша само веднъж, като имаше блокаж навсякъде и нито рейсове нито коли. Затова и въздуха беше по-чист. Да ходиш един час до работа в София си е мазохизъм вреден за здравето.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Защо България не е добро място за живеене

Мнение от Ivan1007 »

Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
7George
Мнения: 9645
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Защо България не е добро място за живеене

Мнение от 7George »

optics написа:
roumensp написа:
optics написа:Кой би ходил един час до работа в София?
Това е все едно да питаш половината хора от Lower Mainland “кой би ходил един час до работа във Ванкувър”.
Ако си мислиш, че в радиус 15 минути от мен е пълно с IT фирми - грешиш.

Че то дори в самата София да живееш пак може да ти отива толкова време, не знам дали си пробвал да пътуваш от Люлин до Младост, но аз съм (сега поне има метро).
"Ходи" означава "ходи с краката си". В София съм ходил на работа пеша само веднъж, като имаше блокаж навсякъде и нито рейсове нито коли. Затова и въздуха беше по-чист. Да ходиш един час до работа в София си е мазохизъм вреден за здравето.
Спомням си едни колеги от Павликени, като ги питах къде обядват, разправяха, че си ходят до вкъщи пеша и ми беше много чудно, ама сигурно става, ако си на 5 - 10 минути.
Embrace your climate change!
Аватар
7George
Мнения: 9645
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Защо България не е добро място за живеене

Мнение от 7George »

Май ще е по-лесно да ги корумпират ония от Холандия, та да стане работата. 8) Бях свидетел в зората на демокрацията, един бизнесмен как се хвалеше не всеослушание, че може да купи всеки съветник или кмет... Сега цифрите са други, но и бизнеса забогатя. :)
Embrace your climate change!
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Защо България не е добро място за живеене

Мнение от MrGeek »

България - царството на некадърността

С изтичането на данни от НАП престъпният свят вече разполага накуп с личните данни на цялото активно население и може да развихри още повече въображението си. Това е само поредното доказателство, че българската държава не се справя със задълженията си. За да замаже гафа си, тя отклонява вниманието на публиката в две посоки. Че станалото не е страшно, още по-малко - катастрофално. И че тя е направила възможното за защита на данните, но хакери-факири са пробили тази защита.

Както винаги, като факир в кризисния пиар се прояви премиерът. Той обедини двете защитни тези в общ патриотичен сюжет, който да ни успокои, като ни накара да се почувстваме горди, че сме българи: киберзащитите ни са "тежки", само че нашите хакери с "толкова мощни знания и умения" са "над световно ниво". Имаме "истински вълшебници" и "уникални мозъци", само че те не работят за държавата, защото заплатите ѝ са малки.
Коментарът е излишен... :x
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
myhata II
Мнения: 15702
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Защо България не е добро място за живеене

Мнение от myhata II »

Уфф, колко е лошо в България, при положение че във Ванкувър няма Метро !
Мушморокски ти ми работи :D :rofl: :lol:
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Защо България не е добро място за живеене

Мнение от Ivan1007 »

С какво Турция е по-привлекателна за инвестиции, отколкото България?
Изходът от борбата между България и Турция за рекордната инвестиция на Фолксваген в размер на около 1,5 милиарда евро изглежда предрешен. По обем на брутния вътрешен продукт турската икономика е осемнадесета в света, докато България е едва на 73-то място. От години задграничните инвеститори посочват дефицита на квалифицирана работна ръка като основен проблем пред бизнеса в демографски топящата се България. А със своето 80-милионно население Турция е в много по-добра позиция, при това не само в количествено отношение. В България понастоящем на 100 работници и служители на възраст между 60 и 64 години, излизащи в пенсия, се падат по 55 български младежи между 15 и 19 години, навлизащи в трудоспособна възраст. В Турция ситуацията е точно обратната - младите поколения заместват излизащите в пенсия в съотношение две към едно. По данни на Евростат дяловете на професионалистите и на технически подготвените работници и специалисти сред заетите в турската индустрия са два пъти по-големи от съответните показатели за България.
...
Под средните за региона са и оценките за ефективността в борбата срещу корупцията и престъпността, както и за правната сигурност в страната. България е на последно място по качество на висшето образование и на едно от последните места в професионалното обучение, отстъпвайки в това отношение на страни като Македония и Босна и Херцеговина, се посочва още в доклада на обединението на германските индустриално-търговски камари в региона.
В един съвсем нов анализ на Европейската комисия пък се подчертава, че производителността на труда в България нараства три пъти по-бавно, отколкото в съседна Румъния и съставлява едва 45% от средната в Евросъюза. Състоянието на техническата инфраструктура е незадоволително, особено в Северна България. Администрацията продължава да е недружелюбна спрямо бизнеса. Конкурентоспособността на страната в опитите да привлича задгранични инвестиции остава проблематична, изтъкват анализаторите от Брюксел
И кво стана?
България след 12 и кусур години в ЕС продължава да губи от Турция не само по количество, но и по качество на най-важният ресурс на икономиката - хората.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Защо България не е добро място за живеене

Мнение от MrGeek »

myhata II написа:Уфф, колко е лошо в България, при положение че във Ванкувър няма Метро !
Изображение


:facepalm: Явно само ти, мухЪ, и чича ти Гоша не сте разбрали, че ванкувърското метро е НАЙ-ДЪЛГОТО (и най-модерното) в Канада. :lol: :rofl:
The Vancouver SkyTrain, an automated guided line, was opened in January 1986 for the Expo 86 world fair and is the longest rapid transit system in Canada with a system length of 79.6 km (49.5 mi).
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Кантонера
Мнения: 1
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 2:48 pm

Re: Защо България не е добро място за живеене

Мнение от Кантонера »

Чета тук от известно време и определено се набива в очи малкия брой редовни участници, както и обсесията на някои, Ivan1007 e типичен пример, да изтъкват всичко лошо в България.
Въпроса ми - това помага ли ви да се усещате щастливи от правилния избор, който сте направили, да се преместите тук?
Ако да - то какво е причината да продължавате? Щастието не е пълно, ако не бъде обяснено в подробности на останалите четящи?
По темата - като място България изобщо не е по-лоша за живеене от 10-те % най- добри места за живеене по света. Виж, като обстановка пада доста надолу, но това е според мен. Има си хора, на които им харесва и като обстановка, и то свестни и добри хора.
Не разбирам за какво служат темите, изтъкващи негативите на някакво място или условия. Помагат ли някому?
Струва ми се, че някои от редовно пишещите са бивши планинари. Интересно би ми било да споделят как виждат Скалистите по Западния бряг и планините на България. Аз тук имам скромен опит, основно Адирондак. Прекрасни планини, но сравнение с Рила и Пирин не издържат. Нито лято, нито зима.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Защо България не е добро място за живеене

Мнение от pumpy »

Кантонера написа:Чета тук от известно време и определено се набива в очи малкия брой редовни участници, както и обсесията на някои, Ivan1007 e типичен пример, да изтъкват всичко лошо в България.
Въпроса ми - това помага ли ви да се усещате щастливи от правилния избор, който сте направили, да се преместите тук?
Ако да - то какво е причината да продължавате? Щастието не е пълно, ако не бъде обяснено в подробности на останалите четящи?
По темата - като място България изобщо не е по-лоша за живеене от 10-те % най- добри места за живеене по света. Виж, като обстановка пада доста надолу, но това е според мен. Има си хора, на които им харесва и като обстановка, и то свестни и добри хора.
Не разбирам за какво служат темите, изтъкващи негативите на някакво място или условия. Помагат ли някому?
Струва ми се, че някои от редовно пишещите са бивши планинари. Интересно би ми било да споделят как виждат Скалистите по Западния бряг и планините на България. Аз тук имам скромен опит, основно Адирондак. Прекрасни планини, но сравнение с Рила и Пирин не издържат. Нито лято, нито зима.
А коя канадска река не издържа на Искъро ? :lol: :lol: :lol:

Не смятам, че сравянваме или се кефим, че в България е кофти. Но някак си е трудно да гледаш и слуша лъжи по цял ден и да си безразличен.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Защо България не е добро място за живеене

Мнение от optics »

Кантонера написа:Струва ми се, че някои от редовно пишещите са бивши планинари. Интересно би ми било да споделят как виждат Скалистите по Западния бряг и планините на България. Аз тук имам скромен опит, основно Адирондак. Прекрасни планини, но сравнение с Рила и Пирин не издържат. Нито лято, нито зима.
Планините в България са страхотни, но за съжаление с настъпването на дивия капитализъм (ключовата дума от двете е "дивия", а не "капитализъм) се започна масовото им осиране. Дето викаше един приятел - от завода не окрадоха само което беше заварЕно за пода и стените. После осраха черноморието. Сега процеса върви с пълна сила и в планините - по няколко направления - сечене на гори, прекарване на лифтове, писти и строеж на хотели. За щастие процеса по строене далеч не е толкова напред колкото по морето. Адирондак е скука, няма какво да си говорим. Скалистите планини са не по-малко красиви от Рила и Пирин само че са доста по-запазени, доста по-големшки и опасни. Живял съм 3 години в Онтарио, знам какво има по оня край. Нищо няма. Плоско като тепсия. Канада едно на ръка. Изкарай си една карта на националните паркове на САЩ и виж къде са повечето. Мощно са концентрирани тука - в западния край.
Прочее във фейсбук в една от патреотарските групи бяха пуснали снимка на езерото Морейн (Файтъра беше там тия дни и ми прати снимка как се разперил от кеф на фона на езерото). Интересното е коментара под снимката в тая група - "Каква красива природа имаме в България!" Бе то че имаме, имаме, ама патреотите не са си показвали носа по далеч от "бай Кръстьо" и след като двама им писаха - ало, извинете ама това е в Канада - какво мислите направиха - изтриха въпросните коментари и продължиха да се захласват. Да се смееш ли, да плачеш ли на такава простотия. А ти викаш че сме били хейтъри.
Въобще аз патреотарски изцепки не приемам от хора които не са ходили на Вихрен и Мусала тръгвайки пеш от Пампорово или Банско съответно и не могат кажат наизуст височините им. Същото за най-високия връх в Балкана (кой е той?) и не са пристигали в Мелник изотгоре.

А, да - плавал съм по Марица, Искър, Струма и Камчия. Камчия беше много, много мръсна. Марица беше черна след Димитровград по соц време, но после се изчисти.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Защо България не е добро място за живеене

Мнение от Ivan1007 »

Кантонера написа: По темата - като място България изобщо не е по-лоша за живеене от 10-те % най- добри места за живеене по света. Виж, като обстановка пада доста надолу, но това е според мен. .
Като място за живеене при сегашната обстановка, за огромното мнозинство от живеещите в нея, България е по-лошо място за живеене от всички страни в ЕС плюс още доста други.
Та, ако това не го разбират живеещите там, то вероятността за промяна клони към нула.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Защо България не е добро място за живеене

Мнение от Ivan1007 »

Михаил Вешим: Сигурен съм, че русофилите ни си мечтаят за нов ГУЛАГ, в който да затворят всички различно мислещи
Г-н Вешим, как би изглеждало в карикатура българското общество днес и с какви сюжети ще се различава отпреди 100 г., например?

- Карикатурният образ ще е един и същ – и днес, както преди сто и повече години, добре познатият ни Бай Ганю ще е главното действащо лице. Само, че сега, освен в ролите, описани от класика Алеко – как прави избори, как списва вестник, ще е в нови проявления – Ганю прокурор, банкер, културен деец или депутат от комисията за култура. Има още много нови роли за бай ви Ганю – шофьор, хотелиер, концесионер на плажа. Или собственик на футболен отбор, пък защо не и футболист със световна слава. Бай Ганю е облякъл даже лекарска престилка и е преметнал на врата си стетоскоп – прави прегледи в частния си кабинет по морето. Чухте сигурно за последния му „подвиг”: на един южноафрикански турист нашият д-р Ганю му взел 540 лева, за да му промие ухото… Щом Ганю се намеси и в най-хуманната професия, накъде отиваме? Нашият герой има и женски образ – Буля Ганювица или лейди Гана. Може да я видите и в политиката, и да готви по телевизията, и да печели конкурс на „Плейбой”. На външен вид е красавица, гърдите й се измерват с кубици силикон, а дрехите й са от модни марки… Но под луксозната опаковка е пак онзи „Ганю”, описан ни от Алеко преди повече от век. И ние, българските сатирици след Алеко, сякаш не можем да намерим друг сатиричен образ, а само продължаваме да дописваме чертите на Стария герой – кой, колкото може и колкото му позволяват творческите сили. Колко са живи, дейни и жизнени днес внуците на Ганю, внучките му, внучетата… накъде и да се обърнеш, ще ги срещнеш. Ганювци безброй, но нямаме Алековци…

- Как си обяснявате, че 30 години след началото на прехода, в учебниците по история се опитаха да вкарат комунизма като нещо положително?

- Обяснението не е трудно: изпуснахме момента да дадем категорична оценка на този престъпен, античовешки режим. Веднага след промените излязоха достатъчно свидетелства за зверствата – убийства, лагери, опустошени съдби на цели поколения, бяха живи и свидетелите. В другите бивши соцстрани отвориха досиетата, проведоха лустрация, осъдиха морално престъпните режими и забраниха със закон на бивши агенти от службите да заемат държавни длъжности. А у нас, пак по български, замазахме, заметохме всичко под килима… Затова сега децата и внуците на бившите политбюровци са на важни служби, в правителството, в парламента и в медиите има агенти на ДС, а пък учебниците ги пишат потомците на бившите цекисти… Те са и преподаватели в най-престижния ни университет, Софийския. Там, в обществените науки, има такива социзкопаеми като мислене, че много правилно българските младежи отиват да учат в чужбина, вместо тук да им пълнят главите с пропагандни клишета от миналото. Моята дъщеря също е студентка навън - сама, без моя намеса, се ориентира.

- По какво имат носталгия хората, които и днес милеят за Тодор Живков?

- Носталгията при по-старите е обяснима – те идеализират младостта си, когато са били здрави, красиви и може би влюбени. И са склонни да забравят унижения и издевателства, компромисите и натрупаните мълчания. Но при новите поколения, ако има носталгия по социализма, то е само от глупост. Незнание, неинформираност, от леност на ума. От нежелание да се поровиш в книги, да прочетеш, да помислиш и да осмислиш, да изработиш собствено мнение, а не да повтаряш папагалски чуто от баби и дядовци, или опорните точки на партийни тролове във фейсбуците. Медиите, и те припяват в носталгичния тон – в един ежедневник, уж за новините, каквито са, постоянно се явяват сълзливи дописки за Живковото време, за правешкия вожд и за неговото най-близко обкръжение. Напоследък четох някакъв опус за Георги Джагаров, колко бил принципен, как дори възразявал на самия Живков. Бил зам.-председател на Държавния съвет, но високият пост го измъчвал и той от мъка пиел по цели нощи, защото бил поет и бохем, не можел да понася президиуми – свободен се чувствал в кръчмите. Що за глупости? Наистина някои журналисти взимат читателите си за безпаметни глупаци, все едно не помним какви бяха и Джагаров, и Левчев, как се слагаха и превиваха гръбнак пред Правешкия си патрон. Манипулаторите разчитат на късата памет на хората. И наистина някои българи са с къса памет, стана така, че матраците вече ги правят с мемори пяна, а хората нямат мемори.
Една от задачите, които си поставям като писател, е да разказвам честно за живота на моето поколение, днес 60-годишните. С надеждата, че по-младите ще прочетат, ще научат нещо, а пък хуморът ще ги имунизира срещу носталгията. Имам няколко такива книги – с фейлетони и разкази, пък и пътеписи от социалистическото време – разказвам за абсурдите в бившия СССР, в Северна Корея, в социалистически Китай. Имам и една книга за соцказармата – „Когато бях армейски генерал”. Там описвам военните безумия по мое време, защото днес и за казармата се говори с носталгия – колко добре било, че момчетата ходели войници – това ги правило мъже. Не носенето на автомат и маршировката ще те направи мъж, мъж си, когато можеш да мислиш със своята си глава, поемаш отговорност и сам се оправяш в живота, честно и почтено, без да чакаш нещо наготово. За мен точно хуморът е най-добрият начин да се разказва миналото. Хумористът има предимство пред сухия историк, уж на майтап, той може да нарисува по вярна картина. И по-въздействаща, по-запомняща се. Давам пример с „Швейк” – има ли по-категорична книга, подиграваща безумието и абсурда на военщината? Без да се сравнявам с Хашек, се опитах да опиша идиотщините от соцказармата като свидетелство за времето.

- Защо, въпреки диктатурата, с която се управлява в Русия, все още има толкова агресивна русофилия в България?

- Обичам руската класическа литература, чета съвременни руски автори в оригинал, гледам руското кино и слушам техни рок-групи, но не съм русофил. А пък съвсем друго е да си путинофил. Значи си за диктатура, за насилие, за един олигархичен модел, който няма нищо общо с демокрацията. У нас путинофилите са агресивни и настъпателни – в техните си сайтове и по форумите. Те не само славят кагебиста Путин, те са и сталинисти. Сигурен съм, че си мечтаят за нов ГУЛАГ, за огради от бодлива тел, където да затварят различно мислещи. И изобщо мислещите хора. Такъв тип „русофили” има най-вече в БСП – вижте на митингите и съборите им на Бузлуджа, че носят фланелки с образа на Сталин и Ленин, потници с калашници и надписи СССР, веят руски байраци. Но те не са само сред позитанците, имаме и българска патриотична партия, която е проруска, пропутинска – пълен оксиморон. И тоя оксиморон е част от правителството – или почти. Ето това е българската политика, която не е категорична и последователна – хем сме в Евросъюза, хем сред управляващите има уж патриоти, верни на Русия…

На какво се дължи тази световна вълна в политиката да влизат шоумени и комици?

- На ниската култура на населението. Това е световно явление, наблюдава се не само у нас, но и в други страни, даже в стари, утвърдени демокрации. Може би изборът на Тръмп е най-яркият пример.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Публикувай отговор