Какво се случва в България?

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Какво се случва в България?

Мнение от roumensp »

Pavel M написа: Пон Окт 12, 2020 4:38 pm Танче от личен опит.2006 бях за няколко месеца на форт мак,както го нарекох долния север.
заплатите на всички професии бяха 2 до 3 пъти по високи от средните за страната независимо дали позициите са ниско,средно или високо квалифицирани.
Батка, във Форт Мак се правеха сериозни пари, поне докато либералите не осраха всичко, докато на работното място на Пумпи се правят дуки, сигурно половината преживяват с лов на тюлени. :D Е как очакваш да има същите ставки като във Форт Мак ?
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10076
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Какво се случва в България?

Мнение от Pavel M »

ами мисля,че не си прав.
пумпи твърди,че няколко седмици работа на север му правят същите доходи които би си докарал ако работи 1 година във вътрешноста.
що това да не важи и за асистентите му.
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Какво се случва в България?

Мнение от jovani »

roumensp написа: Пон Окт 12, 2020 5:03 pm
Pavel M написа: Пон Окт 12, 2020 4:38 pm Танче от личен опит.2006 бях за няколко месеца на форт мак,както го нарекох долния север.
заплатите на всички професии бяха 2 до 3 пъти по високи от средните за страната независимо дали позициите са ниско,средно или високо квалифицирани.
Батка, във Форт Мак се правеха сериозни пари, поне докато либералите не осраха всичко, докато на работното място на Пумпи се правят дуки, сигурно половината преживяват с лов на тюлени. :D Е как очакваш да има същите ставки като във Форт Мак ?
Доколкото разбрах от написаното от Пумпи, парите не идват от клиентите, а от частна компания, която има договор с правителството да осигурява "безплатно" лечение на тези хора.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Какво се случва в България?

Мнение от agent Ozo »

Пумпи сам се издъни като огласи парите, които е получила сестрата (асистентката), която му е била изпратена от фирмата. Оказа се, че парите са много над ставката, която Пумпи "дава". Последната дума поставям в кавички, защото се оказа, че не Пумпи, а фирмата дава парите. Но Пумпи не обявява, че "еди-коя си фирма търси стоматологичен асистент за...", а започва с "търся стоматологична сестра...". Дмек, едва ли не той е работодателя.
И след като го хванаха в крачка започна да се оправдава и да се обяснява като ученичка, че не било сестра ами асистентка, че средната заплата за асистентите на юг била не знам каква си, че за него било все едно кой назначава сестрата и т.н. и т.н. Бла, бла... А истината е една - Пумпи има изгода сам да си намери "тъпа" (по неговите думи) помощничка, която да заведе по ведомост на минимална ставка, макар и последната да е високовалифициран специалист и да му върши много работа като такъв. Да оставим настрана факта, че е работа на север, при увеличено работно време и неблагоприятни условия на труд и живот. По този начин Пумпи слага в джоба си цялата останала сума от параграф "работна заплата" за стоматолог и стоматологична сестра.
Ами евала! Какво може да се каже. Ама защо е нужно да се подиграва така с хората, които са "тъпи" според хитреца-евреин?! :@
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10076
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Какво се случва в България?

Мнение от Pavel M »

jovani написа: Пон Окт 12, 2020 5:13 pm
roumensp написа: Пон Окт 12, 2020 5:03 pm
Pavel M написа: Пон Окт 12, 2020 4:38 pm Танче от личен опит.2006 бях за няколко месеца на форт мак,както го нарекох долния север.
заплатите на всички професии бяха 2 до 3 пъти по високи от средните за страната независимо дали позициите са ниско,средно или високо квалифицирани.
Батка, във Форт Мак се правеха сериозни пари, поне докато либералите не осраха всичко, докато на работното място на Пумпи се правят дуки, сигурно половината преживяват с лов на тюлени. :D Е как очакваш да има същите ставки като във Форт Мак ?
Доколкото разбрах от написаното от Пумпи, парите не идват от клиентите, а от частна компания, която има договор с правителството да осигурява "безплатно" лечение на тези хора.
[/quote

аз разбрах единствено от обявата,че пумпи предлага работа
те такива като него с лопата да ги ринеш
бизнеси тук стотици и хиляди.
всеки нещо предлага.
друг е въпроса кой как плаща. за плащащия е много за получаващия винаги ще е малко.
обаче тук на тая територия всичко как и защо става се знае от болшинството такспеъри.
остават едни 10% дали от незнание или от липса на изход от затруднена ситуация са готови не да си продадат гъза на цена ,а да си го дадат под наем.
така,че за всеки влак си има пътници.
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Какво се случва в България?

Мнение от jovani »

Това, което се опитвам да разбера е, възможно ли е "специалист", който изкарва 320 долара на час да се опитва да прибере още 20 долара на час от мижавата заплата на асистентката си? И същият този човек да се бие в гърдите и да твърди, че се "бори с пошлостта от 17 години", както и да има девиза "Ще запазя живота си чист и свещен, както и моето изкуство". И едновременно с това да твърди, че в България е имало корупция и че са му искали рушвети (което твърдение не е доказано, това са неговите думи, които може и да не са верни).

Това аз не знам и чакам отговор от съответният потребител с надеждата да хвърли светлина върху проблема, който разглеждаме и да потвърди или обори описаната по-горе възможност, базирана на информацията, която същият този потребител е публикувал в този форум.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10076
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Какво се случва в България?

Мнение от Pavel M »

jovani написа: Пон Окт 12, 2020 8:11 pm Това, което се опитвам да разбера е, възможно ли е "специалист", който изкарва 320 долара на час да се опитва да прибере още 20 долара на час от мижавата заплата на асистентката си? И същият този човек да се бие в гърдите и да твърди, че се "бори с пошлостта от 17 години", както и да има девиза "Ще запазя живота си чист и свещен, както и моето изкуство". И едновременно с това да твърди, че в България е имало корупция и че са му искали рушвети (което твърдение не е доказано, това са неговите думи, които може и да не са верни).

Това аз не знам и чакам отговор от съответният потребител с надеждата да хвърли светлина върху проблема, който разглеждаме и да потвърди или обори описаната по-горе възможност, базирана на информацията, която същият този потребител е публикувал в този форум.
щом се случва явно е възможно.продължавай да мислиш.

човека има 2 млади деца студенти
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Какво се случва в България?

Мнение от jovani »

Pavel M написа: Пон Окт 12, 2020 8:32 pm
jovani написа: Пон Окт 12, 2020 8:11 pm Това, което се опитвам да разбера е, възможно ли е "специалист", който изкарва 320 долара на час да се опитва да прибере още 20 долара на час от мижавата заплата на асистентката си? И същият този човек да се бие в гърдите и да твърди, че се "бори с пошлостта от 17 години", както и да има девиза "Ще запазя живота си чист и свещен, както и моето изкуство". И едновременно с това да твърди, че в България е имало корупция и че са му искали рушвети (което твърдение не е доказано, това са неговите думи, които може и да не са верни).

Това аз не знам и чакам отговор от съответният потребител с надеждата да хвърли светлина върху проблема, който разглеждаме и да потвърди или обори описаната по-горе възможност, базирана на информацията, която същият този потребител е публикувал в този форум.
щом се случва явно е възможно.продължавай да мислиш.

човека има 2 млади деца студенти
И ти смяташ, че ако това е, което наистина се случва, цялата ситуация е "кошер"?

Доколкото разбирам, от същият този потребител, едното от децата му се изучава безплатно за зъболекар в МакГил, за чието обучение отиват част от данъците, които ти и аз плащаме на държавата (аз също плащам данъци).
И асистентката може би няма право на деца, защото от нейната очаквана заплата от 44 долара на час някой с много висок доход може и да се опитва да прибере допълнителни 20 долара на час?
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10076
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Какво се случва в България?

Мнение от Pavel M »

не го упреквам човека.търси си интереса и изгодата.и го приемам за нормално.не го приемам за морално осъдимо защото знам че човка не е кофти
ама като вземе да се прави на по голям католик и от папата и да разтяга локума айде въз.
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Какво се случва в България?

Мнение от jovani »

Pavel M написа: Пон Окт 12, 2020 8:50 pm не го упреквам човека.търси си интереса и изгодата.и го приемам за нормално.не го приемам за морално осъдимо защото знам че човка не е кофти
ама като вземе да се прави на по голям католик и от папата и да разтяга локума айде въз.
Нека да чуем неговото мнение по въпроса и тогава да отсъдим кое е морално и кое не.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10076
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Какво се случва в България?

Мнение от Pavel M »

jovani написа: Пон Окт 12, 2020 9:08 pm
Pavel M написа: Пон Окт 12, 2020 8:50 pm не го упреквам човека.търси си интереса и изгодата.и го приемам за нормално.не го приемам за морално осъдимо защото знам че човка не е кофти
ама като вземе да се прави на по голям католик и от папата и да разтяга локума айде въз.
Нека да чуем неговото мнение по въпроса и тогава да отсъдим кое е морално и кое не.
ако има желание нека да го чуем.
познавам го като разумен човек и се надявам
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво се случва в България?

Мнение от pumpy »

Ей, човек да не направи няколко долара докато си чешете пръстите бе. Просто не е истина, отидох да видя единственият си пациент за днес и вие сте изписали 2 страници. Сега няколко мисли от мен:

- медианната заплата за Канада е 22.50. Ниската е около 17, високата е около 40. Изработените часове, ОБАЧЕ рядко за 2080 на година. Овъртай е близък до НУЛАТА за година;
- заплатата на моято сестра във Форт Нелсън , съпоставена към моята беше около между 1:5 и 1:9, няма да ви дам точна пропорция, защото сигурно от някъде ще изровите заплата й през годините :) ;
- Оралния Хирург, който вижда около 25 пациента на ден във Форт Сейнт Джон и средно билва 2600 на пациент (4 мъдреца под обща анестезия), колко прави неговата сестра ? Дали прави повече от 8 часа по 25 кинта на час. Или по 35 кинта на час. Изобщо какво е съотношението на неговия доход към нейния, за да се върнем на сравнението на Джовани от Монреал 25 към 60 ? Наистина ли вярвате, че ако един зъболекар е платен 60 кинта на час, сестрата му прави 25 на час ?
- Джовани сравнява некоректно разбира се, заплата на зъболекар, предложена в Монреал, със заплата на сестра, средна за страната, а не за Кебек/Монреал. Но и това няма значение. Заплатата за зъболекар от въпросната обява, със сигурност е обвързана по някакъв начин с продукцията, на сестрите рядко е обвързана с продукция в "южен кабинет"
- на Джовани коментара под "да си затваря устата" е свързан с етика, което е прав, може да се прочете И по този начин. Аз имах предвид просто да не ми лази по нервите с непрекъснато плямпане, а не да си мълчи, понеже правя нещо неетично. За това, честно не се бях замислил, кой къде го сърби на този свят ??? Моята работа е МНОГО лесна за проверка: или е в устата на пациента или я няма. Не знам как може да се фалшифицира, но може би Джовани да ме светне - ще си платя за урока ;)
- батката забравя нещо доста важно за Форт Мак; схемата беше 2 работиш, две почиваш. Така, многото за час и овъртайма се изравняват, не че не се правят повече кинти, но се изравняват. Точно като работата на северния Север: 3 седмици яко работа, после няколко почивка. Всеки си избира колко. Аз разбира се мога да си позволя да почивам повече от сестрата ми, но аз изкарвам повече, което е разбираемо .Аз не почивам повече, защото крада от заплатата на сестрата си, ама че тъпа идея ???
- Аз съм платен на процент от изработеното. Ако си водя моя сестра, ми дават Х % повече, ако те ми осигуряват сестра, си й плащат директно; На мен ми е все тая кой плаща, аз моите проценти си ги взимам независимо кой води сестрата;
- сега намерете сестра, която е готова да работи на процент, като не познава доктора, за който ще работи. Защото Х % от 1000 на ден са едно, от 6000 друго, от 9000 трето;
- моята сестра от Форт Нелсън, когато реши да дойде с мен миналата година, поиска заплащане на час, защото я беше страх, че няма да изкарвам достатъчно продукция. Ако й да е работила с мен 5 години и да знае как работя, знае ми сметките. Работата на север е трудна за предвиждане: ако има кит днес в залива, целия график се разпада, ако са се напили снощи, до 2 часа след обяд никой не се появява, ако има погребение, цялото село е там, тази година едно 5 годишно беше изчезнало, цялото село я търсеше на следващия ден, добре че я намериха около 2, та можахме да работим останалата част от деня; в деня, в който се пука леда на Макензи Ривър , графика се разпада, цялото село е на брега да го гледа. Никол избра заплата от 25 кинта на час, правеше по 12 часа минимум на ден, аз й платих като на контрактор, като увеличих изработеното с 15% за да компенсирам за вноските за пенсия и безработица, които бих платил като работодател. Като теглихме чертата, се оказа, че ако беше избрала да е на Х% вместо на 25 кинта на час е цяла да изкара около 1200 кинта повече. Тези 1200 не й ги дадох, защото тя избра сигурната заплата, а не риска от Х%, аз я бях предупредил, че няма да й ги дам ако има разлика в "моя полза", както и няма да й искам пари обратно, ако разликата е в "нейна полза" - тя рискува и загуби, но беше свободен избор; Разбира се ми помрънка известно време да й дам и тези 1200.
- и това, което най-много ви бърка: дали взимам от тези Х %, ако си водя моя сестра, нали ? Няма да отговоря на този, въпрос, защото каквото и да кажа, няма да има значение. Ако някой от вас е сестра и иска да научи, да заповяда да работи за мен и да докладва после ;) До сега без сестра не съм заминал. 3 пъти съм си водил аз, последния път, заради Ковид ми намериха те.

И моите деца (тоест големия)се обучават безплатно в Кебек (и не в МакГил за зъболекар), като кебекари, за сметка на данъците, които всички, включително и аз лично, плащаме
И на ози му признавам, този път не се обади, цели две страници. Това обаче не променя мнението ми за него ;)
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Какво се случва в България?

Мнение от Kpetrov »

roumensp написа: Пон Окт 12, 2020 5:03 pm
Pavel M написа: Пон Окт 12, 2020 4:38 pm Танче от личен опит.2006 бях за няколко месеца на форт мак,както го нарекох долния север.
заплатите на всички професии бяха 2 до 3 пъти по високи от средните за страната независимо дали позициите са ниско,средно или високо квалифицирани.
Батка, във Форт Мак се правеха сериозни пари, поне докато либералите не осраха всичко, докато на работното място на Пумпи се правят дуки, сигурно половината преживяват с лов на тюлени. :D Е как очакваш да има същите ставки като във Форт Мак ?
С лов на тюлени преживяват друг път. Горките, онеправдани и страдащи от системен расизъм преживяват с държавни помощи, а тюлените са им просто екстра, традиция - начин на живот.
Случващото се с Пумпи само го потвърждава.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво се случва в България?

Мнение от pumpy »

Kpetrov написа: Вто Окт 13, 2020 10:32 am С лов на тюлени преживяват друг път. Горките, онеправдани и страдащи от системен расизъм преживяват с държавни помощи, а тюлените са им просто екстра, традиция - начин на живот.
Случващото се с Пумпи само го потвърждава.
това само показва, колко не си запознат с реалността. Те наистина преживяват с лов на тюлени. Безплатните жилища не може да се ядат, а месечните помощи се изпиват под формата на сода и алкохол и се изпушват под формата на цигари. Да не говорим, че живеят по 16 души в хол и стая, което меко казано не е за завиждане. Децата масово ходят гладни в дните преди плащане на помощите. Но пък Канада може да се похвали с необятни територии на Север - всяко нещо си има цена.....включително имиграцията в страна, която не те кефи :)
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Какво се случва в България?

Мнение от jovani »

pumpy написа: Пон Окт 12, 2020 11:11 pm Ей, човек да не направи няколко долара докато си чешете пръстите бе. Просто не е истина, отидох да видя единственият си пациент за днес и вие сте изписали 2 страници. Сега няколко мисли от мен:

- медианната заплата за Канада е 22.50. Ниската е около 17, високата е около 40. Изработените часове, ОБАЧЕ рядко за 2080 на година. Овъртай е близък до НУЛАТА за година;
- заплатата на моято сестра във Форт Нелсън , съпоставена към моята беше около между 1:5 и 1:9, няма да ви дам точна пропорция, защото сигурно от някъде ще изровите заплата й през годините :) ;
- Оралния Хирург, който вижда около 25 пациента на ден във Форт Сейнт Джон и средно билва 2600 на пациент (4 мъдреца под обща анестезия), колко прави неговата сестра ? Дали прави повече от 8 часа по 25 кинта на час. Или по 35 кинта на час. Изобщо какво е съотношението на неговия доход към нейния, за да се върнем на сравнението на Джовани от Монреал 25 към 60 ? Наистина ли вярвате, че ако един зъболекар е платен 60 кинта на час, сестрата му прави 25 на час ?
- Джовани сравнява некоректно разбира се, заплата на зъболекар, предложена в Монреал, със заплата на сестра, средна за страната, а не за Кебек/Монреал. Но и това няма значение. Заплатата за зъболекар от въпросната обява, със сигурност е обвързана по някакъв начин с продукцията, на сестрите рядко е обвързана с продукция в "южен кабинет"
- на Джовани коментара под "да си затваря устата" е свързан с етика, което е прав, може да се прочете И по този начин. Аз имах предвид просто да не ми лази по нервите с непрекъснато плямпане, а не да си мълчи, понеже правя нещо неетично. За това, честно не се бях замислил, кой къде го сърби на този свят ??? Моята работа е МНОГО лесна за проверка: или е в устата на пациента или я няма. Не знам как може да се фалшифицира, но може би Джовани да ме светне - ще си платя за урока ;)
- батката забравя нещо доста важно за Форт Мак; схемата беше 2 работиш, две почиваш. Така, многото за час и овъртайма се изравняват, не че не се правят повече кинти, но се изравняват. Точно като работата на северния Север: 3 седмици яко работа, после няколко почивка. Всеки си избира колко. Аз разбира се мога да си позволя да почивам повече от сестрата ми, но аз изкарвам повече, което е разбираемо .Аз не почивам повече, защото крада от заплатата на сестрата си, ама че тъпа идея ???
- Аз съм платен на процент от изработеното. Ако си водя моя сестра, ми дават Х % повече, ако те ми осигуряват сестра, си й плащат директно; На мен ми е все тая кой плаща, аз моите проценти си ги взимам независимо кой води сестрата;
- сега намерете сестра, която е готова да работи на процент, като не познава доктора, за който ще работи. Защото Х % от 1000 на ден са едно, от 6000 друго, от 9000 трето;
- моята сестра от Форт Нелсън, когато реши да дойде с мен миналата година, поиска заплащане на час, защото я беше страх, че няма да изкарвам достатъчно продукция. Ако й да е работила с мен 5 години и да знае как работя, знае ми сметките. Работата на север е трудна за предвиждане: ако има кит днес в залива, целия график се разпада, ако са се напили снощи, до 2 часа след обяд никой не се появява, ако има погребение, цялото село е там, тази година едно 5 годишно беше изчезнало, цялото село я търсеше на следващия ден, добре че я намериха около 2, та можахме да работим останалата част от деня; в деня, в който се пука леда на Макензи Ривър , графика се разпада, цялото село е на брега да го гледа. Никол избра заплата от 25 кинта на час, правеше по 12 часа минимум на ден, аз й платих като на контрактор, като увеличих изработеното с 15% за да компенсирам за вноските за пенсия и безработица, които бих платил като работодател. Като теглихме чертата, се оказа, че ако беше избрала да е на Х% вместо на 25 кинта на час е цяла да изкара около 1200 кинта повече. Тези 1200 не й ги дадох, защото тя избра сигурната заплата, а не риска от Х%, аз я бях предупредил, че няма да й ги дам ако има разлика в "моя полза", както и няма да й искам пари обратно, ако разликата е в "нейна полза" - тя рискува и загуби, но беше свободен избор; Разбира се ми помрънка известно време да й дам и тези 1200.
- и това, което най-много ви бърка: дали взимам от тези Х %, ако си водя моя сестра, нали ? Няма да отговоря на този, въпрос, защото каквото и да кажа, няма да има значение. Ако някой от вас е сестра и иска да научи, да заповяда да работи за мен и да докладва после ;) До сега без сестра не съм заминал. 3 пъти съм си водил аз, последния път, заради Ковид ми намериха те.

И моите деца (тоест големия)се обучават безплатно в Кебек (и не в МакГил за зъболекар), като кебекари, за сметка на данъците, които всички, включително и аз лично, плащаме
И на ози му признавам, този път не се обади, цели две страници. Това обаче не променя мнението ми за него ;)
Добро утро Пумпи,

Много до късно работихте по "единственият пациент за днес", бях се притеснил, че няма да се появите повече във форума.
От това, което сте написал изглежда, че положението не е чак толкова сериозно, колкото можеше да бъде. Когато коментирах изискването "бонус, ако си държи устата затворена" не съм имал в предвид, че правите някакви шашми професионално (въпреки, че и така може да се изтълкува), а че сестрата би могла да научи за разни неща (например разликата в заплащането, което вие получавате за нея, и което тя получава), както и принципно отношението на работното място. Ще се опитам да обясня: вие работите в много отдалечен район, ако се случи нещо, което не е много приятно за сестрата тя няма опцията просто да си вземе шапката и да си тръгне - преди да започне работа с вас тя е направила комитмънт да бъде на отдалеченото място в продължение на месеци, до което вероятно няма регулярен транспорт, няма развита инфраструктура, има ограничени възможности за акомодейшън и прочие, т.е. тя е зависима от вас в някаква степен, за някакъв период от време. При тези условия на работа изразът "бонус, ако си държи устата затворена" за мен би бил една много сериозна "червена точка" (дори и без изброните от мен условия не е приемливо да се използва подобен израз, но като добавим и тези условия това говори за потенциално сериозни проблеми - вие го казвате още преди да е започнала работа, какви ли ще ги приказвате на работното място, където вашата асистентка няма да има големи възможности за избор?).

И нека да се върнем на същината на проблема: подчертаното в червено, а именно, че ти се опитваш да вземеш част от допълнителният Х%, който получаваш, ако ти сам си доведеш асистентка и това, което плащаш на нея. Написал си го завоалирано, което може да се очаква, защото се опитваш да се защитаваш след като те хванахме по бели гащи. Та моят проблем с цялата тази работа е следният: ти получаваш най-вероятно над 7 пъти повече пари от нея, по-важни ли са за теб тези 1000, 2000, 3000 или повече допълнителни долара, отколкото за нея? Разбирам, че в тази ситуация има някакъв риск и че е възможно, в зависимост от интензивността на работата, 25 долара на час да се окажат повече или по-малко от този процент, но за теб тези допълнителни пари биха имали много по-малко значение, отколкото за нея (след данъци ти ще получиш около половината на тези пари, като не съм сигурен как се изчисляват данъците в този случай - дали по месторабота или местоживеене; за нейният сравнително по-нисък доход тези пари биха имали много по-голяма стойност). И оттам да се правят облози, да се циганите за 1200 долара разлика ми изглежда много неетично. Аз може да съм стиснат, но съм помагал на хора в нужда, включително давал солидна сума пари безвъзмездно (повече от 20 пъти Х сумата, която коментираме), за да помогна на зъболекарката, с чиято асистентка имах връзка, в трудните времена, когато затвориха кабинета заради ковид и поставиха много изисквания за хигиена, проветрение, изолация и прочие, за да могат да го отворят пак. А вие правите цигански работи с човека, с когото сте работили от 5 години за някакви си 1200 долара и вероятно за това сега си търсите нов помощник. Да не забравяме историята при която една ваша асистентка заведе съдебно дело срещу вас (дали е същият случай не знам, но това говори за систематични проблеми на работното място).

Та ако някой може да каже, че това са си ваши работи - аз съм ОК с такава констатация. Но да идвате и да плюете регулярно по България, да твърдите, че се "борите с пошлостта от 17 години", да давате примери за корупция (която корупция вие сам демонстритате) - ето, това лично на мен ми идва много. За вас Канада може да е прекрасна, защото от положението, което имате сте във възможност да се налагате над вашите подчинени по един или друг начин и единствената разлика между това, което един корумпиран здравен работник в България, и вие, правите, се намира в кешфлоуа на съответната транзакция - в България вие е трябвало да давате пари, тук вече можете да ги прибирате. Ако вас ви "кефи" Канада то е разбираемо защо, но за друг някой, който може да е в положението на една ваша бъдеща асистентка, може "кефа" да не е чак толкова голям, ако поради липса на други възможности (а и за да си оправи резюмето и да получи "експириънс") ще и се наложи да работи за хора като вас.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Публикувай отговор