България в снимки от миналото !

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: България в снимки от миналото !

Мнение от klisurov »

Павел написа:
klisurov написа:
Павел написа:.. Вие можете ли да кажете, че тяхното детство е по-щастливо от нашето? Аз не мога.
И какво е общото между нашето детство и "светлите спомени" на вечно висящите по опашки?!?
Аз като дете обичах циганска баница, а тя не бе сред нещата, за които се чакаше на опашка. Е, по едно време и за олио имаше купони, ама селективната памет не помни такива неща, а за другите това е долна лъжа.
Нищо не си разбрал от написаното от мен - опашките не означават автоматично нещастно детство, или такова, че да го съжаляваме или присмиваме.
Хайде пак: Аз от детството си не се оплаквам, а от социалистическата реалност, в която се налагаше да живеят родителите ми, а и аз самия.
Снимките са спомени, а човек без спомени ... Но у мен точно тези снимки предизвикват умиление само и единствено по детство и младост.
Прочем, кои биха могли да са дългокосите на къмпинга? Във вестник Септемврийче имаше снимки, как трябва да бъде подстригана социалистическата младеж. Аман от къса, селективна памет ... или някой държи нещо да бъде забравено и подменено ... още е рано, още са живи хора, които помнят как са минавали немските и съветските войски, а камо ли нещо по-скорошно.
Виж, при децата ми може да се пробват да твърдят, колко е било хубаво по времето на тези снимки.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
Independent
Мнения: 1723
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2004 8:03 am
Местоположение: Montreal, QC

Re: България в снимки от миналото !

Мнение от Independent »

Павел написа:Нищо не си разбрал от написаното от мен - опашките не означават автоматично нещастно детство, или такова, че да го съжаляваме или присмиваме.
Сами по себе си опашките нищо не означават. Но като ги сложиш на едно място със:
* режима на водата - четири дни няма, един ден има, но само студена
* режима на тока - в нашия вилает го изключваха точно за новините
* раздрънканите рейсове - дефиницията за софийски рейс беше "превозно средство, при което през август не можеш да отвориш точно тези прозорци, които през януари не можеш да затвориш"
* счупените чинове
* неотоплените класни стаи
* пълната липса на шкафчета или закачалки в същите класни стаи

Та на мен също някак си ми е невъзможно да си спомням с умиление за отминалото време.
I must not fear.
Fear is the mind-killer.
I will face my fear.
I will permit it to pass over me and through me.
And when it has gone past I will turn the inner eye to see its path.
Where the fear has gone there will be nothing.
Only I will remain.
mama mia
Мнения: 616
Регистриран на: Пон Ное 29, 2004 5:03 pm
Местоположение: Montreal

Re: България в снимки от миналото !

Мнение от mama mia »

Аз чак такива спомени нямам... счупено, раздрънкано, духало... вода нямало, за тока да, имаше режим по едно време, но това не е било непрекъснато...вие в кой град сте имали това щастливо детство. Аз съм от Гоце Делчев и помня пълна махала с деца, игра от сутрин до здрач ( говоря за ваканциите) през учебно време се учеше и играеше само вечер след 5 часа. Да, имаше опашки, но аз като дете нямам негативен спомен, а за родителите ми не знам. Това, за което Павел говори е именно, че сме били здрави, с щастливо и нормално семейство и сме имали добри приятели. Нооо, много се разприказвах, все пак всеки има право да си бъде нещастен и аз не мога да му попреча.
Съединението прави силата!
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: България в снимки от миналото !

Мнение от Koko »

Павел написа:А не е ли по-патетично да се редиш на опашки (спане по тротоарите 1-2 нощи) при пускането на поредния плейстейшън, Прозорец или поредната междузвездна простотия?
Павеле и тебе те е хванала избирателната памет - по онези години на опашка се чакаше не за плейстейшъни, а за стоки от първа необходимост, без които човек (имам предвид родителите ни) не можеше да си изхрани семейството. Западна електроника можеше да се намери евентуално в Кореком срещу долари, а за руската електроника също се чакаше на опашка след предварително записване. Колко години се чакаше за да излезне на човек номер за да си купи Шкода или Жигула мисля че няма нужда да ти припомням.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
Rall
Мнения: 2239
Регистриран на: Чет Авг 10, 2006 8:16 am
Местоположение: Raccoon City

Re: България в снимки от миналото !

Мнение от Rall »

Ми, явно всеки е имал различно виждане, през годините на комунизма. Аз обичах спорта, харесваха ми номерата които бях видял във филма " Банда БМХ" , опитвах се да ги повторя с гордостта на комунистическото велопроизеидство - велодипед "Балкан". След 2-3 огънати капли се отказх по финснсови причини :rofl: Харесваха ми изпълненията с ролкови кънки, но моделите от ГДР, които се намираха в БГ издържаха точно 4 спускания по самоделнатата рампа пред паметника на съветсксата армия в софия. За начините за придобиване на свестен скейтборд, изобщо не искам да се срещам! И ВСИЧКО абселютно ВСИЧКО, беше сиво и грозно. :doh:
Dead Eyes See No Future
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: България в снимки от миналото !

Мнение от ablood »

Павел пак недоразбрал.
Никой не се оплаква от нещастно детство.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: България в снимки от миналото !

Мнение от Bistra »

7George написа: Тази гледка може да означава, че тия хорица не могат или не искат сами да си изпържат катмите. Простено им е, на морето не са си в къщи все пак. Някои и така разбират почивката - да не готвели. Същото си го мисля, като видя някой да си носи кафето от ТимХортънса или друго кафене рано сутрин към къщи.
Друго си е, Жоре, да станеш в 6 часа преди да са се събудили малките зверове, да опържиш катмите и да ги поднесеш в леглото на жена си, на поднос, вазичка с една роза, ароматно кафе и целувка, нали? ;)
И аз за това говоря. Виж колко хубаво се разбираме двамката! :D
P.S. Изпуснах само конфитюра май. :lol:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: България в снимки от миналото !

Мнение от Bistra »

mama mia написа:Аз чак такива спомени нямам... счупено, раздрънкано, духало... вода нямало, за тока да, имаше режим по едно време, но това не е било непрекъснато...вие в кой град сте имали това щастливо детство. Аз съм от Гоце Делчев и помня пълна махала с деца, игра от сутрин до здрач ( говоря за ваканциите) през учебно време се учеше и играеше само вечер след 5 часа. Да, имаше опашки, но аз като дете нямам негативен спомен, а за родителите ми не знам. Това, за което Павел говори е именно, че сме били здрави, с щастливо и нормално семейство и сме имали добри приятели. Нооо, много се разприказвах, все пак всеки има право да си бъде нещастен и аз не мога да му попреча.
Е па в София нямаше вода. Целият ни апартамент беше пълен с пластмасови бутилки по 2,5 л., легени, кофи, тенджери и канчета.
При вас на село е било лесно. Отидеш и се хопнеш у селската бара и си къпана булка. Или и да не си, какво от това. Всички са с въшки! :D
А сега си задай въпроса как се къпеш, готвиш, живееш без вода.
Пък и като си помисля, че повечето провинциалисти ни завиждаха за "лукса" в който живеем...мъка, мъка!
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: България в снимки от миналото !

Мнение от Bistra »

axinia59 написа:пожелавам ви ,когато станете на моите години и с вас да се държат така , /а това ще стане ,бъдете сигурни/ .що се отнася до ,,кремиковци,, не познавам софиянец , който да е бил щастлив от неговото построяване , но ако мислите , че днес , когато в София всеки ден се движат 1 млн.коли и работят топлофикациите е по- добре - о.к. дали ще се казваш Бойко или Тодор няма значение - управлението е все еднолично, хубавото е , че днес можеш да си биеш камшика и да си живееш в чужбина , а пък тези дето са тук да си трошат главите...
Тези дето са там са си заслужили участта и продължават да си я заслужават. Никакво съжаление!
Едно от нещата, които се научих да ценя в западните общества е, че хората са активни в активната си възраст за да не страдат на старини.
Мерси за пожеланието, въпреки че на мен ми звучи повече като закана. :fubar:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
mama mia
Мнения: 616
Регистриран на: Пон Ное 29, 2004 5:03 pm
Местоположение: Montreal

Re: България в снимки от миналото !

Мнение от mama mia »

Bistra написа:
mama mia написа:Аз чак такива спомени нямам... счупено, раздрънкано, духало... вода нямало, за тока да, имаше режим по едно време, но това не е било непрекъснато...вие в кой град сте имали това щастливо детство. Аз съм от Гоце Делчев и помня пълна махала с деца, игра от сутрин до здрач ( говоря за ваканциите) през учебно време се учеше и играеше само вечер след 5 часа. Да, имаше опашки, но аз като дете нямам негативен спомен, а за родителите ми не знам. Това, за което Павел говори е именно, че сме били здрави, с щастливо и нормално семейство и сме имали добри приятели. Нооо, много се разприказвах, все пак всеки има право да си бъде нещастен и аз не мога да му попреча.
Е па в София нямаше вода. Целият ни апартамент беше пълен с пластмасови бутилки по 2,5 л., легени, кофи, тенджери и канчета.
При вас на село е било лесно. Отидеш и се хопнеш у селската бара и си къпана булка. Или и да не си, какво от това. Всички са с въшки! :D
А сега си задай въпроса как се къпеш, готвиш, живееш без вода.
Пък и като си помисля, че повечето провинциалисти ни завиждаха за "лукса" в който живеем...мъка, мъка!
Я по-кротко ако обичаш. Как се къпеш и готвиш без вода хич не ме интересува, ние вода винаги сме имали. А като провинциалистка винаги съм ви съжалявала, защото изобщо не съзнавахте, а и до ден днешен не съзнавате колко сте зле. А теб най-вече, защото въшките от главата се изчистват, но тези в душата - никога.
Съединението прави силата!
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: България в снимки от миналото !

Мнение от optics »

Павел написа: А не е ли по-патетично да се редиш на опашки (спане по тротоарите 1-2 нощи) при пускането на поредния плейстейшън, Прозорец или поредната междузвездна простотия?
Прочее аз на опашки от типа който описваш никога не съм седял.
И не вярвам някой от форумците да е. Ако греша - нека си кажат.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: България в снимки от миналото !

Мнение от optics »

mama mia написа:А като провинциалистка винаги съм ви съжалявала, защото изобщо не съзнавахте, а и до ден днешен не съзнавате колко сте зле.
"Всички сме от село"
Ястребовски, Опасен чар
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: България в снимки от миналото !

Мнение от IFF »

Bistra написа: Е па в София нямаше вода. Целият ни апартамент беше пълен с пластмасови бутилки по 2,5 л., легени, кофи, тенджери и канчета.
При вас на село е било лесно. Отидеш и се хопнеш у селската бара и си къпана булка. Или и да не си, какво от това. Всички са с въшки! :D
А сега си задай въпроса как се къпеш, готвиш, живееш без вода.
Пък и като си помисля, че повечето провинциалисти ни завиждаха за "лукса" в който живеем...мъка, мъка!
Много ги обичахме "гражданките" на село лятото, повече знаеха за живота у големия град, имаше какво да научим от тях. Ние знаехме много малко работи, на които да ги научим, като например какво прави коча с офцете, учехме ги по няколко пъти, докато се научат тея гражданки даеа.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: България в снимки от миналото !

Мнение от Bistra »

optics написа:
Павел написа: А не е ли по-патетично да се редиш на опашки (спане по тротоарите 1-2 нощи) при пускането на поредния плейстейшън, Прозорец или поредната междузвездна простотия?
Прочее аз на опашки от типа който описваш никога не съм седял.
И не вярвам някой от форумците да е. Ако греша - нека си кажат.
Аз даже прописах пародии по случая. Нещо като "Ода за боксинг дея" :D
Не само, че да се редя на опашка за електроника никога не ме е привличало, но и всякакво пазаруване на едро и запасяване с парцалки или...замразени храни. :D
Дори нямам карта за Костко и не пазарувам там, макар че бензинът там е най-евтин според колегите ми. :$
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
Rall
Мнения: 2239
Регистриран на: Чет Авг 10, 2006 8:16 am
Местоположение: Raccoon City

Re: България в снимки от миналото !

Мнение от Rall »

optics написа:
Павел написа: А не е ли по-патетично да се редиш на опашки (спане по тротоарите 1-2 нощи) при пускането на поредния плейстейшън, Прозорец или поредната междузвездна простотия?
Прочее аз на опашки от типа който описваш никога не съм седял.
И не вярвам някой от форумците да е. Ако греша - нека си кажат.

:D Аз съм се редил за "поредната междузвездна простотия" :D
В кино Сердика... " Империята отвръща на удара" имаше конна полиция отвисяхме поне 3 часа и накрая влезнахме правостоящи... ама беше като малка глътка въздух в комунистическата идилия. :rofl:
Dead Eyes See No Future
Публикувай отговор