Втори кабинков лифт в Банско- кога?

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Втори кабинков лифт в Банско- кога?

Мнение от optics »

В българската митология, американците са много тъпи, а ние все сме най-острите. Знаем как се прай бизнес и квот' да попиташ.
Само че тия американци преди 150 години измислиха националните паркове в които се съблюдават много строги условия относно строежи (и дори достъпът на самите туристи) . В резултат - успяха да запазят природата красива каквато е била преди и много повече хора да видят на живо тия красоти отколкото да гледат снимките на дядо си какво е било преди да се осере.
Но не, ние сме много умни, ние все "развиваме" и освен това имаме добре илюстрираната от Озо робска психика - Нека си крадат лъвовете колкото щат, та поне и за нас да падне някоя троха, че е по-добре от нищо.
Блъда пък - с изтъркания трик да пресили до карикатурност позицията на опонента за да демонстрира нейната несъстоятелност. Така може да "докажеш" каквото си поискаш.


Леко встрани от темата: Помня преди 15 години партнирам си с един български бизнесмен и му казвам - американците казаха да платим с wire transfer. Той вика - не знам какво е това, но аз ще ти кажа как се прави - казва се "наложен платеж". И след това като взехме да бистрим кое какво е, не можеше да приеме че няма да се "договаряме" а че просто трябва да приемем какъвто начин е избрал продавача. А знаеше много добре, че нямаме никаква алтернатива за друг продавач. Звучеше все едно - тия американци не знаят как всъщност стават и ТРЯБВА да стават нещата в бизнеса.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Втори кабинков лифт в Банско- кога?

Мнение от joro »

optics написа:В българската митология, американците са много тъпи, а ние все сме най-острите. Знаем как се прай бизнес и квот' да попиташ.
Само че тия американци преди 150 години измислиха националните паркове в които се съблюдават много строги условия относно строежи (и дори достъпът на самите туристи) . В резултат - успяха да запазят природата красива каквато е била преди и много повече хора да видят на живо тия красоти отколкото да гледат снимките на дядо си какво е било преди да се осере.
Като гледам в Манхатън как добре са запазили природата около небостъргачите и широките булеварди ме избива на смях. Защо това, което в другите държави се счита за прогрес в България се счита все за нещо “осрано“? И как ще се оправи България?- със запазена природа, без пътища, сгради, лифтове, като джунглите в Африка? Може ли да има толкова глупави хора- да се обявяват срещу прогреса? Банскалии са измислили много точно определение за такива хора- екоталибани :D :D :D
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Втори кабинков лифт в Банско- кога?

Мнение от agent Ozo »

Да оставим настрана митологията и междунационалните предразсъдъци, Оптикс. Всякаква аналогия с чужди държави, без отчитане конкретните демографски, икономически и културни особености на населението е безсмислена.

Ако въпроса беше да се опази на всяка цена девствеността на природния парк Пирин, то беше необходима стратегия за развитие на съответните видове туризъм, но без ски-туризма. И не трябваше да има каквито и да е лифтове и писти. Като имам предвид не само лифтовете към пистите, но и такива като този до х. Безбог. Но се направи точно обратното - създаде се и се прокламира и на международния туристически пазар именно стратегия за развитие на този туризъм като първостепенен. Започна се нещо и вместо сега да продължи да се инвестира в него и да се развива, както е логично и нормално, изведнъж се поставя въпроса всичко да се спре до тук, защото трябвало да се пази парка. Абе сбъркана работа. Или по-скоро както винаги - българска работа. Започнато и недовършено - нито риба, нито рак.

Каквото и да е била причината - предишните управници и местното население ли са били тъпи като са вземали решението, предишните екоактивисти ли са били некадърни та не са спрели проекта, или пък са били недостатъчно многобройни и ефективни, а може би са били недостатъчно мотивирани т.е. финансирани от шуробаджанаците, всичко това няма значение. Важното е, че в момента за местното население развитието на ски-туризма е основния източник на препитание и неговото развитие трябва да продължи. Естествено при максимална грижа за опазване на природните забележителности.
Е, ако могат да се преборят местните с екоталибаните, разбира се. :)
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Втори кабинков лифт в Банско- кога?

Мнение от optics »

Жоре,
Прогреса... хахаха стигаме до култовия лаф от подписа ми.
Ти ходил ли си в Ню Йорк или си чел в Работническо дело как населението дишало с противогази щото нямало грам растителност а само "бетон и стъкло" ?
Банскалии па въобще не може да са ми критерий за мъдрост нежели Говедарци (където Бай Т се криел като нелегален в кръчмата а никой не го търсел)
Прогрес да, ама как? Както каваше учителя ми по философия - накрая всичко опира до мярата. Застрояването и запистяването на Пирин е БЕЗ МЯРА.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Втори кабинков лифт в Банско- кога?

Мнение от optics »

agent Ozo написа:Всякаква аналогия с чужди държави, без отчитане конкретните демографски, икономически и културни особености на населението е безсмислена.
Именно де. Аз не съм против лифтовете по принцип. Нито казвам да се разваля каквото е направено. Против нови лифтове в Пирин съм и против нови постройки и писти. Точно отчитайки конкретните особености на българското население или иначе казано - то няма никаква или почти никаква култура по отношение опазване на природа (казано на простоцарски - хвърля боклуци където му падне, като се почне от блоковете в градовете, селските бунища (или направо в реката) и се стигне до планините и другите природни забележителности, където най-"културните" индивиди си събират консервените кутии и найлоновите торбички и ги затискат с камък :worried:
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Втори кабинков лифт в Банско- кога?

Мнение от agent Ozo »

optics написа:Против нови лифтове в Пирин съм и против нови постройки и писти. Точно отчитайки конкретните особености на българското население или иначе казано - то няма никаква или почти никаква култура по отношение опазване на природа (казано на простоцарски - хвърля боклуци където му падне, като се почне от блоковете в градовете, селските бунища (или направо в реката) и се стигне до планините и другите природни забележителности, където най-"културните" индивиди си събират консервените кутии и найлоновите торбички и ги затискат с камък :worried:
Доводите ти издишат, Оптикс. Срещу ниската култура и замърсяването може да се води борба и възпитателна работа, но не е начина да решим проблема със замърсяването му като се опитваме да държим населението извън природния парк. Било като не правим вътре нещо, което да го привлича в планината, било като директно му забраняваме достъпа. Несериозно е това.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Втори кабинков лифт в Банско- кога?

Мнение от optics »

Точно това е начина!
В Йелоустоун например (първият национален парк) не може да опънеш палатка където пожелаеш, а само където е определено, не може да стъпиш където пожелаеш, а само където е определено и не може да строиш никъде.
В народния парк Пирин на теория също не може да опънеш палатка където пожелаеш, но се проверява бегло и нарушава юнашки и както виждаме от тебе и Жорката - било много прогресивно да се продължи със изсичанията и строежите за да имало препитание за населението. Освен това няма никаква забрана къде може да се ходи, нито забрана за къпане в езерата. (за къпането и няма много нужда като се има предвид че са доста по-студени от Йелоустоунските ;-)


Я да те питам, като си толко загрижен за препитанието - подкрепяш ли добива на шистов газ - все пак ще осигури препитание на населението ?
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Втори кабинков лифт в Банско- кога?

Мнение от optics »

С две съученички се качваме в българско такси. Едната живее в Канада, другата в Щатите.
Шофьора, новатор, има бонбонки в целофанче и ни черпи. След малко пита - Абе вие май не живеете тука, май сте от чужбина.
Ний му викаме - как позна ? Оня се хили - и друг път съм возил канадски и американски българи - като ги почерпя с бонбонки и почват да си тъпчат хартийките по джобовете....
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
grozdan
Мнения: 1324
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:58 am
Местоположение: Монреал

Re: Втори кабинков лифт в Банско- кога?

Мнение от grozdan »

Интересна тема.
То и в най-умрелия кебекарски регионален парк (даже не и "национален") е така. Хората имат съвест и си пазят природата, ходят по пътеките, не цапат.
Например ако отидете в парк Монт Тремблант след 17ч има прибор за самоплащане на таксата - взимаш си билетче, изтъркваш ден и час на влизане, колко хора сте и си пускаш паричките в една касичка. Няма камери, няма бариера. Ясно е, че в България това е недопустимо, направо ерес да се помисли. А не е трудно ;)
Танграта рече и отсече: Един влог за 1% лихва вади повече дивиденти от префърцунените им инвестиции.
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Втори кабинков лифт в Банско- кога?

Мнение от MrGeek »

optics написа:Я да те питам, като си толко загрижен за препитанието - подкрепяш ли добива на шистов газ - все пак ще осигури препитание на населението ?
Аааа, тук навлизаш в много тънка тема. Всяко нещо, което застрашава 100%-вата зависимост на българската икономика от руски енергиен внос се обявява тутакси за огромна екологична заплаха от всички верни задунайци. Ако обаче става въпрос за внос на свещения (като въздуха за всяко живо същество) руски газ или нефт, то нещата автоматично приемат един съвсем друг, екологично-чист и икономически много изгоден вид. :D
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Втори кабинков лифт в Банско- кога?

Мнение от agent Ozo »

optics написа:В народния парк Пирин на теория също не може да опънеш палатка където пожелаеш, но се проверява бегло и нарушава юнашки и както виждаме от тебе и Жорката - било много прогресивно да се продължи със изсичанията и строежите за да имало препитание за населението. Освен това няма никаква забрана къде може да се ходи, нито забрана за къпане в езерата.
Засилването на контрола е възможно само след увеличаване бюджета на общината/те в резултат на инвестициите в района. Манталитета се променя по-трудно и изсисква повече време, но и това ще стане. Освен стандартните институции и мерки за промяната му, тук голяма роля играят вече и гурбетчиите и емигрантите. Почти във всяка втора къща има я гурбетчия, я имигрант, които дават положителен пример на роднини и познати в тази насока.
Я да те питам, като си толко загрижен за препитанието - подкрепяш ли добива на шистов газ - все пак ще осигури препитание на населението ?
Неприемливо сравнение. Срещу планираното изсичане на горите има планирано залесяване. Срещу замърсяването на подземните води и почвата от вкарваните химикали за фракинга не може да се направи нищо. Поне засега. Ако измислят нещо безопасно, почваме добива и ние. Баце го заяви вече. :)
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Втори кабинков лифт в Банско- кога?

Мнение от joro »

Построяването на кабинков лифт не вреди чак толкова на природата. Отидете на който и да е ски курорт по света и ще видите писти, лифтове, хотели. Да не си мислите, че в Сочи не са секли никога дървета и не са унищожавали природата? Разликата е, че Пунин си ги слага еколозите на..... Туризмът е единствения читав отрасъл в икономиката на България. Ако не са туристите не само Банско но и цяла България ще изпука от глад.
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
Аватар
domino
Мнения: 1148
Регистриран на: Пон Яну 03, 2011 1:27 pm
Местоположение: Toronto

Re: Втори кабинков лифт в Банско- кога?

Мнение от domino »

Да си дойдем на думата. Кажи сега за Путин. Не беше ли спрял той и втория лифт в Банско бе да го еа!
”Do not be wise in your own ieyes”
Solomon the son of David, king of Israel
и кинг на пра, пра,...пра дядото на Пумпи,
внук на Леон
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Втори кабинков лифт в Банско- кога?

Мнение от Bistra »

Аз лично съм против изграждането на нови съоръжения при положение, че съществуващи такива се съсипват.
Виж на Витоша за коя поредна година лифтовете не работят. Вий на село много алчни станахте, брей! Ай, малко по-скромно! Пирин затова едно време беше красива, щото маймуните а.к.а. анцузите не я бяха налазили. |(
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Втори кабинков лифт в Банско- кога?

Мнение от joro »

Bistra написа:Аз лично съм против изграждането на нови съоръжения при положение, че съществуващи такива се съсипват.
Виж на Витоша за коя поредна година лифтовете не работят. Вий на село много алчни станахте, брей! Ай, малко по-скромно! Пирин затова едно време беше красива, щото маймуните а.к.а. анцузите не я бяха налазили. |(
Е като е била красива Пирин що избягахте в чужбина? Да избягаме всички и да оставим красотата на мечките и лисиците. Що не спрат канадците да строят небостъргачи, магистрали, летища. В Канада всяка секунда се изсичат толкова дървета, колкото са изсечени в Банско за всички писти и лифтове.
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
Публикувай отговор