От Канада в България

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: От Канада в България

Мнение от miteto »

pumpy написа:Интересно в кой случай се "източват" застраховките ??? когато ги имаш или когато ги нямаш ???
Така както го описа, си е направо директно "точене" на пациента, а не на застраховките. Т.е. още по-лошо. Дай 26 бона - а, имаш застраховка - е, добре. В такъв случай супер-сложното лечение, което извършихме понеже сме учили 20 години медицина и си уважаваме труда - вече струва само 18 бона.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: От Канада в България

Мнение от roumensp »

miteto написа:
pumpy написа:Интересно в кой случай се "източват" застраховките ??? когато ги имаш или когато ги нямаш ???
Така както го описа, си е направо директно "точене" на пациента, а не на застраховките. Т.е. още по-лошо. Дай 26 бона - а, имаш застраховка - е, добре. В такъв случай супер-сложното лечение, което извършихме понеже сме учили 20 години медицина и си уважаваме труда - вече струва само 18 бона.
Щатите никога не са били благотворително дружество, предлагащо евтино лечение за чужденци. За който живее там е по-друго ... Аз от 20К за раждане платих 200 от джоба си (условията са светлинни години пред тукашните), за тия с най-ниските доходи има начини да не плащат нищо, а за възрастните има медикеър. Тяхната система работеше по-добре от тукашната според мен ... сега не знам как е след реформите на Обама. Вероятно излизаше по-скъпо оттук, но не се чакаше за специалисти и изследвания (то и тука може, стига да се бръкнеш по-дълбоко).
Аватар
7George
Мнения: 9659
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: От Канада в България

Мнение от 7George »

и на всичко отгоре няма на кого да се жалваш щото всяко едно обжалване минава през съответния генерал губернатор и накрая файда от жалбата ти никаква

карат си все още по стария кодекс:
-точка 6-модератора винаги е прав
-точка6,1-ако не е прав виж точка 6
- Точка 3: ако потребителите още пишат във форума, значи са супер доволни от своите модератори. :)
Embrace your climate change!
umeiko
Мнения: 466
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 8:52 pm

Re: От Канада в България

Мнение от umeiko »

За съжаление, или радост, в щатите се научих да гледам и на здравето като бизнес. Или с други думи, в момента в който отидеш при лекар, първата ти работа, и последната, е да седнеш със финансовият му представител и да обсъдите процедурите, какво е нужно, какво не е, колко ще струва, колко можеш да си позволиш да дадеш, и кога, и защо, да опишете всичко това хубаво и ясно на лист хартия, след което го вземаш вкъщи и мислиш 3 дена :)
И след 3-ят ден, задължително след третият ден, ама никога не подписвайте нищо на момента, се съгласявате с процедурата със или без поправки, или не се съгласявате разбира се.
Бре, то прозвуча направо като договор за ненападение между две нации :rofl: :rofl: :rofl:
Но това е реалността тука. Не го ли направиш, ша има после да се чудиш защо раждането ти струвало 25к, или 1 ден престой струва 18к, и т.н......
Тука, много ги обичат такива едни доверчиви и вярващи в добрият чичко доктор (ХОХОХОХО), ама само с какъв кеф го сурвакат после....не е истина :)
И като бележка под линия, всъщност всичко тука е така. Или се доверяваш и те преебават, или действаш като бизнесмен, и получаваш това за което си платил.
Ttorontoo
Мнения: 220
Регистриран на: Нед Яну 24, 2016 8:21 am

Re: От Канада в България

Мнение от Ttorontoo »

Интересно ми е тези от вас които са изкарали над 10 години в Канада и се върнат в БГ каква работа могат да започнат? Освен собствен бизнес де. Това май е като да си работил 5 години в София на заплата 2 200 и да се върнеш в Радомир и да започнеш на 200. Като да те върнат в 1 клас. Или по-зле...
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: От Канада в България

Мнение от myhata II »

че лошо ли е ?
човек се чувства подмладен ! :D
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Ttorontoo
Мнения: 220
Регистриран на: Нед Яну 24, 2016 8:21 am

Re: От Канада в България

Мнение от Ttorontoo »

Чета 20 страници някакви мерения на пишки от първа страница още. Това с нета е пълна тъпня. Дали в БГ или Канада е по-добре...гигабайтовия. Умрял съм за Гигабайтов. Нетфликси и глупости. Та то дори читави филми няма от поне 5-6 години. Само едни и същи бози. В момента ползвам нет и е супер зле, но като цяло нета в БГ е един от най-бързите като скорост в света. Като обслужване може и да е по-кофти от канадския.

ЗА луканките...най-добре е да идеш на село и да си купиш домашно. ;)

За киселото мляко...в Европата ядох Yogurt. Което е пародия на кисело мляко. ;)

ЗА това дали в БГ е зле...мога да ви кажа, че неща се оправят, но бавно. Има и някаква мания да се плюе по българското.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: От Канада в България

Мнение от optics »

Ttorontoo написа: ЗА това дали в БГ е зле...мога да ви кажа, че неща се оправят, но бавно. Има и някаква мания да се плюе по българското.
То и двете неща бяха точно така още преди 27 години. А на второ замисляне - и по татово време пак така беше.
Ти обаче виждаш само едната страна на медала (плюенето). Всъщност то винаги върви ръка за ръка с балканската мания за величие.
Хем сме най-красиви и най-умни, хем нещо като се оплеска и всички обясняват - "абе българска работа".
Тъй шъй тя!
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: От Канада в България

Мнение от miteto »

optics написа:
Ttorontoo написа: ЗА това дали в БГ е зле...мога да ви кажа, че неща се оправят, но бавно. Има и някаква мания да се плюе по българското.
То и двете неща бяха точно така още преди 27 години.
Преди 27 години се редяхме на опашки за олио и захар. В момента, поне в големите градове (най-вече София) има съвсем реални шансове за младите хора да изкарват прилични пари и да живеят сравнително нормално. Казвам "младите хора" щото за пенсионерите положението е трагично и няма и изгледи скоро да се оправи.
optics, нещата са се променили страшно много последните 10-12 години. Не че всичко е цъфнало и вързало, но сравнено с това дето беше 2003-та и преди - има голяма разлика и то повечето е в положителна посока.
Ttorontoo
Мнения: 220
Регистриран на: Нед Яну 24, 2016 8:21 am

Re: От Канада в България

Мнение от Ttorontoo »

Това искам да кажа. И промяната се забелязва от има-няма 4-5 години. Аз като се качих на метрото...еми може да си говорите каквото искате за това метро, ама го има. Може в половин Европа да има от повече от 50 години.

Имаше моменти където тук в София не можеше да видиш бездомно куче. Това беше 2010-2011 г. Сега пак ги пуснаха. Имаше тогава някаква далавера. Ама е показателно, че ако се хванат сериозно да го правят, ще го направят. Иначе трябва още години да минат. Това, което трябва да се промени е мисленето на хората. Сигурен съм, че в Торонто като си ходиш по алеята без да те познават ще те поздравят. Тука дори и да те познават ще се направят, че не те. Още е модерно да се виси по кафета бвз да се прави нищо съществено. По фитнесите да си напомпана батка и да чатиш по фейса. Ама това е масова практика. Светът вече е станал такъв извратен.
grozdan
Мнения: 1324
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:58 am
Местоположение: Монреал

Re: От Канада в България

Мнение от grozdan »

Ttorontoo написа:Сигурен съм, че в Торонто като си ходиш по алеята без да те познават ще те поздравят.
За Торонто не знам, но за Монреал се носят упорити слухове, че се блъскат и бият по тротоарите. Ама в София не е така, защото хората са миролюбиви и кротки.
Танграта рече и отсече: Един влог за 1% лихва вади повече дивиденти от префърцунените им инвестиции.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12463
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: От Канада в България

Мнение от Ivan1007 »

miteto написа:
optics написа:
Ttorontoo написа: ЗА това дали в БГ е зле...мога да ви кажа, че неща се оправят, но бавно. Има и някаква мания да се плюе по българското.
То и двете неща бяха точно така още преди 27 години.
Преди 27 години се редяхме на опашки за олио и захар. В момента, поне в големите градове (най-вече София) има съвсем реални шансове за младите хора да изкарват прилични пари и да живеят сравнително нормално. Казвам "младите хора" щото за пенсионерите положението е трагично и няма и изгледи скоро да се оправи.
optics, нещата са се променили страшно много последните 10-12 години. Не че всичко е цъфнало и вързало, но сравнено с това дето беше 2003-та и преди - има голяма разлика и то повечето е в положителна посока.
Преди 27 години се редяхме на опашки за всичко. Тогава тъкмо започнал работа след института се измъквахме по-рано за да се наредим на опашка за да купим нещо - всичко беше дефицитно. Имаше и купони.
Промените особено след взимането на решение за присъединяване към ЕС са безспорни. Това беше целта на предсъединителнитe фондове и досега продължаващите програми - да се намали разликата между най-бедните и богатите в ЕС.
Това обаче стана и става въпреки управлението на което и да било българско правителство, а не заради него.
Другите страни от ЕС също не стоят на едно място и резултата е налице - България си е най-бедната страна в ЕС, извън Шенген и с нииакви тенденции да настигне дори откъсващата се вече дружка Румъния, с която бяха приети по милост.
Това ще си остане така за съжаление. Румъния прие макар и с огромно закъснение Закон за Лустрацията, а България се управлява от комунисти и в момента. Румъния води реална борба с корупцията, особено в последните години - в България мутрокомуниста Тиквоний казва, че такова нещо няма.
Та никой не отрича промените в България, но те са резултат на външни фактори (членство в ЕС) и на естественото развитие на всички страни в района.
Последно промяна от Ivan1007 на Сря Май 18, 2016 8:27 pm, променено общо 1 път.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Ttorontoo
Мнения: 220
Регистриран на: Нед Яну 24, 2016 8:21 am

Re: От Канада в България

Мнение от Ttorontoo »

БГ хич не е бедна. Това е така, защото парите са в тъпите мутри и политици. Ама българина без тия неща няма да може сам да се оправи. Ще стане същата анархия като в Либия.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: От Канада в България

Мнение от optics »

miteto написа:
optics написа:
Ttorontoo написа: ЗА това дали в БГ е зле...мога да ви кажа, че неща се оправят, но бавно. Има и някаква мания да се плюе по българското.
То и двете неща бяха точно така още преди 27 години.
optics, нещата са се променили страшно много последните 10-12 години. Не че всичко е цъфнало и вързало, но сравнено с това дето беше 2003-та и преди - има голяма разлика и то повечето е в положителна посока.
Ем да де. Тъй както си го написал, ще излезе, че нещо спорим? Всъщност аз точно това съм казал - нещата СЕ оправят, но бавно. Веднага след демокрацията доста наивници и аз в това число мислехме, че ще се оправят за няколко години - разбирай - ще заживеем почти като европейци. Други хора, не мислеха така. Аз го отдавам на това че повечето от тях чисто и просто бяха и все още са - типичните мрънкачи за които каквото и да стане, където и да идат - все не е добре и все не е както трябва. И разбира се - в техните предсказания те никога не виждат светъл лъч. Сега като си говорим и като виждаме как се развиха нещата, ми се изкарват колко били прозорливи, реалисти и т.н.

Имам едно приятелче в България, много е умен, вишист е, млад е 25-26 годишен. Той ми вика - няма да заминавам. Защо - не обяснява. Викам му - добре, какво ще правиш. Ами вика.. в най-скоро време ще пробвам частен бизнес - ако не потръгне, тогава ще стана престъпник.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: От Канада в България

Мнение от miteto »

optics написа:Имам едно приятелче в България, много е умен, вишист е, млад е 25-26 годишен. Той ми вика - няма да заминавам. Защо - не обяснява. Викам му - добре, какво ще правиш. Ами вика.. в най-скоро време ще пробвам частен бизнес - ако не потръгне, тогава ще стана престъпник.
Тия двете неща нещо не ми се връзват :D Или първото не е вярно или второто е майтап.
Публикувай отговор