14 февруари - Задушница, Свети Валентин и Зарезан

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Аватар
analgin
.
Мнения: 2162
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 7:25 am

Re: 14 февруари - Задушница, Свети Валентин и Зарезан

Мнение от analgin »

Понеже жената е католичка и по правило празнува "Свети Валентин" мисля да отскоча до Адонис за китка магданоз, понеже зная, че го обича. Пък после ще си изтърпя последствията.
Аз съм ортодоксален, който смята да почете останалият от езичеството празник на виното Трифон Зарезан.
Аватар
ivalin
Мнения: 914
Регистриран на: Сря Авг 27, 2008 6:40 am
Местоположение: Monreal

Re: 14 февруари - Задушница, Свети Валентин и Зарезан

Мнение от ivalin »

:y: :handshake: Само две думи за незнаещите и почитащи единствено и само останалите праници на този ден.Трифон Зарезан (14.02) е най-ранният пролетен празник в България, наричан за кратко Зарезан. Той се празнува в чест на лозята и винопроизводството, тъй като Св. Трифон се смята за патрон на лозята. Въпреки превратностите на времето, политическите и църковни борби, датата 14 февруари остава неизменена до ден днешен. :d:
Аз съм това, което ти ще бъдеш, а ти си това, което аз бях.
grozdan
Мнения: 1324
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:58 am
Местоположение: Монреал

Re: 14 февруари - Задушница, Свети Валентин и Зарезан

Мнение от grozdan »

ивалине, защо си изплагиатствал подписа си? Ето от тук си го взел. Защо заблуждаваш драгите читатели, че може да съставиш дълго изречение сам? За авторско право не си ли чувал, о, ти велики историко и патриотино?
Танграта рече и отсече: Един влог за 1% лихва вади повече дивиденти от префърцунените им инвестиции.
Аватар
ivalin
Мнения: 914
Регистриран на: Сря Авг 27, 2008 6:40 am
Местоположение: Monreal

Re: 14 февруари - Задушница, Свети Валентин и Зарезан

Мнение от ivalin »

grozdan написа:ивалине, защо си изплагиатствал подписа си? Ето от тук си го взел. Защо заблуждаваш драгите читатели, че може да съставиш дълго изречение сам? За авторско право не си ли чувал, о, ти велики историко и патриотино?
Виж какво драги, принуждаваш ме отново да наруша принципа на подписа си. Не разбрах за какво пак се цепиш неподготвен, но явно имаш много голям проблем, пиян ли си или страдаш от някава фобия, защото явно ти се мъчиш и имаш проблем със изриченията...?! Знаех, че от шопите по-просто нещо нема на света, но ти безапелационно и безкомпромисно закова това твърдение. Сентенцията в подписа ми ицяло покрива вижданията ми по проблема и за това след известни корекции от мен съм го сложил за подпис. Ти очевадно изцяло се откриваш и разпознаваш в него и явно това много те дразни, а от това естествено страда и моята личност. ;(
Аз съм това, което ти ще бъдеш, а ти си това, което аз бях.
grozdan
Мнения: 1324
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:58 am
Местоположение: Монреал

Re: 14 февруари - Задушница, Свети Валентин и Зарезан

Мнение от grozdan »

ivalin написа: Виж какво драги, принуждаваш ме отново да наруша принципа на подписа си. Не разбрах за какво пак се цепиш неподготвен, но явно имаш много голям проблем, пиян ли си или страдаш от някава фобия, защото явно ти се мъчиш и имаш проблем със изриченията...?! Знаех, че от шопите по-просто нещо нема на света, но ти безапелационно и безкомпромисно закова това твърдение. Сентенцията в подписа ми ицяло покрива вижданията ми по проблема и за това след известни корекции от мен съм го сложил за подпис. Ти очевадно изцяло се откриваш и разпознаваш в него и явно това много те дразни, а от това естествено страда и моята личност. ;(
ивалине, великодушно ще подмина отчайващата ти неграмотност. Вярвам, че е допусната нарочно.

Много ли ти се смяха в София, когато прескача трамвайните релси за да не те "хване ток"? Сочеха ли те с пръст? Как се почувства?
Танграта рече и отсече: Един влог за 1% лихва вади повече дивиденти от префърцунените им инвестиции.
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: 14 февруари - Задушница, Свети Валентин и Зарезан

Мнение от agent Ozo »

grozdan написа:Много ли ти се смяха в София, когато прескача трамвайните релси за да не те "хване ток"? Сочеха ли те с пръст? Как се почувства?
Да, прескачал съм ги, със сигурност са ми се смели, макар и да не са ме сочели с пръст. Чувствал съм се такъв, какъвто съм си и бил - селянин в София.
Е, и?
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
ivalin
Мнения: 914
Регистриран на: Сря Авг 27, 2008 6:40 am
Местоположение: Monreal

Re: 14 февруари - Задушница, Свети Валентин и Зарезан

Мнение от ivalin »

agent Ozo написа:
grozdan написа:Много ли ти се смяха в София, когато прескача трамвайните релси за да не те "хване ток"? Сочеха ли те с пръст? Как се почувства?
Да, прескачал съм ги, със сигурност са ми се смели, макар и да не са ме сочели с пръст. Чувствал съм се такъв, какъвто съм си и бил - селянин в София.
Е, и?
Аз пък във София винаги съм се чувствал прекрасно, като най-големия гражданин и ми е било много трагикомично сред селяните с дисагите забучени на прословутата шопска тояга, която е основното им оръдие на труд и са метнати през рамо. Картинката е отчайваща... :lol: Грозданчо, незнам теб какво те е хванало дето не иска да пусне, но хал хабер си нямаш от ток, и въобще чувал ли си какво е това, това не е даже и жираф бе джанъм... :lol:не е и за пиене... ;( :( Това е едно друго нещо, дето дебне некадърниците (като т@б) да ги убие. Добре, че не си се срещал ек на ек с него, иначе щяхме да мачкаме калпаците и да ядем жито с бонбонки детска радост отгоре и настъргана лимонова кора. Хайде стига за сега, че трябва да доиш овцете иначе ще хванат мастит. :lol:
Аз съм това, което ти ще бъдеш, а ти си това, което аз бях.
grozdan
Мнения: 1324
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:58 am
Местоположение: Монреал

Re: 14 февруари - Задушница, Свети Валентин и Зарезан

Мнение от grozdan »

ивалине, като беше в София посети ли "ен-ди-като на културата"? Възкликна ли "Въй!"?
Я да те питам сериозно - тоз научен труд, дето го изтри от предния си пост, дали ще можеш да го преведеш на някакъв друг език? Английски, френски, дори немски или испански?
Танграта рече и отсече: Един влог за 1% лихва вади повече дивиденти от префърцунените им инвестиции.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: 14 февруари - Задушница, Свети Валентин и Зарезан

Мнение от optics »

ivalin написа:Той се празнува в чест на лозята и винопроизводството, тъй като Св. Трифон се смята за патрон на лозята. Въпреки превратностите на времето, политическите и църковни борби, датата 14 февруари остава неизменена до ден днешен. :d:
Последно, това цитат отнякъде ли е ? Твое твърдение ? Или алегория ?
Щото например на 2-ри февруари българските медии писаха за катастрофа с хора които се връщали от празнуване на Трифон Зарезан (на 1-ви).
С други думи - няма как хем хора да празнуват на 1-ви, хем датата 14-ти да "остава неизменна до ден днешен".
Според уикипедия, православната църква го била празнувала на 1-ви.

Моето лично мнение е, че трябва веднъж завинаги да се реши за всеки празник - дали ще се празнува "по старо" или "по ново". Нямам нищо против ако мнозинството претендира в някои случаи (или дори всички) да е "по старо" но да се реши и да има яснота.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12463
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: 14 февруари - Задушница, Свети Валентин и Зарезан

Мнение от Ivan1007 »

optics написа:
Моето лично мнение е, че трябва веднъж завинаги да се реши за всеки празник - дали ще се празнува "по старо" или "по ново". Нямам нищо против ако мнозинството претендира в някои случаи (или дори всички) да е "по старо" но да се реши и да има яснота.
E, какво лошо има да си го празнува кой когато иска, че който иска и може и по два пъти? :drinks:

Стига да не катострофират де.

Специално Зарезан си му по-подхожда на 14-ти, когато си се и празнува. Първи е още рано да се реже лозе. ;)
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: 14 февруари - Задушница, Свети Валентин и Зарезан

Мнение от the_coach »

Ivan1007 написа:
Специално Зарезан си му по-подхожда на 14-ти, когато си се и празнува. Първи е още рано да се реже лозе. ;)
А на 14-и му е време ли?
Аватар
OILERS
Мнения: 319
Регистриран на: Вто Май 15, 2007 3:26 am
Местоположение: slightly south of the Arctic Circle, Canada

Re: 14 февруари - Задушница, Свети Валентин и Зарезан

Мнение от OILERS »

fighter написа:
Ivan1007 написа:
Специално Зарезан си му по-подхожда на 14-ти, когато си се и празнува. Първи е още рано да се реже лозе. ;)
А на 14-и му е време ли?
Ти си човек от село.Трябва да знаеш!
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: 14 февруари - Задушница, Свети Валентин и Зарезан

Мнение от the_coach »

OILERS написа:
fighter написа:
Ivan1007 написа:
Специално Зарезан си му по-подхожда на 14-ти, когато си се и празнува. Първи е още рано да се реже лозе. ;)
А на 14-и му е време ли?
Ти си човек от село.Трябва да знаеш!
Благодаря, че ми напомни колко ти е акъла :D Как е там на северния полюс, купуваш ли ботушки на жена си :lol:
Аватар
analgin
.
Мнения: 2162
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 7:25 am

Re: 14 февруари - Задушница, Свети Валентин и Зарезан

Мнение от analgin »

Тези от вас които са католици е разбираемо и нормално на 14 февруари да празнуват "Св. Валентин" , но за другите да прецакат най-почитаният езически празник останал и съществуващ от преди Христовото броене в българските земи и традиции според мен е недопустимо. Това е признак на лош вкус и поклонничество пред чуждата религия. Според българската Православна Църква на 1 февруари "Трифонов ден" се прави генерална тренировка за Големият празник който е присвоен и от БПЦ -"Трифон зарезан" който няма нищо общо с "Трифонов ден"
Изображение
Публикувай отговор