Какво и е на България, бе?

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Заключено
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Какво и е на България, бе?

Мнение от IRA »

Oсманско владичество.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Какво и е на България, бе?

Мнение от ablood »

miteto написа:Ок, не е "приятелско" присъствие, а "османско". За някои образи изглежда така или иначе е едно и също :D
Ако за теб е едно и също, за обективен наблюдател тази терминологична "неточност" е обръщане на почти 180 градуса. Или с други думи - лъжа.

Тази наглост определено си струва да ми е подпис за известно време. Да ти напомня да си по-сериозен.
miteto написа:Но пак не разбрах, кой е правилният термин за периода когато е имало кръвен данък?
Правилният термин е "девширме". Кръвен данък е относително нов политически термин.

Ако сравниш българската и английската версиа на Уикипедия ще си помислиш, че става въпрос за съвсем различно нещо. Съдейки по твоето отношение си промит мозък, вярващ на комунистическата версия. В нея обаче никога не се е споменавало, че:

Взимало се е по само едно момче на 40 къщи.
Никога не се е взимало моче, ако няма братя.
Семейството на момчето се е освобождавало от данъци.
Считало се е, че девширмето е добра съдба за момчетата пред алтернативата на беден селянин.
Малцина родители са се противопоставяли (макар, че мислиш, че били 100%). Хора всякакви.
Девширме наборник почти никога не е бягал.
Голяма част наистина са ставали еничари, но много са се издигали в администрацията дори стигайки до званието Велик Везир!!!
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Какво и е на България, бе?

Мнение от miteto »

Поредният доцент по османистика с докторантура от Уикипидия Юнивърсити и почетна титла от Тролинг Фаундейшън :rofl:
Как ще са се противопоставяли, направо са им благодарили българските родители че им отнемат най-здравите, силни мъжки рожби и работна ръка, доценте :rofl:
Случайно в не-комунистическата версия, която си прочел, дали пише колко процента от момчетата взети чрез кръвния данък са ставали Велики Везири, колко са ставали еничари и колко са били продавани като роби?
Аватар
ivalin
Мнения: 914
Регистриран на: Сря Авг 27, 2008 6:40 am
Местоположение: Monreal

Re: Какво и е на България, бе?

Мнение от ivalin »

miteto написа:Поредният доцент по османистика с докторантура от Уикипидия Юнивърсити и почетна титла от Тролинг Фаундейшън :rofl:
Как ще са се противопоставяли, направо са им благодарили българските родители че им отнемат най-здравите, силни мъжки рожби и работна ръка, доценте :rofl:
IRA написа:Oсманско владичество.
Термина "османско владичество" идва най-вероятно от това, че са ни поробили османските владици... :P
Не само са им благодарили Мите, ами даже са им слагали пищни трапези с печени агнета на чеверме, едногодишно вино и отлежала ракия, а псле са предлагали жените си, сестрите си, дъщерите, децата всичко за удволетворяването и на сексуалните им потребности, а накрая като завършек на тези братски взаимоотношения са сабували потурите и са заемали наклон 90 градуса. :puke: :devil:
Аз съм това, което ти ще бъдеш, а ти си това, което аз бях.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Какво и е на България, бе?

Мнение от miteto »

ivalin написа:Не само са им благодарили Мите, ами даже са им слагали пищни трапези с печени агнета на чеверме, едногодишно вино и отлежала ракия, а псле са предлагали жените си, сестрите си, дъщерите, децата всичко за удволетворяването и на сексуалните им потребности, а накрая като завършек на тези братски взаимоотношения са сабували потурите и са заемали наклон 90 градуса. :puke: :devil:
А преди да заемат наклона са плащали с огромно удоволствие диш хакъ, затова че резняците са си износили зъбките. Естествено, въпросният зъбен данък най-вероятно е поредната комунистическа измислица според доцент Кратунко :rofl:
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Какво и е на България, бе?

Мнение от ablood »

miteto написа:...колко са ставали еничари и колко са били продавани като роби?
Продавани като роби?!@?

Ти съвсем в стил Mielle започна да постваш каквото ти падне.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: Какво и е на България, бе?

Мнение от Kan_Tangra »

ablood написа:...
Считало се е, че девширмето е добра съдба за момчетата пред алтернативата на беден селянин.
Малцина родители са се противопоставяли (макар, че мислиш, че били 100%). Хора всякакви.
Девширме наборник почти никога не е бягал.
Голяма част наистина са ставали еничари, но много са се издигали в администрацията дори стигайки до званието Велик Везир!!!
Във форума имаме един 'дори издигнат' до званието Дървен Везир.
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Какво и е на България, бе?

Мнение от miteto »

ablood написа:
miteto написа:...колко са ставали еничари и колко са били продавани като роби?
Продавани като роби?!@?

Ти съвсем в стил Mielle започна да постваш каквото ти падне.
Знам че не ти се вярва, но се порови малко в исторически текстове освен Уикипедия. Джентълмените, които са събирали кръвния данък са имали страничен бизнес, за допълнителни доходи. Събирали са малко допълнителни бройки, които са продавали като роби (робството е било напълно законно в Османската Империя). Или са изнудвали семействата да платят злато, защото който не плати, следва вариант 1.
Аватар
ivalin
Мнения: 914
Регистриран на: Сря Авг 27, 2008 6:40 am
Местоположение: Monreal

Re: Какво и е на България, бе?

Мнение от ivalin »

ablood написа: Продавани като роби?!@?
Ти съвсем в стил Mielle започна да постваш каквото ти падне.
А не бе, просто тъпите българи са се натискали с връзки както винаги да се уредят да обслужват напредналите и носещи културни ценности османлии. Една от най-големите културни ценности, които ни е оставила Османската империя е хамама. :fubar: То продаването на роби по това време е било забранено със закон, защото е било губещ бизнес и е застрашавал иконмическия растеж на империята, намалявал е вътрешния брутен продукт и я е тласкал към валутен борд и фалит. Ето какво казва и Уикипедия за робство в Османската империя: https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0 ... 0%B8%D1%8F" Ето и само някои от доброволно и с удоволствие даваните данъци пак според нея. Изкуших се да ги пейстна, за да не си правите труда да ги търсите:
Капу хакъ — произволно изисквана от всеки дом такса.
Ресм-и агъл — данък за кошара.
Ресм-и асияб — данък за воденица.
Ресм-и биве — поземлен данък, плащан от вдовиците-немюсюлманки в полза на ленника.
Ресм-и божик — налог върху свинете, които се угоявали за Коледа.
Ресм-и гиях — данък за сено.
Ресм-и духан — димнина, данък за презимуване в земите на един или друг феодален владетел.
Ресм-и менгене — налог за пресоване на грозде.
Ресм-и мюджеред — поземлен данък, събиран от работоспособни, но все още неженени синове, които живеят заедно с баща си и обработват негови парцели земя.
Ресм-и обручина — данък, налаган при продажбата на вино.
Ресм-и отлук — данък върху пасище.
Ресм-и тапу — такса, плащана от всеки рая на съответния ленник или в полза на държавната хазна за правото му да стопанисва поземлен имот. Ресм-и тапу не се изисквал единствено при прехода на поземлен имот по наследство от баща на син.
Ресм-и фучу — данък върху бъчви вино.
Ресм-и ханазир — данък върху свине.
Ресм-и химе — данък върху дърва за огрев.
Девширме — кръвен данък, периодично събиране в Османската империя на християнски момчета, които са използвани в еничарския корпус и на други държавни служби.
Диш-хакъ — зъбен данък, такса, плащана от домакина, загдето "правоверният" си е хабил зъбите с неговата "гяурска" (друговерска) храна.
Аз съм това, което ти ще бъдеш, а ти си това, което аз бях.
grozdan
Мнения: 1324
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:58 am
Местоположение: Монреал

Re: Какво и е на България, бе?

Мнение от grozdan »

ablood написа: Ако сравниш българската и английската версиа на Уикипедия ще си помислиш, че става въпрос за съвсем различно нещо. Съдейки по твоето отношение си промит мозък, вярващ на комунистическата версия. В нея обаче никога не се е споменавало, че:

Взимало се е по само едно момче на 40 къщи.
Никога не се е взимало моче, ако няма братя.
Семейството на момчето се е освобождавало от данъци.
Считало се е, че девширмето е добра съдба за момчетата пред алтернативата на беден селянин.
Малцина родители са се противопоставяли (макар, че мислиш, че били 100%). Хора всякакви.
Девширме наборник почти никога не е бягал.
Голяма част наистина са ставали еничари, но много са се издигали в администрацията дори стигайки до званието Велик Везир!!!
Насилственото отнемане на дете от родителите как се нарича според английската версия на Уикипедия? Или то не е насилствено отнемане при положение, че се плаща за получаване на настойнически права върху непълнолетно човешко същество? Интересно дали родителите са имали възможността да видят детето си след това.
Туй отгоре е озаконен human trafficking. Пък нека има селекция.
Танграта рече и отсече: Един влог за 1% лихва вади повече дивиденти от префърцунените им инвестиции.
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Какво и е на България, бе?

Мнение от joro »

Турско робство, Османско владичество, Империя- това е един период от цери 500 години. СССР просъществува 70 години, а САЩ, Канада и повечето европейски държави все още нямат 500 години история. 500 години са доста голям период от време, през което много неща са се променяли. Имало е периоди на разцвет и периоди на кризи, имало е възстания на различните народи, последвани от репресии. Не бива да забравяме, че и съседните народи- гърци, сърби, босненци, албанци също са били част от Османската империя и положението им не е било по- различно от нашето. Изразът "турско робство" се употребява само в България. Нито гърците, нито сърбите държат до такава степен да се определят като роби. Освен това става въпрос за Средновековието, когато светът е бил доста по- различен от сегашния. По това време индианциге в Америка са подложени на геноцид, негрите са докарвани като роби от Африка, в Канада англичани и французи взаимно се избивали а в Русия крепостните селяни са си били роби. Животът на българския селянин не е бил по- лош от този на руския селянин по това време. Какво е щяла да Бъде България без нашествието на турците- и тук само спекулации и пишман патриотарски изхвърляния. България се е разпаднала още преди да дойдат османлиите и ако не са били те, вероятно унгарци, поляци или Влад Цепеш- Дракула са щели да ни завладеят. В историята е станало това, което е станало. Никой не може да каже какво би станало ако това не беше станало. А за сегашните и бъдещи поколения е по-важно какво става сега и какво ще става утре.
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
axinia59
Мнения: 57
Регистриран на: Чет Юли 02, 2015 1:24 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Какво и е на България, бе?

Мнение от axinia59 »

Мисля , че сте прав , защото прекалено много години се насажда вражда между отделните етноси в бг. Хората трябва да знаят , че Османската империя е била изключително силна, перфектно организирана , с изключително добра и модерно въоръжена за времето си армия. От нея са се страхували всички европейски държави , а тези , които са воювали с нея са се ръководели от лични интереси.Самият Паисий казва, че само първото поколение плачело за старото царство , после хората се раждали роби , сега в учебниците по история в Турция пише, че те много съжаляват , че са изгубили бг.Мисля , че появата на Левски и Ботев се е отразила на българската народопсихология и ни е направила прекалено големи националисти.
Mielle
Мнения: 1318
Регистриран на: Съб Фев 01, 2014 7:32 am

Re: Какво и е на България, бе?

Мнение от Mielle »

Днес правителството сбъдна донякъде една отколешна мечта на българската общественост - да станем Швейцария на Балканите. Поне по един показател вече не само настигнахме, ами и задминахме алпийската държава - цените на винетките.
http://www.banker.bg/komentari/read/vec ... -vinetkite"
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Какво и е на България, бе?

Мнение от ablood »

miteto написа:
ablood написа:
miteto написа:...колко са ставали еничари и колко са били продавани като роби?
Продавани като роби?!@?

Ти съвсем в стил Mielle започна да постваш каквото ти падне.
Знам че не ти се вярва, но се порови малко в исторически текстове освен Уикипедия. Джентълмените, които са събирали кръвния данък са имали страничен бизнес, за допълнителни доходи. Събирали са малко допълнителни бройки, които са продавали като роби (робството е било напълно законно в Османската Империя). Или са изнудвали семействата да платят злато, защото който не плати, следва вариант 1.
Да ровя из исторически документи?!? Има много повече документи, доказващи, че фараоните са били извънземни.

Някой ден след половин хилядолетие историците ще четат историческия документ bgcanada и ще вярват,че в българските учебници се е учило за "приятелско присъсътвие" и, че девширметата били продавани за роби. При това твърдяно от администратор на документацията.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
7George
Мнения: 9656
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Какво и е на България, бе?

Мнение от 7George »

Mielle написа:Днес правителството сбъдна донякъде една отколешна мечта на българската общественост - да станем Швейцария на Балканите. Поне по един показател вече не само настигнахме, ами и задминахме алпийската държава - цените на винетките.
http://www.banker.bg/komentari/read/vec ... -vinetkite"
На който не му харесва, може да си бръмчи само на село. Канадският ми годишен данък е над 80 долара - къде-къде по-малък от застрахователната премия.
Embrace your climate change!
Заключено