Какво и е на България, бе?

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Заключено
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво и е на България, бе?

Мнение от Koko »

Mielle написа:Какво и е на България?
Специално четиво за всички, които бленуват завръщането си в Родината, а и не само за тях!
"ЕМИГРАНТИ, НЕ СЕ ВРЪЩАЙТЕ… И БЕЗ ТОВА ОТ ВАС НИЩО НЕ СТАВА…"
http://www.front.bg/analizi/u-nas/emigr ... o-ne-stava"
Точно така, и чеп за зеле не става от нас, а виж в това време в България какви кадри се подготвят, просто думи нямам
Бизнесът не търси кадрите, завършили 39 специалности в родни университети

Скъсаната връзка между университетите и пазара на труда е проблем не само за хората, които не могат да си намерят работа, но и за бизнеса. "Няма работа за хората, но няма и хора за работата" е вероятно най-често повтаряната мантра от браншовите организации по повод на това, че университетите не дават добра подготовка, която да даде летящ старт на абсолвентите в реалния живот. Кои специалности се котират най-добре сред работодателите и кои висши училища подготвят най-търсените кадри - отговорите на тези въпроси вече може да даде и рейтинговата система на университетите, подготвена от Министерството на образованието и науката.

Младите физици, завършили Софийския университет, и специалистите по растителна защита от Аграрния университет в Пловдив се ползват с най-висока репутация в очите на работодателите. За да бъдат измерени тези данни, са задавани въпроси на представителите на браншовете, които наемат специалисти в съответната област. Близо 90% от фирмите, които назначават физици, предпочитат тези, на чиито дипломи е щемпелът на Алма матер. Сред компаниите, които търсят специалисти по растителна защита, 86% предпочитат тези, които са завършили Аграрния университет в Пловдив. Сред най-предпочитаните са и кадрите на НАТФИЗ "Крьстьо Сарафов", специалистите по архитектура и строителство на УАСГ и юристите на Софийския университет. За някои от тези специалности изборът е логичен, защото просто на други места подобни кадри не се подготвят или въпросната специалност е открита между другото, с цел привличане на допълнителна субсидия. В същото време обаче има цели тридесет и девет специалности в конкретни университети, за които нито един работодател не е посочил, че би наел кадри, или хората, които искат специалистите им, са под един процент. В някои от тях все още няма завършили випуски, затова и престижът е равен на нула. Други обаче са посочени от минимално количество фирми в дадената област. С нулев престиж е например туризмът в Аграрния университет. Това поставя сериозния въпрос къде се реализират специалистите от тези висши училища. Рейтинговата система например показва, че само 22% от специалистите по туризъм на Аграрния университет работят на длъжности, където от висшето им образование има полза. 14% от тях заработват доходите си като продавачи. Впрочем значителна част от завършилите туризъм и в други университети си докарват заплати зад щанда - общо 13% от абсолвентите. Специалността икономика например се изучава в над 20 висши училища, но за икономистите на някои от тях работодателите категорично не дават добри оценки. С престиж под 1% в очите на бъдещите си шефове са икономистите от Европейското висше училище по икономика и мениджмънт, Бургаския свободен университет, Аграрния и Шуменския университет, както и тези на Университета по хранителни технологии в Пловдив. Прави впечатление, че има редица специализирани висши училища, които подготвят отлични кадри в своята сфера, например аграрния сектор и хранителните технологии, но в същото време не се справят с подготовката в специалности, разкрити, за да направят вуза по-атрактивен и да увеличат субсидията му.
Стела Стоянова
http://paper.standartnews.com/bg/articl ... cle=242399"
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: Какво и е на България, бе?

Мнение от Kan_Tangra »

То и тук в Канада има както практически ориентирани специалности, така и съвсем без пазарно приложение. За търсене, да не говорим.
История на холокоста, и тем под.
Друг е въпроса, че в Бг-то има толкова измислени университети, че просто не знам как са ги измислили. :D
А още по-странното е, че за всеки влак си има пътници, включително и за тия университети.
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
Аватар
7George
Мнения: 9658
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Какво и е на България, бе?

Мнение от 7George »

Бизнесът не търси кадрите, завършили 39 специалности в родни университети
Вий забравяте европейския пазар - там ги чакат като топъл хляб... Всички сме купувачи и продавачи, няма лошо. :)
Embrace your climate change!
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Какво и е на България, бе?

Мнение от joro »

7George написа:
Бизнесът не търси кадрите, завършили 39 специалности в родни университети
Вий забравяте европейския пазар - там ги чакат като топъл хляб... Всички сме купувачи и продавачи, няма лошо. :)
Така е при пазарната икономика, човек трябва непрекъснато да се доказва. Мина времето, когато завършваш някаква специалност и после цял живот си на една държавна работа по разпределение. Затова и заводите бяха пълни с администрация, която нищо не правеше. Даже вицове се разправяха за това, как японски шпионин дошъл в България и започнал работа в едно предприятие. След един месец изпратил секретно съобщение- “Мисля, че са ме разкрили. Аз работя, а другите само стоят и ме гледат.“
Затова и индустрията работеше на пълна пара, а магазините бяха празни. Толкова се е работило. :D :D :D
Едно допълнение: Има доста хора, които се връщат от чужбина. Някои успяват да се интегрират отново в България, други не успяват и отново поемат към чужбина. Има и чужденци, които идват да живеят в България и тук правят бизнес, печелят и остават да живеят. Не можем да бъдем всички еднакви. Всеки човек е различен от другите, на едни им харесва в Канада, на други в Австралия, на трети в Англия. А на някои и в България. Нищо странно.
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10076
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Какво и е на България, бе?

Мнение от Pavel M »

Mielle написа:Какво и е на България?
Специално четиво за всички, които бленуват завръщането си в Родината, а и не само за тях!
"ЕМИГРАНТИ, НЕ СЕ ВРЪЩАЙТЕ… И БЕЗ ТОВА ОТ ВАС НИЩО НЕ СТАВА…"
http://www.front.bg/analizi/u-nas/emigr ... o-ne-stava"

Mielle за жалост автора на статията е много прав
казвам го от личен опит от престоя ми в канада
нямаш си на представа колко негоден народ от българия се изсипа в канада дето и чеп за зеле от тях не става
ръцете им наврени в гъза,а главата в гащите
обаче тия са най големите канадофили,щото канада плаща социални помощи и детски добавки с които може добре да се живее
тия негодници просто си нямам напредстава в българия как могат да оцелеят
заради това и канада им е втора родина
ежат се по форумите и наричат такива като мен които навреме се евакуирахме лузъри
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Какво и е на България, бе?

Мнение от joro »

:y:
Последно промяна от joro на Вто Яну 19, 2016 2:03 pm, променено общо 1 път.
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Какво и е на България, бе?

Мнение от joro »

joro написа:
Pavel написа: Mielle за жалост автора на статията е много прав
казвам го от личен опит от престоя ми в канада
нямаш си на представа колко негоден народ от българия се изсипа в канада дето и чеп за зеле от тях не става
ръцете им наврени в гъза,а главата в гащите
обаче тия са най големите канадофили,щото канада плаща социални помощи и детски добавки с които може добре да се живее
тия негодници просто си нямам напредстава в българия как могат да оцелеят
заради това и канада им е втора родина
ежат се по форумите и наричат такива като мен които навреме се евакуирахме лузъри
Ако знаете пък в Гърция и Италия какви българи има- България трябва да плаща на тези държави да си ги държат там :D
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10076
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Какво и е на България, бе?

Мнение от Pavel M »

joro написа:
joro написа:
Pavel написа: Mielle за жалост автора на статията е много прав
казвам го от личен опит от престоя ми в канада
нямаш си на представа колко негоден народ от българия се изсипа в канада дето и чеп за зеле от тях не става
ръцете им наврени в гъза,а главата в гащите
обаче тия са най големите канадофили,щото канада плаща социални помощи и детски добавки с които може добре да се живее
тия негодници просто си нямам напредстава в българия как могат да оцелеят
заради това и канада им е втора родина
ежат се по форумите и наричат такива като мен които навреме се евакуирахме лузъри
Ако знаете пък в Гърция и Италия какви българи има- България трябва да плаща на тези държави да си ги държат там :D

жоро ти как мислиш.те ако бяха кадърни,знаещи и можещи хора нямаше ли да се оправят в българия в която и стените помагат,а са тръгнали да гонят Михаля по гърция,италия и канада
в българия вземал 500 кинта заплата и тръгнал за канада да взема 5000
ми кат си некадърен ще вземаш 500,ако имаш качества ще вземаш 1500,2500,5000
дават ги,не е каквото да не ги дават,но не и на негодяй с които както преди казах канада се напълни
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво и е на България, бе?

Мнение от pumpy »

Pavel M написа: жоро ти как мислиш.те ако бяха кадърни,знаещи и можещи хора нямаше ли да се оправят в българия в която и стените помагат,а са тръгнали да гонят Михаля по гърция,италия и канада
в българия вземал 500 кинта заплата и тръгнал за канада да взема 5000
ми кат си некадърен ще вземаш 500,ако имаш качества ще вземаш 1500,2500,5000
дават ги,не е каквото да не ги дават,но не и на негодяй с които както преди казах канада се напълни
Батка, недей да съдиш за хората по себе си, моле те..... човек, който "реве" за 30 кинта годишно поскъпване на винетките е "супер оправен" нали :lol:
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво и е на България, бе?

Мнение от pumpy »

Ето какво мисли един от инистрите в България, страната на "оправните", дето имат нужда от стени да им помагат.
България натрупа голям опит в привличането на европейски средства, но сега голямото предизвикателство е да се привличат и задържат квалифицирани хора в България, коментира вицепремиерът по икономическите въпроси Томислав Дончев по време на десетата среща на бизнеса с правителството, организирана от в. "Капитал" във вторник.
Да му се чудиш на този Томислав, от къде ще ги привлича и задържа тези квалифицирани хора ???? А пък Тиквата си го каза много ясно преди години "такъв е м'трала". Явно и той луд като Томислав, а ???? И къде го каза:
Пред "предатеите" в Чикаго :rofl:
Заключено