Какво се случва в България?

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Какво се случва в България?

Мнение от agent Ozo »

Е, шом да си "на тръстиката" ще го броим за "намазване", значи намазал съм. Аз пък си мислех, че "на тръстиката" е алегория на робския труд на чернокожите по плантациите, ама явно съм се объркАл. :)

И аз изобщо не те обвинявам, че искаш да живееш добре, а че имаш претенции към някого си да ти го направи добре-то там където ти искаш и в сроковете, които ти искаш. Е, малко нагличко се получава, не смяташ ли? ;)
Тая твоята работе е малко като "дайте да дадете!", вместо "дайте да дадем!" т.е. заедно да се напънем за да постигнем нещо си. :)
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво се случва в България?

Мнение от pumpy »

agent Ozo написа:Е, шом да си "на тръстиката" ще го броим за "намазване", значи намазал съм. Аз пък си мислех, че "на тръстиката" е алегория на робския труд на чернокожите по плантациите, ама явно съм се объркАл. :)

И аз изобщо не те обвинявам, че искаш да живееш добре, а че имаш претенции към някого си да ти го направи добре-то там където ти искаш и в сроковете, които ти искаш. Е, малко нагличко се получава, не смяташ ли? ;)
Тая твоята работе е малко като "дайте да дадете!", вместо "дайте да дадем!" т.е. заедно да се напънем за да постигнем нещо си. :)
Иска ти се на теб, някои да се напъват, за да може други да "намазват". То и на трола това му се иска, върнете се за да намажем.
А за моето напъване не се притеснявай: толкова, колкото аз се напъвам го правят около 10% от обществото, което плаща 90% от данъците на този континент. Да не говорим, че години наред плащам в Канада и ползвам НУЛА от това. Аз съм готов и в България да се напъвам, както съм се напъвал години преди да емигрирам, но е трудно да се напъваш напред, га всички масово се напъват назад. ПиснА ми да се напъвам в грешната посока и да влача за повече, отколкото аз искам. А да искаш не е наглост, а основна СВОБОДА. И не искам някой да ми даде, а искам да ме остави да си го изкарам сам и да не ми го взима.
jet
Мнения: 1148
Регистриран на: Съб Окт 22, 2005 12:56 pm
Местоположение: Toronto

Re: Какво се случва в България?

Мнение от jet »

agent Ozo написа:И от позицията си на какъв този писачко Николай Киров определя, че това е най-важния въпрос - приближаваме ли се към Западна Европа?
Най-важното е, че прогнозата за развитието е добра, че "за България се очаква ускорение на ръста на БВП, докато за повечето страни-членки, прогнозата е за забавяне", че "инфлацията ще намалее от 2,6% през 2018 г., до под 2% през 2020 г." А кого ще настигаме, задминаваме, разминаваме и т.н. е без всякакво значение.

Щото и аз мога да ти кажа, Йетко, че ти добре си се устроил в Канада и перспективите пред теб са добри, ама не чак до там. Защото с тези темпове на растеж ще стигнеш нивото на Игнат Канев или Бил Гейтс в някой следващ живот. :)
Проста математика се казва бе Ози, като гледаш числата и правиш две и две- човека е свършил тази работа за теб . Не ми се мисли, ако пък прогнозата за ръст се окаже спад, тогава мисията става хептен невъзможна.

Радвам, че че ме сравняваш с Бил Гейтс, ама това пак показва, че сметките (и критериите ти) хич ги няма (ябълките и крушите).
А иначе лаеш, ама от Канада.
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Какво се случва в България?

Мнение от agent Ozo »

Е, Пумпи, щом Канада и САЩ са ти дали усещането, че ти осигуряват това, което искаш и те предпазват от онова, което ненавиждаш, значи нещата за теб са прекрасни.

Но защо се гневиш като чуеш, че други имат пък по-различни усещания от твоето за Канада и САЩ? Ето това не ми е ясно. :)
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Какво се случва в България?

Мнение от agent Ozo »

jet написа:А иначе лаеш, ама от Канада.
Ами то така и трябва т.е.. това е нормалното - да лаеш от Канада срещу Канада.
А не като теб - да лаеш срещу България, ама от Канада. :)
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
SFBG82
Мнения: 2372
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 10:00 am
Местоположение: Sofia, BG

Re: Какво се случва в България?

Мнение от SFBG82 »

Бързите, бавните и Стара Загора

За десет години икономиката на всички региони в страната расте, но пропастта между Северна и Южна България се увеличава

8 фев 2019



Изображение

Лидерът по икономически растеж

Стара Загора е със 113% ръст на създадената брутна добавена стойност в рамките на десетилетие. Далеч на второ място се позиционира Софийска област с увеличение от 85.3% към 2017 спрямо десет години по-рано.

Вероятно най-едрият фактор зад този ръст е стартът на двете американски централи - "КонтурГлобал Марица-изток 3" (2009 г.) и "Ей и Ес Гълъбово" (2011 г.). Те заедно с държавната "Марица-изток 2", "Брикел" и най-голямата въгледобивна компания в България "Мини Марица-изток" генерират приходи за почти 2.5 млрд. лв. само през 2017 г. Отделно към тях има и множество съпътстващи бизнеси, свързани с ремонт и поддръжка на тецовете, транспортни услуги, изхранване и т.н. В енергийния комплекс "Марица-изток" работят общо 30 хил. души, а заедно със съпътстващите услуги заетите са двойно повече. Регионът е дом и на втория най-голям работодател в България - оръжейния завод "Арсенал", който осигурява работа на 12.5 хил. души през 2018 г. и генерира приходи от близо половин милиард през 2016 г.

Областта обаче е дом и на бумтяща промишленост, твърди председателят на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) в региона Олег Стоилов. Той дава за пример завода за чугунени отливки "Прогрес", "Хранинвест" и "Термохран инженеринг" в машиностроенето и големи фирми като "Градус" и "Олива" в хранително-вкусовия бранш. Стоилов подчертава и наследството, останало след закриването на заводи "Берое" и "Светлина" - висококвалифицирани специалисти, които се вливат в пазара на труда.

"Имаме относително добра координация с органите на местна и регионална власт, което допринася за по-ефективно използване на ресурсите и по-добри резултати", допълва той (повече за Стара Загора и икономиката й, очаквайте в специалното издание "Капитал Градове" на 1 март).

Изоставащите региони

На фона на високия старозагорски ръст развитието в други области изглежда в застой. Пример за това е Перник, където въпреки близостта до икономическия център на страната - София, БВП се увеличава едва с 10.3% спрямо 2007 г. Изменението е малко по-високо, ако стойността се разпредели спрямо хората в областта - 24.8% до 7.7 хил. лв. през 2017 г., но остава най-слабата промяна сред регионите в страната.

Голяма спънка за икономическото развитие на Перник се оказва финансовата криза. Ако през 2008 г. всеки в областта произвежда БВП за близо 8 хил. лв., година по-късно стойността се срива с една четвърт. До 2017 г. местната икономика все още не е успяла да стигне предкризисния си рекорд. Аналогична тенденция е видима и в данните за добавената стойност.

Най-малката местна икономика

Столицата логично е най-голямата местна икономика в страната с 40.1 млрд. лв. БВП през 2017 г. по пазарни цени, което е със 72% над размера от 2007 г. В дъното на класацията е област Видин, чийто БВП е 63 пъти по-малък. През 2017 г. икономиката на най-северозападния регион на България се оценява на 640 млн. лв., брутните заплати за десетилетие се удвояват, но до едва 686 лв., а населението намалява с рекордните за страната 22.8%, или 25.7 хил. души.

Местната власт се надява да привлече инвеститори, като издава сертификати, които им предоставят облекчения и преимущества, но това далеч не е достатъчно. Най-големият проблем на областта очевидно е откъснатостта ѝ и липсата на качествена довеждаща инфраструктура. В доклада "Регионални профили" на Института за пазарна икономика (ИПИ) се посочва, че инфраструктурата не е по-лоша от тази в повечето други региони, но за сметка на това областта изостава по ключови показатели като доходи, инвестиции, околна среда и демография. "Въпреки сравнително ниските местни данъци и такси непрозрачната администрация и изоставащото качество на услугите възпрепятстват подобряването на бизнес средата", твърдят от института.

Програмисти и футболисти

Стане ли дума за заплати в България, една от първите асоциации са високите възнаграждения в столицата, която и преди десет години и сега, е лидер. По растеж на средните заплати обаче напред излизат Пловдив и Разград с близо 150% увеличение към 2017 г. спрямо десет години по-рано. Секторът с най-висок ръст на възнагражденията в Града на тепетата е информационните и комуникационните технологии, където брутните месечни заплати към 2017 г. се увеличават повече от три пъти до малко над 2 хил. лв., а броят на наетите се повишава с 1700 души до близо 4 хил.

Разград е малко по-интересен случай. Разбивката по икономически сектори показва, че през 2017 г. най-високата средна месечна заплата в областта е в сектор "Култура, спорт и развлечения" - 4550 лв., което е фрапантен ръст спрямо 396 лв. за същите дейности през 2008 г. В сектора са наети едва 550 души, като скокът тук се дължи на ФК "Лудогорец" - освен скъпоплатените футболисти клубът предлага високи за областта заплати и на специалистите, които се занимават с детско-юношеската школа, на обслужващия и на административния персонал. Значително е увеличението и на възнагражденията в имотния сектор, които се утрояват до 1018 лв. през 2017 г. спрямо 2008 г.

Застаряващите области

Проблемът със застаряващото и намаляващо население е особено остър в региони като Смолян и Габрово - тук делът на хората над 65-годишна възраст нараства съответно със 7.1 и 6.8 процентни пункта през периода 2007 - 2017 г., като така достига 23% и 28.2%. За справка, средното за страната ниво през 2017 г. е 21%, което е с 3.7 пункта над числото преди десет години. Към момента пазарът на труда се развива добре и в двете области, но в бъдеще все по-малко хора ще работят, а пенсионерите ще се увеличават.
https://www.capital.bg/politika_i_ikono ... ra_zagora/"
Аватар
SFBG82
Мнения: 2372
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 10:00 am
Местоположение: Sofia, BG

Re: Какво се случва в България?

Мнение от SFBG82 »

Забележете какво пише в горната статия.
Стара Загора има трицифрен ръст (Triple-digit growth) за едва десет години (ръст от 132.2%).
Последно промяна от SFBG82 на Пет Фев 08, 2019 6:56 pm, променено общо 3 пъти.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Какво се случва в България?

Мнение от roumensp »

Дай пак за кръговото в Стара Загора. :D
Аватар
SFBG82
Мнения: 2372
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 10:00 am
Местоположение: Sofia, BG

Re: Какво се случва в България?

Мнение от SFBG82 »

roumensp написа:Дай пак за кръговото в Стара Загора. :D
Защо кръговото, а не новия парк там, който откриха миналата година, на мястото на бивша казарма?

Там където е паркинга ще изграждат спортна зала, а отдясно ще се удължава парка тази година.

Изображение
Последно промяна от SFBG82 на Пет Фев 08, 2019 7:08 pm, променено общо 1 път.
Аватар
SFBG82
Мнения: 2372
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 10:00 am
Местоположение: Sofia, BG

Re: Какво се случва в България?

Мнение от SFBG82 »

Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Какво се случва в България?

Мнение от roumensp »

agent Ozo написа:И от позицията си на какъв този писачко Николай Киров определя, че това е най-важния въпрос - приближаваме ли се към Западна Европа?
Най-важното е, че прогнозата за развитието е добра, че "за България се очаква ускорение на ръста на БВП, докато за повечето страни-членки, прогнозата е за забавяне", че "инфлацията ще намалее от 2,6% през 2018 г., до под 2% през 2020 г." А кого ще настигаме, задминаваме, разминаваме и т.н. е без всякакво значение.

Щото и аз мога да ти кажа, Йетко, че ти добре си се устроил в Канада и перспективите пред теб са добри, ама не чак до там. Защото с тези темпове на растеж ще стигнеш нивото на Игнат Канев или Бил Гейтс в някой следващ живот. :)
Ти какво казваш няма значение, те искат да стигат Германия, Канада и т.н., че и да ги задминават и трола-спамър SFBG е нагледното доказателство. :D Според него само още 5-6 годинки са нужни. :lol:
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Какво се случва в България?

Мнение от roumensp »

SFBG82 написа:Забележете какво пише в горната статия.
Стара Загора има трицифрен ръст (Triple-digit growth) за едва десет години (ръст от 132.2%).
Збележи аз какво ти пиша - не съм стъпвал там и не смятам, че това ще се промени, колкото и още картинки да ми сложиш. :D
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Какво се случва в България?

Мнение от agent Ozo »

Aз го въприемам СФБГ2 нещо като тукашните разносвачи на пъбли-сак. Каквито и мерки да вземаш за да им покажеш, че не ги искаш тези рекламни материали, те така и така ще си ти ги доставят. :)
Твой избор си е дали ще ги погледнеш, или директно ще ги засилиш в кошчето с рециклажа.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
jet
Мнения: 1148
Регистриран на: Съб Окт 22, 2005 12:56 pm
Местоположение: Toronto

Re: Какво се случва в България?

Мнение от jet »

agent Ozo написа:
jet написа:А иначе лаеш, ама от Канада.
Ами то така и трябва т.е.. това е нормалното - да лаеш от Канада срещу Канада.
А не като теб - да лаеш срещу България, ама от Канада. :)
Що не идеш малко да дадеш ръст там - да допринесеш за БВП, да вземеш голямата заплата, и голямата пенсия и да те украдат комунетата дето не съществуват има и много сметки да се плащат.

А иначе "Опасен мост построен преди 4г. се руши." сигурно щото няма кръгово.
https://www.24chasa.bg/novini/article/7285537"
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Какво се случва в България?

Мнение от roumensp »

agent Ozo написа:Aз го въприемам СФБГ2 нещо като тукашните разносвачи на пъбли-сак. Каквито и мерки да вземаш за да им покажеш, че не ги искаш тези рекламни материали, те така и така ще си ти ги доставят. :)
Твой избор си е дали ще ги погледнеш, или директно ще ги засилиш в кошчето с рециклажа.
Аз все се каня да си залепя на кутията "No Junk Mail" и все забравям. Хубаво че ме подсети, ей сега ще си го принтвам, докато съм още в офиса. Ще видим дали по-разбират от дума от него ... :lol:
Публикувай отговор