Какво се случва в България?

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Какво се случва в България?

Мнение от roumensp »

SFBG82 написа:Или дори Стара Загра с Букурещ.
Ти на луд ли се правиш или си си такъв по рождение ? Не може ли да сравня София с Турну Мъгуреле ? :D
jet
Мнения: 1148
Регистриран на: Съб Окт 22, 2005 12:56 pm
Местоположение: Toronto

Re: Какво се случва в България?

Мнение от jet »

SFBG82 написа:Изображение
Като опре до медиани и го докарвате. Петимата олигарси в БГ като се усреднят с раята и може да изпреварите и Швейцария (както агнешкото с ориз). Колко свинско месо с една заплата може да си купи Гергов, колко бензин Марешки и колко агнешко Доган, като се усреднят покупателната способност с пенсията на майка ми?!
Аватар
SFBG82
Мнения: 2374
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 10:00 am
Местоположение: Sofia, BG

Re: Какво се случва в България?

Мнение от SFBG82 »

jet написа:
SFBG82 написа:Изображение
Като опре до медиани и го докарвате. Петимата олигарси в БГ като се усреднят с раята и може да изпреварите и Швейцария (както агнешкото с ориз). Колко свинско месо с една заплата може да си купи Гергов, колко бензин Марешки и колко агнешко Доган, като се усреднят покупателната способност с пенсията на майка ми?!
Медианната заплата е най-масовата заплата в страната, а не средната.
Това обаче дори не е заплата, а богатство.
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: Какво се случва в България?

Мнение от speedy »

В блока, където е апартамента на родителите ми, поне половината хора са по-богати от медианата на западноевропейците. Единствената особеност е, че месечните им доходи са по една държавна пенсия от 300-400 лева.
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво се случва в България?

Мнение от pumpy »

speedy написа:В блока, където е апартамента на родителите ми, поне половината хора са по-богати от медианата на западноевропейците. Единствената особеност е, че месечните им доходи са по една държавна пенсия от 300-400 лева.
Твоите са добре :)
На нашите пенцийката им е 250 лв и 350 лв съответно. Стойността на апартамента, в който живеят е като при твоите - над медианната за Швейцария. Същото е "богатството" и на 1/3 от съседите им. Останлите 1/3 имат тристайни в този блок (значи са някъде около Франция) и 1/3 имат двустайни (сигурно около Испания)
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Какво се случва в България?

Мнение от optics »

SFBG82 написа: Медианната заплата е най-масовата заплата в страната, а не средната.
Това обаче дори не е заплата, а богатство.
Първото изречение не е вярно. Прочети дефинициите и после ела пак. Най-масовата заплата може да е 500 лева, а медианната заплата може да е (примерно) 550 лева.
Ако се разберем какво значи най-масова де? С каква точност. Щото примерно може да се окаже следното - да речем държавата има 11 човека
заплатите са следните: 1,10, 20,20,20, 22, 25, 30, 50, 60, 100. Най-масовата е 20 лева (с абсолютна точност, но общо взето тоя показател няма никакъв смисъл).
Медианната е 22 лева. А средната е 32.54 лева.
Обърни внимание че ако в една друга държава картинката беше 1,10, 19,20,21, 22, 25, 30, 55, 55, 100 което чисто визуално не е много по-различно:
Медианата щеше да е същата, средната щеше да е същата, а най-масовата щеше да е 55 лева.
Което показва безмислието на термина "най-масова заплата" без допълнителни уточнения.

А второто ти изречение не го разбрах. Сигурно финансовите спецове на форума могат да ми обяснят?
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Какво се случва в България?

Мнение от roumensp »

optics написа:
SFBG82 написа: Медианната заплата е най-масовата заплата в страната, а не средната.
Това обаче дори не е заплата, а богатство.
Първото изречение не е вярно. Прочети дефинициите и после ела пак. Най-масовата заплата може да е 500 лева, а медианната заплата може да е (примерно) 550 лева.
...........
А второто ти изречение не го разбрах. Сигурно финансовите спецове на форума могат да ми обяснят?
Говори за това:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_c ... _per_adult"

Интересно е, че белгийците са на едно от първите места в света, а той ни обясняваше колко зле било там ... и само седмица по-късно пробутва нещо, в което те са лидер. :lol: В друга тема споменах, че и троленето не е лесно и босовете му трябва да взимат пример от спецове като руснаците.

ПП
Според данните в Уикито медианното "богатство" на украинците било 40 долара. Някой може ли да ми го обясни ? :rofl:
Аватар
SFBG82
Мнения: 2374
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 10:00 am
Местоположение: Sofia, BG

Re: Какво се случва в България?

Мнение от SFBG82 »

Sweden's Storytel Starts Operations in Bulgaria

December 5, 2018



Изображение

Swedish streaming and publishing company Storytel said on Tuesday that it has launched operations on the Bulgarian market, its fifteenth globally, reports SeeNews.

"Storytel is coming to Bulgaria with the ambition the create a new category, on the back of the traditionally high interest of Bulgarians towards reading and literature, as well as the increasing demand for digital content with a subscription fee," Lisa Vasileva, manager of Storytel for Bulgaria, said in a statement.

Storytel, which offers audiobooks and e-books, is starting its service in the country with a catalogue of 300 books in Bulgarian and over 50,000 in English, the company said.

According to commercial register data, in October 2017 Storytel Sweden acquired Bulgaria's D&D Factory, which was previously fully owned by private investor Deniz Gerganova, for an undisclosed price. In January this year, D&D Factory was renamed to Storytel Bulgaria.
https://www.novinite.com/articles/19367 ... n+Bulgaria"
Аватар
SFBG82
Мнения: 2374
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 10:00 am
Местоположение: Sofia, BG

Re: Какво се случва в България?

Мнение от SFBG82 »

София кърти, чисти и извозва. :)
GDP nominal 2015

Macedonia - $13 billion
http://www.stat.gov.mk/pdf/2017/3.1.17.03.pdf"
(page 5)

Sofia - $21 billion
http://www.nsi.bg/bg/content/2215/" бвп-регионално-ниво
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Какво се случва в България?

Мнение от optics »

Прочете ли дето те посъветвах?
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Какво се случва в България?

Мнение от Marto »

optics написа:Прочете ли дето те посъветвах?
Той чете ли въобще.

Това за средната/медианата бяхме говорили с Йорко преди време. Бях намерил едни статистики, които показваха, че медианата е доста по-ниска от средната заплата в България.

А за богатството, това е средно за всеки пълнолетен. Колко 25-годишни, например, българи имат изплатени апартаменти в централни части на голям град от Тошово време?
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Какво се случва в България?

Мнение от miteto »

optics написа:Прочете ли дето те посъветвах?
Той има проблеми със събиране и делене, ти го караш да разбере какво е медиана :D
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво се случва в България?

Мнение от pumpy »

Може ли някой да обясни като за зъболекар : какъв е смисъла на медианата заплата. Аз разбирам, че е средната такава в една поредица от цифри, разбирам, че половината хора получават сума под нея или над нея и какво от това?
При една поредица от 1,2,2,10,40,40,100, медианата е 10, а средната е 29. Е ли медианата по реалистично представяне на ситуацията от средната?
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Какво се случва в България?

Мнение от roumensp »

pumpy написа:Може ли някой да обясни като за зъболекар : какъв е смисъла на медианата заплата. Аз разбирам, че е средната такава в една поредица от цифри, разбирам, че половината хора получават сума под нея или над нея и какво от това?
При една поредица от 1,2,2,10,40,40,100, медианата е 10, а средната е 29. Е ли медианата по реалистично представяне на ситуацията от средната?
Няма “по-реалистично”, затова при статистики за жилища ти дават 3 - средно, медиана и бенчмарк (субективен). Просто различни методи за агрегация на данни, всеки си има плюсове и минуси. Средното има допълнителна характеристика, стандартна девиация, която показва доколко стойността е типична/надеждна.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Какво се случва в България?

Мнение от optics »

Пумпи,
Румен го е казал - различни начини. В някои ситуации единия начин може да ти е по-полезен, в други - другия.
Но все пак това е само едно число. За цяла държава. Ако сме жадни за инфо - идеалния случай е да имаме 3 милиона числа (заплатите на абсолютно всички българи). Но това има известни неудобства - трябва сам да мислиш как да ги обработиш тия числа за да се получи нещо по-лесно смилаемо. Например да се подредят в "кутийки" от-до. И да си начертаеш хистограма, напр
от 0 до 500 лева - 1 000 000 човека
от 500 до 1000 лева - 500 000 човека
от 1000 до 1500 лева 400 000 човека
от 1500 до 2000 лева 100 000 човека
и т.н.
Тоест тука имаме 4 числа. Ако стъпката ти е по-ситна - размера на "кутийката" да е 100 лева, ще получиш примерно няколко десетки числа и много по-интересна и полезна хистограма.

Аз 3 милиона числа, не ща. Мога да ги обработя, но ме мързи. (в Ексел е предвидено как)

Виж някой ако ми даде наготово разпределението през 50 лева от нула до 5000 лева (и последната "над 5000") ще ми е много интересно.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Публикувай отговор